Yeni başlayanlar için kripto para birimi ticaret rehberi

Bitcoin ve kripto para birimi ticaretine kapsamlı bir giriş

Bu yıl ortalama 50 milyar dolar olan ve genellikle 100 milyar doları geçen 24 saatlik işlem hacmiyle, kripto para piyasaları ilk yıllarından bu yana önemli ölçüde büyüdü. Günümüzde kripto piyasası katılımcıları, perakende ve kurumsal tüccarların bir karışımını içeriyor ve Bitcoin (BTC) tarafından yönetilen dijital varlıklar, yaygın olarak alternatif bir yatırım sınıfı olarak kabul ediliyor..

Kripto para piyasalarında yeniyseniz, bu kılavuz size kripto ticaretinin temellerini tanıtacak ve güvenle kripto para ticareti yapmaya başlamanızı sağlayacaktır..

Ticarete giriş: Düşük fiyattan satın al, yüksek fiyattan sat

Ticaret, özünde, kâr elde etme çabasıyla bir varlık alıp satmayı içerir. Bugün alım satım çeşitli, nispeten karmaşık enstrümanlar (vadeli işlemler, opsiyonlar, takas vb.) Ve stratejiler (riskten korunma, kısa devre yapma, tahkim vb.) İçerirken, düşük satın alma ve yüksek satış ilkesi her zaman geçerli olmaya devam ediyor..

Bir tüccarın birincil hedefi, bir enstrümanı belirli bir fiyattan satın almak ve daha sonra daha yüksek bir fiyattan (uzun ticaret olarak bilinir) satmak, farkı kar olarak cebe indirmektir. İşlemlerin sırası değişebilir – kısa bir ticarette olduğu gibi, bir tüccar önce yüksek, sonra düşük satın almaya çalışır – ancak amaç aynıdır..

Teoride, bu kulağa basit bir kavram gibi gelse de, pratikte, enstrümanın piyasa fiyatının ve herhangi bir zamanda, değerinin düşük mü, yoksa aşırı değerli mi olduğunun bir değerlendirmesini içerir. Sonuçta, bir enstrümanı yalnızca başka biri daha değerli olduğuna inanıyorsa ve bunun için ödeme yapmaya istekliyse daha yüksek bir fiyata satabilirsiniz..

Gerçekleşmiş ve gerçekleşmemiş karlar ve zararlar

Bir ticarete girmek – ister uzun ister kısa – pozisyon almak olarak da bilinir ve piyasa lehinize hareket ettikçe pozisyonunuzun kar elde ettiğini görmek heyecan verici olabilir. Ancak, konumunuza karşı gördüğünüz tüm kazançlar "gerçekleşmemiş" (Ayrıca şöyle bilinir "kağıt kazançları") pozisyondan çıkana kadar. Pozisyondan çıkmak, tuttuğunuz enstrümanı satmak (uzun bir ticarete karşı) veya geri almak (kısa bir ticarete karşı) anlamına gelir..

Örneğin, Mart 2020 çöküşü sırasında gelecekteki değer kazanmayı bekleyerek 5.000 $ ‘dan 1 BTC satın aldıysanız, etkin bir şekilde uzun sürdünüz. Halen yaklaşık 18.250 $ değerinde olan bu parayı tutuyorsanız, 13.250 $ ‘lık (yani 18.250 $ – 5.000 $) gerçekleşmemiş bir kazancınız var..

Bununla birlikte, önümüzdeki bir saat içinde Bitcoin’in fiyatı 17.000 $ ‘a düşerse, potansiyel kazancınız da 12.000 $’ a düşecektir. Bu örnek, gerçek kazancınızın yalnızca o parayı satıp uzun pozisyonunuzdan çıktığınızda gerçekleşeceğini göstermektedir. O zamana kadar, yalnızca potansiyel veya gerçekleşmemiş kazançlara bakabilirsiniz..

