Kurumsal yatırımcılar geri çekildikten sonra kar elde ettikçe Bitcoin yönden yoksun

Market Watch Weekly, her hafta kripto piyasalarının ve gelişmelerin bir incelemesidir..

Geçtiğimiz hafta Bitcoin (BTC), OKEx BTC Endeksi fiyatına göre, Aralık 2017’den itibaren tüm zamanların en yüksek seviyesini geçti ve Pazartesi sabahı 19.911 $ ‘a ulaştı. Bununla birlikte, 20.000 $ ‘ı geçemeyen önde gelen dijital para birimi daha sonra bir konsolidasyon aşamasına girdi ve bu, Bitcoin’in 19.500 $’ ın üzerine çıktıktan sonra güçlü bir satış yaşadığı art arda ikinci hafta. Şükran Günü’ndeki 3.000 $ ‘lık geri çekilme ile karşılaştırıldığında, geçen Pazartesi günkü 1.800 $’ lık düzeltme daha az dramatikti, ancak fiyatlar o zamandan beri aynı yükseklere geri dönmedi..

Keskin düzeltmeden önce, aşırı ısınan piyasa duyarlılığı, sürekli swaplar için fonlama oranlarına yansıdı. Sekiz saatlik fonlama oranları birkaç borsada% 0.1’i aştı. Perakende yatırımcıların yüksek oranda kaldıraçlı fiyat peşinde koşması genellikle iyi sonuçlanmadığı için bu bir istisna değildi.

Ancak bu yılki Bitcoin yükselişi, 2017’deki patlamadan farklı bir duyguya sahip. Profesyonel yatırım yöneticileri, kripto para birimine desteklerini açıklamaya devam ediyor. Son zamanlarda, S&P Dow Jones Endeksleri onaylanmış 2021’de kripto para endekslerini piyasaya süreceğini. 

BTC sürekli takas finansmanı. Kaynak: çarpıklık

Başlıca altcoinler Bitcoin’den daha iyi performans gösteremedi

Geçen haftaki büyük altcoinlerin getirilerine bakıldığında, hiçbiri% 4.81 artışla Bitcoin’den daha iyi performans göstermedi. Litecoin (LTC), Bitcoin SV (BSV) ve Ether (ETH) sırasıyla% 4.07,% 3.10 ve% 1.80 haftalık getiri elde ederken, diğer büyük altcoinler negatif getiri kaydetti. Açıkçası, Bitcoin’in net bir yönü olmadığında, "daha eski" kripto para birimleri tüccarların dikkatini çekemez.

Başlıca kripto para birimlerinin haftalık getirileri, 11 / 30-12 / 6. Kaynak: TradingView

SushiSwap yearn.finance birleşmesinin en büyük kazananı oldu

DeFi sektöründe, Ethereum 2.0, Proof of Stake’e geçişin ilk aşaması olan Beacon Chain’i başarıyla başlattı. Bu arada, DeFi’de kilitlenen toplam değer, Cuma günü tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 14,8 milyar dolara ulaştı..

Toplam değer DeFi’de kilitlendi. Kaynak: DeFi Nabız

Yearn.finance (YFI) yüksek profilli birleşmelerine devam etti ve Aralık ayının ilk gününde yearn.finance, geliştirme kaynaklarını birleştirmek için SushiSwap (SUSHI) ile birleşti. Bu haberde, SUSHI% 50,17 artışla en iyi performans gösteren DeFi token oldu. 

Bileşik (COMP) ve AAVE de sırasıyla% 24.36 ve% 22.75 arttı. 

Başlıca DeFi tokenlerinin haftalık getirileri, 11 / 30-12 / 6. Kaynak: TradingView


Kurumsal yatırımcılar uzun pozisyonları önemli ölçüde azaltır

CME, en son (1 Aralık itibariyle) Bitcoin vadeli işlemlerini yayınladı konum verileri 5 Aralık’ta Bitcoin, 3.000 $ ‘dan fazla derin bir geri çekilmenin ardından hızla toparlanan ve raporlama döneminin sonunda yeni bir zirveye ulaşmak için tüm kayıplarını telafi ederek V şeklinde bir tersine dönüş modeli yaptı. Fiyatlar sonunda yeni zirvelere ulaşsa da, büyük geri çekilme piyasa duyarlılığı üzerinde önemli bir etkiye sahipti..

İlk olarak, açık faiz 12.336’dan 11.812’ye düşerek üç haftalık bir galibiyet serisini sonlandırdı. 3.000 $ ‘lık düzeltme bazı paniği tetikledi ve yatırımcılar pozisyonlarını zayıflattı.

CME Bitcoin vadeli işlem verileri – Açık faiz. Kaynak: Quandl

İkincisi, varlık yöneticilerinin uzun pozisyonları 668’den 626’ya düşerken, kısa pozisyonlar 0’da kaldı. 

CME Bitcoin vadeli işlem verileri – Varlık yöneticilerinin sayısı, uzunlar ve şortlar. Kaynak: Quandl

Üçüncüsü, kaldıraçlı fonların uzun pozisyonları keskin bir şekilde 5.441’den 4.509’a gerilerken, kısa pozisyonlar aynı anda 9.864’ten 9.375’e düştü. Uzun pozisyonlardaki azalma daha önemliydi – son üç hafta içinde tutulan ek pozisyonların neredeyse tamamı kesildi. Bu, kaldıraçlı fonların BTC’nin kısa vadeli beklentileri konusunda pek iyimser olmadığını, çünkü keskin geri çekilmenin ardından uzun pozisyonlarından kar elde etmeye istekli olduklarını gösteriyor.. 

CME Bitcoin vadeli işlem verileri – Kaldıraçlı fonların sayısı, uzunlar ve şortlar. Kaynak: Quandl

Bu hafta ileriye bakıyorum

Makroekonomik cephede, yeni bir ABD hükümetine geçiş yaklaşırken yeni bir ekonomik teşvik dalgasının hızlanması bekleniyor. COVID-19 aşısının geliştirilmesinde daha fazla ilerleme görüldüğü için pazar iyimserliği artıyor. Buna ek olarak, yıl sonu yaklaşırken kurumsal yatırımcılar gelecek yıl ekonomik iyileşme üzerine bahis oynuyorlar..

Kriptoda, XRP’nin fiyatındaki son artışta bir faktör olarak görülen XRP sahipleri için SPARK tokenleri 12 Aralık’ta airdrop edilecek. Ayrıca JUST (JST), merkezi olmayan kredi platformu Justllend’i 7 Aralık’ta TRON’da (TRX) başlatacak.. 

OKEx tüccarı değil misiniz? Ticarete nasıl başlayacağınızı öğrenin!

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından seçilmiş haberler.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map