Kripto para birimi teknik analizi 101

Kripto para piyasasında teknik analiz için başlangıç ​​kılavuzu

Kripto para piyasasındaki teknik analiz göz korkutucu görünse de, bu terim sadece gelecekteki fiyat hareketlerini tahmin etmek için geçmiş piyasa verilerinin incelenmesini ifade eder. Özünde, yapmamızı sağlar Eğitimli tahminler bir dijital varlığın fiyatının gelecekte artıp artmayacağı hakkında.

Bu makalede, sizi BTC ve diğer kripto para birimlerinin grafiğini çıkarma ve kripto ticaret oyununuzu geliştirme yolculuğunuza başlamak için temel teknik analiz yapmak için en gerekli araçları kısaca açıklayacağız..

Mum grafikleri

Çizgi grafikler ve çubuk grafikler gibi farklı türde grafikler olsa da, mum grafikleri en etkili olanlardan biridir..

Yüzyıldan fazla bir süre önce Japonya’da ortaya çıkan mum grafikleri, fiyat hareketlerinin boyutunu farklı renklerde görsel olarak gösterir – genellikle pozitif mum için yeşil ve negatif mum için kırmızı.

Her mum çubuğu, istenen zaman dilimi için dört kritik bileşeni gösterir:

  • Açık fiyat
  • Yüksek fiyat
  • Düşük fiyat
  • Kapanış fiyatı

Her şamdan, dört önemli bilgi parçasını gösterir. "oyuk" fiyat artışını gösteren mum

Bu bileşenler sadece okunması kolay ve özlü bir biçimde bol miktarda yararlı bilgi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda çeşitli mum çubuğu modellerinin tanımlanmasına da olanak tanır. Burada detaylandırmayacağımız çok sayıda mum çubuğu formasyonu varken, bazı basit olanlar boğa ve yutan ayı formasyonlarını içerir..

Pozitif bir mum gövdesini gösteren bir boğa yutan şamdan deseni "yutmak" önceki bir veya daha fazla negatif mum

Destek ve direnç

Teknik analiz yapmanın en basit ve etkili yöntemlerinden biri, destek ve direnç alanlarını belirlemektir – bir dijital varlığın fiyatının sırasıyla düşmeyi durdurması veya artmayı durdurması beklenir..

Kripto para birimi piyasası basitçe alıcılar ve satıcılar arasında bir değişim olduğu için, fiyatı düştükçe dijital bir varlığa olan talebin arttığını ve bunun tersi – en azından teoride – mantıklıdır. Bu temel ilke, hem destek hem de direnç düzeylerinin yaratılmasından büyük ölçüde sorumludur. Basitçe söylemek gerekirse, pazarın genellikle belirli bir fiyattan alış veya satışla ilgisi vardır, bu da aşılması zor seviyeler yaratır..

2017’nin sonlarından 2018’in sonlarına kadar olan BTC’nin fiyatı, sonunda düşmeden önce yaklaşık altı kez yatay bir destek seviyesinden sıçradı.


Temel destek ve direnç seviyelerinin belirlenmesi, ticaretin planlanmasında faydalı olabilir. Örneğin, bir destek veya direnç seviyesi ne kadar çok test edilirse, o kadar zayıf olma eğilimindedir. Bunun en iyi örneği yukarıda gösterilmiştir – BTC’nin fiyatı, 2018’de yaklaşık 6.000 dolarlık destek seviyesiyle nihayetinde düştü..

Trend çizgileri

Kritik öneme sahip diğer bir temel teknik analiz aracı, adından da anlaşılacağı gibi, bir eğilimi tanımlamak için kullanılan bir çizgi olan eğilim çizgisidir..

Teknik bir analist, şamdan modellerinin üstlerini veya altlarını izleyerek, bir kripto para biriminin fiyatı için net bir yükseliş veya düşüş eğilimi belirleyebilir ve ticaret stratejisini buna göre ayarlayabilir..

BTC, Mart 2020’de COVID kaynaklı piyasa çöküşü sırasında destek olarak geri dönüştürülen aşağı doğru eğimli trend çizgisini kesin bir şekilde kırmadan önce, 2019’un ikinci yarısında uzun bir süre düşüş eğilimi gösterdi.

Hareketli ortalamalar

Hareketli ortalamalar, fiyat dalgalanmalarını gideren ve belirli bir süre boyunca bir dijital varlığın ortalama fiyatının ne olduğuna dair daha net bir resim çizen popüler ve kullanımı kolay bir gecikme göstergesidir..

İki ana hareketli ortalama türü vardır:

  • Basit hareketli ortalamalar
  • Üstel hareketli ortalamalar

Basit hareketli ortalamalar, bir dizi fiyatın aritmetik ortalamasını kullanırken üstel hareketli ortalamalar, son fiyat hareketine daha fazla ağırlık verir..

Hareketli ortalamalar tek başına veya birbirleriyle bağlantılı olarak kullanılabilir. Örneğin, Crypto Market Daily analizlerimizde dört saatlik mum çubuğu grafiğinde sık sık üstel hareketli ortalamaların bir şeridini kullanırız. Bu şerit, 20 ila 55 arasında değişen, beşli artışlarla değişen sekiz EMA’dan oluşur; bu, son fiyat aktivitesine daha fazla ağırlık verirken son 20 ila 55 mum çubuğunun ortalamasını aldığı anlamına gelir..

BTC için dört saatlik EMA şeridi, 2020’nin sonlarında birçok kez destek görevi gördü ve açıkça bir boğa eğilimi belirledi.

Trend olan piyasalarda, EMA şeridi, bir piyasanın hangi yönde trend olduğunu ve destek veya direnç alanlarının nerede bulunabileceğini açıkça gösterdiği için yararlı olabilir..

Bağıl güç endeksi

Bu makalede tartışacağımız son araç, öncelikle bir kripto para biriminin aşırı alınıp satılmadığını belirlemek için kullanılan bir ivme göstergesi olan Göreceli Güç Endeksi’dir. Geleneksel olarak, 70’in üzerindeki RSI değerleri bir dijital varlığın aşırı satın alındığını ve 30’un altındaki değerler aşırı satıldığını gösterir..

Bununla birlikte, BTC ve diğer kripto para birimleri söz konusu olduğunda, RSI en güvenilir gösterge olmayabilir. BTC, fiyatının art arda aşırı satın alındığını ve çoğu zaman kalmaya devam ettiğini gören uzun boğa koşusuna yatkın olduğunu kanıtladı. Yine de, ufukta ne zaman bir geri çekilme olabileceğini belirlemek için yararlı olabilir..

2016-2017 döneminde BTC’nin boğa koşusu sırasında, pazar lideri kripto para birimi haftalık zaman diliminde art arda aşırı satın alındı

OKEx tüccarı değil misiniz? Ticarete nasıl başlayacağınızı öğrenin!

OKEx’i takip edin

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map