Benzer şekilde, olumsuz fiyat hareketleri, "kağıt kayıpları" bunlar sadece pozisyondan çıktığınızda fark edilir. Her iki durumda da, bir tüccar olarak, gerçekleşmemiş ve gerçekleşmiş karlar ve zararlar veya P&L. Kârlar ve zararlar yalnızca gerçekleştirildiklerinde gerçektir.

Ticaret veya yatırım

Alım satım ve yatırım, hedefleri bir şekilde uyumlu olsa bile iki farklı faaliyettir. Hem yatırımcılar hem de tüccarlar kar peşinde koşuyor, ancak zihniyetleri, stratejileri ve taahhütleri çok farklı..


BTC gibi bir varlığa yatırım yaptığınızda, esasen fikri ve hatta arkasındaki kültürü satın alıyorsunuz. Muhtemelen pozisyonunuzu korumayı taahhüt ediyorsunuz – veya "hodl" BTC’niz – yıllarca değilse bile yıllarca. Aksine, yalnızca BTC ticareti yapıyorsanız, böyle bir taahhütte bulunmazsınız ve yalnızca kısa vadeli piyasa fiyatı ve onu yönlendiren olaylarla ilgilenirsiniz..

İşlemleri yatırımlardan ayıran belirli süreler olmasa da, tüccarlar genellikle hedefe özel, daha kısa zaman dilimlerinde daha aktiftir. Örneğin, günlük tüccarlar, pozisyonlarını bir günde saatlerce tutarlar, ancak scalpers (günlük tüccarların bir alt kümesi), saniyeler olmasa da dakikalar içinde pozisyonlara girip çıkabilirler..

Ticaret ve yatırım arasındaki seçim, kişisel finansal hedeflerinize ve seçtiğiniz enstrümanın hem kısa hem de uzun vadede fiyatı, değeri ve beklentilerinin değerlendirilmesine bağlıdır..

Kripto piyasalarını anlamak

Ticaret kesinlikle bir pazar yeri gerektirmese de, bir pazara sahip olmanın önemli faydaları vardır. Teoride, herhangi bir şeyi doğrudan bir satıcıdan alıp başka birine satarak ticaret yapabilirsiniz (diyelim komşunuzdan ve sonra tanıdığınız birine), bu senaryo ölçeklenebilir değildir.

Kripto para borsaları gibi pazarların birçok avantajı vardır, ancak belki de temelde likidite sağlama kabiliyetidir, bu da yatırımcıların alıcıları ve satıcıları aramadan veya beklemeden dakikalar içinde eşzamanlı işlemleri hızlı bir şekilde tamamlayabileceği anlamına gelir. Piyasa likiditesi, ticaretiniz varlığın piyasa fiyatını büyük ölçüde etkilemeden, piyasadaki emirlere karşı bir varlığı ne kadar kolay ve hızlı bir şekilde alıp satabileceğinizi ifade eden bir terimdir..

Genel olarak, likit bir varlık, birçok insanın ticaretle ilgilendiği bir varlıktır – bu, o varlığın ticaret hacminin yüksek olduğu ve varlığın fiyatının ticaretten ticarete büyük ölçüde değişmediği anlamına gelir. Alıcılar ve satıcılar daha kolay ve hızlı bir şekilde eşleştirilebilmesi için borsalar gibi pazar yerleri belirli bir varlığa yönelik talebi merkezi bir yerde toplar.

Likidite ihtiyacı, güvenilir fiyat endeksleri, güvenli işlemler ve diğer özellikler göz önüne alındığında, bugün neredeyse tüm kripto para birimi ticareti OKEx gibi özel borsalarda veya özel brokerler aracılığıyla gerçekleştirilir..

Örneğin OKEx ile, işlem başına çok küçük bir ücret karşılığında BTC ve diğer desteklenen kripto para birimlerini neredeyse anında, günde 24 saat ve haftanın yedi günü satın alabilir veya satabilirsiniz..

