Bitcoin vadeli işlemler piyasası, 3.000 $ Şükran Günü düzeltmesinden sonra hala iyimser

Cuma Vadeli İşlemleri, OKEx’te üç aylık Bitcoin vadeli işlemlerinin haftalık incelemesidir.. 

Art arda yedi hafta yükselen Bitcoin (BTC), Şükran Günü tatilinden hemen önce ilk büyük düzeltmesini yaşadı. 25 Kasım öğleden sonra, BTC fiyatı OKEx BTC Endeks fiyatına göre ilk olarak 19.500 $ ‘lık en yüksek seviyeye ulaştı, ancak daha sonra 18.900 $ ve 17.400 $’ lık önemli kısa vadeli ve orta vadeli destekleri kaybederek keskin bir düşüşe başladı. günün sonu.

Büyük düşüş, 12 Mart’tan bu yana türev piyasasında en büyük günlük likidasyonları tetikledi – büyük borsalarda toplam 1.335 milyar dolar. Son sekiz günde spot piyasadan alım yapan tüm tüccarlar da tuzağa düştü.

BTC endeksi şu anda 16.800 $ seviyesinde dururken, OKEx Üç Aylık Vadeli İşlemleri (BTCUSD1225), endeks fiyatı üzerinden 250 $ veya kabaca% 1.45 primle 17.050 $ seviyelerinde işlem görüyor.. 

İçinde geçen haftanın Vadeli İşlemleri Cuma Makalede, piyasanın nasıl bir gerileme beklediğini ve trader’ların karlarını çuvalladığını kaydettik. Ancak BTC’nin fiyatı bu hafta 3.000 $ düşmesine rağmen, piyasanın iyimserliği ezilmiş olmaktan uzak görünüyor..

Hem BTC uzun / kısa oranı hem de marj ödünç verme oranı, perakende yükselişine işaret ederek yükseliyor. Dahası, CME’nin açık ilgisi, düzeltmeden sonra ilk kez diğer borsaların önünde, bu da kurumsal yatırımcıların da Bitcoin’in geleceği üzerine bahis oynadığını gösteriyor..

OKEx BTC Üç Aylık Vadeli İşlem Sözleşmeleri (BTCUSD1225), 27 Kasım TSİ 08:00 itibariyle. Kaynak: OKEx, TradingView

OKEx ticaret veri okumaları

Daha fazla göstergeyi keşfetmek için OKEx ticaret verileri sayfasını ziyaret edin. 

BTC uzun / kısa oranı

BTC uzun / kısa oranı, endeks fiyatı Salı günü 19.000 $ ‘ı kırdıktan sonra son zamanlarda en yüksek 1.12’ye ulaştı ve ardından 24 saat içinde keskin bir şekilde 0.95’e düştü, bu da tüccarların karlarını korumak için kısa pozisyonlara girdiğini gösteriyor..

Diğer bir gözlem ise, Perşembe günü fiyat 17.000 $ ‘a düştüğünde, uzun / kısa oranın aniden 1.12’ye yükselmesi perakende tüccarların dip satın alma acelesini yansıtıyor. Sonuç olarak, ikinci bir geri çekilme 16.200 $ ‘a kadar düşmeden önce fiyat kısa bir süre 17.400 $’ a yükseldi..

Uzun / kısa oran hala 0,95 civarında seyrediyor – ve geçtiğimiz haftalardaki geçmiş verileriyle karşılaştırıldığında bu, perakende hissiyatının hala ağırlıklı olarak yükselişe geçtiğini gösteriyor..

Veri toplama zamanı: 11/20 06:00 UTC – 11/27 06:00 UTC


Uzun / kısa oran, uzun pozisyon açan toplam kullanıcı sayısı ile kısa pozisyon açan kullanıcı sayısını karşılaştırır. Oran, tüm vadeli işlemlerden ve sürekli takaslardan derlenir ve bir kullanıcının uzun / kısa tarafı BTC’deki net pozisyonuna göre belirlenir..

Türev piyasasında uzun pozisyon açıldığında kısa pozisyon ile dengelenir. Toplam uzun pozisyon sayısı, toplam kısa pozisyon sayısına eşit olmalıdır. Oran düşük olduğunda, daha fazla kişinin şort tuttuğunu gösterir..

BTC temeli

Piyasanın iyimserliği, üç aylık vadeli işlemlerin primine yansıyor. Çarşamba günü fiyatlar 19.200 $ ‘ın üzerine çıktıktan sonra, prim son zamanlarda en yüksek olan $ 400 veya% 2’ye ulaştı. Bir aydan daha kısa bir sürede sona erecek olan Aralık çeyrek vadeli işlemlerinde, bu prim nispeten çok yüksektir..

Bununla birlikte, aşırı prim seviyeleri de yaklaşan bir piyasa tersine dönmesinin bir göstergesidir. BTC temeli şimdi 250 $ veya% 1.4’e geri döndü, bu da temelde geçen Cuma günüyle aynı, bu da piyasanın iyimserliğinin hala sağlam olduğunu gösteriyor..

