Bitcoin Tüccarları, Geleneksel Piyasalar Düşmeye Devam Ederken Fırsatı Satın Aldı

Finansal varlık fiyatları geçtiğimiz hafta toparlandı ancak istikrara kavuşmadı. Mali kargaşa, daha fazla hükümetin koronavirüsün yayılmasını kontrol altına almak için benzeri görülmemiş önlemler başlatmasıyla devam etti. seyahat yasakları ve şehir kapatmalar.

Bitcoin ve ABD hisse senetleri ayrılma belirtileri gösteriyor

Son iki haftada rekor düşüşleri gördükten sonra, hisse senetleri ABD Merkez Bankası’ndan gelen bir dizi yanıtın ardından 18 Mart Perşembe günü yükselişle kapandı. Bitcoin (BTC) bu hafta en hızlı toparlanan varlık sınıfı oldu.

Bitcoin’in (BTC) S ile 90 günlük korelasyonu&P 500 endeksi bir tüm zamanların en yükseği geçen hafta, birbiri ardına kademeli olarak ayrıldı (aşağıdaki tabloya bakın) ticaret durdu 16 Mart’ta ABD hisse senetlerinde. Hisse senetleri ile karşılaştırıldığında, Bitcoin nispeten daha küçük bir düşüş ve daha hızlı bir toparlanma gösteriyor.

Altın vs OKEx BTC Endeksi – S&P 500 Saatlik fiyat. Kaynak: TradingView

Bitcoin, Perşembe günü Pazartesi gününün en yüksek seviyesini kırdı ve 20 Mart Cuma günü, başka bir düzelme öncesinde 6,948 $ ‘lık yeni bir yüksek yaptı. Genel eğilim, diğer varlık sınıflarından açıkça daha iyidir.

OKEx BTC fiyat endeksi, 12-13 Mart’ın en düşük seviyesi olan 3.890 dolardan yaklaşık yüzde 60 arttı ve şu anda 6.000 doların biraz altında işlem görüyor. Bitcoin’in iyileşmesi, altcoinlerin artmasına da yardımcı oldu. BCH ve BSV dahil olmak üzere bazı kripto para birimleri son 7 günde yüzde 15’ten fazla arttı.

OKEX BTC Endeks Fiyatı. Kaynak: OKEx

Teknikler bir satın alma sinyali gösteriyor

200 haftalık hareketli ortalama, Bitcoin fiyatı tarihindeki çok önemli bir trend çizgisidir. Bitcoin, her büyük piyasa döngüsünde bu hareketli ortalama etrafında dibe vurdu. Aşağıdaki renk ısı haritası, bu 200 haftalık hareketli ortalamanın yüzde artışlarına dayanmaktadır..

200 Haftalık Hareketli Ortalama ısı haritası. Kaynak: lookintobitcoin.com

Tarihsel olarak, ısı haritasında turuncu ve kırmızı noktalar göründüğünde, pazar aşırı ısınıyor. Mor noktalar göründüğünde, fiyat, tarihsel olarak satın almak için iyi bir zaman olan bu önemli çizgiye yakın..

12-13 Mart’taki ani çöküşün ardından Bitcoin’in 200 haftalık hareketli ortalamanın üzerine yükselmesi de bu eğilim çizgisinin hala önemli bir destek seviyesi olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, ısı haritasında V şeklinin tersine döndüğünü hiç görmedik. 200 haftalık hareketli ortalamaya hızla yaklaştıktan sonra uzun vadeli kavisli bir dip göreceğiz..

Uzun vadeli “hodlers”, bugünlerde Bitcoin satın alıyor. Glassnode. “Hodler Net Pozisyon Değişikliği” metriği, uzun vadeli yatırımcıların aylık pozisyon değişimini gösterir. Metrik yeşil bölgede olduğunda, hodlers’ın Bitcoin biriktirmeye başladığı anlamına gelir..

Hodler Net Pozisyon Değişimi. Kaynak: Glassnode & Arcane Araştırma


Duygular, fiyatta potansiyel bir tersine dönüşün sinyalini veriyor

Kripto Korkusu & Açgözlülük Endeksi “Aşırı Korku” bölgesine girdikten sonra potansiyel bir satın alma fırsatını da gösterir. Endekse göre:

Endekse göre kripto piyasaları 9 Mart’tan beri “Extreme Fear” ile işlem görüyor. 12-13 Mart piyasasındaki çöküşün ardından endeks, Ağustos 2019’dan bu yana en düşük seviyesine ulaştı.

Üstelik göre Chainalysis’ten bir blog yazısı 18 Mart’ta yayınlandı, borsalara gelen fazla BTC’nin çoğu satıldı ve aşırı arzın en kötüsü şimdilik bitmiş gibi görünüyor..

Kripto Korkusu & Açgözlülük Endeksi son 1 yılda. Kaynak: alterna- tif.me

Kısa vadeli piyasa duyarlılığını bulmak için OKEx Ticaret Verilerini kullanabiliriz. Belirli bir süre boyunca net uzun ve kısa pozisyonları olan kullanıcıların oranını gösteren BTC Uzun / Kısa Oranı, bu haftanın başında 1,0 civarında kaldı..

Oran daha sonra 20 Mart Cuma günü hızlı bir düşüşe başladı. Şu anda 0,87’ye geri dönüyor. Kısa pozisyonu olan kullanıcı sayısı hala uzun pozisyonlardan daha fazladır. Mevcut “BTC Uzun / Kısa Oranı” aralığı, piyasa katılımcılarının yakın gelecekte Bitcoin’in fiyatı konusunda hala iyimser olmadığını gösteriyor..

BTC Uzun / Kısa Oranı 3 / 15-3 / 22. Kaynak: OKEx Türev İşlem Verileri

Ek olarak, OKEx’in belirli bir süre içinde USDT ödünç alan kullanıcılar ile USDT cinsinden BTC borçlanma arasındaki oranı gösteren BTC Marjin Borç Verme Oranı, geçen hafta sonu 0.1 gibi tarihsel düşük bir seviyeden geri kazanıldı..

Oran 0,3’e kadar yükseldi, bu da kaldıraçlı borç verme piyasasında kısa pozisyonların hakim olduğunu gösteriyor. Bu oranın aşırı sayıları tarihsel olarak bir tersine dönme zamanına işaret etmiştir..

BTC Marjı Borç Verme Oranı 3 / 15-3 / 22. Kaynak: OKEx Spot Piyasa Ticaret Verileri

Kısa vadede Bitcoin’in fiyatını tahmin etmek hala zor, ancak birden fazla veri, bunun yukarıda tartışıldığı gibi kripto para birimini biriktirmek için iyi bir zaman olabileceğini gösteriyor. Geleneksel finans piyasaları, 23 Mart bugünkü çan açılışının ardından devam eden testlerle karşı karşıya kalacak.

Bitcoin, ABD hisse senetlerinden ayrılma belirtileri göstermiş olabilir, ancak yine de bağımsız bir mum çubuğunu hemen çekmek zor..

Feragatname: Bu materyal, yatırım kararlarının alınmasında esas alınmamalı ve yatırım işlemlerinde bulunma tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Dijital varlıklar ticareti önemli risk içerir ve yatırdığınız sermayenin kaybına neden olabilir. İlgili riski tam olarak anladığınızdan ve deneyim seviyenizi, yatırım hedeflerinizi dikkate aldığınızdan emin olmalı ve gerekirse bağımsız finansal tavsiye almalısınız..

OKEx’i takip edin:

Steemit: https://steemit.com/@okex-official

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map