Spot veya türevler

Kripto piyasaları büyük ölçüde geleneksel emsalleriyle aynı formatları takip eder ve spot ve türevlere ayrılır. Spot piyasa, bir kripto para birimini anında satın alabileceğiniz veya satabileceğiniz ve işlem yaptığınız gerçek paraları / jetonları alabileceğiniz yerdir. Bir türev piyasası, değerlerini temel bir kripto para biriminden izleyen veya türeten sözleşmelerle (vadeli işlemler, opsiyonlar ve takaslar gibi) ilgilenir. Türev sözleşmeleri içeren işlemler, tüccara her zaman gerçek madeni paralar / jetonlar sağlamaz.

Doğası gereği, türevler daha sofistike ticaret ürünleridir ve genellikle spot ticarete kıyasla daha yüksek risk içerir. Bu kılavuz esas olarak spot ticaretin temellerine odaklanacak olsa da, daha geniş ilkelerin çoğu türev alım satım işlemleri için de geçerlidir. Her tür ve nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için kripto türevleri kılavuzumuza başvurabilirsiniz..

Ticaret çiftleri

Geleneksel piyasalar gibi kripto para piyasaları, BTC / USDT, ETH / BTC veya LTC / BTC gibi varlık şeritlerinin kombinasyonu ile gösterilen ticaret için listelenen (her biri bir piyasayı temsil eden) çeşitli çiftlere sahiptir. Her piyasa çifti, uygun bir şekilde iki para birimini ifade eder. Bazı borsalar fiat alım satım çiftlerini desteklediğinden, bunlar her zaman kripto para birimleri değildir – yani ticaret bir kripto ile fiat veya devlet tarafından çıkarılmış para birimi arasında gerçekleşir – örneğin BTC / USD, BTC / EUR veya BTC / GBP. Bu çiftler, fiyatları veya döviz kurlarını yansıtır. Çiftteki ilk para birimi "temel" para birimi ve ikincisi "alıntı" para birimi.

Alım satım çiftleri, kripto para birimi fiyatlarının özellikle borsalarda nasıl yansıdığını gösterir. Örneğin, 18.250 USDT’den işlem gören bir BTC / USDT çifti, 1 BTC’nin 18.250 USDT’ye veya kabaca 18.250 $ ‘a eşit olduğu anlamına gelir. Benzer şekilde, 0,03’teki ETH / BTC, 1 ETH’nin 0,03 BTC’ye eşit olduğu veya yazma sırasında yaklaşık 550 ABD Doları olduğu anlamına gelir..

Kripto cinsinden

Yukarıda tartışıldığı gibi, ticaret çiftleri baz ve teklif para birimlerini içerir. Temel para birimleri, bir borsada listelenen kripto para birimlerinden herhangi biri olabilirken, teklif para birimleri genellikle daha sınırlıdır..

Kripto alanında, BTC önde gelen dijital para birimidir ve aynı zamanda kripto cinsinden alım satım çiftlerinde baskın teklif para birimidir. Stabilcoin Tether (USDT) ve önde gelen altcoin, Ether (ETH), diğer yaygın teklif para birimleridir. OKEx’in, borsada teklif kripto para birimi olarak da kullanılan kendi platform jetonu OKB vardır..

Fiat cinsinden

Fiat cinsi çiftler, kripto cinsinden çiftlere kıyasla, hesaplarını kendi fiat para birimlerinde dengeleyen tüccarlar için daha sezgiseldir. Örneğin, USD cinsinden faaliyet gösteren bir tüccar, BTC’nin USD cinsinden kote edilen fiyatını görmek için BTC / USD veya eşdeğer çiftlerle işlem yapmayı tercih edebilir..

Bununla birlikte, çoğu kripto borsası (OKEx dahil), fiat cinsinden çiftleri temsil etmek için gerçek fiat para birimleri yerine sabit paralar kullanır. USDT, piyasada açık ara en yaygın olarak kullanılan USD fiyatına sabitlenmiş stabilcoin’dir, ancak diğerleri arasında TrueUSD (TUSD), USD Coin (USDC), USDK ve diğerleri bulunur..

Ticaret çifti seçimi

Hem kripto cinsinden hem de fiat cinsinden ticaret çiftlerinin artıları ve eksileri vardır ve seçiminiz ticaret hedeflerinize ve hedeflerinize bağlıdır..

