Geçtiğimiz hafta, her ne olursa olsun acımasızdı. Finans ürünlerindeki oynaklık, koronavirüsün (COVID-19) küresel yayılımı ve petrol fiyatı savaşı.

Son üç hafta içinde S&P 500 daldı Cuma günkü sıçrama öncesi 3,400’den 2,400’e, ham petrol fiyatı ise düşmüş 55 $ – 28 $ arası. Altın gibi güvenli liman varlıkları, çoğu kişinin umduğu kadar iyi performans göstermiyor.

Yatırımcılar likiditeyi telafi etmek için bulabildikleri her şeyi satmak için çabalıyorlar. Tüm piyasa katılımcıları varlıkları yeniden fiyatlandırmaya çalışıyor, ancak çevredeki belirsizlik nedeniyle bu son derece zor..

Amerika Birleşik Devletleri hisse senedi piyasası şimdiye kadarki en hızlı ayı piyasasını yaşadı. Günde yüzde 1,4 13 Mart’ta gönderilen bir Dijital Varlık Araştırma bültenine göre 22 günden fazla&P 500, son birkaç aydır Bitcoin (BTC) fiyatı ile güçlü bir pozitif korelasyon gösteriyor. İki varlık arasındaki 90 günlük korelasyon, Coinmetrics verileri başına en yüksek seviyeye çıktı. 

90 günlük korelasyon: BTC-S&P 500. Kaynak: Coinmetrics & Arcane Araştırma

Tüm varlıklarda Kanlı Perşembe

12 Mart Perşembe günü, üç büyük ABD endeksinin tümü kabaca düştü 7 ABD sabah işlem saatlerinde yüzde ve – bir hafta içinde ikinci kez – 15 dakika süren bir işlem durdurma tetiklendi. Pazar genelinde önceki devre kesiciler ticareti durdu oluştu bu Pazartesi, 9 Mart.

12 Mart’ta, Bitcoin istisna olmaksızın neredeyse tüm varlıklarda satış ve likidite şoku görülebilir. Bitcoin birkaç saat içinde 7.300 $ ‘dan 5.600 $’ a düştü ve o sabah 7.000 $ destek seviyesini kırdı..

Başka bir ciddi satış, o gece BTC’yi 3.890 dolara kadar düşürdü ve OKEx BTC Endeksi’ne göre Mart 2019’dan bu yana en düşük seviyesine ulaştı ve 24 saat içinde yaklaşık yüzde 50 düştü..

OKEX BTC Endeks Fiyatı. Kaynak: OKEx

Bu haftanın Dijital Varlık Araştırması bildiri Bitcoin fiyatının geçmişteki düşüşlerini gösterir. Bitcoin daha önce hiç yüzde 50’nin üzerinde bir düşüş göstermemişti. Bununla birlikte, Perşembe günü, önde gelen kripto para birimi, tarihinin en kötüsü olan yüzde -61,8 düşüşe ulaştı..  

Bitcoin’in tarihsel dezavantajları (tepeden aşağıya fiyat düşüşü). Kaynak: Dijital Varlık Araştırması

Piyasa güvenli liman varlıkları ararken, BTC ideal olmayabilir. Oldukça spekülatif ve likit bir varlık olmaya devam ediyor. Bu özelliklere sahip varlıklar geleneksel olarak müzik durduğunda ilk satılan ürünlerdir..

Türev piyasasında likidite düşüşü

Kripto analiz firmasından bir tweet’e göre Eğim, Bitcoin vadeli işlemlerinde yaklaşık 50 milyar dolarlık Bitcoin vadeli işlemleri, 12 Mart’ta kripto borsalarında işlem gördü, sadece iki borsa – OKEx ve BitMEX – bu tür işlemlerde 10 milyar dolardan fazla görüldü..

Aşırı satış baskısı göz önüne alındığında, vadeli işlemler indirimli olarak işlem görüyordu. Ve birçok değişim durdu piyasada likidite sağlamak. OKEx çeyreklik vadeli işlemleri, 12 Mart akşamı aşırı negatif 845,76 $ prim yaşadı..

OKEx’teki toplam açık faiz yüzde 50’den fazla düşüşle 3.364.310’a düştü.

BTC Vadeli İşlemleri OI & İşlem Hacmi 3 / 7-3 / 15. Kaynak: OKEx Türev İşlem Verileri

Piyasadaki kaldıraç oranını düşürücü etkisi açıktır. OKEx’teki BTC Marjin Borç Verme Oranı, haftanın ortasında yaklaşık 5,0’dan şu anki 0,1’e düştü..

