Bitcoin 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşırken, merkezileştirilmiş borsa jetonları dikkat çekiyor

Market Watch Weekly, her hafta kripto piyasalarının ve gelişmelerin bir incelemesidir..

Geçen Pazartesi 46.000 USDT seviyesine düştükten sonra Bitcoin güçlü bir yükseliş eğilimi başlattı, haftalık% 15 getiri elde etti ve OKEx spot fiyatına göre Pazar sabahı 58.318 USDT ile tüm zamanların en yüksek seviyesini belirledi..

Pazar lideri, art arda dört hafta süren mitingler ve aylık yaklaşık% 70 getiri elde etti, bu arada Bitcoin’in toplam piyasa değeri ilk kez 1 trilyon doları aştı. Spekülatif eğilim, hafta ortasında borsalarda uzun bir süre boyunca% 0,1 civarında seyreden sürekli yüksek fonlama oranlarına da yansımıştır..

15 Şubat – 22 Şubat arası BTC fonlama oranları. Kaynak: bybt

Yatırımcıların değer algısını ölçen bir gösterge olan Bitcoin için Stratejik Önyargı’nın geçen hafta% 13 oranında düştüğü gibi, bu tür büyük kazançlar birçok yatırımcının pozisyonlarını düşürmeye ve kar almaya başlamasına neden oldu. Öte yandan, kurumsal yatırımcılar BTC’ye bahis oynamaya devam ediyor. MicroStrategy, daha fazla Bitcoin satın almak için% 0 kupon ve% 50 dönüşüm primiyle 1.05 milyar dolarlık borç teklifini tamamladı. OKLink’e göre, şu anda toplam 149.700 BTC’ye sahip en az 24 halka açık şirket var..

Bitcoin ve Bitcoin Fiyatına İlişkin Sentix Stratejik Yanlılığı. Kaynak: Sentix

Kripto para birimine akan yeni para hala yükselirken, boğa piyasasının kısa vadede sona erme olasılığı küçük kalıyor. Yakın zamanda Ontario’daki düzenleyiciler tarafından onaylanan Purpose Bitcoin ETF, 421,8 milyon dolar sadece iki işlem gününde borsa yatırım fonuna değerinde varlıklar. Bu ilk Bitcoin ETF’nin Kuzey Amerika’da piyasaya sürülmesinin, diğer Bitcoin ETF ürünlerinin onaylanmasını kolaylaştırması ve daha fazla perakende yatırımcısının ve kurumunun Bitcoin’e maruz kalmasına izin vermesi bekleniyor.. 

Merkezileştirilmiş borsa tokenleri yeni pazar noktaları haline geliyor

Ethereum ağındaki mevcut yüksek gaz ücretleri nedeniyle, küçük fonlara sahip birçok perakende yatırımcı DeFi’ye katılmaktan vazgeçmek zorunda kaldı. Fırsatı belirleyen en iyi kripto para birimi borsaları, kendi halka açık zincir ekosistemlerini oluşturmak için çaba göstermeye başladı. Örneğin OKEx, Ocak ayı sonlarında OKExChain’de Swap and Farm DApp’leri başlattı. Merkezileştirilmiş DeFi projelerindeki yüksek madencilik ödüllerinin bir sonucu olarak, en iyi borsalar büyük miktarda sermaye ve kullanıcı çekti ve bu da merkezi borsa tokenlerinin değerlemesini artırdı. Geçtiğimiz hafta, OKB% 117 artarken, diğer borsa jetonları da kazançlar kaydetti. DeFi ve CeDeFi arasındaki rekabet giderek şiddetleniyor.

Ek olarak, Nasdaq Private Market’ten gelen veriler, kurumsal yatırımcıların Coinbase’in değerlemesini 100 milyar doların üzerine çıkardığını gösteriyor. Bu haber aynı zamanda en iyi borsaların yerel tokenlarının fiyatını da artırdı.

