Market Watch Weekly, her hafta kripto piyasalarının ve gelişmelerin bir incelemesidir..

Geçtiğimiz hafta, Bitcoin beş işlem gününde pozitif getiri elde ederken, fiyat OKEx spot fiyatına göre Pazar günü yaklaşık 38.000 USDT’ye düşmeden önce 33.000 USDT seviyesinden 40.950 USDT’ye yükseldi. Pazar lideri haftalık% 19 getiri elde etti ancak 40.000 USDT seviyesinin üzerinde kalamadı.

OKEx BTC spot fiyatı, 8 Şubat TSİ 12.00 itibariyle. Kaynak: OKEx, TradingView

Piyasa katılımcıları geçen haftaki ralliyi memnuniyetle karşılarken, uzun süre devam etme duygusu öne çıkmadı. Son Cuma günü Vadeli İşlemler makalesinde, uzun / kısa oranın 1,2 civarında seyrettiğini ve kalıcı swapların fonlama oranlarının aşırı ısınmadığını gördük..

Opsiyon piyasasında, bir aylık ve üç aylık çarpıklıklar, yukarı doğru gitmesine rağmen, geçen hafta y eksenindeki% 0 sınırını neredeyse hiç geçmedi, bu da opsiyonların karamsarlıkla fiyatlandırıldığı ve tüccarların aşağı yönlü riskten korunmak için satım alıyor olabileceği anlamına geliyor. Ancak, Bitcoin 40.000 USDT’nin üzerinde sağlam durursa, mevcut temkinli piyasa duyarlılığı tersine dönebilir.

BTC bir aylık ve üç aylık zımni oynaklık çarpıklığı. Kaynak: OKEx

DOGE ve ADA dikkat çekiyor

Akıllı sözleşme protokolü, OKEx ETH spot fiyatına göre Cuma günü tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1,762 USDT’yi ayarlamak için önceki yüksekleri kırarak, geçen hafta 1,300 USDT’den yukarı doğru hareketini başlattığı için Ethereum (ETH) Bitcoin’den daha iyi performans gösterdi. Ancak, hızlı hareketi sürdüremeyen ETH, daha sonra yaklaşık% 15 geri çekildi ve haftayı% 10’luk getiri ile kapattı..

Başlıca altcoinler arasında, Dogecoin (DOGE) ve Cardano (ADA) haftanın öne çıkan kısımlarıydı. Elon Musk’ın, perakende yatırımcıların kitlesel satın almalarına yol açan DOGE’u tanıtan tekrarlanan tweetleri sayesinde, fiyatı bir hafta içinde ikiye katlandı. Pazar günkü kapanış fiyatı itibariyle DOGE, piyasa değeri açısından yedinci sırada Litecoin’i (LTC) geçti..

ADA ayrıca bir noktada 0,7 USDT’nin üzerine çıkarak büyük kazançlar bildirdi ve haftalık% 96 getiri ile sona erdi. ADA en son Ocak 2018’de boğa piyasası sırasında bu kadar pahalıydı. Bu artışın nedeni, büyük olasılıkla Mary güncellemesinin halka açık test ağına başarılı bir şekilde yerleştirilmesi ve Cardano’yu çok varlıklı bir akıllı sözleşme platformu olmaya yaklaştırması. USDT’yi hariç tutarsak, ADA artık piyasa değeri açısından üçüncü sırada yer alıyor..

Haftalık kazançları% 20’den fazla olan diğer büyük altcoinler arasında Polkadot (DOT) ve Stellar’s Lumen (XLM) bulunur. Öte yandan XRP, haftalık negatif getiri ile% 12 düşüşle tek büyük altcoin oldu..

Büyük altcoinlerin haftalık getirileri, 2/1 – 2/7. Kaynak: TradingView

DeFi, keskin bir şekilde yukarı çekildikten sonra geri çekilir

DeFi protokollerinde kilitlenen toplam değer, son yedi günde son derece hızlı bir artış gördü ve ana neden, DeFi tokenlerinin fiyatındaki artış. TVL, DeBank’ın verilerine göre şu anki 48.5 milyar $ ‘a geri çekilmeden önce Cuma günü yaklaşık 50 milyar $’ a sıçradı..

TVL açısından mevcut ilk üç isim, borç verme protokolü Yapıcı (MKR), borç verme protokolü AAVE (V1 + V2) ve BTC-sabitlenmiş token WBTC’dir..

