Blockchain oracle’ları açıklandı: DeFi dünyasında bilgi kaynağı

Fiyatlandırma bilgilerinin şeffaflığı ve güvenilirliği, borsalarda ve merkezi olmayan finans platformlarında etkin bir şekilde kripto para ticareti yapmak isteyen kullanıcılar için çok önemlidir. Bu tür bir şeffaflık, üçüncü taraf veri sağlayıcılarının DeFi protokollerine gerçek zamanlı fiyatlandırma bilgisi sağlamasına olanak tanıyan blok zinciri oracle’ları tarafından güçlendirilebilir..

OKEx’in DeFi ekosisteminin büyümesini teşvik etmeye yönelik devam eden çabasında, Açık Oracle standardına dayalı bir halka açık kahin başlattık. Bu makale, blockchain oracle’larına ve DeFi’nin gelişimini teşvik etmedeki rollerine kapsamlı bir genel bakış sağlar..

Blockchain oracle’ları nelerdir?

Blok zincirleri ve akıllı sözleşmeler, verilere kendi ağlarının dışından erişemez. Bir blockchain üzerinde akıllı bir sözleşme yürütmek için, genellikle dış dünyadan ilgili bilgilere erişmek hayati önem taşır çünkü bir blockchain, bir jetonun fiyatını, bir şehrin hava durumu bilgilerini veya diğer yararlı verileri bir kaynak olmadan kaydedemez. Blockchain oracle’larının devreye girdiği yer burasıdır.

Blockchain oracle’ları, akıllı sözleşmelerin blockchain dışından harici bilgiler almasına izin veren üçüncü taraf hizmetlerdir..

Blockchain oracle'ları nasıl çalışır?Blockchain oracle’ın rolü. Resim kaynağı: 3commas.io

Kahinlerin kendileri veri kaynağı değildir. Bunun yerine, gerçek dünyadaki olayları sorgulamak ve doğrulamak ve bu bilgileri akıllı sözleşmelere göndermek için katmanlardır. Gönderilen bilgiler akıllı sözleşmenin önceden tanımlanmış yürütme koşuluyla eşleşirse, akıllı sözleşmenin yürütülmesi blok zincirinde tetiklenecektir..

Farklı tipte blockchain oracle’ları

Blockchain oracle’ları üç boyutta karakterize edilebilir:

  • Bilgi kaynağı, ister yazılım ister donanım olsun.
  • Bilginin yönü, ister gelen ister giden olsun.
  • Merkezi veya ademi merkeziyetçi güven derecesi.

Bilgi kaynağı

Yazılım oracle’ları, web siteleri, veritabanları ve sunucular gibi çevrimiçi kaynaklardan gelen bilgileri işler. Bu oracle’lar ilgili bilgileri çıkarır ve bunları akıllı sözleşmeye ekler. Gerçek zamanlı uçuş bilgileri, döviz kurları ve dijital varlık fiyatları, yazılım oracle’ları tarafından işlenen en yaygın veri parçalarıdır..

Donanım oracle’ları ise fiziksel kaynaklardan bilgi alıyor ve bu bilgileri akıllı sözleşmelerle anlaşılabilecek dijital değerlere dönüştürüyor. Bu fiziksel kaynaklar, sensörler ve barkod tarayıcıları içerir. Tedarik zincirleri, donanım oracle’larının bir sensörden malların durumunu çıkardığı ve bu bilgileri akıllı bir sözleşmeye aktardığı yaygın kullanım durumlarıdır..


Bilginin yönü

Gelen oracle’lar, harici kaynaklardan akıllı sözleşmelere bilgi sağlar. Örneğin, oracle, sıcaklık kayıtlarını bir sensör (yani harici kaynak) aracılığıyla akıllı bir sözleşmeye aktarır..

Dış oracle’lar, akıllı sözleşmelerin dış dünyaya bilgi göndermesini sağlar. Yaygın bir örnek, fon mevduatlarıdır. Bir kullanıcı bir kripto para birimi cüzdanı adresine para yatırdığında, akıllı sözleşme para yatırma işleminin onay mesajını cüzdan sağlayıcısına gönderir. Ardından, cüzdan sağlayıcısı mesajı aldıktan sonra kullanıcının kripto para birimi bakiyesini güncelleyecektir..

Güven derecesi

Merkezi oracle’lar, bir veri sağlayıcıdan veya tek bir varlık tarafından kontrol edilen bir grup veri sağlayıcıdan bilgi alır. Bu, tek bir hata noktası olduğu endişesini gündeme getiriyor – bu da merkezi oracle’ları saldırılara ve güvenlik açıklarına karşı daha az dirençli hale getiriyor.

