Kripto Opsiyon Ticaret Stratejisi: Uzun Straddle’a Giriş

Kripto Opsiyon Ticaret Stratejisi: Uzun Straddle'a Giriş

Opsiyon ticareti, en hızlı büyüyen hızla artan kurumsal ilgi ve sunulan ürün çeşitliliği sayesinde kripto türevleri alanının bir parçası. Her seviyeden tüccarlar ve yatırımcılar artık geleneksel finans dünyasında yaygın olarak kullanılan kanıtlanmış opsiyon yayma ticaret stratejilerinden yararlanabiliyor. Çeşitli stratejiler arasında, uzun istifler, özellikle Bitcoin (BTC) gibi değişken bir varlık için en etkili ve en sık kullanılanlardan biridir..

Daha önce, vadeli işlemlere göre opsiyon ticaretinin avantajlarından bazılarını vurguladık ve ayrıca yeni kullanıcılar için kripto türevlerine genel bir bakışı ele aldık. Bu parçada, opsiyon ticareti için üst üste binme stratejisini keşfetmek için odağımızı daraltacağız..

Genel olarak opsiyon ticaret stratejileri

Opsiyon ticareti stratejileri genellikle yatırım pozisyonlarını optimize etmek, risk risklerinden korunmak ve beklenen piyasa hareketlerinden uygun maliyetli bir şekilde kar elde etmek için aynı anda birden fazla opsiyon sözleşmesinin satın alınmasını veya satılmasını içerir..

Çeşitli varlık sınıflarındaki tüccarlar, özellikle türevler alanında bu kanıtlanmış stratejileri kullanıyorlar. Opsiyon ticaretini diğerlerinden ayıran şey, doğrusal olmayan doğasıdır. Vadeli işlem ticaretinin (doğrusal bir türev) aksine, opsiyon sözleşmelerinin getirisi yalnızca dayanaklara bağlı değildir. Zaman dönemleri, genel dalgalanma ve spot fiyatla ilgili kullanım fiyatı, opsiyon tacirlerine ek değişkenler sağlar.

Bununla birlikte, nihayetinde, herhangi bir stratejinin etkililiği, riskle ilişkili olarak kar potansiyeline bağlıdır ve burada, üst üste binme stratejisi parlıyor.

İstifçi nedir ve nasıl seçilir?

Bir straddle genellikle, aynı varlık üzerinde birbirini dengeleyen pozisyonlara sahip iki işlemin olması anlamına gelir. Opsiyon ticaretinde, uzun süreli bir strateji, aynı dayanak varlık için aynı kullanım fiyatı ve vade sonu ile bir alım opsiyonu (satın alma hakkı) ve bir satım opsiyonu (satış hakkı) satın almak anlamına gelir. Öte yandan, kısa bir straddle stratejisi, bir alım opsiyonu ve aynı ihtar ve sona erme tarihine sahip bir satım opsiyonu satmayı içerir..

Uzun ve kısa payandalar arasındaki seçim, tüccarın temel varlığın performansına ilişkin beklentilerine bağlıdır. Tüccarlar keskin bir fiyat hareketi beklediklerinde, ancak yönünden emin olmadıklarında (fiyat dalgalı) uzun bir üst üste binme etkilidir. Buna karşılık, tüccarlar, temel varlığın fiyatının (ve dalgalanmanın) belirli bir zaman aralığında sabit kalacağına inandıklarında kısa bir üst üste binme stratejisi kullanmak isteyebilirler..

Üst üste binme nasıl çalışır?

Yukarıda belirtildiği gibi, uzun bir üst üste binme stratejisi, kripto para birimleri gibi değişken bir varlık sınıfı için verimli olabilir. Uzun bir platformun nasıl çalıştığını açıklamak için, örnek olarak OKEx’te BTCUSD seçeneklerini alıyoruz.

BTC’nin şu anda 9.500 $ ‘dan işlem gördüğünü varsayalım. Tüccarlar fiyatın keskin bir hareketten kaynaklandığına inanıyorlar, ancak hangi yöne gideceğinden emin değillerse, aynı işlem fiyatı ve vade sonu ile hem alım hem de satım opsiyonları satın alarak uzun bir payanda kullanabilirler..

Bu stratejiyi bir çağrı seçeneği (BTCUSD-20200925-9500-C) ve bir satım seçeneği (BTCUSD-20200925-9500-P) kullanarak simüle edebiliriz. Her ikisinin de işlem fiyatı (BTC’nin sona erme tarihinde alınıp satılabileceği fiyat), her biri 1.500 dolarlık prim (sözleşme bedeli) (yazım sırasında) ve 25 Eylül 2020’de sona eriyor.&L veya kar ve zarar, böyle bir kombinasyonun profili böyle bir şey olabilir.

BTC opsiyonları uzun kollu ödeme örneği; Kaynak: OKEx


Uzun bir üst üste binme stratejisi, kullanım süresinin dolmasından önce bile ödenen prim miktarına göre grev fiyatının üstünde veya altında kırılır. Yöne bakılmaksızın, eşitliği bozmak için, bir seçeneğin içsel değerinin her iki seçenek için ödenen prime eşit olması gerekirken, diğeri sona erdiğinde değersiz hale gelecektir. Başka bir deyişle, başabaş başı grev artı ödenen iki prime eşittir. Olumsuz başabaş eşittir grev eksi ödenen primler.

