İnceleniyor: Bir Blockchain Projesi Olarak Durum Tespiti Nasıl Gerçekleştirilir – Düşünce Liderleri

Her işletme birden fazla değerlendirmeden geçmeye mahkumdur. Lisanslar ve izinler veren düzenleyiciler, potansiyel ortaklar, yatırım danışmanları ve yatırımcılar – her birinin, bir teknoloji projesinin uygulanabilir sayılması için geçmesi gereken bir dizi filtre vardır. Blockchain, yapay zeka ve diğer en son teknolojileri kullanan derin teknoloji girişimleri için görev daha zor hale geliyor.

Bu makale, bir girişimin yatırıma hazır olup olmadığını kontrol etmesi ve durum tespiti sürecine hazırlaması için üç geniş kategoride gruplandırılmış bir soru listesi olarak yapılandırılmıştır: 1) teknik, 2) yasal ve 3) işletme. Genel sorulardan başlayarak, bir projenin karşılaşabileceği nüansları ve tuzakları göstermek için teknoloji bölümünde belirli örneklerle sektöre özgü sorulara daha derinlemesine dalıyoruz, özellikle de alandaki yüksek rekabetle besleniyoruz..

Teknik hususlar:

Önerilen çözüm teknik olarak mümkün mü?

Bu apaçık gelebilir – ancak birçok kurucu, özellikle yapay zeka / makine öğrenimi, beyin-bilgisayar arayüzleri, biyoteknoloji veya blok zinciri gibi deeptech alanlarında vizyoner teknolojik rüyayı kovalarken bu soruyu ihmal ediyor. Projeniz henüz bir konsept olarak mevcutsa (özellikle teknik adam değilseniz ve dışarıdan işe alım yapacaksanız), satış konuşması yapmadan önce geliştirmenin mümkün olduğundan emin olun..

Çözüm şu anda teknik olarak mümkün değilse, araştırma ve geliştirme için ne kadar zaman ve çaba gerekir (R&D)? Varsa, bu tahminler zaman ve finansman sınırlamalarıyla uyumlu mu?? 

Bazı durumlarda, bir teknoloji ekibi güçlüdür ve fikir çok ümit vericidir, ancak ilaç endüstrisinde kurumsal düzeyde sorunların çözümü için kuantum hesaplama gibi geliştirilmesi ve benimsenmesi tam beş veya on yıl alabilir..

Zamanlama ve harcamalar konusunda dürüst ve gerçekçi olmalısınız. Bu soruyu kesinlikle alacaksınız. Burada araştırma ve genel yazılım geliştirme maliyetleri arasında ayrım yapmanız gerekir: Araştırma aşaması, daha önce teknolojik sınırlamalar nedeniyle mümkün olmayan, belirsiz sonuçlar ve zaman çizelgeleri olan bir şeyi oluşturmak için algoritmalar icat etmektir. Yazılım geliştirme aşaması, yalnızca belirli bir süre gerektiren, iyi anlaşılmış bir çözüm oluşturmaktır..

Açıkçası, araştırma aşamasındaki yatırımlar çok daha az tahmin edilebilir. Bununla birlikte, geliştirme, yatırımcıları etkilemeye ve kapasiteyi abartmaya çalışırken, başlangıçta ekip planlarından çok daha uzun sürebilir. Yapmadığınızdan emin olun.

Bir yazılım ürünü söz konusu olduğunda, proje beyaz etiketli bir çözüme veya SaaS’ye değil, gerçekten özel bir yazılıma ihtiyaç duyar mı??

Tekerleği yeniden icat etmek baştan çıkarıcı olabilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, yeni bir şirket içi teknik çözümün geliştirilmesi için kaynak harcamak zaman kaybı olabilir. Başlangıç ​​olarak bir yazılım yeniliği önermiyorsanız, hazır bir teknik parça satın almak ve onu belirli iş ihtiyaçlarına göre özelleştirmek daha kolay ve daha ucuz olabilir..

Dış bağımlılıklar nelerdir (ör. Kitaplıklar)? Harici yazılım nasıl korunur?

Şirket içi ekip tarafından hiçbir yazılım tamamen yazılmamaktadır. Dünyadaki her proje, geliştiricilerden oluşan küresel topluluklar veya şirketler tarafından sürdürülen, genellikle açık kaynaklı birden çok harici veritabanı ve kod kitaplığı kullanır. Projenin dayanıklılığı, güvenlik ve verimlilik için harici yazılımın zamanında güncellenmesine bağlıdır..

Bir yapay zeka projesi yapıyorsanız, verilerin kaynağı nedir? Yeterli mi? Müsait mi?


