Nasıl Ticaret Yapılır: BTC Piyasasının Gerçek Hayat Örneği

17 Aralık 2019’daki BTC piyasasına bir örnek verelim:

Diyelim ki BTC piyasasının son birkaç aydır süren düşüş eğiliminin devam edeceğine inanıyoruz. Tüccarlar, uzun süre gitmek yerine birincil ticaret stratejileri olarak kısa sürebilirler. BTC kısa / orta vadeli önyargı aşağı yönde kalmaya devam etse de, Kasım düzeltmesinin bu noktada tekrarlanacağını gösteren çok az kanıt vardı ve 6400 seviyeleri şimdilik iyi bir destek gibi görünüyor..

ATM (karşılıksız) seçenekleriyle nasıl işlem yapılır?

Bir BTC kısa / orta düşüş trendi beklediğimizden, işte OKEx opsiyon ticaret simülasyonumuzda uygulayabileceğimiz basit bir strateji:

1. Bir ATM çağrısı seçeneği satın. 17’nci pazar hala zayıf ve toparlanma beklenenden daha az, bu yüzden opsiyonu egzersiz gününde sat ve getiri elde et.

2. Alternatif olarak, ATM satış opsiyonu da satın alabiliriz. Piyasa bugün hala düşüş eğilimindeyken ve daha fazla düşüş eğilimi beklendiğinde, opsiyonun iç değerindeki artış zaman değerindeki düşüşü kapsayacaktır. Bu seçeneğin fiyatı da buna göre artacaktır. Bu şekilde ister doğrudan daha yüksek bir fiyata satalım ister egzersiz gününe kadar beklesek, ondan kazanç sağlayabiliriz..

ATM seçenekleri nelerdir?

At-the-money (ATM), opsiyonun kullanım fiyatının, alım veya satım işleminden bağımsız olarak, dayanak varlığın fiyatıyla aynı veya çok yakın olduğu anlamına gelir..

Aşağıda, aşağıdakiler dahil olmak üzere ATM seçeneğinin bilgilerini gösteren OKEx opsiyon ticaret simülasyon sayfası bulunmaktadır:

Kırmızı kutu: Opsiyonların kullanım tarihi, yani sözleşmenin sona erme süresi. Ekran görüntüsünde gösterilen alıştırma tarihi bu Cuma 08: 00’dır (UTC)

Yeşil Kutu: Seçeneğin adı. 1. kısım, seçeneğin temelini oluşturan ürüne atıfta bulunur, “TBTCUSD” ticaret simülasyonunda kullanılan sanal BTC anlamına gelir. Canlı piyasada Bitcoin anlamına gelen BTCUSD olacak. 2. bölümde, “191213”, alıştırma tarihini ifade eder – 13 Aralık 2019. Kırmızı kutuda sağlanan bilgilerle aynıdır. 3. bölümde, “7000”, temel fiyatla karşılaştırmak ve getiri ve zorunlu tasfiye fiyatını hesaplamak için kullanılan kullanım fiyatını ifade eder. 4. bölümde, “C” (Çağrı) bir çağrı seçeneği anlamına gelmektedir. P (Put) ise, bir satım opsiyonu anlamına gelir.

Mavi kutu: Sipariş defteri. Vadeli işlemlere benzer şekilde, kırmızı kısım satış fiyatını, yeşil kısım alış fiyatını gösterir. Sağ taraf, seçeneklerin sayısıdır.

Sarı Kutu: Seçeneklerin ölçümleri. İlk satır en önemli kısmı gösterir: spot indeks ve marka fiyatı. Endeks, satın almayı doğrudan etkiler & seçeneğin satış fiyatı. Son kullanma tarihindeki getiriyi hesaplarken, getirinizi ve zorunlu tasfiye sonrası BTC spotunun piyasa fiyatını hesaplamak için endeksi ve işlem fiyatını karşılaştırmanız gerekir. Burada, marka fiyatına odaklanmalıyız. Platformun sistem algoritması tarafından hesaplanan marka fiyatı, gerçek zamanlı olarak değişen nispeten adil bir opsiyon fiyatıdır.


Neden marka fiyatına odaklanmalıyız??

Alım satım simülasyon piyasasında, piyasa fiyatı ile işaret fiyatı arasında önemli bir fark olduğunu bulduk, yani bir varlığın değeri 5 $ olduğunda, pazar fiyatı heyecan kazandığında 15 $ ‘a kadar çıkabilir. Şu anda, ticaret yapmanın en iyi yolu, varlığı satın almak yerine piyasa fiyatından satmaktır..