BTC Marjı Borç Verme Oranı 3 / 7-3 / 15. Kaynak: OKEx Spot Piyasa Ticaret Verileri

Bir maden felaketi kaçınılmaz görünüyor

Bitcoin’in fiyatının düşmesi, birkaç tür büyük madencilik teçhizatının kapanmasına yol açtı. Elektrik fiyatlarına bakıyorsak, Çin’in ortalama maliyetinden biraz daha düşük olan 0,35 yuan (0,05 $) civarındaysa, o zaman eski nesil Bitmain Antminer S9 zaten bunu yapmak zorunda kalmıştır. kapat.

Antminer T17 ve MicroBT M20’nin elektrik maliyetleri günlük gelirlerinin yüzde 90’ını geçti, bu nedenle her iki tür madencilik kulesi de kapat, mevcut maliyetler göz önüne alındığında. Ayrıca, Bitcoin’in hashrate’in on gün içinde 133,3 EH / S’den 109,9 EH / S’ye düştüğünü gördük. Poolin.com.

Ayrıca Antminer S19 serisi ve MicroBT M30 serisi gibi yeni nesil maden ocaklarının elektrik maliyetlerinin de yüzde 50 günlük madencilik geliri yüzdesi.

Bu koşullar altında, S19 Pro ve M30’ların günlük net geliri sırasıyla 31 yuan (4.4 $) ve 18 yuan (2.6 $) civarında. Diğer operasyonel maliyetleri hesaba katarsanız, kar marjinal olur.

Bitcoin Cash (BCH) veya Bitcoin SV (BSV) madenciliğinin teorik getirisi, BTC madenciliği ile neredeyse aynı. Bir madencilik felaketi kaçınılmaz görünüyor, özellikle de ikiye bölme Mayıs ayında Bitcoin blok ödülü.

Bitcoin hashrate tarihsel tablosu. Kaynak: Bitinfocharts.com

İlk listelenen Çinli madencilik makinesi üreticisi Canaan Inc’in (CAN) hisse senedi fiyatı Cuma günü en düşük seviyesine geriledi. Canaan’ın piyasa değeri 533 milyon $ bir ay önce 1.3 milyar dolardan. Potansiyel bir madenci teslimiyeti, Bitmain gibi diğer büyük üreticileri de zorlayacak.

Canaan Inc (CAN) hisse senedi fiyatı. Kaynak: Google Finans

Ayrıca Glassnode, en son Haftalık rapor Son fiyat düşüşünün, Bitcoin’in Net Gerçekleşmemiş Kar / Zarar (NUPL) değerini önemli ölçüde daha düşük, turuncuya "Korku" bölge. Tarihsel olarak, bu olduğunda, NUPL genellikle tamamen kırmızıya düşer. "Teslim" karlı seviyelere gelmeden önce bölge (net zarar).

Bitcoin’in Net Gerçekleşmemiş Kar / Zararı (NUPL). Kaynak: Glassnode

Koronavirüsün yayılması ve petrolün çökmesi durgunluk yaratacak mı??

Çin’in deneyimine bakıldığında, dünyanın dört bir yanındaki politika yapıcılar salgını kontrol altına almak ve ekonomiyi zamanında canlandırmak için hızlı hareket ederse, küresel ekonomi daha az yoğun bir çöküş yaşayabilir..

Başkan Xi olarak geldi Wuhan’da bu hafta salgının merkezine ilk ziyareti için Pekin, en kötüsünün bittiğine inanıyor. Hızlı ve kararlı bir hareket tarzı, ciddi bir ekonomik etki ile mütevazı bir ekonomik etki arasındaki fark anlamına gelebilir..

Feragatname: Bu materyal, yatırım kararlarının alınmasında esas alınmamalı ve yatırım işlemlerinde bulunma tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Dijital varlıklar ticareti önemli risk içerir ve yatırdığınız sermayenin kaybına neden olabilir. İlgili riski tam olarak anladığınızdan ve deneyim seviyenizi, yatırım hedeflerinizi dikkate aldığınızdan emin olmalı ve gerekirse bağımsız finansal tavsiye almalısınız..

OKEx’i takip edin:

Steemit: https://steemit.com/@okex-official

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me