BTC vadeli işlem verileri, yüksek likidasyonlara rağmen orta vadeli iyimserliğin bozulmadığını gösteriyor.

Cuma Vadeli İşlemleri, OKEx’te üç aylık Bitcoin vadeli işlemlerinin haftalık incelemesidir..

Geçtiğimiz hafta, bu boğa koşusunda Bitcoin fiyatları için en değişken dönemi işaret etti. Önde gelen kripto para birimi, OKEx BTC Endeksi fiyatına göre hızlı bir şekilde 40.107 $ ‘a yükselmeden önce% 27.88 düşüşle 41.998 $’ dan 30.287 $ ‘a düştü..

Geçen haftaki Vadeli İşlemler Cuma makalesinde, keskin geri çekilmelerin ve zorla indirimin piyasanın daha sürdürülebilir bir şekilde yükselmesine izin verdiğini kaydettik. Bu haftaki OKEx vadeli işlem verileri, vadeli işlemler piyasasında kaldıraç oranının kademeli olarak düştüğünü, spot piyasadaki kaldıraç oranının da çok artmadığını gösteriyor, bu da son dalgalanma göz önüne alındığında piyasa katılımcıları arasında ihtiyatlı olduğunu gösteriyor.. 

Bununla birlikte, BTC’nin üç aylık vadeli işlemlerinin primi% 5’in üzerinde kaldı ve orta vadeli yükseliş hissinin hala sağlam olduğunu gösteriyor, bu da BTC’nin OKEx’e olan açık ilgisinin birkaç büyük tasfiye rağmen hala 2 milyar doların üzerinde çalıştığını doğruladı..

Yazım sırasında, Mart ayı sonunda sona eren üç aylık BTCUSD0326 sözleşmesi, endeks fiyatı üzerinden 1.900 $ veya% 5 primle 40.300 $ seviyelerinde işlem görüyor.. 

OKEx BTC Üç Aylık Vadeli İşlem Sözleşmeleri (BTCUSD0326), 15 Ocak TSİ 06.00 itibariyle. Kaynak: OKEx, TradingView

OKEx ticaret veri okumaları

Daha fazla göstergeyi keşfetmek için OKEx ticaret verileri sayfasını ziyaret edin. 

BTC uzun / kısa oranı

Geçen hafta uzun / kısa oran paterni V şeklindeki fiyat hareketinin tersine hareket etti, bu da perakende yatırımcıların hızlı bir toparlanma beklemediğini gösteriyor. Toparlanma aşamasında, Bitcoin fiyatları 33.000 $ ‘dan 40.000 $’ a yükseldi, ancak oran 1.79’dan yaklaşık 1.20’ye düştü..

Halihazırda 1,2 olan uzun / kısa oranı haftanın en düşük seviyesinde ve uzun pozisyon tutan bireysel yatırımcı eksikliğini yansıtıyor. Perakende katılımcıları tekrar iyimser hale gelmeden önce Bitcoin fiyatlarının bir süre konsolide olması gerekebilir..

Veri toplama zamanı: 1/8 06:00 UTC – 1/15 6:00 AM UTC

Uzun / kısa oran, uzun pozisyon açan toplam kullanıcı sayısı ile kısa pozisyon açan kullanıcı sayısını karşılaştırır. Oran, tüm vadeli işlemlerden ve sürekli takaslardan derlenir ve bir kullanıcının uzun / kısa tarafı BTC’deki net pozisyonuna göre belirlenir..

Türev piyasasında uzun pozisyon açıldığında kısa pozisyon ile dengelenir. Toplam uzun pozisyon sayısı, toplam kısa pozisyon sayısına eşit olmalıdır. Oran düşük olduğunda, daha fazla kişinin şort tuttuğunu gösterir..


BTC temeli

Fiyatta büyük dalgalanmalar yaşansa da, mevcut üç aylık sözleşme primi – hala% 5,2 civarında – geçen Cuma gününden çok farklı değil. Bu, bir kez daha, son düzelmenin Bitcoin’in orta vadeli yükseliş momentumunda pek bir etki yaratmadığını gösteriyor..

Veri toplama zamanı: 1/8 06:00 UTC – 1/15 6:00 AM UTC

Bu gösterge, çeyreklik vadeli işlem fiyatını, spot endeks fiyatını ve ayrıca baz farkını gösterir. Belirli bir zamanın temeli, üç aylık vadeli işlem fiyatı eksi spot endeks fiyatına eşittir..

