Cuma Vadeli İşlemleri, OKEx’te üç aylık Bitcoin vadeli işlemlerinin haftalık incelemesidir..

Bitcoin fiyatı, 17 Aralık’ta 23.000 $ ‘ı başarıyla kırdıktan sonra bu hafta geniş bir aralıkta dalgalandı. Önde gelen dijital para birimi, aynı gün en düşük haftalık fiyatı olan 21.918 $’ a gerilemeden önce Pazartesi günü tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 24.302 $ ‘a yükseldi. O zamandan beri fiyat 23.000 $ ‘ın üzerine çıkmayı başarırken, OKEx BTC Endeksi fiyatına göre bu aralıkta konsolide olmaya devam ediyor..

SEC tarafından araştırılan Ripple haberi, haftanın ortasında büyük altcoinlerin önemli ölçüde düşmesiyle piyasa oynaklığını tetikledi. Bununla birlikte Bitcoin, fiyat seviyelerini korudu ve piyasa hakimiyetini artırdı.

Geçen hafta Cuma günü Vadeli İşlemlerde, yüksek kaldıraç oranının kısa vadeli riski nasıl artırdığını kaydettik. Sürekli sözleşmeler için finansman oranları, geçtiğimiz hafta sonu uzun bir süre için% 0,05’in üzerindeydi ve kısa bir süre sonra bir geri çekilme izledi. Bu hafta, Pazartesi günkü fiyat gerilemesi nedeniyle uzun / kısa oranın hızla düştüğünü gördük ve vadeli işlemler piyasasındaki tüccarlar uzun vadeli açılışlar konusunda daha temkinli davrandılar. BTC açık faizi de 1,6 milyar doların kısa vadede en yüksek seviyesine çıkmasıyla daha fazla yükselemedi. Pazar, tatiller nedeniyle hacimlerde düşüş yaşamaya devam edebilir..

BTCUSD1225 yılının son üç aylık sözleşmesi ve üç aylık opsiyonların süresi bugün dolacak ve yatırımcıların piyasa risklerinden haberdar olması gerekiyor. Üç aylık sözleşmenin bugünkü teslimatından sonra piyasa duyarlılığının yönüne çok dikkat etmeliyiz..

Orta vadeli bir perspektiften bakıldığında, piyasa hala iyimser bir ruh halinde ve üç aylık BTCUSD0326 kontratı – Mart sonunda sona eriyor – şu anda 1,150 $ veya endeks fiyatının% 4,9 üzerinde bir primle işlem görüyor..

BTC / USDOKEx BTC Üç Aylık Vadeli İşlem Sözleşmeleri (BTCUSD0326), 25 Aralık TSİ 06.00 itibariyle. Kaynak: OKEx, TradingView

OKEx ticaret veri okumaları

Daha fazla göstergeyi keşfetmek için OKEx ticaret verileri sayfasını ziyaret edin.

BTC uzun / kısa oranı

Geçtiğimiz hafta, fiyatlar pazartesiden sonra bir konsolidasyon aşamasına girerken, uzun / kısa oran kademeli bir düşüş eğilimi gösterdi ve geçen Cuma günü 1,18’den 0,88’e düşerek şu anki seviyesi 1,0 civarında oldu. Bu, güçlü bir yükseliş eğilimi gösteren piyasa duyarlılığında bir yavaşlama olduğunu ve tüccarların Bitcoin’in kısa vadede yükselmeye devam edeceğine dair bahis oynamaktan çekinmediğini gösteriyor..

BTC Uzun / Kısa OranıVeri toplama zamanı: 12/18 4:00 UTC – 12/25 4:00 AM UTC

Uzun / kısa oran, uzun pozisyon açan toplam kullanıcı sayısı ile kısa pozisyon açan kullanıcı sayısını karşılaştırır. Oran, tüm vadeli işlemlerden ve sürekli takaslardan derlenir ve bir kullanıcının uzun / kısa tarafı BTC’deki net pozisyonuna göre belirlenir..

Türev piyasasında uzun pozisyon açıldığında kısa pozisyon ile dengelenir. Toplam uzun pozisyon sayısı, toplam kısa pozisyon sayısına eşit olmalıdır. Oran düşük olduğunda, daha fazla kişinin şort tuttuğunu gösterir..

BTC temeli

Üç aylık sözleşmelerin primi, Pazartesi günü 1.400 $ veya% 5.8’e yükseldi. Ancak, sonraki geri çekilmede hızla 900 $ veya% 4’e düştü ve ardından 1.200 $ civarında mevcut seviyelere geri dönmeye başladı. Premium seviyesi, piyasanın orta vadeli fiyat beklentilerine olan güvenini hala tam olarak göstermektedir..

