Perakendeci Tüccarlar Salı Günündeki Sert Düşüşten Sonra Bitcoin’in Fiyat İyileştirmesine Karşı Dikkatli

Cuma Vadeli İşlemleri, OKEx’te üç aylık Bitcoin vadeli işlemlerinin haftalık incelemesidir..

Bitcoin’Nin (BTC) fiyatı, haftanın başında hızlı bir artışla başlayarak son yedi gündür hız trenine binerek 10.548 $ ‘a ulaştı. Pazartesi gece. Bununla birlikte, 10.000 $ ‘ın üzerinde bir günden daha kısa bir süre işlem gördükten sonra, BTC Salı öğleden sonra 9195 $’ a kadar düştü. OKEx Quarterly Future’a göre, fiyat o zamandan beri tekrar değer kazandı ve şu anda 9,850 $ civarında.BTCUSD0626) Market.

Bakmak OKEx ticaret verileri, Hem BTC Uzun / Kısa Oranının hem de Marj Borç Verme Oranının bu haftanın başında fiyat rallisini kovalayan perakende tüccarlara işaret ettiğini görebiliriz. Ancak Açık Faiz (OI), büyük balinaların çok sayıda tasfiye emri fiyatı yükselttiğinde Pazartesi günkü işlem aralığının tepesinde kısa pozisyonlar açtığını gösteriyor..

Şu anda, olumlu BTC Temeli ve yavaşça toparlanan Açık Faiz, piyasa duyarlılığının iyimser kaldığını, ancak perakende tüccarların uzun pozisyonlar konusunda temkinli davrandığını gösteriyor..

OKEx BTC USD FiyatOKEx BTC Üç Aylık Vadeli İşlemleri (BTCUSD0626) 1D grafik. Kaynak: OKEx

OKEx Ticaret Veri Okumaları

Ziyaret etmek OKEx ticaret verileri sayfası daha fazla gösterge keşfetmek için.

BTC Uzun / Kısa Oranı

Pazartesi gecesinden Salı’ya kadar, BTC Uzun / Kısa Oranının Bitcoin fiyatıyla birlikte yukarı ve aşağı hareket ettiğini görebiliyorduk. Oran altı saatten kısa bir sürede 1,19’dan 1,76’ya yükseldi, bu da perakende tüccarların ralli peşinde koştuğunu gösteriyor. Perakende tüccarlar ve yatırımcılar FOMO-ing’i başlattıktan sonra, piyasa yön değiştirdi, ancak oran Salı günkü düzeltmenin ardından 1,1’e geriledi..

Fiyatın 700 $ ‘ı toparlamasına rağmen oran şu anda aynı seviyede (1.1) duruyor, bu da perakende tüccarlar arasında kararsızlığa ve ihtiyata işaret ediyor..

OKEx BTC Uzun / KısaVeri Toplama Zamanı: 5/29 6:00 a.m. – 6/5 6:00 a.m. (UTC)

Uzun / Kısa Oranı, uzun pozisyon açan toplam kullanıcı sayısı ile kısa pozisyon açan kullanıcı sayısını karşılaştırır. Oran, tüm vadeli işlemlerden ve sürekli takaslardan derlenir ve bir kullanıcının uzun / kısa tarafı BTC’deki net pozisyonuna göre belirlenir..

Türev piyasasında uzun pozisyon açıldığında kısa pozisyon ile dengelenir. Toplam uzun pozisyon sayısı, toplam kısa pozisyon sayısına eşit olmalıdır. Oran düşük olduğunda, daha fazla kişinin şort tuttuğunu gösterir..

BTC Temeli

OKEx BTC Quarterly Future’ın primi Pazartesi günkü rallinin ardından 160 dolara yükseldi. Ancak yüksek prim ve yüksek fonlama oranı, fiyat farkından yararlanmak için kısa pozisyonlara giren birçok arbitraj tüccarını cezbetti. Salı günkü keskin fiyat düzeltmesi primi 30 doların altına düşürdü. Ancak, Bitcoin 10.000 doları tekrar test etmeye hazır göründüğü için önümüzdeki birkaç gün içinde tekrar toparlandı..


BTC TemeliVeri Toplama Zamanı: 5/29 6:00 a.m. – 6/5 6:00 a.m. (UTC)

Bu gösterge, üç aylık vadeli işlem fiyatı, spot endeks fiyatı ve ayrıca temel farkı gösterir. Belirli bir zamanın temeli, üç aylık vadeli işlem fiyatı eksi spot endeks fiyatına eşittir..

Vadeli işlemlerin fiyatı, tüccarların bitcoin fiyatına ilişkin beklentilerini yansıtır. Baz pozitif olduğunda, piyasanın yükselişe geçtiğini gösterir. Temel negatif olduğunda, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu gösterir..