Örneğin, BTC varlıklarını korumak ve potansiyel olarak artırmak isteyen tüccarlar (Bitcoin’in kendi fiat cinsinden fiyat dalgalanmalarından bağımsız olarak) BTC cinsinden çiftleri tercih ediyor. Bununla birlikte, nihayetinde fiat karları için ticaret yapanlar ve kazançlarının, döviz kuru fiyat hareketleriyle değişmemesini isteyenler, fiat cinsinden çiftleri tercih edeceklerdir..

Piyasa fiyatını ve faaliyeti anlamak

Şimdi alım satım çiftlerini ve kotasyonlarını ele aldığımıza göre, teorik olarak piyasa fiyatları olan bu tekliflerin nasıl ortaya çıktığını tartışacağız..

BTC / USDT çifti 18.000 USDT’den kote edilmişse, bu, piyasanın 1 BTC için gidiş oranının 18.000 USDT olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, gerçekte – ve özellikle değişken kripto piyasalarında – bu, 1 BTC’nin fiyatının çok fazla basitleştirilmiş bir açıklamasıdır, çünkü tam olarak verilen fiyat değişebilir ve her iki yönde de geçerli değildir (her zaman olamazsınız) aynı fiyata al ve sat).

Bu rakam (18.000 USDT), piyasada ne kadar küçük olursa olsun bir işlemin gerçekleştirildiği son fiyattır. Bu teknik olarak onu piyasa fiyatı yapsa da, satın alma veya satma siparişleriniz için gerçekten piyasada alacağınız fiyat olma olasılığı çok düşüktür..

Bunun yerine, piyasada mevcut olan gerçek fiyatlar şu şekilde temsil edilir: "sorar" ve "teklifler," satış emirleri (yani, belirli bir fiyattan BTC satmak istiyorum) ve teklifler satın alma emirleri (yani, belirli bir fiyattan BTC satın almak istiyorum).

İstekler ve teklifler, yapıcılar ve alanlar

Yukarıda tartışıldığı gibi, son işlem gören fiyat ile gerçek piyasa fiyatı arasında bir fark vardır. İkincisi, talepler ve teklifler arasındaki dağılım ve bunların derinliği gibi çeşitli faktörlere bağlıdır..

Basitçe tanımlanacak olursa, sorular satış emirleri ve teklifler şu anda belirli bir pazarda (örneğin OKEx’te) listelenen satın alma teklifleridir. Her bir satış ve teklif bir fiyat ve meblağdan oluşur. Örneğin, bir talep BTC başına 18.000 $ fiyattan 0,5 BTC satın almayı talep edebilir – bu, toplam sipariş fiyatının 18.000 $ x 0.5 BTC = 9.000 $ olacağı anlamına gelir. Benzer şekilde, bir teklif 0,25 BTC için BTC başına 17,500 ABD Doları olabilir, bu da teklif verenin 4,375 ABD Doları karşılığında 0,25 BTC almaya istekli olduğu anlamına gelir (yani, toplam sipariş fiyatı 17,500 ABD Doları x 0,25 BTC = 4,375 ABD Doları olacaktır).

Hem talepler hem de teklifler borsadaki herhangi biri tarafından alınabilir veya doldurulabilir (talep veya teklif, doldurulmadan önce tüccar tarafından iptal edilmediği sürece). Ancak, her iki durumda da, tüm talep veya teklif tutarını doldurmanıza gerek yoktur. Belirtilen miktardan daha az ve bu miktara kadar herhangi bir miktar seçebilirsiniz. Yukarıdaki sorma ve teklif örneklerine bakıldığında, bu, satış örneği için 0,001 BTC (OKEx’teki minimum takas edilebilir BTC tutarı) ila 0,5 BTC ve teklif örneği için 0,001 BTC ila 0,25 BTC aralığına sahip olacağınız anlamına gelir..