Vadeli işlemlerin fiyatı, tüccarların Bitcoin fiyatına ilişkin beklentilerini yansıtır. Baz pozitif olduğunda, piyasanın yükselişe geçtiğini gösterir. Temel negatif olduğunda, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu gösterir..

Üç aylık vadeli işlemlerin temeli, uzun vadeli piyasa eğilimini daha iyi gösterebilir. Temel yüksek olduğunda (pozitif veya negatif), bu, arbitraj için daha fazla yer olduğu anlamına gelir.

Açık faiz ve işlem hacmi

Pazartesi günkü sert düzelmeye rağmen, toplamda Tasfiyelerde 300 milyon dolar, açık faiz hala 2,0 milyar doların oldukça üzerinde. Bu, özellikle katılımcılar yüksek oynaklık dalgalanmaları sırasında kısa vadeli dipleri yakalamaya çalışırken, türev piyasasına sürekli bir sermaye akışı olduğunu gösterir..

Veri toplama zamanı: 1/8 06:00 UTC – 1/15 6:00 AM UTC

Açık faiz, belirli bir günde kapatılmamış ödenmemiş vadeli işlemlerin / swapların toplam sayısıdır..

İşlem hacmi, belirli bir süre boyunca vadeli işlemlerin ve kalıcı swapların toplam işlem hacmidir..

2.000 uzun sözleşme ve 2.000 kısa sözleşme varsa, açık faiz 2.000 olacaktır. İşlem hacmi yükselir ve açık faiz kısa bir süre içinde azalırsa, birçok pozisyonun kapandığını veya tasfiye edilmeye zorlandığını gösterebilir. Hem işlem hacmi hem de açık faiz artarsa, çok sayıda pozisyon açıldığını gösterir..

BTC marjı borç verme oranı

BTC marjı borç verme oranı, geçen Cumartesi günkü 26’dan 21 civarında mevcut seviyelere geriledi, bu da hala yüksek dalgalanma ortamında kaldıraç kullanmakta rahat olan bir dizi piyasa katılımcısının olduğunu gösteriyor. Ancak oran son günlerde çok fazla yükselmedi. Spot kaldıraçlı tüccarlar, pozisyonlarına daha fazla kaldıraç eklemek için bir sonraki fırsatı bekliyor olabilir..

Veri toplama zamanı: 1/8 06:00 UTC – 1/15 6:00 AM UTC

Teminat ödünç verme oranı, belirli bir süre boyunca USDT ödünç alan kullanıcılar ile USDT değerinde BTC ödünç alan kullanıcılar arasındaki oranı gösteren spot piyasa işlem verileridir.. 

Bu oran aynı zamanda tüccarların piyasa duyarlılığını incelemelerine yardımcı olur. Genel olarak, USDT ödünç alan tüccarlar BTC’yi satın almayı hedefler ve BTC’yi ödünç alanlar bunu kısaltmayı hedefler..

Teminat ödünç verme oranı yüksek olduğunda, piyasanın yükselişe geçtiğini gösterir. Düşük olduğunda, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu gösterir. Bu oranın aşırı değerleri tarihsel olarak trendin tersine döndüğünü göstermiştir..

Tüccar içgörüleri

Robbie, OKEx Yatırım Analisti

Bitcoin, kayıplarının% 70’ini geri kazanmasıyla, piyasa şaşırtıcı derecede hızlı bir şekilde toparlandı. Üç aylık kontratta 38.300 $ veya spot endekste 36.500 $ ilerlemek çok önemli bir destek seviyesidir. Bunun altında bir kırılma, çift dipli yükseliş formasyonunu geçersiz kılacaktır. Yakın vadede Bitcoin, hafta sonu boyunca önceki yükseklere meydan okumak için yükselmeye devam edebilir. Gün içi destek seviyesi, üç aylık sözleşme fiyatı için 40.000 ABD Doları veya spot endeks için 38.000 ABD Doları’dır..

Dahuzi, TradingView’de Crypto Trader

Genel eğilim hala yükselişte. Bu aralıkta bir zirveyi aramak iyi bir hareket olmayabilir. Bitcoin’in, açık bir kırılma bir yön verene kadar aşağıda gösterilen aralıkta salınıma devam etmesi muhtemeldir. Girmek için ideal aralık 34.250 – 36.200 ABD dolarıdır.

OKEx Insights, piyasa analizleri, derinlemesine özellikler ve kripto profesyonellerinden seçilmiş haberleri sunar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map