OKEx’te optimize edilmiş durdurma emirlerine giriş ve kılavuz.

Bir borsada kripto para ticareti yapmak genellikle alıcı ve satıcıların piyasa emri vermesini içerirken, daha gelişmiş tüccarlar durdurma emri gibi daha gelişmiş araçlar gerektirir..

Stop emri nedir?

Durdurma emri, yatırımcıların, fiyatı önceden belirledikleri tetik fiyatı adı verilen belirli bir noktaya ulaştığında, bir dayanak varlığı satın almalarına veya satmalarına olanak tanıyan koşullu bir işlem işlevidir. Piyasa fiyatı bu önceden tanımlanmış tetikleme fiyatına ulaştığında, önceden tanımlanmış emir fiyatından (tetikleyici fiyatla aynı olması gerekmez) veya o andaki piyasa fiyatından otomatik olarak bir al veya sat komutu yürütülür..

Bunun pratikte anlamı, Bitcoin (BTC) satmak isteyen bir tüccarın bir stop emriyle satma konusunda iki ana seçeneğe sahip olmasıdır: Ya kar elde etmeyi garantilemek için daha yüksek bir fiyattan satış yapabilirler. veya TP, sipariş; veya satış için bir taban fiyat belirleyerek, bir stop-loss veya SL, emri kullanarak kayıpları önleyebilirler..

Aynı şey, tüccar Bitcoin satın almak istiyorsa da geçerlidir – piyasa koşullarına bağlı olarak BTC almak istedikleri belirli bir fiyat belirleyebilir veya fiyatı tetikleyebilirler. Bu işlevsellik, 24/7 doğası nedeniyle özellikle kripto piyasalarında kullanışlıdır ve tüccarların algoritmik siparişler oluşturmasına ve piyasalardan uzaklaşmasına olanak tanır..

Durdurma emri örneği

Örneğin, bir tüccarın Bitcoin’i 9.000 dolardan satın aldığını varsayalım. Kâr almak için bir durdurma emri belirleyebilirler, tetikleme fiyatını 10.000 $ ve sipariş fiyatını 9.950 $ olarak belirleyebilirler (siparişin hemen yerine getirilmesini sağlamak için 50 $ daha az).

Tetikleyici fiyat, koşullu sipariş devreye girmeden önce piyasanın karşılaması gereken eşik görevi görür. Bir tüccar hem tetikleyici fiyat hem de sipariş fiyatı için aynı değeri çok iyi kullanabilir, ancak kripto piyasalarının değişken doğası göz önüne alındığında, fiyat keskin bir şekilde düşmeden önce anlık olarak 10.000 $ ‘a dokunabileceğinden, emirlerin doldurulmaması ile sonuçlanabilir.

Emir fiyatını tetik fiyatının biraz altına ayarlamak, piyasa 10.000 $ ‘da uzun süre kalmasa bile emrin yerine getirilme şansını artırır..

Bu, piyasa 10.000 $ ‘ın altında kalırsa hiçbir şey olmayacağı, ancak piyasa fiyatı 10.000 $’ a ulaştığında, bu 9.950 $ ‘lık emir fiyatının tetikleneceği ve ardından yerine getirileceği anlamına gelir..

Benzer şekilde, BTC’yi 9.000 $ ‘dan satın alan tüccar, pozisyondan kabul edilebilir marjları dahilinde çıkmak için tetikleme fiyatını örneğin 8.500 $ ve sipariş fiyatını 8.450 $ olarak belirleyerek zararı durdur emri ile kayıpları önleyebilir. kayıp için.

Alternatif olarak, tüccar ayrıca karlı girişler (yükseliş veya düşüş) için belirli seviyelerde (aşağıda gösterildiği gibi) Bitcoin satın almak için tetikleyici ve fiyat siparişi verebilir..

Özetle, bir durdurma emri, tüccarların piyasa yönüne bağlı olarak uzun ve kısa pozisyonlar açıp kapamak için tetikleme ve fiyat siparişi vermelerine olanak tanır.

OKEx durdurma emri optimizasyonları

OKEx kısa süre önce, OKEx’in hem masaüstü hem de mobil uygulama sürümlerinde tüccarlar için mevcut olan durdurma emri işlevi için birden fazla yeni optimizasyon başlattı. Durdurma emirlerine yönelik bu yükseltmeler, kullanıcılara OKEx platformunda stratejik olarak dijital varlık ticareti yapmaları için daha fazla esneklik ve özgürlük sağlar..

Biri Diğerini İptal Eder

İlk olarak Biri Diğerini İptal Eder özelliğini tanıttık. OCO emri ile, bir tüccar aynı anda hem zararı durdur hem de kar al koşulu belirleyebilir ve hangi emir önce gerçekleştirilirse (kullanıcının belirlediği tetikleyici ve emir fiyatlarına göre) diğerini geçersiz kılar..

Örneğin, 9.000 $ tutan bir tüccar, OCO işlevini kullanarak aynı anda hem kar almak hem de zararı durdurmak için koşullar belirleyebilir. Bu, Bitcoin’in fiyatının her iki yönde de değişebileceği ve koşullardan birini etkinleştirerek diğerini otomatik olarak geçersiz kılabileceği anlamına gelir..

