Bitcoin’in fiyat düşüşünü bir iyileşme izledi, ancak çoğu DeFi jetonu olan bazı kripto para birimleri Bitcoin getirilerini geride bıraktı – Piyasa Güncellemesi

Kripto para piyasası geçen hafta önemli ölçüde dalgalanma yaşadı. İlk olarak, Bitcoin 7-8 Ocak Perşembe ve Cuma günleri arasında 36.000 $ ‘dan 42.000 $’ a çıktı. Ancak daha sonra, önde gelen kripto para birimi hızla yükseldi ve art arda dört gün boyunca düşmeye devam ederek, OKEx BTC Endeksi fiyatına göre neredeyse% 28’lik bir düşüşle 30.298 $ ‘a yakın bir düşük seviyeye ulaştı..

Bu arada, kripto para birimlerinin toplam piyasa değeri büyük ölçüde azaldı ve 1,1 trilyon dolardan 850 milyar dolara düştü. Bununla birlikte, 13 Ocak Çarşamba günü güçlü bir toparlanma ile – öncelikle Grayscale’in yatırım güvenini yeniden açtığı haberi ile güçlendirildi – Bitcoin şu anda kayıplarının yaklaşık% 70’ini telafi etti..

Aynı zaman diliminde, çeşitli sektörlerden kripto para birimlerinin Bitcoin’den daha iyi performans gösterdiğini ve piyasa çapındaki satıştan sonra yeni haftalık en yüksek seviyelere ulaşmak için hızlı, V şeklinde bir tersine dönüş yaptığını gözlemledik. Bu piyasa yorumunda, bu güçlü performansların arkasındaki nedenleri inceliyoruz..

Üç sektörden kripto para birimleri, son geri çekilmenin ardından Bitcoin’den daha iyi performans gösterdi. Kaynak: QKL123

Polkadot, yaklaşan slot müzayedesi nedeniyle V şeklindeki tersine dönüşü görüyor

Son düzelmeden sonra en hızlı toparlanma, DOT ve Kusama’nın (KSM) endeksin sırasıyla% 87 ve% 6’sını oluşturduğu Polkadot (DOT) ekosisteminde görüldü. 11 Ocak’ta Polkadot, Rococo V1 testnet için parachain kayıtlarını açtığında gelişiminde çok önemli bir dönüm noktasına ulaştı..

Parachain yuvaları Polkadot ağı için çok önemlidir ve sınırlı sayıları nedeniyle açık artırmaya çıkarılacaktır. Her Polkadot ekosistem projesi, DOT’u stake ederek bir slot için teklif verebilir ve kazananlar daha sonra Polkadot’a bir köprü aracılığıyla bağlanma olanağına sahip olur., yanı sıra diğer faydalar. Bu arada OKEx, dün Polkadot’un parachain slot müzayedesine destek verdiğini de duyurdu..

Bu olaylar, kısa vadede DOT talebini açıkça artırdı ve bu da fiyatında V şeklinde hızlı bir geri dönüşe yol açtı. Bugün UTC saat 8: 00’den itibaren, DOT, son iki gün içinde 7,20 $ seviyelerinden yaklaşık% 70 oranında yükseldi ve slot açık artırma etkinliklerine yönelik yükseliş ivmesini sürdürüyor..

Polkadot, geliştirilmekte olan 109 Substrat tabanlı projeyle büyüyen bir ekosisteme tanık oluyor. Kaynak: PolkaProject

Gri tonlama desteği bazı gizlilik paralarını ayakta tuttu

Grayscale’in kurucusu ve eski CEO’su Barry Silbert 10 Ocak’ta, terfi etti Twitter’da iki özel para birimi – Zcash (ZEC) ve Horizen (ZEN) -. Zamanlama, Bitcoin’in en son geri çekilmesiyle aynı zamana denk geldi ve bu da gizlilik para birimi sektörünün bu düzeltmede çok daha az düşmesine neden oldu. Her iki token de, son yedi işlem gününde, 14 Ocak UTC saat 8: 00’den itibaren yaklaşık% 80 arttı ve piyasanın geri kalanından önemli ölçüde daha iyi performans gösterdi.. 

Bu iki özel para birimi Grayscale’in tek varlıklı ürünlerine girdiğinden, kurumsal sermayeyi çekmeye devam edebilirler. Gizlilik özelliklerine sahip diğer altcoinler arasında Monero (XMR) ve DASH bulunur..

