BTC Rallisi Sırasında İzlenecek 4 Faktör

Genel Bakış

Bitcoin fiyatları bu hafta tekrar 10000 seviyesinin üzerine çıktığı için kripto para birimi küresel spot ışığına geri döndü ve altcoin alanında bazı güçlü ralliler görüldü. Önde gelen kripto YTD yaklaşık% 44 kazanmış olabilir ve bu da onu diğerleri arasında en iyi performans gösteren varlık haline getirmiştir. Kripto boğalar son fiyat hareketleri için tezahürat ederken, çoğu kişi yaklaşmakta olan ödül yarılanma olayı dışında mevcut ralliyi hangi faktörlerin etkileyebileceğini merak ediyor olabilir mi? Kripto alanındaki son gelişmelerden bazılarını çözdük ve piyasa katılımcıları muhtemelen onu yakından takip etmek istiyor.

Rekor düşük volatilite

Düşüşü vurgulamak istiyoruz BTCSon pozitif fiyat hareketlerine rağmen dalgalanması. Kripto para birimi fiyatları genellikle hisse senedi endeksleri ve enerji ve metaller gibi geleneksel emtialar gibi diğer varlıklardan daha değişken. Oynaklık, piyasalardaki fiyat belirsizliğinin bir ölçüsünü sağlayabilir. Dalgalanma arttığında, tüccarlar kripto para birimi pozisyonlarını düzeltebilir veya yatırım kararlarını erteleyebilir..

Şekil 1, BTCUSD, Bu, yakın zamanda Kasım 2018’in ortalarında rekor düşük seviyeye daha da düştü. Genel olarak, düşük volatilite daha fazla HODLer’ı BTC varlıklarını korumaya teşvik edebilir; bu nedenle, fiyat için olumlu bir faktör olarak kabul edilir.

Şekil 1: BTCUSD 3M Gerçekleşen Volatilite (Kaynak: Skew) Şekil 2: BTCUSD 3M Dolaylı Volatilite (Kaynak: Skew)

Ancak şunu da fark ettik: BTCUSDKüçük bir oranda artmış gibi görünse de, ‘nin ima edilen oynaklığı son dönemdeki düşük seviyelerde geziniyor. Opsiyon piyasasında, zımni oynaklık, opsiyonun ömrü boyunca bir dayanak varlığın beklenen oynaklığıdır, bu durumda, bitcoin.

Opsiyonlara yönelik arz ve talep, zımni oynaklığı doğrudan etkileyebilir. Piyasanın beklentileri yükseldiğinde opsiyon ihtiyacı artar, ima edilen oynaklık da artacaktır. Tersine, duygular soğuduğunda, beklentiler azaldığında, opsiyonlara olan talep azaldığında, ima edilen oynaklık da azalacaktır..

Bu durumda, düşük zımni oynaklık BTCUSD opsiyon piyasası bir şekilde orta vadeli beklentilerin BTCUSD mevcut rallinin önerdiği kadar yüksek olmayabilir. Volatilitedeki değişiklikler, Bitcoin izleyicilerinin yakından takip etmek isteyeceği bir şey olabilir..

Çin’de ve dünya çapında bitcoin arayışı arttı

Kripto para birimi analizi söz konusu olduğunda sosyal, kritik faktörlerden biri olmuştur ve Çin’deki kripto topluluklarının sosyal duyguları, uzun zamandır daha geniş kripto alanının bir barometresi olarak kabul edilmiştir. Çinli kripto takipçilerinin görüşleri, fiyat analizi söz konusu olduğunda anlamlı bir fikir verebilir..

Çince’de “bitcoin” teriminin Baidu Arama Endeksi, 25000’e düşmeden önce son zamanların en yüksek seviyesi olan 40000’e yükseldi. Aynı zamanda, Google Trendler’den gelen veriler de “Bitcoin” terimi aranarak benzer bir model gösterdi. ”, Bitcoin’in 10000 seviyeyi geri kazandığı sırada gelen 100’ü aştı. Bununla birlikte, dalgalanma artıları ve eksileri getirebilir ve bazen piyasaya karışık bir sinyal gönderir..

Şekil 3: Bitcoin Fiyatı & Baidu Arama Endeksi (Kaynak: Longhash) Şekil 4: Google Trendler’deki “Bitcoin” Terimi (Kaynak: Google Trendler)

RoninAi’de Araştırma Bilimcisi Sergey Krutolevich tarafından yapılan bir çalışma, gösterir konuşma hacmindeki ani artışlar, genellikle arama hacmindeki artışlardan bir tam gün ve yeni fiyat artışlarından bir ila üç gün önce gelir. Sosyal duyarlılık ve kripto piyasası fiyatları arasındaki açık bir korelasyonun ötesinde, ilki aslında ikincisini doğrudan etkiliyor. ” Bununla birlikte, biri piyasada yeterince uzun süre kalmışsa, FOMO alıcıları piyasalara koşarken, bunun genellikle daha önce gelenler için bir satış sinyali olarak kabul edildiği muhtemelen aşina olacaktır..


