Piyasa Göstergeleri Daha Fazla Takdir Etmek İçin Alan Yansıtırken Bitcoin Büyük ihtimalle Yükselişte Kalacak – Vadeli İşlemler Cuma

Cuma Vadeli İşlemleri, OKEx’te üç aylık Bitcoin vadeli işlemlerinin haftalık incelemesidir.

Geçtiğimiz yedi gün içinde, küresel varlıklara paralel olarak, OKEx Quarterly Future (BTCUSD0925) fiyatı hem 9.800 $ hem de 11.000 $ engelleri aşarak Bitcoin (BTC) fiyatı yaklaşık% 20 arttı..

Öte yandan 700 milyon dolardan fazla Bitcoin opsiyonu bugün sona erecek. Bununla birlikte, Bitcoin opsiyon sözleşmelerinin esas olarak nakit olarak teslim edildiği ve BTC’nin son birkaç aydır yaklaşık 9.000 $ civarında seyrettiği göz önüne alındığında, bu süresi dolan seçeneklerin büyük bir kısmı muhtemelen "koyar" tatbik edilmeyecek.

OKEx alım satım verilerine bakıldığında, uzun-kısa ve marj kredisi oranları dahil olmak üzere çeşitli oranlar Çarşamba gününden önce keskin bir şekilde arttı ve bu da perakende tüccarların Pazartesi günkü rallisini takip ettiğini gösteriyor. Şu anda, marj ödünç verme oranı hala yüksek, ancak Mart rakamlarına kıyasla mantıksız değil.

Üç aylık gelecek primler de bu hafta hızla yükseldi ve mevcut% 3 prim, bir boğa piyasası altında beklentilerle uyumlu. Ancak, bu aynı zamanda daha fazla arbitrajcıyı da çekiyor..

Sonuç olarak, mevcut piyasa duyarlılığı sağlıklı ve perakende yatırımcılar FOMO modunda değil. Son zamanlarda altınla daha fazla senkronize hareket eden Bitcoin, hala çok fazla artı potansiyele sahip..

OKEx BTC Üç Aylık Vadeli İşlemleri (BTCUSD0925) 4 saatlik grafik. Kaynak: OKExOKEx BTC Üç Aylık Vadeli İşlemleri (BTCUSD0925) 4 saatlik grafik. Kaynak: OKEx

OKEx ticaret veri okumaları

Daha fazla göstergeyi keşfetmek için OKEx ticaret verileri sayfasını ziyaret edin

BTC uzun / kısa oranı

BTC’nin üç aylık gelecekteki fiyatının 9.700 dolardan 10.700 dolara yükseldiği 27 Temmuz’dan önce, uzun / kısa oran ortalama seviyelerdeydi ve 0.82 ile 1.12 aralığında seyrediyordu. Fiyat yükseldiğinde uzun / kısa oranında düşüş eğilimi bile vardı, bu da perakende yatırımcıların ilk ralliye pek güvenmediğini gösteriyor. Uzun / kısa orandaki artış, fiyat 10.800 doların üzerine çıktıktan sonra hızlanmaya başladı ve sonraki yarım günde, oran hızla 0,96’dan haftalık zirveye 1,41’e yükseldi..

Uzun / kısa oran şu anda ılık olan 1.2 civarında seyrediyor. Bununla birlikte, fiyatlar çok artmış olsa da, perakende yatırımcılar arasındaki genel yükseliş hissinin hala aşırı ısınmadığını da gösteriyor..

Veri Toplama Saati: 7/24 4:00 am UTC – 7/31 4:00 am UTC


Uzun / kısa oran, uzun pozisyon açan toplam kullanıcı sayısı ile kısa pozisyon açan kullanıcı sayısını karşılaştırır. Oran, tüm vadeli işlemlerden ve sürekli takaslardan derlenir ve bir kullanıcının uzun / kısa tarafı BTC’deki net pozisyonuna göre belirlenir..

Türev piyasasında uzun pozisyon açıldığında kısa pozisyon ile dengelenir. Toplam uzun pozisyon sayısı, toplam kısa pozisyon sayısına eşit olmalıdır. Oran düşük olduğunda, daha fazla kişinin şort tuttuğunu gösterir..

BTC temeli

OKEx BTC Quarterly Future’ın primi geçen Cuma günü 150 $ ‘dan (kabaca% 1.6) mevcut 360 $’ a (veya% 3.23) hızla yükseldi. Bu, Eylül sonu için oldukça olumlu bir piyasa beklentisine işaret ediyor. Bununla birlikte, daha yüksek primler, üç aylık vadeli işlemlerde arbitrajcı açılış kısalarını çekecek ve bu da daha fazla prim artışı üzerinde baskı oluşturabilir.