Ayrıca Çarşamba günü, fonlama oranı% 0,1’in üzerine çıktığında BTC kalıcı swap fiyatının yükseldiğini gözlemledik. Finansman oranları için normal bir aralık olarak% 0,01 ila% 0,03 olarak kabul edilen Çarşamba günkü rakam, perakende tüccarların fiyat rallisinin peşinden koştuğunu gösteriyor..

Veri toplama zamanı: 11/20 06:00 UTC – 11/27 06:00 UTC

Bu gösterge, çeyreklik vadeli işlem fiyatını, spot endeks fiyatını ve ayrıca baz farkını gösterir. Belirli bir zamanın temeli, üç aylık vadeli işlem fiyatı eksi spot endeks fiyatına eşittir..

Vadeli işlemlerin fiyatı, tüccarların Bitcoin fiyatına ilişkin beklentilerini yansıtır. Baz pozitif olduğunda, piyasanın yükselişe geçtiğini gösterir. Temel negatif olduğunda, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu gösterir..

Üç aylık vadeli işlemlerin temeli, uzun vadeli piyasa eğilimini daha iyi gösterebilir. Temel yüksek olduğunda (pozitif veya negatif), bu, arbitraj için daha fazla yer olduğu anlamına gelir.

Açık faiz ve işlem hacmi

Çarşamba günü, açık faiz 1,3 milyar $ ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bununla birlikte, takip eden büyük fiyat gerilemesi türev piyasalarını kanadı ve OI iki günde 200 milyon dolar düştü..

Şu anda, OKEx’in 1.1 milyar dolarlık OI’si CME’nin 1.16 milyar doları ile aşıldı. çarpıklık verileri, ve bu, bir dereceye kadar, kurumsal yatırımcıların, düzeltme sonrası piyasaya güvenmeye devam ettiğini göstermektedir.. 

Veri toplama zamanı: 11/20 06:00 UTC – 11/27 06:00 UTC

Açık faiz, belirli bir günde kapatılmamış ödenmemiş vadeli işlemlerin / swapların toplam sayısıdır..

İşlem hacmi, belirli bir süre boyunca vadeli işlemlerin ve kalıcı swapların toplam işlem hacmidir..

2.000 uzun sözleşme ve 2.000 kısa sözleşme varsa, açık faiz 2.000 olacaktır. İşlem hacmi yükselir ve açık faiz kısa bir süre içinde azalırsa, birçok pozisyonun kapandığını veya tasfiye edilmeye zorlandığını gösterebilir. Hem işlem hacmi hem de açık faiz artarsa, çok sayıda pozisyon açıldığını gösterir..

BTC marjı borç verme oranı

BTC marjı borç verme oranı, geçen Cuma günkü 8.0’dan 10.6’ya kademeli bir artış gösterdi. Teminat ödünç verme oranı, fiyat düştüğünde bile yükselmeye devam etti, bu da perakende tüccarların dibe yakın olduğuna inandıklarını gösteriyor..

Veri toplama zamanı: 11/20 06:00 UTC – 11/27 06:00 UTC

Teminat ödünç verme oranı, belirli bir süre boyunca USDT ödünç alan kullanıcılar ile USDT değerinde BTC ödünç alan kullanıcılar arasındaki oranı gösteren spot piyasa işlem verileridir.. 

Bu oran aynı zamanda tüccarların piyasa duyarlılığını incelemelerine yardımcı olur. Genel olarak, USDT ödünç alan tüccarlar BTC’yi satın almayı hedefler ve BTC’yi ödünç alanlar bunu kısaltmayı hedefler..

Teminat ödünç verme oranı yüksek olduğunda, piyasanın yükselişe geçtiğini gösterir. Düşük olduğunda, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu gösterir. Bu oranın aşırı değerleri tarihsel olarak trendin tersine döndüğünü göstermiştir..

Tüccar içgörüsü

Robbie, OKEx Yatırım Analisti

BTC’nin fiyatı, Perşembe günkü 3.000 $ ‘lık düzeltme nedeniyle kısa vadede bir konsolidasyon aşamasına girebilir. Kasım ayının ikinci haftasından itibaren bir önceki işlem bölgesi – yani 15.800 dolardan 16.400 dolara – BTC için bir miktar destek sağlayacak. Öte yandan, geçen haftaki 17.400 $ ‘lık orta vadeli destek direnişe geçti..

Fiyat yakında 17.400 ila 17.600 dolar aralığından çıkamazsa, özellikle balinaların tekrar borsalara büyük miktarlarda BTC yatırdığı bildirildiği için pazar zayıflayabilir. Bununla birlikte, orta vadede, piyasa katılımcıları – hem kurumsal hem de perakende – yukarıda vurgulandığı gibi kendinden emin görünüyorlar..

OKEx Insights, piyasa analizleri, derinlemesine özellikler ve kripto profesyonellerinden seçilmiş haberleri sunar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map