Büyük merkezi borsa jetonlarının haftalık iadeleri, 15 / 2’den 2 / 21’e. Kaynak: TradingView

Geçen hafta BTC’yi geride bırakan diğer büyük altcoinler sırasıyla% 39 ve% 22 artışla Cardano (ADA) ve Polkadot (DOT) oldu. Piyasa katılımcılarının ilgisi "eski" hem XRP hem de Bitcoin SV (BSV)% 10’dan fazla düşüş görürken, altcoinler azalıyordu. Öte yandan, Ether (ETH) ve Litecoin (LTC), her ikisi de yaklaşık% 4 arttı..

Başlıca altcoinlerin haftalık getirileri, 15/2 – 2/21. Kaynak: TradingView

CEX tokenleri geçen hafta bir artış gördükten sonra, DEX yerel tokenleri hafta sonu, Uniswap (UNI) ve SushiSwap (SUSHI) sırasıyla% 32 ve% 10’luk haftalık getiri elde etti. Bununla birlikte, diğer büyük DeFi protokolleri genellikle düşük performans gösterdi ve haftalık negatif getirilerle.

Büyük DeFi tokenlerinin haftalık iadeleri, 15 / 2’den 2 / 21’e. Kaynak: TradingView

DeFi protokollerinde kilitlenen toplam değer, DeBank’tan alınan verilere göre Pazar günü tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 62,88 milyar dolara ulaştı. Bireysel TVL’lere göre, borç verme protokolü Maker (MKR) 4,7 milyar dolar değerinde listenin başında yer alırken, onu Bileşik’in (COMP) 5,4 milyar dolarlık değeri izledi..

DeFi’de kilitlenen toplam değer. Kaynak: DeBank

Kurumların görüşleri pazar sonrası bölünmüş durumda

CME, en son (16 Şubat itibariyle) Bitcoin vadeli işlemlerini güncelledi konum verileri 20 Şubat’ta. Bu raporlama dönemi altında, Bitcoin’in keskin yükselişi durdu ve fiyat sadece yaklaşık 1.000 $ arttı..

Bu süre zarfında, açık faiz 11.055’ten 11.426’ya yükseldi, arka arkaya ikinci hafta yükseldi ve bu konsolidasyon döneminde yaklaşık dört haftanın yeni bir zirvesini vurdu.

Varlık yöneticisi hesapları, uzun pozisyonlarının 387’den 368’e düştüğünü görürken, kısa pozisyonlar 564’te değişmeden kaldı. Bu, varlık yöneticilerinin post-market’e karşı daha temkinli tutumunu yansıtıyor..

Kaldıraçlı fon hesapları uzun pozisyonlarının 3.149’dan 3.301’e, kısa pozisyonların 8.481’den 8.750’ye yükseldiğini gördü. Her iki yöndeki bu artış olumlu bir sinyal olarak hareket etti ve kaldıraç fonlarının gelecekteki piyasada hala yükselişte olduğunu gösteriyor..

CME Bitcoin vadeli işlem verileri – Kaldıraçlı fon hesaplarının sayısı, uzunlar ve şortlar. Kaynak: Quandl

Bu hafta ileriye bakıyorum

S&P Endeksi geçen hafta tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü, ancak arka arkaya gelen keskin yükselişlerin ardından piyasa hafif bir zayıflık gösteriyor. Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, küresel sermaye piyasalarının odak noktası olacak Salı ve Çarşamba günü Kongre’de altı ayda bir yapılacak olan para politikası oturumlarına katılacak..

Bu arada, kripto alanında, topluluk, Cardano projesiyle ilgili duyurular bekliyor, bu da token fiyatını yükseltebilir veya piyasa katılımcılarının haberi nasıl aldığına bağlı olarak dik bir düzeltme ile sonuçlanabilir..

OKEx tüccarı değil misiniz? Ticarete nasıl başlayacağınızı öğrenin!

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından seçilmiş haberler.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map