Herhangi bir pazarda işlem yaparken iki seçeneğiniz vardır. Ya doldurabilirsin ya da "almak," mevcut soru ve tekliflerden herhangi biri (yukarıda açıklandığı gibi) veya "Yapmak" senin. Bunu yaparken, aynı zamanda bir "yapıcı" veya a "alıcı," ve siparişleriniz her durumda farklı ücretlere tabidir. Yapanlar, aktif olarak alım satım teklif ederek piyasalara likidite ekledikleri için daha düşük ücretlerle teşvik edilirken, alıcılar mevcut siparişleri doldurarak ve tüketerek likiditeyi ortadan kaldırdıkları için biraz daha yüksek ücretler öderler (yani, yapımcılar tarafından önerilenler).

Örneğin, OKEx’teki BTC / USDT piyasasına bakarsanız ve en düşük satış fiyatının 18.050 USDT ve en yüksek teklifinin 17.800 USDT olduğunu görürseniz, bu OKEx’teki en düşük fiyatın 1 BTC satmaya istekli olduğu anlamına gelir. o anda 18.050 USDT ve herkesin 1 BTC’ye almaya istekli olduğu en yüksek fiyat 17.800 USDT’dir. Bu siparişlerden birini almayı veya kendi siparişinizi vermeyi seçebilirsiniz..

Diyelim ki kendi isteğinizi (yani satış emrini) seçtiniz: BTC’nizi (herhangi bir miktarda) BTC başına 17.000 USDT fiyatına satmaya hazırsınız. Bu durumda, satış emriniz, BTC başına 17.050 USDT isteyen daha önce geçerli olan talepten bile daha düşük olduğu için piyasada en çok talep edilen olarak gösterilecektir..

BTC’yi sizinkinden daha düşük bir oranda satmayan başka kimse olmadığı sürece (BTC başına 17.000 USDT), talebiniz piyasada doldurulacak ilk sırada olacaktır..

Serbest piyasaların alıcı ve satıcıların – ne kadar yüksek ya da düşük olursa olsun – istenen fiyatları teklif etmesini içerdiği göz önüne alındığında, piyasa en düşük talepleri (yani, en düşük fiyat tekliflerine sahip satıcılar) ve en yüksek teklifleri (yani, teklifler), en uygun fiyatları temsil ettikleri için.

Pazar derinliği ve yaygınlığı

Pazar faaliyeti açısından kritik olsa da, sorgular ve teklifler tek başına resmin tamamını yansıtmaz. Yukarıda belirtildiği gibi, 0,001 BTC kadar düşük olsa bile herhangi bir miktar için bir talep veya teklif olabilir (yazım sırasında kabaca 18 $).

Birisi yalnızca 0,001 BTC satmak istiyorsa ve bu talebin piyasanın tepesinde olduğunu varsayarsak (yani, o anda piyasadaki 1 BTC için en düşük fiyatı sunduğu için), o zaman daha fazlasını almaya çalışırsanız 0,001 BTC’den daha yüksekse, otomatik olarak en çok sorulan soruyu alırsınız; ancak, kalan sipariş tutarınız (0.001 BTC’nin üzerinde), siparişiniz tamamlanana kadar bir sonraki en iyi soru tarafından doldurulmak üzere sırada olacaktır..

Burada, en düşük satış ile en yüksek teklif arasında her zaman bir fiyat farkı olacağını belirtmek yerinde olacaktır – yukarıdaki örnekte gördüğümüz gibi, en düşük satış için 17.000 USDT ve en yüksek teklif için 17.800 dolardı. Fiyattaki bu fark, piyasa veya alış-satış yayılımı olarak bilinir. Bu spread olmasaydı, piyasa yapıcıların bir satış veya teklif yaparak likidite sağlamaları için hiçbir teşvik olmayacaktı, çünkü onlar da düşük alıp yüksek satış yapmak istiyorlar. Bununla birlikte, yüksek likiditeye sahip piyasalarda, bu spread çok sıkıdır – yani alım ve satım fiyatları arasında küçük bir fark vardır – düşük likiditeye sahip piyasalarda genellikle daha geniş spreadler vardır..

