İyimser Perakende Tüccarları Tarafından Satın Alınan Bu Hafta Bitcoin’in Fiyat Düşüşü

Cuma Vadeli İşlemleri, OKEx’te üç aylık Bitcoin vadeli işlemlerinin haftalık incelemesidir.

Bitcoin (BTC), son yedi günde iki hızlı düşüş yaşadı. Geçtiğimiz Cuma gününden itibaren, OKEx Üç Aylık Vadeli İşlemleri (BTCUSD0925) 12.000 $ ‘dan 11.500 $’ a düştü. Ancak, fiyat Salı günü 12.000 $ seviyesinden reddedildikten sonra tekrar sert bir şekilde düştü. O zamandan beri, Bitcoin 11.172 $ ile haftanın en düşük fiyatını belirledi ve 11.200 $ ile 11.600 $ aralığında konsolide oluyor..

Özellikle, Bitcoin’in geçen hafta yaptığı hamleler altına yakından bağlı kaldı, ancak geri çekilmesi önemli ölçüde daha büyüktü. Geçen Cuma günkü açılış fiyatı ile karşılaştırıldığında altın şu anda% 0,5’in biraz altında. Bununla birlikte, Bitcoin aynı dönemde% 4 düştü.

Dahası, ayılar bu hafta Bitcoin piyasasına büyük ölçüde hakim oldular, hatta Salı günü ilgili tokenlerin Bitcoin ile birlikte düştüğünü gördüğümüz DeFi çılgınlığını bir şekilde hafifletti..

OKEx ticaret verilerine bakıldığında, açık faiz Pazartesi günü fiyat artışıyla zirve yaptı ve uzun vadeli işlemler pozisyonlarını kapattıkça BTC fiyatı düştü. Haftanın ikinci yarısında fiyat 11.200 $ civarına düştükten sonra, perakende tüccarların daha düşük seviyelerden alım yaptığını gösteren uzun / kısa oranlarda hızlı bir artış gördük.. 

Bununla birlikte, çeyreklik vadeli işlemlerde prim seviyesi bu hafta düşmeye devam etti ve bu durum, piyasanın iyimser kalmasına rağmen fiyat değerlenmesinde pek bir şey beklemediğini gösteriyor..

OKEx BTC Üç Aylık Vadeli İşlemleri (BTCUSD0925) 1 saat grafik – 8/28. Kaynak: OKEx, TradingView

OKEx ticaret veri okumaları

Daha fazla göstergeyi keşfetmek için OKEx ticaret verileri sayfasını ziyaret edin

BTC uzun / kısa oranı

Bu haftanın uzun / kısa orandaki hareketi, fiyatla yakından ilgilidir – yani, uzun / kısa oran, fiyat dibe vurduktan ve fiyat yükseldikçe düştükten sonra hızla yükseldi. Genel olarak, oran bu hafta 1.0 ila 1.3 aralığında çalışıyordu ve hızla dalgalanıyor..

Pazartesi günü, uzun / kısa oranın, Bitcoin’in haftalık en yüksek seviyesine karşılık gelen 1.0 ile haftanın en düşük seviyesine ulaştığını gördük. Bu arada, fiyatın da iki kez dibe dokunduğu Perşembe ve Cuma geceleri oran 1,3 civarında haftanın en yüksek noktasına ulaştı. Bu, perakende tüccarlarının satın aldığını ve fiyat düşüşünden korkmadığını gösterir..

Mevcut uzun / kısa oran 1.25 seviyesinde bulunuyor ve bu da perakende tüccarların kısa vadeli pazar konusunda iyimser olduklarını gösteriyor..

Veri toplama zamanı: 8/21 4:00 UTC – 8/28 4:00 AM UTC

Uzun / kısa oran, uzun pozisyon açan toplam kullanıcı sayısı ile kısa pozisyon açan kullanıcı sayısını karşılaştırır. Oran, tüm vadeli işlemlerden ve sürekli takaslardan derlenir ve bir kullanıcının uzun / kısa tarafı BTC’deki net pozisyonuna göre belirlenir..

Türev piyasasında uzun pozisyon açıldığında kısa pozisyon ile dengelenir. Toplam uzun pozisyon sayısı, toplam kısa pozisyon sayısına eşit olmalıdır. Oran düşük olduğunda, daha fazla kişinin şort tuttuğunu gösterir..

BTC temeli

OKEx Üç Aylık Vadeli İşlemler primi, geçen Cuma günkü 180 $ ‘dan mevcut 110 $’ a geriledi. Bu rakam, iki hafta önce 350 doların en yüksek seviyesindeydi ve o zamandan beri hissiyattaki değişimi yansıtıyordu..

Mevcut üç aylık sözleşme Eylül sonunda sona ereceği için, primlerdeki azalma da zaman kaybından etkileniyor, ancak yine de piyasanın bu ayın başlarında olduğu kadar iyimser olmadığını gösteriyor..

