Yeni başlayanlar için kripto ve Bitcoin temellerine giriş

Bitcoin ve kripto para birimleri için temel piyasa ölçümlerine genel bakış

Kurumsal yatırımcıların artan ilgisiyle Bitcoin ve kripto para birimleri, fiyatları bu yıl yeni zirvelere ulaşan alternatif bir varlık sınıfı olarak ortaya çıktı. Ortaya çıkan medya kapsamı, kripto fiyatlarına odaklanma ile birleştiğinde, doğal olarak daha fazla perakende yatırımcıyı alana çekmiştir..

Bununla birlikte, ilk madeni para teklifleri hakkındaki 2017 yutturmaca sırasında olduğu gibi, perakende tüccarlarının kullanabileceği binlerce kripto varlığı var, ancak bunlar gerçek faydaları ve benimsenmeleri açısından önemli ölçüde farklılık gösteriyor. Bu kılavuzda, Bitcoin’i yönlendiren ve çoğu kripto para birimiyle ilgili olan, yeni gelenlerin çeşitli projeleri ve protokolleri değerlendirmesine olanak tanıyan temel ölçütleri ve faktörleri tanıtmayı amaçlıyoruz..

Seçtiğimiz temel metrikler üç kategoriye ayrılmıştır:

  • Ağ ölçümleri
  • Proje ölçümleri
  • Finansal ölçütler

Ağ ölçümleri

Bu ölçümler, kullanımı ve güvenliği açısından bir blockchain ağının sağlığını gösterir ve işlem istatistiklerini, adres sayısını ve aşağıda tartışılan diğer ilgili istatistikleri içerir..

İşlem sayısı

İşlem sayısı, bir blok zinciri ağındaki işlemlerin sayısını ölçer. Genel olarak, yüksek işlemler yüksek kullanımı gösterir. Bununla birlikte, aynı adresler arasında defalarca taşınan çok küçük miktarlar ile yalnızca sayımlar şişirilebildiğinden, işlemler tek başına bir ağın kullanımının iyi göstergeleri değildir..

Kullanıcılar, Blockchain.com, Etherscan, vb. Gibi web sitelerini kullanarak herhangi bir halka açık blockchain ağı için işlemleri görüntüleyebilir..

Bitcoin blok zincirindeki toplam işlem sayısı 600 milyonu aştı. Kaynak: Blockchain.com

İşlem değeri

Bu metrik bize belirli bir süre içinde bir blok zinciri ağında takas edilen toplam değeri gösterir. Genel olarak, bu basit işlem sayımlarından daha güvenilir bir ölçüdür, ancak aynı zamanda cüzdanlar arasında varlıklar arasında geçiş yapılarak şişirilebilir.

İşlem değeri, bir dönemdeki toplam işlem sayısının her birinde işlem gören miktar (madeni para veya USD) ile çarpılmasıyla elde edilir. Örneğin, Ethereum ağında bir günde 100 $ ‘lık 200 işlem varsa, toplam işlem değeri 200 x 100 $ = 20.000 $ olacaktır..


Bitcoin’in tahmini işlem değeri son zamanlarda tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 10.835 milyar dolara ulaştı. Kaynak: Blockchain.com

Toplam değer kilitlendi

DeFi patlamasıyla popüler hale getirilen bir ölçüt olan kilitli toplam değer, akıllı bir sözleşmeye kilitlenmiş tüm dijital varlıkların toplam değerini ölçer. Genellikle USD, ETH veya protokolün yerel belirteci olarak belirtilir..

TVL, kullanıcılar tarafından stake edilen varlıkların değerini ölçtüğü için DeFi protokollerinin benimsenmesini değerlendirmek için yaygın olarak kullanılan bir metriktir. Bu metriğe şu yolla erişilebilir: DeFi nabzı veya DeBank.

Benzer bir şekilde, bir proof-of-stake blok zincirinde stake edilen miktar, kullanıcıların zaman içinde protokole olan ilgisini ve yerel jeton ticareti yerine onu destekleme istekliliğini ölçer..

