Bitcoin fiyatı, art arda dört haftalık kazançların ardından sağlıklı bir geri çekilme görüyor

BTC’nin fiyatı dün aşırı ısınan piyasa hissiyatının gelmesiyle birlikte 10.000 $ civarında düştü – işte çöküşle ilgili analizimiz.

Bitcoin fiyat düşüş resmi

Bitcoin, 22 Şubat’ta çeşitli faktörlerin etkisiyle 10.000 USDT’den fazla düştü ve OKEx BTC spot fiyatına göre Pazar akşamı 58.318 USDT’den% 18’lik bir düşüşle 47.668 USDT’ye düştü. Düşüş, pazar liderinin art arda dördüncü haftalık kazançlarını görmesinden hemen sonra geldi.

Başka ne oldu "Kara Pazartesi" kripto para piyasasında da koşullar 11 Ocak’taki koşullara benziyordu. ABD Hazine tahvilleri hafta başında satılmaya devam ederek getirilerin artmasına neden oldu. Artan tahvil getirileri daha sonra hisse senedi piyasasına baskı uyguladı ve Nasdaq Endeksi’nin Pazartesi günü Apple hisselerinin% 3 ve Tesla hisselerinin% 8’den fazla düştüğünü gördük..

Hazine getirisi Mart ayının yüksek seviyelerini toparladı ve riskli varlıklar üzerindeki yükseliş trendini bastırdı. Kaynak: CNBC

11 Ocak’ta piyasa davranışından hareketle altın fiyatları dün düşmedi ve bunun yerine yedi haftada en yüksek değerine ulaştı. Ham petrol fiyatları da 13 ayın en yüksek seviyelerine ulaştı ve bu da yatırımcıların yükselen enflasyon beklentilerinde fiyat vermeye başladığını yansıtıyor. Bitcoin’in piyasa değeri son birkaç ayda artmaya devam ettiğinden, faiz oranları ve makro ekonomi ile olan ilişkisi daha da güçlendi..

Ayrıca, ABD Hazine Bakanı Janet Yellon uyardı dün Bitcoin oldukça spekülatif bir varlık ve bir "son derece verimsiz" parasal işlemleri yürütmenin yolu. Sözleri kripto para piyasasını da baskı altına aldı.

Boğa peşinde koşanlar için büyük bir vuruş

Pazartesi günkü ani çöküşten önce Bitcoin, Şubat ayında% 80’in üzerinde aylık getiri elde etmişti ve toplam piyasa değeri 1 trilyon doları aşmıştı. Pazar lideri, Tesla’nın büyük BTC alımı, MicroStrategy’nin daha fazla Bitcoin satın alma teklifi ve Kuzey Amerika’daki ilk Bitcoin ETF’nin piyasaya sürülmesi gibi çeşitli haberlerle beslendi..

Piyasa duyarlılığı açıkça aşırı ısınmıştı ve bu durum, uzun bir süre için% 0,1 civarında seyreden finansman oranlarına ve 21 Şubat’ta 19 milyar dolarlık tarihi yüksek açık faiz oranlarına yansıyordu. Pazarın organik olarak yükselmesi, düzeltmenin önünü açması.

BTC’nin açık faizi 21 Şubat’ta 19 milyar dolarlık bir rekor kırdı. Kaynak: Bybt.com

Dünkü düşüş, Coinbase’de panik satışına da yol açtı ve borsa, emir defterinde alım eksikliği nedeniyle şimdiye kadarki en büyük negatif primine sahipti. Coinbase primi, dünkü satışta tüm zamanların en düşük seviyesi olan 1.020 $ ‘ı vurdu. CryptoQuant.

Buna ek olarak, teknik analiz açısından bakıldığında, Göreli Güç Endeksi göstergesi 1 saatlik ve 4 saatlik grafiklerde art arda düşüş eğilimi gösterdiğinden, yükseliş ivmesi en son tüm zamanların en yüksek seviyesinin ardından tükenme gösterdi. Bu, RSI bir "aşırı alım" Daha önce yapılmış yüksek yükseklerden okumalarla eşleşen – fiyattaki düşük yükseklere yanıt olarak – okuma.