Pazar hakimiyetinde düşüş

İle birlikte bir başka ilginç fenomen BTC ralli, düşüş BTC pazar hakimiyeti. Aşağıdaki şekil, aşağıdakiler arasındaki pazar hakimiyetini karşılaştırmaktadır: BTC ve ETH bir yıllık zaman diliminde. BTC’nin piyasa hakimiyeti 2020’den beri düşüş trendi içindedir ve düşüş, fiyat artışlarına rağmen son zamanlarda daha da sertleşmiştir. Nispeten, ETHBTC’nin düştüğü sırada pazar hakimiyeti artıyor.

Sermaye tahsislerinin bu ayrışmanın arkasındaki sebeplerden biri olabileceğine inanıyoruz. Başkentin bir kısmı, yılın başında Bitcoin’i bırakıp altcoin alanına girmiş olabilir, çünkü büyük altcoinler 4Ç19’da çok yılın en düşük seviyelerine yaklaştı. Bu, altcoin ticaretine girmek için değer odaklı yatırımcıların dikkatini çekebilir.

Şekil 5: Piyasa Hakimiyetinde BTC ve ETH Karşılaştırması (Kaynak: Tradingview) Şekil 6: Ex-BTC Toplam Kripto Piyasası Değeri (Kaynak: Tradingview)

Bir “Alt Sezonun” ortasında mıyız yoksa piyasalar bir gelecek mi bekliyor? Bunlar tartışmalı bazı sorular olarak kaldı. Bununla birlikte, toplam BTC çıkışlı piyasa değerinin Ocak ayından bu yana istikrarlı bir şekilde arttığı gerçeği. Altcoin izleyicileri, Mayıs-Temmuz zirvelerini yeniden test edecek gibi göründüğü için bunun gelişimini kaçırmak istemeyecekler (şekil 6).

Virüs ve QE’nin beklentileri

COVID-19 salgını, küresel ekonomi için en büyük belirsizlik olmaya devam etti, etkisi küresel pazarlar ve varlıklar boyunca dalgalanıyor ve kripto para birimi bir istisna değil. Asya’daki merkez bankaları, virüsün etkisiyle büyümeyi canlandırmak için önlemler almaya başladı. Sadece bu hafta, PBoC duyuruldu Çin’deki KOBİ’lere yardım etmeyi amaçlayan ulusal ve bölgesel bankalar için ilk özel yeniden kredi fonu grubu.

Virüsün ABD ekonomisi üzerindeki etkisi şimdilik sınırlı kalsa da, Fed ekonomik bir gerileme olması ihtimaline karşı zaten hazırlandı, agresif bir QE programı masada.

Senato Bankacılık Komitesi önündeki son ifadesinde, Fed Başkanı Jerome Powell dedim, “Fed’in resesyonla mücadele için iki aracı vardı; QE olarak bilinen devlet tahvillerini satın almak ve faiz oranı politikası hakkında piyasalarla net bir şekilde iletişim kurmak, rutin olarak “ileriye dönük rehberlik” olarak kabul edilir. Powell, “Bu araçları kullanacağız – ihtiyaç duyulduğunda agresif bir şekilde kullanacağımıza inanıyorum” dedi.

Virüs kaynaklı ekonomik gerileme nedeniyle kısa süre içinde Fed’in QE’yi yeniden başlatan ilk kişi olmasını beklemiyor olsak da, dünya genelindeki politika yapıcıların gevşeme anlatımını görmek kolay. Bu gevşeme hikayesi yoğunlaşırsa, bu, piyasaların bitcoin’in değer deposuna yeniden odaklanmasına ve durgun büyümeye karşı bir araç olarak odaklanmasına yol açabilir ve bu, kripto için artan talebe dönüşebilir..

Sonuç

Son BTC ve altcoin rallileri piyasaların çoğunun dikkatini çekti. Bitcoin ödül yarılanma olayına yaklaştıkça, yükseliş duygusu daha belirgin hale geldi. Yarılanmanın yanı sıra, kripto gözlemcileri, tam bir resim elde etmek için orta vadeli trend analizi söz konusu olduğunda yukarıda bahsettiğimiz faktörleri ihmal etmek istemeyecekler..

OKEx’i takip edin:

Web sitesi: https://www.okex.com

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map