Alış-satış dağılımını anladıktan sonra, şimdi bir pazardaki çoğu talep veya teklifin çok küçük miktarlarda olup olmadığını hayal edin, diyelim ki her biri kabaca 0,002 BTC. Taleplerin ve tekliflerin sırasıyla artan ve azalan siparişlerde nasıl sıralandığı göz önüne alındığında, alış veya satış fiyatınız, her iki sütunda (sorulan veya teklifler) ilerledikçe, teklif-talep yayılımı önemli ölçüde genişledikçe daha az elverişli hale gelir..

OKEx’teki BTC / USDT piyasası temel modumuzda görüntülendi. Kaynak: OKEx

Yukarıdaki ekran görüntüsü, OKEx’teki BTC / USDT pazarı için temel spot kontrol panelini göstermektedir. Yeşil oklar, listelenen soruların kırmızı ve tekliflerin yeşil olduğu sipariş defteri bölümünü işaret eder. En düşük talep BTC başına 17.920,9 USDT iken, en yüksek görünür talep (burada gösterilenlerden daha fazlası var) BTC başına 17.927,0 USDT – kabaca 6 USDT’lik bir fark olduğuna dikkat edin..

Benzer şekilde, en yüksek teklif BTC başına 17.920,8 USDT ve en düşük görünür teklif BTC başına 17.916,6 USDT iken, bu tekliflerin büyüklükleri toplu olarak 0,5 BTC’ye bile eklenmiyor. Bu, 0,5 BTC veya daha fazlasına sahip bir satıcının tüm bu teklifleri ve daha fazlasını dolduracağı anlamına gelir, ancak satıcının BTC’leri için aldığı fiyat, teklifler sütunu tüketildikçe düşürülecektir..

Küçük siparişlerle (her biri 0,002 BTC) önceki örneğimize geri dönersek, böyle bir pazarda 1 BTC satmak istiyorsanız, siparişiniz değişmeden önce değişen fiyatlardan 500 teklif (her biri 0,002 BTC) geçmeniz gerekirdi. tamamen dolu. Bu, kaçınılmaz olarak, son sipariş fiyatınızın, talepte bulunduğunuzda piyasadaki en iyi fiyattan daha az avantajlı olmasına neden olacaktır, çünkü bu 500 teklif arasındaki spread (veya fiyat farkı) genişti..

Ancak bu, yeterli derinliğe sahip olmayan bir pazarda neler olduğunun basitleştirilmiş bir örneğidir. Pazar derinliği, piyasanın teklif-talep yayılmasında büyük bir değişiklik olmadan büyük siparişleri işleme yeteneğinin bir ölçüsüdür..

Sonuç olarak, bu kavramları anlamak, ticaret stratejilerinizi yürütmek ve siparişlerinizi istenen fiyatlarla doldurmak için çok önemlidir..

Ticaret hacimleri açısından dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan OKEx, sektör lideri piyasa likiditesine ve derinliğine sahiptir – ve sonuç olarak çok sıkı spreadler, çok büyük siparişler için bile uygun ticaret fiyatları ile sonuçlanır..

Kitap sipariş et

Her borsada, piyasadaki tüm aktif teklifler ve talepler, gerçek zamanlı olarak güncellenen ve piyasa derinliğini ve likiditesini yansıtan emir defteri olarak bilinen şey üzerinde listelenir. Sipariş defterlerine ayrıca en son başarıyla gerçekleştirilen işlemleri listeleyen işlem geçmişi çizelgeleri eşlik eder..

Ancak, bir emir defterinde görünen tekliflerin ve taleplerin, onları yayınlayan tüccarlar tarafından iptal edilebileceği ve gerçekten doldurulana kadar garanti edilmediği unutulmamalıdır..

OKEx, kullanıcıların teklif para biriminin belirli fiyat aralıklarına düşen siparişleri toplu hale getirerek sipariş defteri görüntülerini özelleştirmelerine olanak tanır..

Ticari emir türleri ve kullanımları

Yukarıdaki anahtar kavramların birçoğunu ele aldıktan sonra, artık ticaret emirleri göndermeye odaklanabiliriz. Her işlem yapmak istediğinizde, piyasaya bir emir vermeniz gerekir. Yine, mevcut soruları ve teklifleri alabilir veya kendinizinkini yapabilirsiniz..