AI projelerinin uygulanabilirliği son derece veri kalitesine bağlıdır. Yeterli veri olmadığında algoritmalar verimsiz olabilir. Ayrıca, verilerdeki doğal önyargılar (örneğin ırksal) nihai algoritmayı etkileyecektir. Ayrıca, müşteriler bir veri kaynağıysa ve aynı zamanda ana değer AI / ML kullanılarak sağlanırsa bir tavuk ve yumurta sorunu olabilir. Veriler ücretsiz değilse, maliyeti daha az gelişmiş yöntemlerle karşılaştırıldığında potansiyel değerle karşılaştırılmalıdır..

Bir yapay zeka projesi yapıyorsanız, bağlama bağımlılık nasıl ele alınır?? 

Bol miktarda veri mevcut olsa bile, belirli bir bağlamda toplanabilir, genellikle başka bir yerde uygulanamaz. Örneğin, ağ içerideki kedileri ve köpekleri ayırt edebildiyse, bunu dışarıda yapamayabilir..

Bir blockchain projesi yapıyorsanız, neden veri tabanı dağıtılmalı, başka bir deyişle neden blockchain’e ihtiyacınız var?? 

Blok zinciri ile çözüldüğü iddia edilen birçok sorun, gerektiğinde açık anahtar kriptografisini de kullanabilen sağlam bir izin yönetim sistemine sahip daha basit bir kriptografik olarak korunan veritabanı ile çözülebilir..

Orijinal blok zinciri kavramı söz konusu olduğunda, veritabanı birden fazla katılımcı arasında dağıtılır ve hepsi bir girdi yapabilir. Bu her zaman gerekli değildir. Örneğin, bir kuruluş, dahili verilerini depolamak ve işlemek için bir veritabanına ihtiyaç duyabilir ve bu durumda dağıtılmamalıdır. Veya herkesin erişebilmesi gereken ancak yalnızca hükümetin girdi verilerini doğrulayabileceği bir devlet kurumunun veritabanı olabilir..

Bir veritabanının dağıtılması mantıklıysa, blok zincirinin herkese açık olması gerekir mi??

Blok zincirleri genel ve özel olmak üzere ikiye ayrılabilir. Herkese açık (izinsiz) blok zincirleri, herkesin bir düğümü barındırabileceği, böylece kaydedilen tüm verilere erişebileceği ve veritabanı güncellemelerini doğrulayabileceği blok zincirleridir. Özel (izinli) blok zincirlerinde yalnızca belirli katılımcılar verilere erişebilir ve girişi doğrulayabilir.

Veritabanının durumu artık birden çok ülkeye dağılmış birden çok kişi tarafından kontrol edildiğinden, halka açık zincirler işletme üzerindeki kontrolü önemli ölçüde azaltır. Bu aynı zamanda, özellikle yoğun şekilde düzenlenmiş endüstriler veya sistemik öneme sahip endüstriler söz konusu olduğunda, artan bir düzenleyici belirsizlik anlamına gelir. Bu nedenlerden dolayı, halka açık zincirler için durum gerçekten güçlü olmalıdır. Çoğu durumda, özel bir blok zinciri, iş gereksinimlerini karşılamak için yeterlidir. Örneğin, işlem işleme yalnızca blok zincirine katılan finansal kurumları gerektirir, tıbbi geçmiş verilerini paylaşmak yalnızca hastanelerin katılımını gerektirir..

Bir blockchain projesi yapıyorsanız, katılımcıları sistemin yararına hareket etmeye teşvik eden şeyler nelerdir? Bu teşvikleri kırmanın yolları nelerdir ve bunlar nasıl ele alınır??

Blockchain, özellikle halka açık olan, ortak çabalarla sürdürüldüğünden ve verilerin kalitesi, işlem maliyetleri katılımcılara bağlı olduğundan, teşvikler sistemin sürdürülebilir olmasını sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır..

Sorunlu olduğu yerlere bir örnek, Liquid Proof of Stake (LPoS) konsensüs algoritmasını kullanan Tezos blok zinciridir. Mutabakat algoritması, doğrulayıcıların defterin yeni durumu üzerinde anlaştıkları bir yoldur. LPoS mutabakatında katılımcılar, işlemleri kendi başlarına doğrulama hakkını elde etmek için veya bunun yerine bunu yapacak, bir işlemi onaylayıp ödülü dağıtacak başka bir güvenilir kişiyi seçmek için belirli bir miktarda blockchain yerel belirtecine sahip olabilir. Bu tür algoritmaların birçok faydası olmasına rağmen, ortak eleştirinin ortak noktası, katılımcıların doğrulayıcı olmaları için teşviklerin, başka birini seçebildikleri için sorgulanabilir olması ve potansiyel doğrulayıcılar arasındaki rekabet nedeniyle zaman harcamadan önemli miktarda ödül almaya devam etmeleridir. ağ bakımı ve yönetişimiyle ilgili hesaplama kaynakları. Bu, blok zinciri merkezileştirme ve çeşitli saldırı türleri riski oluşturur.