Merkezi olmayan oracle’lar, birden çok veri sağlayıcıdan bilgi alır ve bu bilgileri akıllı sözleşmelere aktarır. Merkezi oracle’larla karşılaştırıldığında, merkezi olmayan oracle’lar birden fazla kaynağa dayanır – bu da akıllı sözleşmelere sağlanan bilgilerin güvenilirliğini artırır.

DeFi’de blockchain oracle’ları

Merkezi olmayan finans, 2020’de dikkate değer bir büyüme gördü ve toplam değer yaklaşık olarak kilitlendi. 4,58 milyar $, 12 Ağustos itibariyle.

Oracle tokenleri, tokenlerin 2020’de BTC yatırım getirilerini geride bırakma potansiyeli sayesinde DeFi topluluğunda popülerlik kazandı. Merkezi olmayan oracle sağlayıcıları Chainlink (LINK) ve Band Protocol (BAND) Tecrübeli Yılbaşından bugüne kadarki getiri, sırasıyla 2020’de sırasıyla% 452 ve% 3.296 – Bitcoin’in% 65’lik YTD getirisine kıyasla.

Blockchain oracle’ları, çeşitli DeFi protokollerinde veri güvenilirliğini ve doğruluğunu artırdığı için DeFi geliştirmede önemli bir rol oynadı. Çeşitli DeFi protokolleri, kullanıcılara şeffaf fiyatlandırma verileri sunmak için fiyat oracle’larını başlattı. Örneğin, para piyasası protokolü Bileşik duyuruldu Merkezi olmayan fiyat oracle’ı olan Open Price Feed, Ağustos’ta. OPF’de, kripto para borsaları, DeFi protokolleri ve OTC ticaret masaları gibi fiyat muhabirleri, bilinen bir genel anahtar kullanarak marj ticareti ve borç verme fiyat verilerini gönderebilir. Kullanıcılar, fiyat raporlayıcılarının genel API’sine erişerek bildirilen fiyatlandırma verilerini alabilir. Fiyat verilerinin sunulması ve bu verilere erişim, Bileşik protokolünün altyapısı kullanılmadan yürütülebildiğinden, fiyat oracle’ı merkezden uzaklaştırılmıştır..

Merkezi olmayan oracle platformlarının artan popülaritesi – en önemlisi Chainlink – DeFi’nin son zamanlarda büyümesini de tetikledi. Chainlink, türevler ve borç verme için finansal verileri alan ve sağlayan merkezi olmayan oracle’lar sunar. Örneğin, Chainlink iddia edildi oracle’ları, halka açık blok zincirleri arasında türev borç verme temerrütlerinin hacminin% 90’ından fazlası için veri topladı. Bu veriler, Synthetix, Nexus Mutual ve MCDEX gibi DeFi türev sağlayıcıları tarafından benimsenmiştir..

Merkezi olmayan oracle platformlarına güvenerek, DeFi protokolleri, merkezi olmayan finansın diğer alanlarında yeniliği teşvik ederken zamandan ve kaynaklardan tasarruf sağlayabilir..

Blockchain oracle’larının geleceği

Blockchain oracle’ları, blockchain’ler ve harici veri sağlayıcıları arasında bir köprü görevi görürken, blockchain oracle’larının ana akım olup olmayacağını incelerken güvenlik önemli bir sorun olmaya devam ediyor..

Blockchain oracle’ları, bir blockchain’in konsensüs mekanizmalarının dışında tutuldukları için, söz konusu blockchain’in güvenlik mekanizmaları tarafından korunmazlar. Bu, fiyatlandırma hatalarından yararlanmak isteyen hackerlar için blockchain oracle’larını hedef haline getirdi. Synthetix ve bZx.

Kötü niyetli aktörün kehanet ile akıllı sözleşme arasındaki veri akışına erişim kazandığı ortadaki adam saldırısı bir diğeridir. güvenlik tehdidi blockchain oracle’ları için. Oyuncu daha sonra verileri değiştirir veya tahrif eder, bu da blok zinciri oracle’ları tarafından sağlanan veri kalitesini düşürür..

Blockchain oracle’ları olmadan, akıllı sözleşmelerin sınırlı kullanım durumları vardır – çünkü bunlar yalnızca kendi blockchain ağlarındaki bilgilere güvenebilirler. Oracles, merkezi olmayan finans protokollerinin veri güvenilirliğini ve şeffaflığını artıran akıllı sözleşmeler ve harici veri sağlayıcıları arasındaki bağlantıyı sağlar. Sonuç olarak, blockchain oracle’ları DeFi protokolleri ile güvenilir harici veri sağlayıcıları arasında köprü görevi görür..

OKEx’i takip edin

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map