DeFi pazarı, kilitli toplam değeri 40 milyar doları aştığı için kısa süre önce önemli bir dönüm noktasına ulaştı. Kaynak: DeFi Nabız

Aktif adresler

Adından da anlaşılacağı gibi, bu metrik bir blok zinciri ağındaki toplam aktif adres sayısını gösterir. Genel olarak, bu sayı ne kadar yüksekse, bir ağın o kadar fazla kullanıcıya sahip olduğuna inanılır..

Tek bir varlık birden fazla adresi tutabilirken, aktif adreslerin etkinliği gönderme, alma ve benzersiz adresler olarak sınıflandırılır ve genellikle bir ağın benimsenmesi ve ademi merkeziyetçiliğinin genel bir göstergesi olarak kullanılır..

Bu ölçümler, aşağıdaki gibi veri sağlayıcıları kullanılarak görüntülenebilir: Glassnode ve gibi blockchain kaşifleri aracılığıyla Blockchain.com.

Ethereum ağında 135 milyondan fazla benzersiz adres var. Kaynak: Etherscan

İşlem ücretleri

İşlem ücretleri ağ kullanıcıları tarafından ödenir ve madenciler veya paydaşlar tarafından kazanılır. Bu metrik genellikle USD veya ağın yerel belirteci olarak belirtilir ve ayrıca yukarıda belirtilen web siteleri aracılığıyla da erişilebilir..

Özellikle, Bitcoin veya Ethereum gibi bir blockchain ağı tıkandığında işlem ücretleri yükselme eğilimindedir. Bunun nedeni, madencilerin yüksek faaliyet dönemlerinde doğal olarak daha yüksek ücretli işlemlere öncelik vermesidir. Sonuç olarak, uzun bekleme sürelerinden kaçınmak için, kullanıcılar işlemlerinin doğrulanması için daha yüksek ücretler sunarlar..

Bitcoin ağındaki toplam işlem ücretleri, 2017 ICO piyasa yutturmacası sırasında zirveye ulaştı. Kaynak: Blockchain.com

Hash oranı

Karma oranı, iş kanıtı blok zincirlerinin sağlığını değerlendirmek için en yaygın göstergelerden biridir. Genel olarak, bir PoW ağına ne kadar fazla bilgi işlem gücü verilirse, hash oranı o kadar yüksek olur ve% 51’lik bir saldırıya maruz kalma olasılığı o kadar yüksek ve daha düşüktür..

Düşük hash oranlarına sahip blockchain ağları, ağdaki mevcut madencilerle rekabet edebilen ve yeni blokları doğrulama girişimlerini alt üst edebilen kötü oyunculara karşı savunmasızdır..

Bitcoin gibi madenciler arasında popüler olan ağlar genellikle yüksek hash oranlarına sahiptir. Yeni madenciler bir ağa katıldıklarında, hash oranı artar, oysa madenciler bir ağdan ayrıldığında metrik düşer.

Bitcoin ağının hash oranı 9 Şubat’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 165 milyon TH / s’ye ulaştı. Kaynak: Blockchain.com

Dağıtım ve büyük holdingler

Yazma zamanı itibariyle, BitInfoCharts minimum 1.000 BTC’ye sahip adreslerin dolaşımda toplam BTC’nin% 42.96’sını tuttuğunu göstermektedir. Genel olarak, dağıtım ölçütleri, kontrol edici bir arzı elinde bulunduran birkaç kuruluşla karşılaştırıldığında, altta yatan token veya madeni paranın yeterince dağıtılıp dağıtılmadığının iyi göstergeleridir..

Daha küçük holdinglere sahip cüzdanlardaki artış, artan perakende ilgisini ve benimsemeyi de gösterir..

Toplam Bitcoin arzının% 2’sine sahip üç Bitcoin adresi vardır. Kaynak: BitInfoCharts

Proje ölçümleri

Proje ölçümleri doğası gereği niteldir ve çoğunlukla protokolün arkasındaki ekibin vizyonunu ve gelişim hedeflerini yansıtır. Bunların temel örnekleri arasında teknik incelemeler, ekip yapıları, belirteçler ve daha fazlası yer alır..

