Piyasa geri çekilmeyi beklerken ve tüccarlar kar elde etmeye başladıkça Bitcoin yükselişini sürdürüyor

Cuma Vadeli İşlemleri, OKEx’te üç aylık Bitcoin vadeli işlemlerinin haftalık incelemesidir..

Bitcoin (BTC), OKEx BTC Endeks fiyatına göre, bu hafta Pazartesi günü başlayan ve Çarşamba günü 18.485 $ ‘a ulaşan en yüksek ralli ile, yedinci düz fiyat değerleme haftasında. BTC endeksi şu anda 18.225 $ seviyesinde dururken, OKEx Üç Aylık Vadeli İşlemleri (BTCUSD1225), endeks fiyatı üzerinden 250 $ veya kabaca% 1.40 primle 18.475 $ seviyelerinde işlem görüyor..

Geçtiğimiz haftaki Vadeli İşlemler Cuma günkü makalesinde, OKEx ticaret verilerinin Bitcoin’in perakende korkulara rağmen hala yükselme alanı olduğunu gösterdiğini ve fiyat 16.000 $ direnç seviyesini kırabilirse, yükseliş ivmesini devam ettirebileceğini kaydettik.

Bu hafta, fiyat yaklaşık 2.000 $ artmış olmasına rağmen, birkaç OKEx ticaret verisi hala aşırı ısınmıyor ve yatırımcılar fiyatın bu aşamanın tepesine yaklaşıp yaklaşmadığı konusunda temkinli. Ayrıca, spot kaldıraçlı tüccarlar kar almaya başladıkça, marj ödünç verme oranı da önemli ölçüde düştü. Bu arada, tüm zamanların yüksek açık ilgisi de tüccarları riskle yüzleşmeye zorladı..

Bununla birlikte, kurumlardan satın alma gücü hala güçlü ve Bitcoin’in devam eden yükselişinin ana itici gücü. Grayscale Bitcoin Trust’ın yönetim altındaki varlıkları, 18 Kasım itibarıyla 2020’de yaklaşık% 426 artışla yılın başında 1.9 milyar dolardan 10 milyar dolara yükseldi..

OKEx BTC Üç Aylık Vadeli İşlem Sözleşmeleri (BTCUSD1225), 20 Kasım TSİ 08:00 itibariyle. Kaynak: OKEx, TradingView

OKEx ticaret veri okumaları

Daha fazla göstergeyi keşfetmek için OKEx ticaret verileri sayfasını ziyaret edin.

BTC uzun / kısa oranı

Geçen haftadan farklı olarak, bu hafta BTC’nin uzun / kısa oranı, biraz gecikmeli de olsa, kabaca fiyat hareketi ile aynı çizgide ilerliyordu. Esasen, perakende tüccarlarının fiyat dalgalanmalarını ve düşüşlerini takip ettiği gerçeğini yansıtıyordu..

Üç aylık vadeli işlem fiyatının 17.000 doları aştığı ve fiyatın 18.000 dolara ulaştığı Perşembe sabahı haftanın en yüksek seviyesi 0.93’e ulaştığı Pazartesi günü oran 0.75’e geriledi. Şu anda oran, daha fazla fiyat artışı için iyi bir işaret olan herhangi bir perakende FOMO duyarlılığını yansıtmamaktadır..

Veri Toplama Zamanı: 11/13 06:00 UTC – 11/20 6:00 AM UTC

Uzun / kısa oran, uzun pozisyon açan toplam kullanıcı sayısı ile kısa pozisyon açan kullanıcı sayısını karşılaştırır. Oran, tüm vadeli işlemlerden ve sürekli takaslardan derlenir ve bir kullanıcının uzun / kısa tarafı BTC’deki net pozisyonuna göre belirlenir..

Türev piyasasında uzun pozisyon açıldığında kısa pozisyon ile dengelenir. Toplam uzun pozisyon sayısı, toplam kısa pozisyon sayısına eşit olmalıdır. Oran düşük olduğunda, daha fazla kişinin şort tuttuğunu gösterir..

BTC temeli

Üç aylık vadeli işlemlerin yaklaşık bir ay içinde sona ermesi ile birlikte, zamana bağlı düşüşün etkisiyle prim seviyeleri düşmeye başlıyor. Bu hafta BTC fiyatındaki 2.000 $ ‘lık artışa rağmen, prim seviyesi şimdi geçen Cuma günkü 250 $ veya% 1.45 ile karşılaştırılabilir durumda kalıyor ki bu hala sağlıklı ve yükseliş piyasası hissiyatını yansıtıyor.. 

Veri Toplama Zamanı: 11/13 06:00 UTC – 11/20 6:00 AM UTC

Bu gösterge, çeyreklik vadeli işlem fiyatını, spot endeks fiyatını ve ayrıca baz farkını gösterir. Belirli bir zamanın temeli, üç aylık vadeli işlem fiyatı eksi spot endeks fiyatına eşittir..