Üç aylık vadeli işlemlerin temeli, uzun vadeli piyasa eğilimini daha iyi gösterebilir. Temel yüksek olduğunda (pozitif veya negatif), bu, arbitraj için daha fazla yer olduğu anlamına gelir.

Açık Faiz ve İşlem Hacmi

Açık Faiz (OI), kripto balinalarının davranışlarına ilişkin olası içgörüleri ortaya çıkarır. Pazartesi gecesi, Bitcoin’in fiyatı 9.600 $ ‘dan 10.300 $’ ın üzerine çıktı ve OI 640 milyon kontrattan (1 kontrat = 100 $) 810 milyona çıktı. Fiyat artışının kısa pozisyon tasfiyelerini tetiklediğini gördük, ancak OI’nin yanında düşmedi.

Bu davranış, tasfiye emirleri fiyatı yükselttiğinde bazı balinaların aralığın tepesinde kısa pozisyonlar açtığını gösteriyor. Salı günkü keskin fiyat düzeltmesi de bu görüşü destekliyor.

OI, son birkaç gündür yavaş yavaş büyüyor ve Bitcoin fiyatta değer kazandıkça artmaya devam etmesi beklenebilir..

BTC Açık FaizVeri Toplama Zamanı: 5/29 6:00 a.m. – 6/5 6:00 a.m. (UTC)

Açık faiz, belirli bir günde kapatılmamış ödenmemiş vadeli işlemlerin / swapların toplam sayısıdır..

İşlem hacmi, belirli bir süre boyunca vadeli işlemlerin ve kalıcı swapların toplam işlem hacmidir..

2.000 uzun sözleşme ve 2.000 kısa sözleşme varsa, açık faiz 2.000 olacaktır. İşlem hacmi yükselir ve açık faiz kısa bir süre içinde azalırsa, birçok pozisyonun kapandığını veya tasfiye edilmeye zorlandığını gösterebilir. Hem işlem hacmi hem de açık faiz artarsa, çok sayıda pozisyon açıldığını gösterir..

BTC Teminat Borç Verme Oranı

Teminat Borç Verme Oranındaki değişiklik, yukarıda tartışılan Uzun / Kısa Oranına benzerdi, ancak biraz gecikmeli. Oran, fiyat düşüşünden hemen önce Salı öğleden sonra 3.3’ten yükseldi ve 7.1’e yaklaştı. O zamandan beri bu oran iyileşmedi ve 2,5 civarında çalışıyor..

BTC Teminat Borç Verme OranıVeri Toplama Zamanı: 5/29 6:00 a.m. – 6/5 6:00 a.m. (UTC)

Teminat Borç Verme Oranı belirli bir süre boyunca USDT ödünç alan kullanıcılar ile USDT değerinde BTC ödünç alan kullanıcılar arasındaki oranı gösteren spot piyasa işlem verileridir..

Bu oran aynı zamanda tüccarların piyasa duyarlılığını incelemelerine yardımcı olur. Genel olarak, USDT ödünç alan tüccarlar BTC’yi satın almayı hedefler ve BTC’yi ödünç alanlar bunu kısaltmayı hedefler..

Marj Borç Verme Oranı yüksek olduğunda, piyasanın yükselişte olduğunu gösterir. Düşük olduğunda, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu gösterir. Bu oranın aşırı değerleri tarihsel olarak trendin tersine döndüğünü göstermiştir..

Trader Insight

Robbie, OKEx Yatırım Analisti

Tipik bir Bitcoin hareketi olan gün içi yüzde 10’luk bir pompalama ve boşaltma ile çok değişken bir haftaydı. Açık Faiz çok yavaş bir şekilde toparlandığı için önümüzdeki birkaç gün içinde oynaklığın azaldığını görebiliriz..

Bu arada, spot piyasadaki sürekli alım hacmi, hafta sonları fiyatı yukarı çekebilir. 9,450 $ eşiği orta vadede çok önemli bir seviyedir ve eğer fiyat bunun üzerinde kalabilirse, 10.000 $ veya 10.200 $ ‘lık başka bir test yapılması muhtemeldir..

Sorumluluk Reddi: Bu materyal, yatırım kararlarının alınmasında temel alınmamalı ve yatırım işlemlerine girişmek için bir tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Dijital varlıklar ticareti önemli risk içerir ve yatırdığınız sermayenin kaybına neden olabilir. İlgili riski tam olarak anladığınızdan ve deneyim seviyenizi, yatırım hedeflerinizi dikkate aldığınızdan emin olmalı ve gerekirse bağımsız finansal tavsiye almalısınız.

OKEx Insights, piyasa analizleri, derinlemesine özellikler ve kripto profesyonellerinden seçilmiş haberleri sunar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map