BTC vadeli işlem temeliVeri toplama zamanı: 12/18 4:00 UTC – 12/25 4:00 AM UTC

Bu gösterge, çeyreklik vadeli işlem fiyatını, spot endeks fiyatını ve ayrıca baz farkını gösterir. Belirli bir zamanın temeli, üç aylık vadeli işlem fiyatı eksi spot endeks fiyatına eşittir..

Vadeli işlemlerin fiyatı, tüccarların Bitcoin fiyatına ilişkin beklentilerini yansıtır. Baz pozitif olduğunda, piyasanın yükselişe geçtiğini gösterir. Temel negatif olduğunda, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu gösterir..

Üç aylık vadeli işlemlerin temeli, uzun vadeli piyasa eğilimini daha iyi gösterebilir. Temel yüksek olduğunda (pozitif veya negatif), bu, arbitraj için daha fazla yer olduğu anlamına gelir.

Açık faiz ve işlem hacmi

Açık faiz, hafta ortasında iki kez 1,6 milyar $ ‘a yükseldi, ardından her iki durumda da hızlı düşüşler izledi. Mevcut açık faiz yine 1,5 milyar dolar seviyelerinde. Fiyat bu dalgalı eğilimi sürdürmeye devam ederse, 1,6 milyar dolara ulaşan açık faiz, ilgili bir gösterge olabilir..

BTC vadeli işlemleri açık faizVeri toplama zamanı: 12/18 4:00 UTC – 12/25 4:00 AM UTC

Açık faiz, belirli bir günde kapatılmamış ödenmemiş vadeli işlemlerin / swapların toplam sayısıdır..

İşlem hacmi, belirli bir süre boyunca vadeli işlemlerin ve kalıcı swapların toplam işlem hacmidir..

2.000 uzun sözleşme ve 2.000 kısa sözleşme varsa, açık faiz 2.000 olacaktır. İşlem hacmi yükselir ve açık faiz kısa bir süre içinde azalırsa, birçok pozisyonun kapandığını veya tasfiye edilmeye zorlandığını gösterebilir. Hem işlem hacmi hem de açık faiz artarsa, çok sayıda pozisyon açıldığını gösterir..

BTC marjı borç verme oranı

Spot kaldıraçlı piyasadaki tüccarlar, pazartesi günkü hızlı geri çekilmenin ardından kaldıraç oranını düşürdü, marj borç verme oranı hızla 20’den 16’ya düştü. Oran o zamandan beri yükseldi ve şu anda 18 civarında, bu da spottaki tüccarların önemli bir yüzdesinin olduğunu gösteriyor. piyasa hala Bitcoin ödünç alıyor, fiyatın yükselmesini bekliyor.

BTC marjı borç verme oranıVeri toplama zamanı: 12/18 4:00 UTC – 12/25 4:00 AM UTC

Teminat ödünç verme oranı, belirli bir süre boyunca USDT ödünç alan kullanıcılar ile USDT değerinde BTC ödünç alan kullanıcılar arasındaki oranı gösteren spot piyasa işlem verileridir..

Bu oran aynı zamanda tüccarların piyasa duyarlılığını incelemelerine yardımcı olur. Genel olarak, USDT ödünç alan tüccarlar BTC’yi satın almayı hedefler ve BTC’yi ödünç alanlar bunu kısaltmayı hedefler..

Teminat ödünç verme oranı yüksek olduğunda, piyasanın yükselişe geçtiğini gösterir. Düşük olduğunda, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu gösterir. Bu oranın aşırı değerleri tarihsel olarak trendin tersine döndüğünü göstermiştir..

Tüccar içgörüsü

Robbie, OKEx Yatırım Analisti

Bitcoin’in bu hafta dalgalanan eğilimi, piyasanın daha önce güçlü olan yükseliş beklentilerini hafifletti. Bu arada, XRP durumundan sert bir şekilde etkilenen büyük altcoinler hala toparlanıyor. Şimdi, buradaki tatillerle birlikte, hacimde bir düşüş ve zayıflayan bir sipariş defteri görebiliriz, bu da piyasadaki belirsizliği daha da artırıyor..

Direnç açısından, 24.000 dolarlık endeks fiyatı veya 25.200 dolarlık üç aylık sözleşme fiyatı net bir tavan olmaya devam ediyor. Hacmin yokluğunda bu alanda yanlış bir kırılma olasılığı vardır ve Bitcoin birkaç gün boyunca 23.000 $ civarında seyrederken, üç aylık vadeli işlem anlaşmasının ardından bir başka yukarı veya aşağı hareket, bir sonraki kısa vadeli eğilimi belirleyebilir..

OKEx Insights, piyasa analizleri, derinlemesine özellikler ve kripto profesyonellerinden seçilmiş haberleri sunar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me