Siber güvenlik nasıl sağlanır?

Siber güvenlik, herhangi bir BT altyapısının birincil özelliğidir. Özellikle, asıl endişesi müşterileri korumak olan bir düzenleyici kurum için.

Bir donanım işi yapıyorsanız, sarf malzemelerinin kalitesi nasıl sağlanır??

Yazılım işletmeleri harici kitaplıklara bağımlıyken, donanım işletmeleri çözümlerinin kalitesi için malzeme sağlayıcılarına bağlıdır..

Yasal konular

Bir projenin yasal çıkarımlarının, uygunluk maliyetlerinin ve yasal gerekliliklerden kaynaklanan sınırlamaların değerlendirilmesi.

Şirketin yasal olarak faaliyet göstermesi için lisanslara ihtiyacı var mı ve hangileri? 

Bu nokta, özellikle fintech gibi sıkı bir şekilde düzenlenmiş endüstriler için önemlidir. Neredeyse tüm finansal hizmetler bir tür lisans gerektirir ve bazılarının – Avrupa’daki MiFID II gibi – satın alınması iki yıl veya daha uzun sürebilir..

Ayrıca, çoğu durumda, hizmet vermeyi ve hizmet vermeyi düşündüğünüz her ülkede ayrı bir lisansa ihtiyacınız olduğunu unutmayın, ancak yetkili makamlar arasında, özellikle de AB Üye Devletleri arasında, kolaylaştırılmış lisans transferine izin veren çeşitli düzenlemeler olabilir..

Şirket KYC / AML sorunlarını nasıl ele alıyor??

İşin kara para aklama aracı olarak kullanılmaması için, özellikle finansal hizmetler endüstrisindeki tüm müşterilerin ve fonlarının kökeninin belirlenmesi gerekir. Bununla birlikte, müşterilerin kimliklerini onaylamalarını sağlamak harika ve ilgi çekici bir UX olmayabilir ve dönüşüm oranlarını olumsuz yönde etkileyebilir. Orantılılık ilkesi uygulanmalıdır – risk ne kadar yüksekse, önlemler o kadar katıdır.

Fonların velayetini kim elinde tutuyor?

Bu soru, yatırım yönetimi gibi müşterilerin fonlarını yatırmalarına izin veren herhangi bir işletmeye sorulacaktır. Müşterilerin parasını ve varlıklarını elinde bulundurmak da lisans gerektirir ve proje, ilgili lisans sahibi kurumla bir ortaklık yapmayı düşünmelidir..

Başarısızlıklardan kim sorumludur?

Bu en çok ihmal edilen konulardan biridir. Nihayetinde itibarınıza zarar verseniz bile, hizmet sağlayıcılarla ilgili düzenlemeler yaparak kendinizi yasal sorumluluktan koruyabilirsiniz. Örneğin, müşteri verileri üçüncü taraf sunucularda saklanıyorsa, verilerin güvenliğinin korunmasından sorumlu olmalıdır. Bununla birlikte, bu tür düzenlemelerin hizmet maliyetlerini artıracağını unutmayın. Bazen sorumluluk alınabilecek bir hizmet sağlamak, bir şirketin temel işidir. Böyle bir durumda sorumluluktan tamamen kaçınmak imkansız olsa da, örneğin çalışanlar sorumluysa ve bir şirket değilse veya sorumluluk miktarına sınırlar getirilmişse, yine de azaltılabilir..

Blockchain projelerinin kurucuları, özellikle de merkezi olmayan projelerin kurucuları, ağı kontrol etmedikleri için hiçbir sorumlulukları olmadığını düşünme eğilimindedir. Bununla birlikte, mevzuat, sistemin gereği gibi çalışmasını sağlama sorumluluğuna sahip sorumlu bir hizmet sağlayıcısının öncülüğüne dayandığından, düzenleyici makamların başka bir görüşü olabilir. Böylelikle proje ekibi arıza durumunda tazminat talebine konu olabilir..

