Cuma Vadeli İşlemleri, OKEx’te üç aylık Bitcoin vadeli işlemlerinin haftalık incelemesidir..

OKEx’e göre, Bitcoin için büyük bir hafta olan bu hafta, Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık bir satın alma ve ardından bir dizi yükseliş haberi duyurduğunu ve önde gelen dijital para birimini 40.000 USDT’nin ötesine ittiğini ve OKEx’e göre bugün erken saatlerde 49.000 USDT’ye ulaştığını gördük BTC spot fiyatı. O zamandan beri fiyat düzeltilerek 46.800 USDT seviyesini test ederken, BTC şu anda 47.300 USDT civarında işlem görüyor..

Geçen Cuma, piyasa iyimserliğini ve Mart ayı sonunda sona erecek olan üç aylık BTC vadeli işlem sözleşmesinin BTCUSD0326’nın 39.000 $ civarında nasıl işlem gördüğünü tartıştık. Yazım sırasında, aynı sözleşme 49.339 $ ‘dan işlem görüyor, bu da 47.339 $’ lık BTC spot endeks fiyatının tam olarak 2.000 $ üzerinde..

Benzer şekilde, OKEx vadeli işlem verilerine göre, açık faiz bu hafta büyümeye devam etti ve 2,17 milyar dolardan 2,48 doların üzerine çıktı, mevcut temel% 4 civarında ve uzun / kısa oran 1,53’te. Buna ek olarak, sürekli takaslar için finansman oranlarının yüksek olmasına rağmen (BTCUSD için% 0.08 ve BTCUSDT için% 0.105) tamamen aşırı ısınmaması, Bitcoin’e büyümesi için yer veriyor..

OKEx BTC üç aylık vadeli işlemler (BTCUSD0326), 12 Şubat TSİ 07:00 itibariyle. Kaynak: OKEx, TradingView

OKEx ticaret veri okumaları

Daha fazla göstergeyi keşfetmek için OKEx ticaret verileri sayfasını ziyaret edin.

BTC uzun / kısa oranı

Bu hafta uzun / kısa oran fiyatla birlikte hareket etti, ancak BTC 48.500 USDT’yi geçerken, 11 Şubat, dün 1.80’e dokunduğu zaman haricinde büyük ölçüde sabit kaldı. Bunlar aşırı ısınmış seviyeler olduğundan, bir düzeltme yapıldı ve oran şu anda 1.53 civarında bulunuyor ve bu hala bu haftaki en yüksek değerler arasında yer alıyor..

Fiyatla birlikte hareket eden oran, perakende tüccarların ralliyi takip ettiğini gösteriyor ve mevcut oran nispeten yüksek olmasına rağmen, 50.000 USDT’de başka bir girişim için yer bırakıyor..

OKEx BTC uzun / kısa oranı 5 Şubat – 12 Şubat

Uzun / kısa oran, uzun pozisyon açan toplam kullanıcı sayısı ile kısa pozisyon açan kullanıcı sayısını karşılaştırır. Oran, tüm vadeli işlemlerden ve sürekli takaslardan derlenir ve bir kullanıcının uzun / kısa tarafı BTC’deki net pozisyonuna göre belirlenir..

Türev piyasasında uzun pozisyon açıldığında kısa pozisyon ile dengelenir. Toplam uzun pozisyon sayısı, toplam kısa pozisyon sayısına eşit olmalıdır. Oran düşük olduğunda, daha fazla kişinin şort tuttuğunu gösterir..

BTC Temeli

Geçen haftaya benzer şekilde, BTC üç aylık vadeli işlem primi bu hafta sağlıklı seviyelerde kaldı ve büyük ölçüde% 4 ile% 5 arasında hareket etti. Tesla’nın en düşük puanı 7 Şubat’ta, Tesla’nın haberi almadan önce,% 5,54’e kadar çıktıktan sonra% 4,50 civarında mevcut seviyelere geriledi..

Tesla’nın satın almasının ardından piyasanın iyimserliği yeniden kazandığı ve orta vadede olumlu kalması muhtemel olduğu açık..

OKEx BTC vadeli işlem temeli 5 Şubat – 12 Şubat

Bu gösterge, çeyreklik vadeli işlem fiyatını, spot endeks fiyatını ve ayrıca baz farkını gösterir. Belirli bir zamanın temeli, üç aylık vadeli işlem fiyatı eksi spot endeks fiyatına eşittir..