Ticaret hedeflerinize ve stratejilerinize bağlı olarak, OKEx gibi borsalarda bulunan çeşitli ticari emir türlerinden yararlanabilirsiniz. Bu kılavuzda, en sık kullanılan emir türlerini ve bunların tüccarlar için ne anlama geldiğini gözden geçireceğiz..

Limit emirleri

Limit emri, en yaygın ticaret emri türüdür ve hem yeni başlayanlar hem de deneyimli tüccarlar için uygundur. Adından da anlaşılacağı gibi, bir limit emri, alış veya satış emriniz için belirli bir fiyat limiti tanımlamanıza izin verir ve piyasa bunu yalnızca tam teklifinizle veya daha iyisiyle eşleştirir..

Örneğin, 1 BTC için 17,123 $ ‘dan bir limitli satın alma emri verirseniz, yalnızca piyasada 1 BTC için 17,123 $ veya daha düşük bir fiyat isteyen bir satıcı varsa doldurulacaktır. Benzer şekilde, aynı ayrıntılara sahip bir limit satış emri, yalnızca piyasada 1 BTC’niz için 17,123 $ veya daha fazla ödemeye razı olan bir alıcı olduğunda yerine getirilecektir..

OKEx ayrıca daha gelişmiş bir limit emri seçeneği sunar. "Gelişmiş Limit Sırası," bu, daha fazla parametre veya koşul tanımlamanıza olanak tanır – "Yalnızca Gönderi," "Doldur veya Öldür" ve "Hemen veya İptal Et."

Bu ek koşullar, belirli stratejilere sahip tüccarlara daha fazla kontrol sağlar, siparişlerini yalnızca piyasa yapıcılar (yani alıcılar değil) olarak göndermelerine, siparişlerinin tamamen doldurulmasını veya öldürülmesini (kısmi doldurmanın aksine) veya hemen doldurulmasını veya iptal edilmesini sağlar (alıcıları beklemenin aksine).

Limit emirlerinin tüccarların kabul edilebilir minimumları belirlemesine nasıl izin verdiği göz önüne alındığında ve esasen "al ya da git" teklifler, yönetimi kolaydır ve daha basit kar ve zarar hesaplamalarına olanak tanır.

Piyasa emirleri

Limit emirleri, tüccarların kendi fiyatlarını belirlemelerine izin verdiğinde, bu, emirlerin yerine getirilmesini beklemek anlamına gelse bile, piyasa emirleri, pazarın sunmaya istekli olduğu oranlarda derhal yerine getirilir..

Örneğin, bir piyasa emriyle 1 BTC satmak istiyorsanız, borsa, siparişinizi hemen mevcut en iyi fiyattan doldurur..

Piyasa emirleri, anında gerçekleştirme karşılığında fiyat özellikleri üzerindeki kontrolü bırakır ve fiyattaki sapmalardan bağımsız olarak anında değişim arayan tüccarlar tarafından tercih edilir..

Burada, piyasa emirleri ile alım satımın, alış-satış farkı nedeniyle daha kısa zaman dilimlerinde karlı olma ihtimalinin son derece düşük olduğunu belirtmek önemlidir. Piyasa fiyatlarından art arda alıp satmaya devam ederseniz, esasen yüksek alım yapıp düşük satacak ve sonuç olarak para kaybedeceksiniz..

Emirleri durdur

Gelişmiş bir emir türü olan durdurma emirleri, tüccarların aşağıdaki gibi koşulları tanımlamasına olanak tanır: "Tetikleme Değeri" ve "Sipariş Fiyatı," karşılandığında, piyasadaki alış veya satış emirlerini otomatik olarak gönderir. OKEx, iki tür durdurma emrini destekler, "Koşullu" ve "Biri Diğerini İptal Eder" veya OCO durdurma emirleri.

Durdurma emirleri başlangıçta yeni başlayanlar için çok karmaşık görünse de, nasıl çalıştıklarını kavradığınızda çok kullanışlı ve mantıklıdırlar..