Vergiler

Kötü yönetilen vergiler, özellikle şirketin faaliyet gösterdiği ülkeler arasında olumsuz çifte vergilendirme rejimi olması durumunda şirket karlarını önemli ölçüde azaltabilir. Ayrıca, vergilendirme sorunları şirketi bir yatırım fırsatı olarak çok daha az çekici hale getirebilir. Bu sorunları azaltmak için uygun bir optimizasyon yapılmalıdır..

Şirketin fikri mülkiyeti nedir? Korunuyor mu? Şirket herhangi bir IP’yi ihlal ediyor mu?   

Bunun üç ana noktası var.

İlk olarak, bir şirket bir noktada patent trolleri için bir hedef haline gelebilir, bu nedenle ilgili tüm varlıkları için patent ve telif hakkı almalıdır..

İkinci olarak, bir MVP girişimini yapmak için, bazı durumlarda birinin fikri mülkiyetini ihlal edebilir, örneğin, korumalı görüntüler, tasarım, UX vb. Kullanın. İlk aşamada sorunlu olması pek olası değildir, ancak şirket büyüdüğünde olabilir. Özellikle ihlal edilen IP doğrudan rakiplere aitse.

Üçüncüsü, IP, vergi optimizasyonu için kullanılabilecek, değerlemeyi artıran bir varlıktır..

Veri koruması

Son yıllarda GDPR giderek daha acil bir konu haline geldi. Temel gizlilik kurulumu, tanımlama bilgileriyle ilgili sorumluluk reddinin çok ötesine geçer ve ele geçirilmesi önemli davalara neden olabilecek kişisel verilerin uygun şekilde depolanmasını, üçüncü taraflara izinsiz olarak izin vermemek gibi uygun veri yönetimini, silme olasılığını vb. İçermelidir..

Blok zinciri, genellikle düzenleyici düzeyde sıkı bir şekilde korunan hassas kişisel ve finansal verileri depolayabilir. Bazen unutulma hakkı veya kişinin ikamet ettiği ülkenin sunucusunda veri saklama yükümlülüğü gibi teknolojinin doğasına aykırı olabilirler. Kişisel verileri halka açık blok zincirlerinde saklamamayı düşünmeniz önerilir, bu da bunlar üzerinde daha fazla kontrol sağlar..

İş konuları

Proje hangi sorunu çözüyor?

Gelişmekte olan teknolojilere bazen haksız olarak değil, “sorun arayan bir çözüm” denir. İlgi çekici anlatının ve parlak teknolojik düşüncenin ardında, en önemli soruyu kaybetmek kolay olabilir: hedef kitleniz kim ve önerilen çözümü neden kullanacak??

Potansiyel müşteriler tarafından onaylanan belirtilen sorunun mevcut olup olmadığını kontrol edin. Müşteri anketleri ve testleri, bir projenin doğru yönde ilerlediğinizden emin olmasına yardımcı olabilir. Bir proje, hedef kitlesiyle doğrudan teması olmayan bir boşlukta çalışıyorsa – hayata geçtiğinde hiçbir talebi karşılama riski taşıdığından yatırımcılar için kırmızı bayraktır..

Bazen bir sorun, ayrı bir çözüm gerektirecek kadar acil olmuyor.

Sorun şu anda nasıl çözüldü? Önerilen çözüm nasıl daha iyi?

Bir projenin benimsenmesi için müşterilerine çok açık bir fayda sunması gerekir – birisinin zamanından veya parasından tasarruf etmek, belirli bir ihtiyacı karşılamak veya sadece olumlu duygular sağlamak..

Fayda marjinal ise, müşterilerin daha fazla ödeme yapma veya yeni bir hizmete geçme zahmetine girme olasılığı düşüktür – bu nedenle, bir projenin rekabetçi bir analize öncülük etmesi ve pazarda açıkça tanımlanmış nişini bulması gerektiğinden emin olun..

Bir zamanlar farklı ülkelerde yapay zeka sorunlarını yerleşik algoritmalarla çözecek ve böylece müşterilerin yalnızca veri girip algoritmaları seçebilecekleri bir süper bilgisayar ağı kuran bir projeyle tartışmıştık. Sorun, bulut bilişimde Amazon ve Microsoft ile ve yapay zeka yazılımında IBM ile rekabet etmeleriydi. Kazanma şansı yok.

İş modelinin dayandığı temel varsayımlar nelerdir? Nasıl doğrulanacaklar veya doğrulanacaklar?

Şirket gerçekte nasıl para kazanacak? Bu gibi durumlarda karı hangi ölçütler belirler? Gelir tahminleri gerçekçi mi?

Örneğin, işlem ücretleri ana gelir kaynağıysa, belirli işlem hacimleri beklenir ve pazar analizi ile gerekçelendirilmelidir..

