Bitcoin vadeli işlemleri, tüccarlar dipte arama yaparken kısa vadeli olumsuzluğu yansıtıyor

Cuma Vadeli İşlemleri, OKEx’te üç aylık Bitcoin vadeli işlemlerinin haftalık incelemesidir..

Geçen hafta, Pazartesi günü toparlanmadan önce hafta sonu Bitcoin (BTC) OKEx Üç Aylık Vadeli İşlemleri (BTCUSD1225) konsolide edildi. Kontrat, ilk iş gününde 11.185 $ ‘lık bir yükseliş kaydetti ve bu da spot piyasada yaklaşık 10.750 $’ dan 10.950 $ ‘a yükseldi..

Ancak, yükselişi derhal fiyatı 10.780 $ ‘a kadar düşüren bir düzeltme izledi. 1 Ekim’de, vadeli işlem fiyatı bir kez daha 11.185 dolara dokundu, ancak ılımlı bir toparlanma onu 10.630 dolarlık cari fiyatına getirmeden önce 10.500 dolar seviyelerine keskin bir düşüş oldu..

Vadeli işlem verilerine, özellikle de uzun / kısa oranına baktığımızda, BTC’nin kısa vadeli performansına olan güvensizliği gözlemleyebiliriz. Özellikle, uzun / kısa oran 28 Eylül’de en düşük değerini bildirdi ve Pazartesi günkü ralliye rağmen sessiz kaldı. Açık faiz ve hacimler, hem Pazartesi hem de Perşembe günlerinde fiyat hareketlerine yol açan iyi bir artış gördü..

Bununla birlikte, pazar ileriye doğru hem teknik hem de temel gelişmelere, özellikle kripto alanındaki düzenleyici eylemlere ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki siyasi gelişmelere duyarlı görünmektedir..

OKEx BTC Üç Aylık Vadeli İşlemleri (BTCUSD1225). 2 Ekim TSİ 08:00 itibariyle. Kaynak: OKEx

OKEx ticaret veri okumaları

Daha fazla göstergeyi keşfetmek için OKEx ticaret verileri sayfasını ziyaret edin.

BTC uzun / kısa oranı

Uzun / kısa oran, geçen Cuma haftanın en yüksek değeri olan 0.91’i bildirdi ve ardından, Pazartesi günü fiyatların konsolide olmasına ve nihayet yükselişe geçmesine rağmen istikrarlı bir şekilde düştü. BTC’nin üç aylık kontratının fiyatı zirveye ulaştığında, uzun / kısa oranı 0,76’da kaldı. Fiyat yükseldikçe oranın düştüğü gerçeği, perakende segmentinde Salı günü müteakip fiyat düşüşünde ortaya çıkan genel bir güven eksikliğine işaret ediyor..

Oranın bir sonraki zirvesi, 0.88’e dokunduğu ve vadeli işlem sözleşmesi için bir fiyat tersine karşılık geldiği Çarşamba günü geldi. Ancak, bir kez daha, fiyat 11.000 $ ‘a yükseldiğinde, oranın tamamen 0.76’ya düştüğünü gördük..

Son olarak, tüccarların uzun vadeli ürünleri olası bir alt fiyattan açma girişimlerine işaret eden önemli fiyat düşüşünün ardından Perşembe günü yine 0.88’de olan son zirve gerçekleşti. Bununla birlikte, oran yine 0,77’ye düştü, ardından fiyatta bir başka düşüş, sözleşmeyi bu haftanın en düşük seviyesi olan 10.508 $ ‘a indirdi..

Hafta boyunca uzun / kısa oranın yansıttığı piyasa duyarlılığı, yalnızca kar elde etmek ve her seferinde fiyatı düşürmek için destek seviyelerinde uzun süre gitme girişimleriyle açıkça olumsuzdu. Bu alım satım eylemi, Bitcoin fiyatı üzerinde açıkça çok fazla baskı oluşturdu ve onu daha düşük yükseklere ve daha düşük seviyelere doğru itti..

Veri Toplama Süresi: 9/25 – 10/2. Kaynak: OKEx

Uzun / kısa oranı, uzun pozisyon açan toplam kullanıcı sayısı ile kısa pozisyon açan kullanıcı sayısını karşılaştırır. Oran, tüm vadeli işlemlerden ve sürekli takaslardan derlenir ve bir kullanıcının uzun / kısa tarafı BTC’deki net pozisyonuna göre belirlenir..

Türev piyasasında uzun pozisyon açıldığında kısa pozisyon ile dengelenir. Toplam uzun pozisyon sayısı, toplam kısa pozisyon sayısına eşit olmalıdır. Oran düşük olduğunda, daha fazla kişinin şort tuttuğunu gösterir..

BTC temeli

Üç aylık vadeli işlem primi geçen hafta pozitif kaldı, Pazartesi günkü fiyat rallisi sırasında en yüksek değeri olan 211 $ ve en düşük değeri olan 140 $ ile bugünün en düşük değeri olan 10.508 $ ‘a karşılık geldi..