Veri Toplama Saati: 7/24 4:00 am UTC – 7/31 4:00 am UTC

Bu gösterge, çeyreklik vadeli işlem fiyatını, spot endeks fiyatını ve ayrıca baz farkını gösterir. Belirli bir zamanın temeli, üç aylık vadeli işlem fiyatı eksi spot endeks fiyatına eşittir..

Vadeli işlemlerin fiyatı, tüccarların Bitcoin fiyatına ilişkin beklentilerini yansıtır. Baz pozitif olduğunda, piyasanın yükselişe geçtiğini gösterir. Temel negatif olduğunda, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu gösterir..

Üç aylık vadeli işlemlerin temeli, uzun vadeli piyasa eğilimini daha iyi gösterebilir. Temel yüksek olduğunda (pozitif veya negatif), bu, arbitraj için daha fazla yer olduğu anlamına gelir.

Açık faiz ve işlem hacmi

Açık faiz, Cuma günkü 988 milyon $ ‘dan geçtiğimiz yedi gün içinde kademeli olarak 1.2 milyar $’ ın üzerine çıktı. Ancak Çarşamba gününden sonra artış hızı yavaşladı.

Genel piyasa kaldıraç oranının Mart ayında olduğu kadar yüksek olmaması nedeniyle, OI’nin fiyat ve piyasa coşkusuyla yükselmeye devam etmesi bekleniyor..

Veri Toplama Saati: 7/24 4:00 am UTC - 7/31 4:00 am UTCVeri Toplama Saati: 7/24 4:00 am UTC – 7/31 4:00 am UTC

Açık faiz, belirli bir günde kapatılmamış ödenmemiş vadeli işlemlerin / swapların toplam sayısıdır..

İşlem hacmi, belirli bir süre boyunca vadeli işlemlerin ve kalıcı swapların toplam işlem hacmidir..

2.000 uzun sözleşme ve 2.000 kısa sözleşme varsa, açık faiz 2.000 olacaktır. İşlem hacmi yükselir ve açık faiz kısa bir süre içinde azalırsa, birçok pozisyonun kapandığını veya tasfiye edilmeye zorlandığını gösterebilir. Hem işlem hacmi hem de açık faiz artarsa, çok sayıda pozisyon açıldığını gösterir..

BTC marjı borç verme oranı

Geçen hafta 3,5’ten 7,4’e yükseldikten sonra, kredilendirme marjı oranı hızlı tırmanışını bu hafta 15,82’ye kadar sürdürdü. Ancak OI’deki artışa benzer şekilde, oran Çarşamba gününden sonra daha yavaş bir hızda yükseldi. Şu anda 13.0 ile 16.0 arasında konsolide oluyor.

Teminat ödünç verme oranı son yedi günde ikiye katlandı ve bu da perakende yatırımcıların spot kaldıraçlı piyasada daha yükselişe geçtiğini gösteriyor. Şubat ortasının yükseği 33.0 ile karşılaştırıldığında, cari oran oldukça yüksek, ancak aşırı yüksek değil.

Veri Toplama Saati: 7/24 4:00 am UTC - 7/31 4:00 am UTCVeri Toplama Saati: 7/24 4:00 am UTC – 7/31 4:00 am UTC

Teminat ödünç verme oranı, belirli bir süre boyunca USDT ödünç alan kullanıcılar ile USDT değerinde BTC ödünç alan kullanıcılar arasındaki oranı gösteren spot piyasa işlem verileridir..

Bu oran aynı zamanda tüccarların piyasa duyarlılığını incelemelerine yardımcı olur. Genel olarak, USDT ödünç alan tüccarlar BTC’yi satın almayı hedefler ve BTC’yi ödünç alanlar bunu kısaltmayı hedefler..

Teminat ödünç verme oranı yüksek olduğunda, piyasanın yükselişe geçtiğini gösterir. Düşük olduğunda, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu gösterir. Bu oranın aşırı değerleri tarihsel olarak trendin tersine döndüğünü göstermiştir..

Tüccar içgörüsü

Robbie, OKEx Yatırım Analisti

Bitcoin’in son yedi gündeki büyük kazanımları göz önüne alındığında, kısa vadede 11.000 ila 11.700 dolar arasında bir konsolidasyon aşamasına girebilir. Makro eğilim hala açıkça yükselişte ve kısa vadeli ayarlamaların yükselen paterni tersine çevirmesi olası görünmüyor. Ancak, bu haftanın başı gibi uzun vadeli bir ralli şansı zayıf..

Piyasanın hareketi, yatırımcı duyarlılığından kaynaklanmaktadır. Alım satım verileri açısından, piyasa katılımcılarının geçen hafta daha olumlu davrandığı ve herhangi bir satış baskısı biriktirmediği açıktır..

OKEx Insights, piyasa analizleri, derinlemesine özellikler ve kripto profesyonellerinden seçilmiş haberleri sunar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map