Veri toplama zamanı: 8/21 4:00 UTC – 8/28 4:00 AM UTC

Bu gösterge, çeyreklik vadeli işlem fiyatını, spot endeks fiyatını ve ayrıca baz farkını gösterir. Belirli bir zamanın temeli, üç aylık vadeli işlem fiyatı eksi spot endeks fiyatına eşittir..

Vadeli işlemlerin fiyatı, tüccarların Bitcoin fiyatına ilişkin beklentilerini yansıtır. Baz pozitif olduğunda, piyasanın yükselişe geçtiğini gösterir. Temel negatif olduğunda, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu gösterir..

Üç aylık vadeli işlemlerin temeli, uzun vadeli piyasa eğilimini daha iyi gösterebilir. Temel yüksek olduğunda (pozitif veya negatif), bu, arbitraj için daha fazla yer olduğu anlamına gelir.

Açık faiz ve işlem hacmi

Açık faiz, fiyat düştükçe mevcut 1.02 milyar $ ‘a düşmeden önce Pazartesi öğleden sonra 1.16 milyar $’ a yükseldi..

Uzun pozisyonların tasfiyelerinin devam ettiğini görmemize rağmen, OI’deki keskin düşüş, haftanın ikinci yarısında kısa pozisyonların da kapandığına inanmak için sebep veriyor..

Ayrıca, ticaret hacmindeki artış OI’de bir artışa yol açmadı, bu da piyasada şu anda bir el değişimi olduğunu ve yönün net olmadığını gösteriyor..

Veri toplama zamanı: 8/21 4:00 UTC – 8/28 4:00 AM UTC

Açık faiz, belirli bir günde kapatılmamış ödenmemiş vadeli işlemlerin / swapların toplam sayısıdır..

İşlem hacmi, belirli bir süre boyunca vadeli işlemlerin ve kalıcı swapların toplam işlem hacmidir..

2.000 uzun sözleşme ve 2.000 kısa sözleşme varsa, açık faiz 2.000 olacaktır. İşlem hacmi yükselir ve açık faiz kısa bir süre içinde azalırsa, birçok pozisyonun kapandığını veya tasfiye edilmeye zorlandığını gösterebilir. Hem işlem hacmi hem de açık faiz artarsa, çok sayıda pozisyon açıldığını gösterir..

BTC marjı borç verme oranı

Uzun / kısa oranla karşılaştırıldığında, BTC marjı borç verme oranı bu hafta nispeten az değişti. Cumartesi günü Bitcoin fiyatının yükselmesi sırasında 16.6’ya kadar yükseldi ve ardından kademeli olarak düşmeye başladı..

Bununla birlikte, oran Perşembe günkü düşüş sırasında hızla 11,3’e düştü ve bu da birçok tüccarın o sırada şort açmak için Bitcoin’i ödünç aldığını gösteriyor. Ancak, düşüş kısa sürdü ve fiyat toparlanınca oran hızla 15.0 civarına döndü..

Veri toplama zamanı: 8/21 4:00 UTC – 8/28 4:00 AM UTC

Teminat ödünç verme oranı, belirli bir süre boyunca USDT ödünç alan kullanıcılar ile USDT değerinde BTC ödünç alan kullanıcılar arasındaki oranı gösteren spot piyasa işlem verileridir..

Bu oran aynı zamanda tüccarların piyasa duyarlılığını incelemelerine yardımcı olur. Genel olarak, USDT ödünç alan tüccarlar BTC’yi satın almayı hedefler ve BTC’yi ödünç alanlar bunu kısaltmayı hedefler..

Marj ödünç verme oranı yüksek olduğunda, piyasanın yükselişte olduğunu gösterir. Düşük olduğunda, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu gösterir. Bu oranın aşırı değerleri tarihsel olarak trendin tersine döndüğünü göstermiştir..

Tüccar içgörüsü

Robbie, OKEx Yatırım Analisti

Bitcoin’in hafta ortasında 11.200 $ ‘a gerilemesi sırasında uzun vadeli işlemlerin kapandığını ve OI’de hızlı bir düşüş gördük. Perakende yatırımcılar dibe vurduktan sonra uzun süre gitmeye başlarken, genel duyarlılık hala önemli ölçüde iyileşmedi ve başka bir yan konsolidasyon dönemi bekleyebiliriz..

Kısa vadeli eğilim, W şeklindeki bir toparlanma eğilimidir ve uzun / kısa oranın yükselmeye devam ettiği göz önüne alındığında, yükseliş hissi hala canlıdır. Fiyat 11.600 $ direnç seviyesinin üzerinde kalabilirse, şimdilik tavan olan 12.000 $ ‘ı test etmek için başka bir ayak görebiliriz..

OKEx tüccarı değil misiniz? Ticarete nasıl başlayacağınızı öğrenin!

OKEx Insights, piyasa analizleri, derinlemesine özellikler ve kripto profesyonellerinden seçilmiş haberleri sunar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map