Bir şirketin sektör değer zincirindeki yeri nedir? Şirketin birlikte çalıştığı diğer katılımcılar kimlerdir? Tedarik zinciri sürdürülebilirliği nasıl yönetilir??

Hiçbir şirket değerini bağımsız olarak son müşterilerine sunmaz, her zaman birden fazla aktörle birlikte çalışır. Şirketin sağladığı katma değeri tam olarak belirlemek çok önemlidir. Değer zincirindeki diğer tüm şirketler, risk oluşturabilen ve örneğin çeşitlendirme yoluyla yönetilmesi gereken dış bağımlılıklardır..

Şirketin birim ekonomisi nasıl işliyor? Hiç karlı olabilir mi?

Yani, tek bir müşteri, işleme ve edinme maliyetleri dahil olmak üzere maliyetinden daha fazla para getiriyor mu?.

Bozuk birim ekonomisi durumunda, müşteri başına artan gelir mümkün müdür yoksa daha fazla ödeme yapmayacaklar mı? İşletme giderlerini azaltan yazılımlar veya kredibiliteyi artırarak satın alma maliyetini düşüren pazarlama gibi önemli yatırımlarla gelecekte maliyetleri düşürmek mümkün müdür??

Diğer bir deyişle, yatırımcılar yatırımı haklı kılacak faktörlere bakacaklardır..

Büyüme stratejisi nedir? Büyüme motoru nasıl doğrulanır? İş modeline uygun mu?

Yatırımı uygulanabilir kılmak için, bir projenin riske uygun belirli bir büyüme potansiyeline sahip olması gerekir. Operasyonel karlı bir işletme için büyüme beklentisi, bir startup’a kıyasla daha düşüktür. Viral büyüme potansiyeli olan şirket, satış departmanı çalıştırması gereken B2B şirketinden önemli ölçüde farklıdır..

Doğrudan rakipler kimler? Varsa rekabet avantajı nedir? Hiçbiri yoksa, bazılarını ve beklenen yatırımları elde etmek için olası seçenekler nelerdir? Bazıları varsa, nasıl sürdürülürler?

Pazardaki talep arzdan önemli ölçüde yüksekse, bir işletmenin her zaman rekabet avantajına ihtiyacı yoktur. Ancak bu sürdürülebilir bir durum değil ve rekabet artacak. Bu nedenle, rekabet avantajı yoksa, bir tane almaya odaklanmalısınız. Eğer bir hesabınız varsa – bunu sürdürebildiğinizden ve sürekli değişen piyasa koşullarına uyum sağlayabildiğinizden emin olun..

Şirket borç finansmanı kullandı mı? Borç / kazanç oranı nedir?

Şirketin borçlanması, onunla iş yapan herkes için ek riskler yaratır ve bu da daha az elverişli bir işbirliği veya eksikliğe neden olur..

Büyük şirket hissedarları kimlerdir? Şirketin yönünü nasıl etkileyecekler? Kârlılığı veya büyümeyi destekliyorlar mı? Operasyonel yönetime katılıyorlar mı?

Hissedarlar, bakılacak iş hakkında bilgi kaynağıdır. Finans sektöründe veya halka menkul kıymetler sunarken, büyük hissedarlar ve yöneticiler uygunluk ve uygunluk kontrollerinden geçmelidir. Şirket, yatırımları kabul ederken sadece yatırımcının hukuki geçmişine değil, aynı zamanda şirketin stratejisi üzerindeki daha geniş etkisine de dikkat etmeli ve gerekli özeni göstermelidir..

Sonuçlar

Bir proje ciddi ortaklarla bağlantı kurmayı, önemli finansman turlarını çekmeyi veya halkı ve medyayı bilinçlendirmeyi hedefliyorsa, yalnızca yüzeysel finansal parametreleri ve fikrin kalitesini değil, aynı zamanda fikrin niteliğini de hedefleyen kapsamlı bir incelemeye tabi olacaktır. vergiler, fikri mülkiyet, siber güvenlik ve tedarik zinciri direnci gibi seksi şeyler. Bu soruları önceden cevaplamak, sizi sadece durum tespiti için iyi bir şekilde hazırlamakla kalmaz, aynı zamanda piyasadaki şiddetli rekabette daha başarılı olmanızı sağlar ve mümkün olduğunca erken yapılmalıdır..

Durum tespiti, zor sorular sormayı gerektirir. Ancak, zamanımızı ve paramızı dünya üzerinde gerçek bir etkiye sahip olacak şeylere ayırmamızı sağlamak çok önemlidir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map