Vadeli işlemlerin fiyatı, tüccarların Bitcoin fiyatına ilişkin beklentilerini yansıtır. Baz pozitif olduğunda, piyasanın yükselişe geçtiğini gösterir. Temel negatif olduğunda, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu gösterir..

Üç aylık vadeli işlemlerin temeli, uzun vadeli piyasa eğilimini daha iyi gösterebilir. Temel yüksek olduğunda (pozitif veya negatif), bu, arbitraj için daha fazla yer olduğu anlamına gelir..

Açık faiz ve işlem hacmi

Açık faiz, bu hafta özellikle 2.11 milyar $ ‘dan 2.48 milyar $’ a kadar yükseldi. Bir kez daha, artış, hem OI hem de hacimler genel olarak düşmeden önce Telsa’nın satın alma haberinin kırılmasının ardından geldi..

Özellikle, BTC 39.000 USDT’den 44.000 USDT seviyesine çıkarken keskin OI artışı geldi ve bu, fiyatın düşmeye başlaması durumunda bunu izlemek için önemli bir bölge haline getiriyor..

OKEx BTC vadeli işlemleri 5 Şubat ile 12 Şubat arasında açık faiz ve hacim

Açık faiz, belirli bir günde kapatılmamış ödenmemiş vadeli işlemlerin / swapların toplam sayısıdır..

İşlem hacmi, belirli bir süre boyunca vadeli işlemlerin ve kalıcı swapların toplam işlem hacmidir..

2.000 uzun sözleşme ve 2.000 kısa sözleşme varsa, açık faiz 2.000 olacaktır. İşlem hacmi yükselir ve açık faiz kısa bir süre içinde azalırsa, birçok pozisyonun kapandığını veya tasfiye edilmeye zorlandığını gösterebilir. Hem işlem hacmi hem de açık faiz artarsa, çok sayıda pozisyon açıldığını gösterir..

BTC marjı borç verme oranı

BTC marjı borç verme oranı, Bitcoin’in Tesla haberlerinden sonra ilk yükselişiyle birlikte 18’den 13.30’a düştü. Oran daha sonra 9 ve 10 Şubat’ta tekrar sıçradı ve sonraki BTC artışlarıyla aynı zamana denk geldi..

Bu eğilim, spot kaldıraçlı tüccarların ilk dalgalanma sırasında kar elde ettiklerini ve ardından 45.000 USDT seviyesinden çıkarken fiyatı kovalamak için tekrar kaldıraç kullandıklarını gösteriyor. Oran son birkaç saattir tekrar düşüyor ve şu anda 15 civarında, bu hala olumlu piyasa duyarlılığının göstergesi..

OKEx BTC marjı borç verme oranı 5 Şubat – 12 Şubat

Teminat ödünç verme oranı, belirli bir süre boyunca USDT ödünç alan kullanıcılar ile USDT değerinde BTC ödünç alan kullanıcılar arasındaki oranı gösteren spot piyasa işlem verileridir.. 

Bu oran aynı zamanda tüccarların piyasa duyarlılığını incelemelerine yardımcı olur. Genel olarak, USDT ödünç alan tüccarlar BTC’yi satın almayı hedefler ve BTC’yi ödünç alanlar bunu kısaltmayı hedefler..

Teminat ödünç verme oranı yüksek olduğunda, piyasanın yükselişe geçtiğini gösterir. Düşük olduğunda, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu gösterir. Bu oranın aşırı değerleri tarihsel olarak trendin tersine döndüğünü göstermiştir..

Tüccar içgörüleri

Michaël van de Poppe

Haberler bir kez daha Bitcoin için yükselişe geçti, bu nedenle eğilim hala ağır bir şekilde yükseliyor – ve finansman oranlarına rağmen devam edebilir..

Özellikle piyasalarda bu kadar çok benimsenme ve alıcı olduğu gerçeği göz önüne alındığında, satın alma baskısının Bitcoin fiyatlarını daha da yukarı ittiğini sürekli olarak görebiliyoruz..

Ancak, olumsuz yönde, Bitcoin’in 43.000 $ ‘ın üzerinde hareket etmesini tercih ederim. 43.000 $ kaybedilirse, daha düşük aralıklara önemli bir düşüş yaşandığını görebiliriz, bu da fonlama oranlarını eşit seviyelere indirir..

OKEx Insights, piyasa analizleri, derinlemesine özellikler ve kripto profesyonellerinden seçilmiş haberleri sunar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me