Yukarıdaki resimde gösterildiği gibi, OCO emir türünü kullanan tüccarlar dört koşul belirleyebilir. Fiyat 10.000 $ ‘ı aştığında bir kar ticaretinden çıkmak istiyorlarsa, bu fiyatı kendileri olarak belirleyebilirler. "TP Tetikleme Değeri" ve "TP Sipariş Fiyatı." Kaybı durdurmak için aynı ticaretten çıkabilirler. "SL Tetikleme Değeri" ve "SL Sipariş Fiyatı" istedikleri seviyelerde (bu örnekte 9.000 $).

Bir kez daha, bu emir türü, son derece değişken olan ve saatler içinde her iki yönde hareket edebilen kripto piyasalarına benzersiz bir şekilde uygundur ve optimum işlemler için bu tür çok koşullu siparişleri gerektirir..

Ayrıca, bu optimizasyon, bir kullanıcı TP için bir limit emri (yani dayanak varlığı belirli bir fiyattan veya daha iyi bir fiyattan satın almak veya satmak için) ve aynı zamanda SL için bir durdurma emri belirlediğinde bir emrin yürütülmesini engelleyen sorunları çözer. OCO sipariş türünü kullanarak, kullanıcılar artık güvenli ve esnek bir şekilde ticaret yapabilir.

Bu arada, tüccarlar, alım satım stratejilerine göre pozisyon açmak veya kapatmak için her zamanki gibi koşullu sipariş işlevini kullanmaya devam edebilirler..

Tetik Sırası

Başlattığımız ikinci optimizasyon, tetikleme sırası adı verilen başka bir yeni sipariş türüdür. Bir tetikleme emri, bir kullanıcının marjlarını veya pozisyonlarını dondurmaması dışında, koşullu bir durdurma emriyle aynı şekilde çalışır. Bunun anlamı, pozisyonlarını kilitlemek istemeyen ve fiyat dalgalanmalarını veya düşüşlerini takip etmek isteyen tüccarların, aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi bir tetikleme fiyatı ve bir senaryo belirterek bunu yapabilmeleridir..

Durdurma emri ayarları ve tetikleme emirleri için tetikleme kuralları. Kaynak: OKEx

Yukarıdaki kurallar, yatırımcıların bir pozisyon açıp kapatmadıklarına (yani alış veya satış) bağlı olarak çeşitli senaryolarda uymaları gereken sipariş koşullarını belirtir. Kâr için uzun bir pozisyonu kapatmak için bir tetikleme fiyatının son piyasa fiyatından daha yüksek ayarlanmasını gerektirmesi gibi bazı kurallar oldukça açıktır. Benzer şekilde, kaybı durdurmak için pozisyonu kapatmak, tetikleyici fiyatın son fiyattan daha düşük olmasını gerektirir. İlgili kurallar, bir tüccarın yükseliş eğilimi (veya toparlanma arayışı) veya düşüş eğilimine bağlı olarak yeni pozisyonlar açmak için geçerlidir..

Ancak, marjların ve pozisyonların dondurulmaması nedeniyle, tetikleme emirleri pozisyon limiti, fiyat limiti vb. Gibi çeşitli faktörler nedeniyle başarısız olabilir..

Pozisyon durdurma sırası

Üçüncü optimizasyon, pozisyon durdurma emri adı verilen belirli bir pozisyon için bir durdurma emrinin ayarlanmasını destekler. Bu emir tipinin kullanılması, söz konusu belirli pozisyonu dondurur ve TP ve SL ayarları, "Açık siparişler" sayfa. Bu, bir tüccarın toplam 10 BTC’sinden 1 BTC için koşullu bir sipariş verebileceği anlamına gelir..

Pozisyon durdurma emrini kullanma kuralları aşağıdaki grafikte gösterilmektedir..

Stop emri ayarları ve pozisyon durdurma emirleri için tetikleme kuralları. Kaynak: OKEx

TP / SL ile sipariş verin

En son optimizasyon, kullanıcıların herhangi bir pazar veya limit siparişinin yanında durdurma emirleri belirlemelerine olanak tanır. Aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi, kullanıcılar bir piyasa emri verirken bir veya her iki stop emri (kar al veya / ve zararı durdur) işlevlerini etkinleştirme seçeneğine sahiptir..

Bu yeni optimizasyonu bir limit emriyle kullanırken, kullanıcılar, durdurma emri işlevlerinden biri veya her ikisi için bir tetikleme fiyatı ve bir emir fiyatı tanımlama seçeneğine sahip olur. Bu, kullanıcıların daha fazla esneklik için sipariş fiyatlarını tetikleyici fiyatların altında veya üstünde ayarlamasına olanak tanır..

Gerçek emir (limit veya piyasa) yerine getirildikten sonra seçilen işlevler aktif hale gelir ve altından görüntülenebilir. "Açık siparişler" sekmesi. Kullanıcılar, limit emirlerini yerine getirilmeden önce düzenleyebilirken, durdurma emri fonksiyonları değiştirilen parametrelere uymazlarsa iptal edilecektir..

Sipariş limitlerini durdur

Son olarak, OKEx’teki durdurma emri özelliğinin kullanıcıları, aşağıda gösterildiği gibi, tek emirlere uygulanan çeşitli sınırlara dikkat etmelidir. Bu limitler piyasa koşullarına göre değişir.

Durdurma emirleri için üst sınırlar. Kaynak: OKEx

OKEx’i takip edin

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me