Vadeli işlemlerin fiyatı, tüccarların Bitcoin fiyatına ilişkin beklentilerini yansıtır. Baz pozitif olduğunda, piyasanın yükselişe geçtiğini gösterir. Temel negatif olduğunda, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu gösterir..

Üç aylık vadeli işlemlerin temeli, uzun vadeli piyasa eğilimini daha iyi gösterebilir. Temel yüksek olduğunda (pozitif veya negatif), bu, arbitraj için daha fazla yer olduğu anlamına gelir.

Açık faiz ve işlem hacmi

Çarşamba günü, Bitcoin son zamanlarda en yüksek seviyeye ulaştıktan sonra hızla 1.000 $ ‘ı geri çekti ve bu da çok sayıda uzun pozisyonun tasfiye edilmesine yol açtı. Bundan sonra, fiyat önemli kısa vadeli dalgalanmalarla bir konsolidasyon aşamasına geçti..

Bu aynı zamanda açık faizdeki değişime de yansıdı ve OI, Çarşamba günü tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1,2 milyar $ ‘ı hızla 1,1 milyar $’ a düşürdü. Ancak OI bugün tekrar toparlandı ve şimdi tekrar 1.186 milyar $ ‘a ulaştı..

Tüm borsalardaki toplam açık faiz de bugün 6.5 milyar dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. çarpıklıktan gelen veriler, geçen Cuma gününe göre 0,4 milyar dolar daha yüksek. CME’deki OI de 1 milyar dolara ulaştı, bu da kurumsal faaliyetin hız kesmeden kaldığı anlamına geliyor.

Veri Toplama Zamanı: 11/13 06:00 UTC – 11/20 6:00 AM UTC

Açık faiz, belirli bir günde kapatılmamış ödenmemiş vadeli işlemlerin / swapların toplam sayısıdır..

İşlem hacmi, belirli bir süre boyunca vadeli işlemlerin ve kalıcı swapların toplam işlem hacmidir..

2.000 uzun sözleşme ve 2.000 kısa sözleşme varsa, açık faiz 2.000 olacaktır. İşlem hacmi yükselir ve açık faiz kısa bir süre içinde azalırsa, birçok pozisyonun kapandığını veya tasfiye edilmeye zorlandığını gösterebilir. Hem işlem hacmi hem de açık faiz artarsa, çok sayıda pozisyon açıldığını gösterir..

BTC marjı borç verme oranı

BTC marjı borç verme oranı, spot kaldıraçlı piyasada kar elde edilmesinden kaynaklanıyor olabilir, fiyatlar yükseldikçe düşüş gösterdi. Oran, üç gün içinde 12.0’dan şu anki 7.7’ye düştü, ancak düşük kaldıraç seviyeleri, piyasanın bu fiyat değerlenmesiyle aşırı ısınmadığı anlamına da geliyor..

Veri Toplama Zamanı: 11/13 06:00 UTC – 11/20 6:00 AM UTC

Teminat ödünç verme oranı, belirli bir süre boyunca USDT ödünç alan kullanıcılar ile USDT değerinde BTC ödünç alan kullanıcılar arasındaki oranı gösteren spot piyasa işlem verileridir..

Bu oran aynı zamanda tüccarların piyasa duyarlılığını incelemelerine yardımcı olur. Genel olarak, USDT ödünç alan tüccarlar BTC’yi satın almayı hedefler ve BTC’yi ödünç alanlar bunu kısaltmayı hedefler..

Teminat ödünç verme oranı yüksek olduğunda, piyasanın yükselişe geçtiğini gösterir. Düşük olduğunda, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu gösterir. Bu oranın aşırı değerleri tarihsel olarak trendin tersine döndüğünü göstermiştir..

Tüccar içgörüsü

Robbie, OKEx Yatırım Analisti

Yedi haftalık kazanımlardan sonra, herkesin geri çekilme riskini düşünmeye başladığı açıktır. Bu aynı zamanda OKEx ticaret verilerinin 2.000 $ ‘lık başka bir pompadan sonra aşırı ısınmamasının nedenlerinden biri olabilir..

Teknik açıdan, TD sıralı göstergesi bir faz tepesini çağırıyor. TD 9, Perşembe günkü günlük grafikte gösterilen bir satış sinyalidir ve Pazartesi günü hem haftalık hem de aylık grafikte gösterilmesi muhtemeldir..

Bununla birlikte, derin bir tersine dönmenin olup olmayacağı henüz belli değil. Piyasa, tüm zaman dilimlerinde bir boğa koşusunu yansıtıyor ve olumsuz yönde, 16.500 ila 17.000 dolar arasındaki bölgenin güçlü destek sağlaması muhtemel..

OKEx tüccarı değil misiniz? Ticarete nasıl başlayacağınızı öğrenin!

OKEx Insights, piyasa analizleri, derinlemesine özellikler ve kripto profesyonellerinden seçilmiş haberleri sunar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map