Bitcoin fiyatları 1 saatlik grafikte art arda düşüş eğilimi gösterdi. Kaynak: OKEx

Dünkü keskin düzelme, türev piyasasında likidasyonlar için bir başka rekor kırdı. Tek başına Bitcoin, borsalarda 3,64 milyar dolarlık pozisyonun tasfiye edildiğini gördü ve 10 Ocak’ta tasfiye edilen pozisyonlarda 2,5 milyar doları ve 3 Ocak’ta 1,74 milyar doları aştı..


Tasfiyeler başka bir Pazartesi günü rekor seviyeye yükseldi. Kaynak: Bybt

BTC fiyat düşüşüne piyasa tepkileri

Dün kripto fiyatlarındaki düşüş ilginç piyasa tepkilerine sahne oldu. İlk olarak, Çin yuanının USDT’ye döviz kurunda bir artış oldu. OKEx ticaret verilerine göre, USDT’nin P2P piyasasındaki primi dün negatiften pozitife döndü ve kısaca% 1.76’ya yükseldi. Bu rakam, pozisyonlarına marj eklemek için USDT satın almak isteyen birçok tüccar olduğunu gösteriyor..

Çin yuanının USDT’ye olan primi P2P pazarında% 1.76’yı vurdu. Kaynak: OKEx

Ethereum ve ekosistemi de düşüşten etkilendi. Ether’in (ETH) fiyatı en düşük noktasında% 21.68 düştü. Göre OKLink verileri, Ethereum ağındaki merkezi olmayan borsaların 24 saatlik ticaret hacmi, yazı yazılırken 5.09 milyar $ ‘lık rekor bir yüksekliğe ulaştı. 24 saatteki en büyük hacim olan 1,87 milyar dolar, Uniswap’te görüldü, ardından 1,2 milyar dolar SushiSwap’te görüldü..

Geçici kayıpları önlemek için fonlarını kaldırmaya çalışan çok sayıda likidite sağlayıcısı ve tasfiyeyi önlemek için marjı dolduran zincir içi kredi verenler, gaz maliyetini – Ethereum ağ kullanım ücreti – başına 1.000 gwei düzeyine itti. Ethereum Gaz Takibi.

Bu, Uniswap’ta likiditeyi kaldırmanın maliyetinin dün neredeyse 300 dolar olduğu anlamına geliyor. Bu kadar pahalı bir zincir içi ortamda bile, Uniswap’in kilitli toplam değeri son 24 saatte% 10,8 azaldı ve SushiSwap’in TVL’si% 8,8 düştü. Diğer önde gelen kredi platformları Compound and Maker da TVL’de% 8 düşüş gördü. Bu durum, Ethereum ağında ölçeklenebilirlik yükseltmelerine acil ihtiyaç olduğunu bir kez daha gösteriyor..

DEX’teki işlem hacmi, son 24 saatte tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Kaynak: OKLink

Bitcoin temelleri hala oyunda

İleriye bakıldığında, kurumların kripto para piyasasına akışı, Bitcoin fiyatlarının dengelenmesi için önemli bir faktör olmaya devam ediyor. Ortaya çıkan alternatif bir varlık olarak Bitcoin’de önemli fiyat dalgalanmaları bu aşamada kaçınılmaz olmaya devam ediyor, ancak BTC sahiplerinin ve satın alma kanallarının sayısındaki artış fiyat için destek sağlayacaktır..

Şimdilik, en iyi kripto para birimi makroekonomik göstergelerdeki değişikliklere bağlı kalmaya devam ediyor. Bu hafta piyasa, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın Senato ve Meclis oturumları sırasında yaptığı konuşmaya odaklanacak. Piyasalar, Fed’in güvercin stratejisinin sürdürülüp sürdürülemeyeceği ve artan ABD Hazine getirilerinin ekonomik iyileşme için bir risk oluşturup oluşturmayacağıyla ilgileniyor..

Orta vadede, yeni bir devasa mali teşvik turu yaklaşıyor. Senatonun 14 Mart’a kadar Başkan Biden’e 1,9 trilyon dolarlık yeni bir teşvik paketi göndermesi bekleniyor. Ortaya çıkan bol miktarda fiat arzı, riskli varlık fiyatlarının yükselmesi için muhtemelen olumlu bir faktör olmaya devam ediyor..

OKEx tüccarı değil misiniz? Ticarete nasıl başlayacağınızı öğrenin!

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından seçilmiş haberler.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map