BTC piyasa geçmişinden başka bir örnek alalım.

15 Aralık’a geri dönersek, ticaret hacmi ve momentum göstergelerinin güçlü olmadığını ve piyasanın kısa vadede dalgalanacağını gördük. Tüccarların fiyatı 7300’ün üzerine çıkmadığı sürece Bitcoin’e uzun süre devam etmemesi gerektiğine inanıyoruz..

OTM (parasız) seçenekleriyle nasıl ticaret yapılır?

Piyasa zayıfsa ve çok fazla salınıyorsa, şu basit ticaret stratejilerinden birini tercih edebilirsiniz:

1. Bir OTM arama seçeneği satın. Piyasada çok fazla salınım yoksa (güçlü bir fiyat hareketi yoksa), opsiyonu egzersiz gününde sat ve para al.

2. Bir OTM satım opsiyonu satın. Fiyat beklendiği kadar düşmezse ve zaman değeri hızla tüketiliyorsa, opsiyon fiyatı daha düşük olacaktır. Kaybı telafi etmek için varlığı daha düşük bir fiyattan satın almak ya da opsiyonun değeri sıfır olduğunda vade bitimine kadar beklemek olsun, ondan kazanç sağlayabilirsiniz..

3. İşte biraz gelişmiş bir strateji: 1. ve 2. stratejiyi birleştirin. Bu şekilde, çok fazla risk olmadan getiriyi ikiye katlayabilirsiniz..

OTM seçenekleri nelerdir?

Bir OTM (parasız) çağrı seçeneği için, temel fiyatın kullanım fiyatından daha düşük olduğu anlamına gelir. Bir OTM satım opsiyonu için, temel fiyatın kullanım fiyatından daha yüksek olduğu anlamına gelir. Basitçe ifade etmek gerekirse, OTM seçenekleri, fiyatın kullanım fiyatını karşılayacak kadar yüksek veya yeterince düşük olmadığı duruma atıfta bulunur..

Yukarıdakine benzer şekilde, OKEx opsiyon ticareti simülasyon sayfasında, en son ATM seçenekleriyle ilgili bilgileri gösterir. OTM seçeneklerini bulmak için “Tüm Haftalık” seçeneğini tıklayın ve haftanın tüm seçeneklerini gösterecektir:

O zaman BTC fiyatı 7050 civarındadır. Tanımına göre OTM alım opsiyonları, işlem fiyatları 7000’den yüksek olanlar, OTM satım opsiyonları ise işlem fiyatları 7000’den düşük olanlar (Çünkü işlem fiyatı olan opsiyon) 7000, 7050’ye en yakın ise, burada bir ATM seçeneği olarak kabul edilmektedir), yukarıdaki şekilde kırmızı daire içine alınmış iki kısımdır.

Peki hangi OTM seçeneğini seçmelisiniz? İşte ipucu: seçeneklerin kaldıraç oranını düşünün. Önce sağ üst köşedeki “Liste Ayarları” na tıklayın, ardından “Kaldıraç” onay kutusunu işaretleyin ve onayla düğmesine tıklayın. Yukarıdaki şekilde mavi daire ile gösterildiği gibi, sayfadaki her seçeneğin kaldıraç oranını görebilirsiniz..

Lütfen seçeneklerin vadeli işlemlerden ve sürekli takas işlemlerinden farklı olduğu konusunda net olun. Opsiyon ticareti kaldıraç içermez ve kullanıcılar kaldıraç seviyesini seçemezler. Maliyet hesaplamasına dayalı olarak sistem tarafından verilen kabaca bir değerdir..

Daha yakından bakarsanız, bir çağrı seçeneği için, grev fiyatı ne kadar büyükse, kaldıraç o kadar yüksek olduğunu göreceksiniz – fiyatları küçük olduğu için 2000x’de kalan son birkaç kaldıraç için istisnalar.

Kaldıraç, kullanım fiyatlarının yanı sıra diğer faktörleri de göz önünde bulundurmanıza izin verir. Ayrıca, ilgili riskleri ve bir opsiyon ticaretine ne kadar fon yatırmanız gerektiğini değerlendirmek için sözleşmelerin kaldıraç seviyelerine de başvurabilirsiniz..

Son olarak, kaldıraç oranının ilgili riskle doğru orantılı olduğunu lütfen unutmayın – kaldıraç oranı ne kadar yüksekse, egzersiz yapma olasılığı o kadar düşüktür. Girdiniz daha küçük olsa da, yatırılan tüm fonları kaybetme riski de buna göre daha yüksektir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map