Bitcoin olay odaklı haftada hayatta kalıyor ancak vadeli işlemler piyasası aşırı emin olmaktan uzak

Cuma Vadeli İşlemleri, OKEx’te üç aylık Bitcoin vadeli işlemlerinin haftalık incelemesidir.

Bitcoin fiyatı, Ekim ayının başından bu yana birçok beklenmedik gelişmeden etkilendi. İlk olarak, ABD DOJ ve CFTC, BitMEX ve sahiplerini çeşitli ihlaller için suçluyordu ve sonra Başkan Donald Trump’ı gördük. ilan etme COVID-19 testi pozitif çıktı. Bu baskı altında, Bitcoin vadeli işlemleri OKEx Üç Aylık Vadeli İşlemler (BTCUSD1225) fiyatına göre 2 Ekim’de 10.509 $ ‘a düştü..

Parlak tarafta, BTC vadeli işlemleri, temel desteği 10.500 $ ‘da tutmayı başardı, üç aylık primler sağlıklı seviyelerde, yaklaşık 150 $’ da. Bir sonraki gelişme, 6 Ekim’de Başkan Trump’ın reddedildi Risk varlık fiyatlarının düşmesine neden olan en son ekonomik teşvik önerisi. Ancak, BTC bir kez daha değerini korumayı başardı ve aslında, ödeme şirketi Square’in 50 milyon dolar değerinde BTC satın almasıyla ilgili 8 Ekim haberinin ardından bir fiyat artışı gördü..

Genel olarak, bu olay odaklı aşamada Bitcoin, olumsuz gelişmelerin etkisini çok iyi emdi ve iyi haberlere hızlı tepki verdi. Vadeli işlem piyasasında, oynaklığın bu ay genel olarak düşük kaldığını gördük ve açık faiz aşırı seviyelere ulaşmadı. Aynı zamanda, piyasa kaldıracında da belirgin bir artış yoktur – bunların tümü, fiyatın kısa vadede keskin hareketler yapma ihtimalinin düşük olduğunu gösterir..

Özellikle, geçen hafta Vadeli İşlemler Cuma günü Bitcoin’in marj borç verme oranındaki artış bu hafta devam etmedi, bu da piyasa katılımcılarının daha temkinli olduğunu gösteriyor..

OKEx BTC Çeyreklik Vadeli İşlem Sözleşmeleri (BTCUSD1225) 9 Ekim UTC saat 5.00 itibariyle Kaynak: OKEx, TradingView

OKEx ticaret veri okumaları

Daha fazla göstergeyi keşfetmek için OKEx ticaret verileri sayfasını ziyaret edin.

BTC uzun / kısa oranı

BTC uzun / kısa oranı, fiyatın 2 Ekim’de toparlanmasının ardından 0,89’dan 0,71’e düştü ve bu da perakende yatırımcıların fiyat artışı konusunda iyimser olmadığını gösteriyor. 6 Ekim’de fiyatlar tekrar düştüğü için, uzun / kısa oranı yükselmeye başladı ve Perşembe günkü yükseliş boyunca 0,85 civarında nispeten yüksek kaldı. Bu hareketler, piyasa katılımcılarının kısa vadede menzile bağlı fiyat hareketleri beklediğini göstermektedir..

Uzun / kısa oran hala 1.0’ın altında seyretmekle birlikte, Eylül’ün düşük seviyelerinden yükseldi. Bunun nedeni, daha fazla insanın BTC’yi verim çiftliklerinden kaldırmasına ve türev piyasasında daha az korumaya yol açan DeFi verimindeki düşüşten kaynaklanıyor olabilir..

Veri Toplama Zamanı: 10/2 6:00 am UTC – 10/9 6:00 am UTC

Uzun / kısa oranı, uzun pozisyon açan toplam kullanıcı sayısı ile kısa pozisyon açan kullanıcı sayısını karşılaştırır. Oran, tüm vadeli işlemlerden ve sürekli takaslardan derlenir ve bir kullanıcının uzun / kısa tarafı BTC’deki net pozisyonuna göre belirlenir..

Türev piyasasında uzun pozisyon açıldığında kısa pozisyon ile dengelenir. Toplam uzun pozisyon sayısı, toplam kısa pozisyon sayısına eşit olmalıdır. Oran düşük olduğunda, daha fazla kişinin şort tuttuğunu gösterir..