Yukarıdaki tabloya baktığımızda, bu ticaret için iki başabaş senaryosu gözlemleyebiliriz, biri BTC’nin vade sonunda 6.500 $ ‘dan işlem yaptığı, diğeri ise 12.500 $’ dan işlem görüyor. Bunun nedeni, satın aldığımız her seçeneğin priminin 1.500 $ olması ve her iki sözleşmenin toplam maliyetini 3.000 $ ‘a çıkarmasıdır. Dolayısıyla, ters ve olumsuz kırılımlarımız sırasıyla 9.500 $ + 3.000 $ = 12.500 ve 9.500 $ – 3.000 $ = 6.500 $ ‘a eşittir..

Bu başabaş noktalarının ötesinde herhangi bir fiyat sapması, bu ticaretin karını gösterecektir. Örneğin, vade bitiminde Bitcoin’in spot fiyatı 15.000 $ ise, arama seçeneği toplamda 2.500 $ kar sağlayacaktır (15.000 $ – (9.500 $ + 3.000 $)). Alternatif olarak, Bitcoin’in vadesi dolduğunda 3.500 $ fiyatlandırılırsa, satma seçeneği net 3.000 $ kar sağlayacaktır (9.500 $ – (3.500 $ + 3.000 $)).

Bununla birlikte, sona erme anında, Bitcoin’in fiyatı başabaş noktalarında kalırsa (6,500 ila 12,500 dolar arasında), tüccar para kaybetmeye başlayacaktır. Örneğin, BTC vade bitiminde 10.000 $ ise, çağrı seçeneği yeşil renkte 500 $ ‘dır, ancak her iki seçeneğin maliyetini (3.000 $) düşürdüğünüzde, tüccar 2.500 $ zararla kalır. Benzer şekilde, BTC vade bitiminde 7.000 $ ise, satım seçeneği yeşil renkte 2.500 $ ‘dır, ancak tüccar toplam prim düşüldükten sonra 500 $ zararla kalır..

Lehte ve aleyhte olanlar

Uzun bir üst üste binme stratejisi kullanmanın avantajlarından biri, üst taraftaki maksimum kazancın potansiyel olarak sınırsız olmasıdır, çünkü teorik olarak BTC’nin fiyatı tavan olmadan yükselmeye devam edebilir. Dezavantajlı kar potansiyeli de önemlidir, ancak BTC’nin sıfırın altına düşme olasılığı düşük olduğundan sınırsız değildir..

Bu ticaret için en iyi durum senaryosu, BTC fiyatlarının başabaş noktalarının önemli ölçüde ötesinde yükselmesi veya düşmesi olabilir, çünkü kâr, spot fiyat ile kullanım fiyatı (9.500 $) eksi iki seçenek için ödenen prim (çağrı ve koymak).

Diğer taraftan, bu ticaretin en kötü senaryosu, BTC fiyatının sabit kalması ve kullanım fiyatında süresinin dolmasıdır. Bu durumda, her iki seçenek de paranın karşılığını alacak ve gerçek bir değere sahip olmayacak ve her iki primi de tamamen kaybedecek (yukarıdaki örneğimizde toplam 3.000 $ kayıp).

IV ve zamanla azalma: izlenecek iki faktör

Zımni Volatilite ve zamanla azalma, uzun bir üst üste binme stratejisi söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken en önemli iki faktör olabilir. Başarılı bir uzun üst üste binme stratejisi, büyük ölçüde artan IV’ye bağlıdır. IV’ün hızlı yükselişi, ikiye ayrılan iki seçeneğin değerini artırma eğilimindedir ve potansiyel olarak yatırımcıların, opsiyonların süresi dolmadan önce bir kar elde etmek için straddle’ı kapatmalarına izin verir..

Bu arada, zamanla azalma, sonucu etkileyebilecek başka bir unsurdur. Ticarete ilk kez girerken, sözleşmelerden en az biri (alım veya satım) paranın karşılığını alacaktır ve Bitcoin’in fiyatı uzun süre durgun kalırsa, bu pozisyonun toplam değerinin artmasına neden olabilir. önemli ölçüde azalır. Üstelik, son kullanma tarihi yaklaştıkça, zamanla azalma oranı da artmaktadır..

Sonuç

Kripto türevleri alanında opsiyon ticaretinin artan popülaritesi ile, tüccarlar pozisyonlarını optimize etmek ve riski yönetmek için çatal gibi kanıtlanmış stratejileri kullanmaya başlayabilirler. Bununla birlikte, türev ticareti, çeşitli dinamikleri ve riskleri anlamadan yeni başlayanlar için önerilmez..

Sorumluluk Reddi: Bu materyal, yatırım kararlarının alınmasında temel alınmamalı ve yatırım işlemlerine girişmek için bir tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Dijital varlıkların ticareti, önemli risk içerir ve yatırdığınız sermayenin kaybına neden olabilir. İlgili riski tam olarak anladığınızdan ve deneyim seviyenizi, yatırım hedeflerinizi dikkate aldığınızdan emin olmalı ve gerekirse bağımsız finansal tavsiye almalısınız.

OKEx Insights, piyasa analizleri, derinlemesine özellikler ve kripto profesyonellerinden seçilmiş haberleri sunar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map