Market Watch Weekly, her hafta kripto piyasalarının ve gelişmelerin bir incelemesidir..

Geçen hafta geriye dönüp baktığımızda, Bitcoin fiyatı Pazartesi günkü düşüşün ardından kademeli bir toparlanma yaşadı. Geleneksel piyasalardan etkilenen önde gelen kripto para birimi, geçen haftanın başında% 20’ye kadar düştü. Bitcoin daha sonra toparlansa da, fiyat – OKEx BTC Endeks fiyatına göre – oldukça değişken kaldı ve 35.000 ila 40.000 $ seviyeleri arasında işlem gördü ve haftayı% 3,3 kırmızı renkte kapattı..

Bitcoin, 35.000 $ civarında bir temel bulmuş gibi görünüyor. Kaynak: OKEx 

İma edilen oynaklık, uzun vadeli yükseliş hissini gösteriyor

Aşağıdaki ima edilen volatilite grafikleri, 29 Ocak’ta sona eren kısa vadeli opsiyonlar için eğrinin sola eğimli olduğunu ve düşüş projeksiyonlarını gösterirken, 31 Aralık’ta sona eren uzun vadeli opsiyonlar için eğrinin sağa eğimli olduğunu göstermektedir. yükseliş hissini yansıtan.

Ay sonunda ve yıl sonunda vadesi dolan opsiyonların IV. Kaynak: gvol.io

Seçilen altcoin’ler Bitcoin’den daha iyi performans gösterdi

Altcoinler, Bitcoin’in konsolidasyonu sırasında iyi hareketler gördü. Altcoin Sezon Endeksi verilere göre, Bitcoin’in hakimiyeti% 2 azalırken 25’ten 37’ye sıçradı CoinMarketCap

Altcoin Sezon Endeksi Ocak ayında yükseldi. Kaynak: blockchaincenter.net

Büyük altcoin sektöründe, Polkadot (DOT) geçen hafta neredeyse iki katına çıktı ve XRP’yi geçerek piyasa değeri listesinde dördüncü sıraya ulaştı. Chainlink (LINK), haftalık% 46 getiri sağlayan bir diğer en iyi performansı gösterdi. LINK, piyasa değeri açısından sekizinci sıraya ulaşmak için Bitcoin Cash’i (BCH) geçti ve Litecoin’i (LTC) çevirmekten yalnızca 300 milyon dolar uzakta. CoinGecko.

Tarihsel olarak Bitcoin’in performansına bağlı olan madeni paralar, geçen hafta çok iyi bir performans sergilemedi, LTC, Bitcoin SV (BSV) ve BCH’nin tümü% 14 veya daha fazla kayıp yaşadı. Ether (ETH) Bitcoin’den daha iyi performans gösterirken, yalnızca% 2’lik marjinal bir kazanç sağladı.. 

Ana altcoinlerin haftalık getirileri, 1/11 – 1/17. Kaynak: TradingView

DeFi patlamaya devam ediyor

DeFi sektörü, geri çekilmeden son derece hızlı bir şekilde kurtuldu ve birçok token, V şeklindeki geri dönüşler gönderdikten sonra son zamanlarda en yüksek seviyelere ulaştı. Piyasa, birçok DeFi tokenini yeniden fiyatlandırıyor ve sağlam temellere dayalı olarak onlara daha yüksek değerler veriyor gibi görünüyor. DeFi protokollerinde kilitlenen toplam değer de bir V modelini takip etti ve Pazar günü tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 34 milyar $ ‘a ulaştı. DeBank

DeFi’de kilitlenen toplam değer. Kaynak: DeBank

Bu ay merkezi olmayan borsaların toplam işlem hacmi, önceki en yüksek aylık hacmi aşarak 33 milyar dolara ulaştı. Dune Analytics. Uniswap (UNI) şu anda Ocak ayının toplam hacminin yaklaşık% 45’iyle birinci sırada yer alırken, SushiSwap (SUSHI) ve Curve (CRV) ikinci ve üçüncü sırada yer alıyor.. 

Aylara göre DEX işlem hacmi. Kaynak: Dune Analytics

Getiriler açısından CRV, haftalık% 130 getiri ile DeFi sektörüne liderlik etti. Bu arada, 1 inç ve SUSHI de% 70 civarında kazanç elde etti. Dahası, geçen hafta% 57’lik bir getiri elde ettikten sonra, AAVE şu anda piyasa değeri açısından ilk 20’de yer alıyor ve muhtemelen 16. sırada yer alan EOS’u geçmesi muhtemel. Sentetik (SNX) ve UNI şu anda sırasıyla 21. ve 24. sıradalar ve geçen hafta% 13 ve% 48 kazanç elde ettiler.. 

Ana DeFi tokenlerinin haftalık iadeleri, 1/1 – 1/17. Kaynak: TradingView

BTC’nin geri çekilmesinden etkilenmeyen kurumlar

Bitcoin’e geri dönersek, CME en son (12 Ocak itibariyle) Bitcoin vadeli işlemlerini güncelledi. konum verileri 16 Ocak’ta. Bu raporlama dönemi altında, Bitcoin 40.000 $ ‘a tarihi bir atılım yaptı, ancak ardından keskin bir şekilde geri çekildi. Son raporlama döneminde açık faiz 11.296’dan 12.039’a yükseldi ve geri çekilme kurumları satış yapmaya zorlamadı. 

Bu süre zarfında, kaldıraçlı fonlar her iki yönde de arttı. Uzun pozisyonlar 3.544’ten 4.107’ye, kısa pozisyonlar 9.058’den 9.602’ye yükseldi. Tarihsel verilere bakıldığında, bu hareket, kaldıraçlı fonların fiyat artışının peşinde olduğunu gösteriyor. Bu arada, varlık yöneticilerinin hesapları uzun pozisyonların 733’ten 793’e yükseldiğini gördü, kısa pozisyonların hepsi kapatıldı.

Diğer raporlanabilir hesaplar risklere duyarlılık gösterdi, uzun pozisyonlarını 2.672’den 2.522’ye düşürürken, 112 kısa pozisyon daha ekledi.

CME Bitcoin vadeli işlem verileri – Diğer raporlanabilir uzunların ve şortların sayısı. Kaynak: Quandl

Bu hafta ileriye bakıyorum

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı seçilen Joe Biden, 20 Ocak’taki göreve başladıktan kısa bir süre sonra yeni bir ekonomik canlandırma paketi başlatacağını duyurdu. Piyasanın bu yeni önlemlerle ilgili resmi açıklamaları beklemesini bekleyebiliriz..

Piyasa katılımcılarının, yakın vadede ABD Doları Endeksi ve Panik Endeksinin (VIX) yönüne de çok dikkat etmesi gerekecek. Dolar endeksi, neredeyse beş yılın en düşük seviyesinden düşmeyi geçici olarak durdurdu ve daha yüksek toparlanmaya devam ederse, Bitcoin dahil riskli varlıklar üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturacaktır..

ABD Doları Endeksi 1M grafiği – 1/18. Kaynak: TradingView

Ek olarak, VIX Kasım ayından beri bir üçgen şeklinde çalışıyor ve Cuma günü aralığın üst kenarına çok yakındı. Geçmiş veriler Bitcoin’in VIX düşük olduğunda tipik olarak daha hızlı yükseldiğini gösterdiğinden, VIX tepeye tırmandığında Bitcoin parçalanma baskısı altında olacaktır..

Panik Endeksi 1D çizelgesi – 1/18. Kaynak: TradingView

OKEx tüccarı değil misiniz? Ticarete nasıl başlayacağınızı öğrenin!

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından seçilmiş haberler.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me