DeFi’de kilitlenen toplam değer. Kaynak: DeBank

Getirilere bakıldığında, büyük DeFi tokenlerinin hepsi yükseldi. İlginçtir ki, geçen haftasonundan önce, DeFi sektörünün pazar tarafından büyük ilgi görmesi ve muazzam bir şekilde yükselmesi. Ancak Cumartesi günü, Bitcoin 40.000 USDT’yi test ettiğinde, Bitcoin’in hakimiyeti toparlanırken sektör, kâr elde etme nedeniyle büyük bir gerileme gördü..

AAVE, 300 USDT’den ayrıldı, kısa sürede 500 USDT’yi aştı ve OKEx’te tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 542 USDT’ye ulaştı. Ancak, daha sonra% 28’lik bir geri çekilme yaşadı ve haftayı 472 USDT’den kapatmadan önce 400 USDT civarında destek buldu ve haftalık% 61 getiri elde etti. Ayrıca, aşağıdaki grafikte listelenmeyen UMA, hafta için% 163’lük dev bir getiri elde etti ve ortadaki bir noktada yaklaşık% 300 arttı. Öte yandan, zayıf bir performans sergileyen Yearn Finance (YFI), 11 milyon doların tükendiği bir istismara uğradı..

Ana DeFi tokenlerinin haftalık iadeleri, 2/1 – 2/7. Kaynak: TradingView

Kurumlar mitingi takip edemedi

CME, en son (2 Şubat itibariyle) Bitcoin vadeli işlemlerini güncelledi konum verileri 6 Şubat’ta. Bu raporlama döneminde Bitcoin, "Elon mitingi" ve yaklaşık 4.000 $ arttı.

Ancak bu süre zarfında, açık faiz 10.787’den 9.469’a düşerek 15 haftanın en düşük seviyesi oldu. Bu, kısa vadeli fiyat toparlanmasının piyasanın düşüş hissini tersine çevirmediğini gösteriyor..

En önemlisi, varlık yöneticisi hesapları uzun pozisyonlarının 308’de değişmediğini görürken, kısa pozisyonlar önemli ölçüde büyümeye devam ederek 225’ten 357’ye yükselerek 24 haftanın en yüksek seviyesi. Beş ay sonra ilk kez, kısa pozisyonlar uzun pozisyonları geride bıraktı ve varlık yöneticilerinin fiyatın toparlanmasına rağmen karamsar kaldığını gösteriyor..

CME Bitcoin vadeli işlem verileri – Varlık yöneticisi hesaplarının sayısı, uzunlar ve şortlar. Kaynak: Quandl

Kaldıraçlı fon hesapları da uzun pozisyonlarının 3.605’ten 3.031’e düşerek 17 haftanın en düşük seviyesini belirledi. Kısa pozisyonlar 7,991’den 7,224’e düşürüldü. Kaldıraçlı fonlar üst üste üçüncü hafta her iki yönde de pozisyonlarını düşürdü ve uzun pozisyonlardaki azalma kısa pozisyonlardan daha önemliydi ve düşüş eğilimlerini gösteriyor.

CME Bitcoin vadeli işlem verileri – Kaldıraçlı fon hesaplarının sayısı, uzunlar ve şortlar. Kaynak: Quandl

Genel olarak, kurumsal yatırımcılar tutarlı bir şekilde pazara duydukları güvensizliği dile getirdiler ve bu durum, düşüş eğilimleri ile Bitcoin’in toparlanan fiyat performansı arasında bir sapma yarattı..

Bu hafta ileriye bakıyorum

Kripto alanında, en önemli olay bugün Chicago Mercantile Exchange’in ETH vadeli işlemlerinin piyasaya sürülmesidir. Üç yıl önce CME, son boğa piyasasının zirvesine denk gelen BTC vadeli işlemlerini başlattı. Piyasanın şu anda üç yıl öncesine göre çok farklı olduğu ve CME’nin kurumsal yatırımcılar için kripto para piyasasına maruz kalmayı sürdürmeleri için önemli bir çıkış noktası haline geldiği açıktır. CME listesi, Ether’in kurumlar arasında benimsenmesini daha da artırabilir, ancak pazar üzerindeki kısa vadeli etkisi görülecek..

OKEx tüccarı değil misiniz? Ticarete nasıl başlayacağınızı öğrenin!

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından seçilmiş haberler.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me