Proje teknik belgeleri

Bir projenin teknik incelemesini okumak, kullanıcıların protokol, tasarımı, kullanımı ve yerel kripto para birimi hakkında temel bir anlayış kazanması için çok önemlidir. Bir tanıtım belgesini incelerken, kullanıcılar genellikle şunları göz önünde bulundurmalıdır:

  • Projenin gerekçesi ve vizyonu
  • Açıkça tanımlanmış hedef müşterilerle kullanım durumları
  • Kullanılan fikir birliği mekanizması gibi projenin temel teknik özellikleri
  • Ayrıntılı bir proje yol haritası
  • Jeton kullanımı ve dağıtımı ile jetonomik

Projenin teknik incelemesinin yanı sıra, kullanıcılar projenin bir özeti için tek sayfalı cihazlara başvurabilir. Genel blok zinciri protokollerinde yaygın olarak görülen teknik teknik incelemeler, kullanıcıların proje hakkında derinlemesine bir teknik anlayış kazanmasına olanak tanır..

Takım

Yatırım yapmayı düşünmeden önce kurucular ve bir projenin arkasındaki ekip hakkında bilgi edinmek önemlidir. Şeffaflık, nitelikler ve geçmiş geçmiş geçmiş performans, aranması gereken bariz faktörlerdir..

Web siteleri ve sosyal medya kanalları

Aktif bir sosyal medya varlığıyla birlikte uygun bir web sitesi, bir projenin popülerliğinin iyi bir göstergesidir. Telegram ve Discord gibi kanallar da topluluğun bir parçası olmak ve ekibin iletişimi ve ilerlemesi açısından bir projeyi yakından gözlemlemek için harikadır..

Github katkıları

GitHub kullanıcıların geliştirme sürecini takip etmeleri için başvurulan web sitesidir. Gönderilen taahhütlerin sayısı, bir projeyi izlemek için ortak bir ölçümdür.

Kullanıcılar, bir kripto para birimi projesindeki önemli geliştiriciler ve teklifler hakkında daha fazla bilgi edinmek için Github Stars’a başvurabilir. En çok yıldızı alan katılımcılar genellikle protokolün ana geliştiricileridir ve depolar en çok yıldız alan, geliştirici topluluğu arasında tartışılan temel tekliflerdir.

Tokenomik

Bir projenin teknik incelemesindeki belirteçler, önerilen dağıtım mekanizmasını ve projenin belirtecinin ekonomisini yansıtır. Buradaki temel istatistiklerden bazıları, toplam arz, ihraç oranı, geri alım taahhütleri ve proje ekibine ve hazinesine token tahsisatlarını içerir..

Çoğu token kuruculara ve hazineye tahsis edilirse, token fiyatı kolayca değiştirilebilir ve proje kullanıcılar için riskli bir yatırım olacaktır. Bununla birlikte, onlara çok az tahsis edilmişse, ekosistemi geliştirmek için yeterli kaynak veya teşvik olmayabilir..

Finansal ölçütler

Finansal ölçümler, piyasa değeri, likidite ve belirteç arz verileri gibi istatistiklere atıfta bulunur..

Piyasa kapitalizasyonu

Piyasa değeri, bir kripto para biriminin toplam ağ değerini temsil eder ve mevcut fiyatı, jetonun dolaşımdaki arzıyla çarparak hesaplanır. Bu metrik genellikle bir kripto para biriminin büyüme potansiyelini tahmin etmek için kullanılır..

En iyi madeni para listelerinin çoğu, örneğin CoinGecko, piyasa değeri açısından sıralanır ve Bitcoin ve Ethereum yazılırken ilk iki sırada yer alır..

