Bitcoin 12.000 Dolar’ı Aşıyor, Ancak Tüccarlar Artan Güven Eksikliği Gösteriyor – Cuma Vadeli İşlemleri

Cuma Vadeli İşlemleri, OKEx’te üç aylık Bitcoin vadeli işlemlerinin haftalık incelemesidir.

Geçen hafta, Bitcoin (BTC) türev piyasasında 1.500 $ ‘ın üzerinde bir düşüş ve 1.3 milyar $’ ın üzerinde likidasyon yaşadı. Bununla birlikte, önde gelen dijital para birimi bu kadar büyük bir düşüşten kurtuldu ve fiyat kısa vadeli kritik seviyesi olan 11.500 $ ‘a geri döndü..

Daha yüksek zaman diliminde, Bitcoin geçen haftayı önemli 10.500 $ seviyesinin üzerinde kapattı ve burada orta vadede dirençten desteğe geçti. Ancak, son günlerdeki fiyat artışına, daralan ticaret hacimleri eşlik etti. OKEx Quarterly Future’a (BTCUSD0925) göre, mevcut yükseliş hissinin nihayet Bitcoin fiyatının 12.500 $ ‘lık tarihsel baskı alanının üzerine çıkmasına yardımcı olup olamayacağına dikkat etmemiz gerekiyor. Şu anda, üç aylık gelecekteki fiyatın spot fiyatına göre yaklaşık 300 $ (kabaca% 2,5) primi var.

OKEx ticaret verilerine bakıldığında, Pazar günkü keskin hareketin ardından birkaç oran şu anda toparlanıyor. Açık faiz ve üç aylık gelecek primler orta aralıklarda işliyor. Fiyatlar yükselirken uzun / kısa orandaki hızlı düşüş, daha hızlı yükselen fiyat hareketine güven eksikliğini gösterir..

Makro açıdan bakıldığında, devam eden rekor yüksek altın fiyatı, son zamanlarda altınla yüksek oranda ilişkilendirilen bir varlık olan Bitcoin’in güçlü kalmasına yardımcı oldu..

OKEx BTC Üç Aylık Vadeli İşlemleri (BTCUSD0925) 1W grafik - 8/7. Kaynak: OKEx, TradingViewOKEx BTC Üç Aylık Vadeli İşlemleri (BTCUSD0925) 1W grafik – 8/7. Kaynak: OKEx, TradingView

OKEx ticaret veri okumaları

Daha fazla göstergeyi keşfetmek için OKEx ticaret verileri sayfasını ziyaret edin.

BTC uzun / kısa oranı

Geçen Pazar günkü satıştan önce, BTC’nin uzun / kısa oranı 1,4’e yükseldi, ancak aşırı derecede yükselmedi. Ancak, satışta, uzun / kısa oranın hızlı bir şekilde 1.51’e yükseldiğini fark ettik, bu da birçok tüccarın dipte alım yapmaya başladığını gösteriyor. Bu aynı zamanda fiyatın iyi karşılanmasına da izin verir.

İlginç bir şekilde, Bitcoin fiyatı yükseldikçe oran ilerleyen günlerde tamamen düştü. Şu anda, fiyat 12.000 $ ‘a yakın, ancak uzun / kısa oran 1.01’e düştü, bu da perakende tüccarların 12.500 $’ lık tarihi direnç alanı üzerinden kısa vadeli bir kırılma konusunda iyimser olmadığını gösteriyor.. 

Veri Toplama Zamanı: 7/31 4:00 am UTC - 8/7 4:00 am UTCVeri Toplama Zamanı: 7/31 4:00 am UTC – 8/7 4:00 am UTC

Uzun / kısa oran, uzun pozisyon açan toplam kullanıcı sayısı ile kısa pozisyon açan kullanıcı sayısını karşılaştırır. Oran, tüm vadeli işlemlerden ve sürekli takaslardan derlenir ve bir kullanıcının uzun / kısa tarafı BTC’deki net pozisyonuna göre belirlenir..


Türev piyasasında uzun pozisyon açıldığında kısa pozisyon ile dengelenir. Toplam uzun pozisyon sayısı, toplam kısa pozisyon sayısına eşit olmalıdır. Oran düşük olduğunda, daha fazla kişinin şort tuttuğunu gösterir..

BTC temeli

Piyasanın yükseliş havası geçen Pazar gününden sonra yavaşladı. Geçtiğimiz Pazar günü 400 $ ‘ın üzerinde (kabaca% 3.5) olan OKEx Quarterly Future’ın BTC Temeli şu anda 315 $’ da (% 2.66). İşin iyi yanı, mevcut prim normal bir aralıkta ve hala arbitrajcılar için bolca yer var..