Grayscale’in 2021’de artan varlıkları, ZEC ve ZEN için fiyat artışlarının hızlanmasına neden oldu. Kaynak: bybt

DeFi sektörü düzeltmelere rağmen devam ediyor

DeFi Pulse’dan elde edilen veriler, DeFi protokollerinde kilitlenen toplam değerin ilk olarak geçen hafta 21.1 milyar dolardan 23.1 milyar dolara yükseldiğini gösteriyor. Buna Bitcoin fiyatlarının 36.000 $ ‘dan tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselmesi ve Ether (ETH) fiyatının 1.200 $’ dan 1.350 $ ‘a yükselmesi eşlik etti. Bununla birlikte, meydana gelen çöküşte, likidite sağlayıcıları madencilik havuzlarından çekildi ve TVL’nin şu anki 22,4 milyar dolarlık seviyesine geri dönmeden önce 13 Ocak’ta 20,5 milyar dolara kadar düşmesine neden oldu..

TVL piyasadaki düşüşten etkilendi ancak hızla toparlandı. Kaynak: DeFi Nabız

Bir bütün olarak DeFi sektörü, özellikle borç verme protokolü tokeni AAVE ve sentetik varlık protokolü Synthetix (SNX), yükseliş ivmesini oldukça hızlı bir şekilde geri kazandı. Bu toparlanmanın arkasındaki nedenlerden biri, Birleşik Devletler Para Birimi Muhasebe Bürosu’nun bir makale tartışmak "sürücüsüz bankalar" DeFi protokolleri üzerine inşa edilmiştir.

Geçtiğimiz birkaç saat içinde, AAVE ve SNX’in fiyatı yeni zirvelere ulaştı. AAVE, LEND yönetişim belirtecinin yeniden adlandırılmasıdır. 2020’nin başlarında, LEND yaklaşık 0,01 ABD Doları olarak fiyatlandırıldı. 3 Ekim’de, LEND 100: 1 oranında AAVE’ye dönüştürüldü. AAVE şu anda 143 $ olarak fiyatlandırıldı, bu da ona bir yıldan biraz fazla bir sürede 140 kattan fazla yatırım getirisi sağlıyor. Benzer şekilde, SNX 2020’nin başında 1.20 $ ‘dan fiyatlandırıldı ve 16 $’ lık mevcut fiyatıyla 13x kazanç açıkladı..

DeFi Nabız veriler, Aave ve Synthetix’in şu anda TVL açısından 2. ve 5. sırada olduğunu ve her ikisinin de 2.70 milyar dolardan fazla kilitli olduğunu gösteriyor. Dahası, gelirdeki 30 günlük değişime bakıldığında, her iki protokol de çok hızlı ve sağlam temellerle büyüyor..

Aave ve Synthetix, gelir ve TVL açısından son derece hızlı büyüyor. Kaynak: Jeton Terminali

Geçtiğimiz yedi günün toplam getirilerine bakıldığında, 14 Ocak UTC saat 8: 00’de, SushiSwap (SUSHI) ve yearn.finance (YFI), yaklaşık% 40’lık getiri ile DeFi sektörünün zirvesine ulaştı ve ayrıca Bitcoin’in 10’undan önemli ölçüde daha iyi performans gösterdi Aynı zaman dilimi içinde% kazanç. Bu iki protokolün birleşmesi onları destekliyor gibi görünüyor. Ancak, kaza sırasında LP’ler kapıdan dışarı koşmaya çalışırken, Ethereum gaz ücretlerinin tavan yaptığını belirtmek gerekir..

Ethereum’un piyasa dalgalanması dönemlerinde yüksek gaz ücretleri, Katman 2 çözümlerini çekici kılıyor. Kaynak: Glassnode

Bitcoin pazar lideri olmasına rağmen, makul derecede sağlam temellere sahip altcoinlerin, özellikle BTC durgunlaştığı veya geçici düzeltmelerle karşılaştığı için, bir boğa piyasasının çeşitli aşamalarında BTC’den daha iyi performans gösterme eğiliminde olduğunu defalarca gördük. Bununla birlikte, çoğu altcoin, "Kripto Kış" 2018, aynı zamanda düşüş eğilimi gösterdiğinde Bitcoin’e kıyasla önemli ölçüde daha yüksek aşağı yönlü riskler sunuyor..

OKEx tüccarı değil misiniz? Ticarete nasıl başlayacağınızı öğrenin!

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından seçilmiş haberler.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me