Örneğin, koşullu bir stop emri kaydederken, bir tetikleyici fiyat tanımlayarak başlarsınız. Adından da anlaşılacağı gibi tetik fiyat, siparişinizi tetikleyen veya etkinleştiren fiyat eşiğidir. Ancak, tetikleyici fiyat, emrinizin gerçekleştirileceği fiyat değildir. Bunun için, alış veya satış emrinizin nakledileceği gerçek fiyat olan ikinci bir parametre, sipariş fiyatı tanımlamanız gerekecektir. Alternatif olarak, anında yürütmeyi sağlamak için, tetikleyici fiyat koşulu karşılandıktan sonra emrinizi piyasa fiyatı ne olursa olsun gerçekleştirmeyi de seçebilirsiniz..

OKEx’te BTC / USDT piyasasında koşullu durdurma emri. Kaynak: OKEx

Bir OCO durdurma emri aynı şekilde çalışır, ancak tek bir koşulun aksine iki grup koşulla (iki tetikleyici ve sipariş fiyatı koşulu) çalışır. Bu emir türü, hem piyasadaki dalgalanmaları hem de düşüşleri kapsayan emirler vermek istiyorsanız kullanışlıdır..

OKEx’te BTC / USDT piyasasında OCO durdurma emri. Kaynak: OKEx

Örneğin, Bitcoin 18.000 $ ‘dan işlem yapıyorsa ve alım satım stratejiniz bir ralli durumunda 19.000 $’ dan 1 BTC satmayı veya düşüş durumunda 17.500 $ ‘dan satmayı içeriyorsa, bu alım satımları gerçekleştirmek için OCO emir türünü kullanabilirsiniz. Bir dizi tetikleyici ve yukarı taraf için sipariş fiyatları ve diğerini olumsuz taraf için belirlersiniz. Bir OCO ticaretinde, hangi koşul seti önce karşılanırsa, diğeri otomatik olarak iptal edilirken,.

Bu kılavuzda daha önce tartışılan kavramlardan bazılarını göz önünde bulundurarak, koşullu ve OCO durdurma emirlerinin kullanımını, karların zamanında gerçekleştirilmesinin yanı sıra, sizin tarafınızdan tanımlanan kabul edilebilir düzeylerde kayıpları erken gerçekleştirerek riskin azaltılmasıyla ilişkilendirebiliriz..

OKEx’te kullanıcılara sunulan birkaç gelişmiş sipariş türü olsa da, yukarıda tartışılanlar çoğu yeni başlayanlar ve orta düzey tüccarlar için yeterli olacaktır..

Sonraki adımlar: Ticarete başlayın

Bu kılavuzun amacı, size kripto para birimi ticareti için yararlı bir giriş sağlamaktır, bundan sonra piyasa faaliyetlerini gözlemlemeye ve anlamaya başlayabilirsiniz. Sonunda, bir piyasa katılımcısı olabilirsiniz – diğer bir deyişle, ticarete başlayın ve yukarıda tartışılan araçları ve stratejileri denemeye başlayın..

Bununla birlikte, kripto piyasaları geleneksel piyasalardan daha riskli ve çok daha değişken olduğundan, ilgili risklerin bilinmesi de yeni başlayanlar için çok önemlidir. Başarılı tüccarlar her zaman haklı değildir, ancak her zaman hedefleri ve risk alma istekleri ile uyumlu bir planları ve çıkış stratejileri vardır..

OKEx, kripto ticaretine yeni başlayanları eğitmeyi ve kolaylaştırmayı amaçlayan çok sayıda özelliğe sahiptir. Henüz bir OKEx hesabınız yoksa, bugün kaydolun. Ayrıca Demo Trading’i başlatabilirsiniz – bu, gerçek para kaybetme riskine girmeden OKEx’te işlem yapabileceğiniz anlamına gelir – ve OKEx’i kullanarak ve diğerlerini katılmaya davet ederek 80 $ ‘a kadar kripto talep edebilirsiniz..

OKEx’i takip edin

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map