Veri Toplama Zamanı: 7/31 4:00 am UTC - 8/7 4:00 am UTCVeri Toplama Zamanı: 7/31 4:00 am UTC – 8/7 4:00 am UTC

Bu gösterge, çeyreklik vadeli işlem fiyatını, spot endeks fiyatını ve ayrıca baz farkını gösterir. Belirli bir zamanın temeli, üç aylık vadeli işlem fiyatı eksi spot endeks fiyatına eşittir..

Vadeli işlemlerin fiyatı, tüccarların Bitcoin fiyatına ilişkin beklentilerini yansıtır. Baz pozitif olduğunda, piyasanın yükselişe geçtiğini gösterir. Temel negatif olduğunda, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu gösterir..

Üç aylık vadeli işlemlerin temeli, uzun vadeli piyasa eğilimini daha iyi gösterebilir. Temel yüksek olduğunda (pozitif veya negatif), bu, arbitraj için daha fazla yer olduğu anlamına gelir.

Açık faiz ve işlem hacmi

Geçen haftanın aşırı yükseliş duygusu, tüccarları yüksek kaldıraç kullanmaya yöneltti. Bu aynı zamanda Pazar günkü düşüşü büyük bir tasfiye de tetikledi. OKEx’te OI, Pazar günü 1,31 milyar dolara ulaştı – şimdiye kadar gördüğümüz en yüksek seviye..

Açık faiz daha sonra Salı günü zirveden 1.11 milyar $ ‘a düştü ve mevcut 1.22 milyar $’ a yükseldi. Yakın vadede OI’de başka bir önemli fiyat hareketi için zemin hazırlayacak daha fazla toparlanma görebiliriz..

Veri Toplama Zamanı: 7/31 4:00 am UTC - 8/7 4:00 am UTCVeri Toplama Zamanı: 7/31 4:00 am UTC – 8/7 4:00 am UTC

Açık faiz, belirli bir günde kapatılmamış ödenmemiş vadeli işlemlerin / swapların toplam sayısıdır..

İşlem hacmi, belirli bir süre boyunca vadeli işlemlerin ve kalıcı swapların toplam işlem hacmidir..

2.000 uzun sözleşme ve 2.000 kısa sözleşme varsa, açık faiz 2.000 olacaktır. İşlem hacmi yükselir ve açık faiz kısa bir süre içinde azalırsa, birçok pozisyonun kapandığını veya tasfiye edilmeye zorlandığını gösterebilir. Hem işlem hacmi hem de açık faiz artarsa, çok sayıda pozisyon açıldığını gösterir..

BTC marjı borç verme oranı

Kredilendirme marjı oranı Pazar günkü piyasa durumundan fazla etkilenmedi ve Çarşamba gününe kadar 15 civarında kaldı. Ardından, Çarşamba günkü rallisinden önce 10’un altına düştü ve bu da spot piyasadaki bazı marjlı uzun tüccarların bu fiyat yükselişini kaçırdığını gösterdi. Oran şimdi yine makul bir aralıkta olan 14’ün üzerine çıktı.

Veri Toplama Zamanı: 7/31 4:00 am UTC – 8/7 4:00 am UTC

Teminat ödünç verme oranı, belirli bir süre boyunca USDT ödünç alan kullanıcılar ile USDT değerinde BTC ödünç alan kullanıcılar arasındaki oranı gösteren spot piyasa işlem verileridir..

Bu oran aynı zamanda tüccarların piyasa duyarlılığını incelemelerine yardımcı olur. Genel olarak, USDT ödünç alan tüccarlar BTC’yi satın almayı hedefler ve BTC’yi ödünç alanlar bunu kısaltmayı hedefler.

Teminat ödünç verme oranı yüksek olduğunda, piyasanın yükselişe geçtiğini gösterir. Düşük olduğunda, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu gösterir. Bu oranın aşırı değerleri tarihsel olarak trendin tersine döndüğünü göstermiştir..

Tüccar içgörüsü

Robbie, OKEx Yatırım Analisti

Bitcoin’in şu anki orta vadeli yükseliş trendi bozulmamış, ancak işlem hacmi bir miktar riske işaret edebilir. İşlem hacmi 12.000 $ seviyesine yükselemezse, tarihsel baskı alanını aşmak zor olacak ve potansiyel bir çift tepe paterni ile sonuçlanacaktır..

Duyarlılık analizi için, piyasa katılımcıları açık faiz, fonlama oranları ve uzun / kısa orandaki değişiklikleri yakından izlemelidir. Bu göstergeler şu anda Pazar günkü düşüşün ardından bir konsolidasyon aşamasındadır, ancak piyasada yeni bir yüksek OI, her sekiz saatte bir% 0,1’in üzerinde sabit fonlama oranları veya uzun / kısa vadeli gibi başka bir büyük değişiklikle karşılaşmadan önce büyük olasılıkla uyarı sağlayacaktır 1,6 üzeri oran.

OKEx Insights, piyasa analizleri, derinlemesine özellikler ve kripto profesyonellerinden seçilmiş haberleri sunar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map