BTC temeli

Üç aylık vadeli işlem primi, bu hafta 150 dolar civarında veya kabaca% 1,5 seviyelerinde değişmeden kaldı. Ancak Perşembe günkü rallinin ardından bu rakam, piyasa iyimserliğinde hafif bir artışa işaret ederek 190 doların üzerine çıktı. Ancak genel olarak piyasa, yıl sonuna doğru fiyatlar konusunda temkinli bir iyimserlik sergilemeye devam ediyor..

Veri Toplama Zamanı: 10/2 6:00 am UTC – 10/9 6:00 am UTC

Bu gösterge, çeyreklik vadeli işlem fiyatını, spot endeks fiyatını ve ayrıca baz farkını gösterir. Belirli bir zamanın temeli, üç aylık vadeli işlem fiyatı eksi spot endeks fiyatına eşittir..

Vadeli işlemlerin fiyatı, tüccarların Bitcoin fiyatına ilişkin beklentilerini yansıtır. Baz pozitif olduğunda, piyasanın yükselişe geçtiğini gösterir. Temel negatif olduğunda, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu gösterir..

Üç aylık vadeli işlemlerin temeli, uzun vadeli piyasa eğilimini daha iyi gösterebilir. Temel yüksek olduğunda (pozitif veya negatif), bu, arbitraj için daha fazla yer olduğu anlamına gelir.

Açık faiz ve işlem hacmi

Eski OKEx üç aylık geleceği geçen Cuma günü sona eren BTCUSD0925’in ardından, piyasa pozisyonları yeniden oluşturma sürecinden geçti. Genel olarak, yeniden inşanın hızı, geçen hafta 84 milyon $ ‘lık açık faizle birlikte hızlı oldu. 884 milyon $ ‘lık mevcut OI, Eylül sonunda olduğu yerde, ancak Perşembe günkü ralli haricinde işlem hacimleri en iyi ihtimalle ılımlı oldu..

Veri Toplama Zamanı: 10/2 6:00 am UTC – 10/9 6:00 am UTC

Açık faiz, belirli bir günde kapatılmamış ödenmemiş vadeli işlemlerin / swapların toplam sayısıdır..

İşlem hacmi, belirli bir süre boyunca vadeli işlemlerin ve kalıcı swapların toplam işlem hacmidir..

2.000 uzun sözleşme ve 2.000 kısa sözleşme varsa, açık faiz 2.000 olacaktır. İşlem hacmi yükselir ve açık faiz kısa bir süre içinde azalırsa, birçok pozisyonun kapandığını veya tasfiye edilmeye zorlandığını gösterebilir. Hem işlem hacmi hem de açık faiz artarsa, çok sayıda pozisyon açıldığını gösterir..

BTC marjı borç verme oranı

Geçtiğimiz hafta kredi marjı oranında görülen hızlı yukarı yönlü hareket bu hafta da devam etmedi. Oran, bu sefer fiyatı takip ederek 5,7 ila 8,9 aralığında gezindi..

Veri Toplama Zamanı: 10/2 6:00 am UTC – 10/9 6:00 am UTC

Teminat ödünç verme oranı, belirli bir süre boyunca USDT ödünç alan kullanıcılar ile USDT değerinde BTC ödünç alan kullanıcılar arasındaki oranı gösteren spot piyasa işlem verileridir..

Bu oran aynı zamanda tüccarların piyasa duyarlılığını incelemelerine yardımcı olur. Genel olarak, USDT ödünç alan tüccarlar BTC satın almayı hedefler ve BTC ödünç alanlar bunu kısaltmayı hedefler..

Teminat ödünç verme oranı yüksek olduğunda, piyasanın yükselişe geçtiğini gösterir. Düşük olduğunda, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu gösterir. Bu oranın aşırı değerleri tarihsel olarak trendin tersine döndüğünü göstermiştir..

Tüccar içgörüsü

Robbie, OKEx Yatırım Analisti

Seçim öncesinde nasıl daha fazla flaş haber olabileceği göz önüne alındığında, Bitcoin’in fiyat oynaklığının çok hızlı bir şekilde arttığını görebiliriz. Bununla birlikte, geçen haftanın döngüsünden sonra Bitcoin, olumlu bir teknik gösterge olan 10.500 $ seviyesinin üzerine çıktı. Bununla birlikte, vadeli işlemler piyasası hala temkinli iyimserliği yansıtıyor ve fiyatın kısa vadede 11.000 $ ‘ın üzerinde büyük bir kırılma yapması muhtemel değil. Aşağı yönde, 10.700 $ ve ardından 10.500 $ ‘ın vadeli işlem fiyatını desteklemesi muhtemel..

OKEx Insights, piyasa analizleri, derinlemesine özellikler ve kripto profesyonellerinden seçilmiş haberleri sunar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map