Bitcoin’in piyasa değeri ilk kez 14 Şubat’ta 900 milyar dolara ulaştı. Kaynak: CoinGecko

Likidite ve ticaret hacmi

Likidite, bir kripto varlığın piyasada ne kadar kolay alınıp satılabileceğini ifade eder. Bir kripto varlığının likiditesi, 24 saatlik işlem hacmi, piyasada bulunan işlem çifti sayısı ve jetonu tutan aktif adres sayısı gibi faktörlerle değerlendirilebilir..

Tether (USDT), yazı yazılırken en sık işlem gören kripto para birimidir. Kaynak: CoinGecko

Tedarik mekanizması

Maksimum arz, dolaşımdaki arz ve toplam arz, bir token tedarik mekanizmasındaki temel ölçülerdir. Maksimum arz, dolaşımda olan tüm jetonları ve henüz verilmemiş olanları içerir.

Dolaşımdaki arz, halka açık olan ve piyasada işlem gören madeni para veya jeton sayısını ifade eder. Tedarik istatistikleri, çoğu fiyat değerleme modelinin ve tartışmasının merkezinde yer alır.

Bitcoin’in dolaşımdaki kaynağı 18,630,100’dür. Kaynak: CoinGecko

Risk faktörleri

Kripto alanı, teknik hatalardan yasal kısıtlamalara ve kullanıcıların tam olarak farkında olması gereken diğer güvenlik risklerine kadar bir dizi zorluk nedeniyle yüksek riskli bir ortamdır..

Yasal / düzenleyici riskler

Kripto tokenları, token verme mekanizmalarına ve / veya operasyonel yargı alanlarına bağlı olarak düzenleme veya yasal risklere tabi olabilir. Örneğin, belirteçler Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk madeni para teklifi yoluyla verilirse, belirteçler ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından kayıtsız menkul kıymet teklifleri için potansiyel bir davayla karşılaşabilir..

Kripto projelerinin karşılaştığı düzenleyici risklere yeni bir örnek, Ripple’ınki. Altıncı en büyük kripto para birimi XRP’nin arkasındaki şirket, geçtiğimiz günlerde ABD SEC tarafından 2013’teki kayıtsız 1,3 milyar dolarlık menkul kıymetler teklifinden dolayı suçlandı..

Akıllı sözleşme / güvenlik riskleri

Projenin vizyonu ve ilerlemesi ne olursa olsun, güvenlik açıkları sürekli bir tehdittir ve para kaybına neden olabilir. Geliştiricilerin kodu nasıl kolayca intihal edebildikleri göz önüne alındığında, kullanıcılar güvenlik firmaları tarafından bağımsız olarak denetlenen projelere dikkat etmelidir..

Ani kredi saldırıları gibi akıllı sözleşme güvenlik açıkları, merkezi olmayan finans piyasasında yaygın olmaya devam ediyor ve 2021’de şimdiye kadar 48 milyon dolarlık zarara neden oldu..

İş riskleri

Kripto para birimi protokolleri için, ilgili kullanım durumlarının rekabet ortamı, kullanıcılar için bir iş riski oluşturmaktadır. Örneğin, merkezi olmayan bir kripto borsasını temsil eden tokenlar, diğer, belki de daha yerleşik merkezi olmayan borsalar ve geleneksel finans kurumlarıyla rekabetle karşı karşıya. Başka bir örnek, PayPal gibi geleneksel ödeme devlerinin rekabetiyle karşılaştıkları ödeme jetonları olabilir..

Kapanış düşünceleri

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, son boğa koşusunda perakende tüccarlar arasında popülerlik kazanıyor. Bununla birlikte, kullanıcılar yeni ve mevcut projeleri değerlendirirken doğal riskler konusunda dikkatli olmalı ve yukarıda tartışılan bazı temel analiz ölçütlerini dikkate almalıdır..

Ticaretle ilgilenen kullanıcılar, başlamak için adım adım kripto para birimi alım satım kılavuzumuza da başvurabilir ve 10 $ kazanmak için OKEx’te bir hesaba kaydolabilir..

OKEx Insights, piyasa analizleri, derinlemesine özellikler ve kripto profesyonellerinden seçilmiş haberleri sunar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map