Piyasanın, geçen hafta piyasalarda kısa vadede olumsuz olarak sergilenmesine rağmen, üç aylık gelecekte hala primle işlem görüyor olması, orta vadeli iyimserliğe işaret ediyor..

Veri Toplama Süresi: 9/25 – 10/2. Kaynak: OKEx

Bu gösterge, çeyreklik vadeli işlem fiyatını, spot endeks fiyatını ve ayrıca baz farkını gösterir. Belirli bir zamanın temeli, üç aylık vadeli işlem fiyatı eksi spot endeks fiyatına eşittir..

Vadeli işlemlerin fiyatı, tüccarların Bitcoin fiyatına ilişkin beklentilerini yansıtır. Baz pozitif olduğunda, piyasanın yükselişe geçtiğini gösterir. Temel negatif olduğunda, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu gösterir..

Üç aylık vadeli işlemlerin temeli, uzun vadeli piyasa eğilimini daha iyi gösterebilir. Temel yüksek olduğunda (pozitif veya negatif), bu, arbitraj için daha fazla yer olduğu anlamına gelir.

Açık faiz ve işlem hacmi

Açık faiz, geçen Cuma günü büyük bir düşüş yaşadı ve önceki üç aylık gelecek sona erdi ve Pazartesi günkü fiyat rallisine kadar yükselişine devam etti. Pazartesi günü açık faiz 829 milyon doları aştı, ancak fiyat dalgalanmalarına rağmen önemli ölçüde düşmedi. Aslında, açık faiz şu anda daha da yüksek, 840 milyon doların üzerinde, bu da piyasa katılımcılarının davranış ve beklentilerinde bir miktar kesinlik olduğunu gösteriyor..

Veri Toplama Süresi: 9/25 – 10/2. Kaynak: OKEx

Açık faiz, belirli bir günde kapatılmamış ödenmemiş vadeli işlemlerin / swapların toplam sayısıdır..

İşlem hacmi, belirli bir süre boyunca vadeli işlemlerin ve kalıcı swapların toplam işlem hacmidir..

2.000 uzun sözleşme ve 2.000 kısa sözleşme varsa, açık faiz 2.000 olacaktır. İşlem hacmi yükselir ve açık faiz kısa bir süre içinde azalırsa, birçok pozisyonun kapandığını veya tasfiye edilmeye zorlandığını gösterebilir. Hem işlem hacmi hem de açık faiz artarsa, çok sayıda pozisyon açıldığını gösterir..

BTC marjı borç verme oranı

BTC marjı borç verme oranı, geçen Cuma gününden bu Çarşamba gününe kadar aralıklı kaldı ve her seferinde 7.0 civarında yükseldi. Bununla birlikte, trend Çarşamba günkü fiyat düşüşünü takiben değişti ve oran 9,06’da zirveye çıktığından beri artmaya devam etti, bu da fiyatın bugün 10.508 $ ‘lık en düşük noktasına geriledi..

Oran o zamandan beri yaklaşık 8,2’ye düşmüş olsa da, yine de geçen Cuma günkü 7.3’ten oldukça yüksek ve piyasanın 10.500 $ civarında dibe vuran fiyatla ilgili iyimserliğini gösteriyor..

Veri Toplama Süresi: 9/25 – 10/2. Kaynak: OKEx

Teminat ödünç verme oranı, belirli bir süre boyunca USDT ödünç alan kullanıcılar ile USDT değerinde BTC ödünç alan kullanıcılar arasındaki oranı gösteren spot piyasa işlem verileridir..

Bu oran aynı zamanda tüccarların piyasa duyarlılığını incelemelerine yardımcı olur. Genel olarak, USDT ödünç alan tüccarlar BTC satın almayı hedefler ve BTC ödünç alanlar bunu kısaltmayı hedefler..

Teminat ödünç verme oranı yüksek olduğunda, piyasanın yükselişe geçtiğini gösterir. Düşük olduğunda, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu gösterir. Bu oranın aşırı değerleri tarihsel olarak trendin tersine döndüğünü göstermiştir..

Tüccar içgörüsü

Hunain Naseer, OKEx Kıdemli Editörü

Üç aylık vadeli işlem fiyatı geçen hafta oldukça dalgalıydı ve iki başarısız girişim 11.000 $ ‘ın üzerinde kaldı. Marj borç verme oranı ve BTC tabanı bir miktar iyimserliğe işaret ederken, uzun / kısa oran ve açık faiz birikiminin yansıttığı olumsuz piyasa duyarlılığını yalanlıyorlar..

Fiyat grafiği de bugünkü fiyat düşüşünün ardından çift dipli bir patern gösterdi ve önümüzdeki hafta yeni direnç seviyelerinin oluşmasıyla birlikte fiyat üzerinde sürekli aşağı yönlü baskı bekleyebiliriz..

Parlak tarafta, bugünün en düşük seviyesi olan 10.508 $, BTC fiyatı konsolidasyona girerken şimdilik en düşük seviye olabilir..

OKEx Insights, piyasa analizleri, derinlemesine özellikler ve kripto profesyonellerinden seçilmiş haberleri sunar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map