Kripto için Boğa Sona Erebilir, Ancak Jeopolitik Gerilimler Belirsizlik Getiriyor: Haftalık Piyasa İzleme

Haftalık Kripto Pazarı

Geçen hafta Bitcoin (BTC) Çarşamba günkü kayıpları hızlı bir şekilde telafi etmeden önce ilk iki işlem gününde 9.000 $ ‘dan 8.700 $’ a keskin bir düşüş yaşadı. Mayıs ayının son günü için en yüksek 9,749,3 $ ‘ı işaretlemeden önce Perşembe günü tekrar yaklaşık 9.500 $’ a yükseldi. OKEx BTC Spot fiyat.

Bitcoin’in oynaklığı hafta boyunca yüzde 7,85’lik kazançlarla sonuçlandı ve baskı anında 9.550 dolar civarında işlem görüyor. Diğer ilk 10 altcoin de yeşil renkteyken, Ethereum (ETH), 2020 yılının 3. çeyreğinde çıkacak olan Proof-of-Stake modeline geçişi ile hafta içinde yüzde 15’lik bir değer kazanarak en iyiyi gerçekleştirdi..

mayıs ayında kripto performansıBaşlıca kripto para birimlerinin haftalık getirileri 5/25 – 5/31. Kaynak: Tradingview

Altcoinler Mayıs’ta büyük değer kazandı

CryptoCompare Small-Cap Endeksi, Mayıs ayında hala yüzde 20’den fazla artışla başı çekiyor. Büyük Kapasite Endeksi, aynı dönemde yüzde 8’den daha azını kaydederek kıyaslandığında bir gecikmedir..

Birçok altcoin geçen ay önemli getiri sağladı. Zilliqa (ZIL) Vitalik’ten sonra yaklaşık yüzde 150 arttı ifade projeye verdiği destek, THETA ve OmiseGo (OMG) yüzde 80’den fazla arttı. Diğer önemli yer değiştirenler arasında Cardano (ADA), VeChain (VET) ve 0X (ZRX), üçü de Mayıs ayında yüzde 40’tan fazla kazanç elde etti.

crypotcompare indeksiKüçük / Orta / Büyük Kap Endeksi Mayıs’ta geri dönüyor. Kaynak: MVIS

Mayıs ayının olumlu performansı Haziran getirilerini etkiliyor

Bitcoin’in tarihsel getirisine bakıldığında, her ikisi de ayı piyasalarında sadece iki yıllık negatif büyüme ile – 2013’te yüzde -24,31 ve 2018’de yüzde -14,88 olmak üzere 2013’ten bu yana Haziran ayında ortalama yüzde 5,31 arttı. Üstelik, Mayıs her olumlu bir ay olduğunda, Haziran ayını takip etti.

Tarihi getiriler BitcoinBTC’nin geçmiş aylık getirisi. Kaynak: CoinMarketCap & OKEx

Hisse, opsiyon piyasasında yükselişe geçti

1 aylık çarpıklık, Mayıs ayının sonunda yüzde 20’nin üzerinden çarpıcı bir şekilde yüzde -9,6’ya geriledi. Eğim‘In verileri. Bu değişim, aramaların satıldığından daha pahalı olduğunu ve oynaklık riskinin daha fazla arttığını gösteriyor..

Oynaklık Çarpıklığı fark nedir zımni oynaklık (IV) arasında paranın dışında seçenekler, para karşılığı seçenekler ve paranın içinde seçenekler. Bu model yükseliş hissini gösteriyor, tüccarların gelecekteki fiyat değerlenmeleri üzerine bahis oynadıklarını ve çağrı seçeneklerine olan talebi artırdığını gösteriyor..

BTC Eğik 25 günBTC 25d çarpık. Kaynak: Eğim


Dahası, Bitcoin’in üç aylık zımni volatilitesi (IV) ile tarihsel volatilitesi (RV) arasındaki fark, geçtiğimiz yılın en yüksek seviyesi olan şimdi yüzde 3’e genişledi. IV, RV ile karşılaştırıldığında çok düşükse, opsiyon fiyatının değerinin düşük olduğu kabul edilir..

Tarihsel olarak, RV, Eylül 2019’daki kısa bir dönem haricinde, çoğunlukla Bitcoin’in IV’ten daha düşüktü. Tüccarlar genellikle oynaklığın ortalamaya doğru hareket etmesini bekliyorlar (çok düşük olduğunda artar ve çok yüksek olduğunda azalır).

BTC Volatilite GöstergesiBTCUSD – IV ve RV. Kaynak: Eğim

Bitcoin Teknik Analizi

Bitcoin, Mayıs ayının başında test ettiği trend çizgisinin üzerinde toparlandı ve geçen haftaki 9.300 – 9.400 $ direnç direncini tersine çevirdi. Bununla birlikte, yükseliş hareketi 9.750 dolardan durduruldu ve 19 Mayıs’tan önceki en yüksek 9.800 dolar ile reddedildi. İleriye doğru gidersek, bu hafta mayıs ortasının en yüksek seviyesi için başka bir test yapmak mümkün..

BTC / USDOKEx BTC Spot Fiyatı. 1H grafiği. Kaynak: OKEx

Bu hafta ileriye bakıyorum

ABD’deki protestolar ve isyanlar hala devam ediyor, yeni bir yükseliş dalgasıyla birlikte Çin-ABD gerilimleri. Makro veriler açısından, ISM İmalatı veriler Pazartesi günü yayınlanacak İşsizlik iddiaları rapor Salı günü çıkacak.

Bitcoin tarihsel olarak artan jeopolitik belirsizlik dönemlerinde altın ve Çin Yuanı ile korelasyonlar göstermiş olsa da, bugün benzeri görülmemiş küresel durum alanı tahmin edilemeyen şekillerde etkileyebilir..

Bu arada, Matic Mainnet canlı yayına geçti 31 Mayıs ve Zilliqa (ZIL) bu ay stake etme desteğini tamamlayacak. Ethereum Classic’in (ETC) Phoenix Mainnet yükseltmesinin bugün 1 Haziran’da yapılması bekleniyor. coinmarketcal’ın OKEx exchange’in yerel belirtecinin yanı sıra, OKB’nin sekizinci satın almak ve yakmak.

Sorumluluk Reddi: Bu materyal, yatırım kararlarının alınmasında temel alınmamalı ve yatırım işlemlerine girişmek için bir tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Dijital varlıklar ticareti önemli risk içerir ve yatırdığınız sermayenin kaybına neden olabilir. İlgili riski tam olarak anladığınızdan ve deneyim seviyenizi, yatırım hedeflerinizi dikkate aldığınızdan emin olmalı ve gerekirse bağımsız finansal tavsiye almalısınız..

OKEx Insights, piyasa analizleri, derinlemesine özellikler ve kripto profesyonellerinden seçilmiş haberleri sunar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map