Decentraland (MANA), geliştiricilerin ve yaratıcıların içerikten ve ayrıca uygulamalardan para kazanma biçiminde devrim yaratmayı amaçlayan bir sanal gerçeklik platformu ve blok zinciri ağıdır. 3D tabanlı bir deneyim olan Thorugh, Decentraland kullanıcılar, geliştiriciler ve yatırımcılar için de sürükleyici bir deneyim sunuyor. 

Bu yazıda, Decentraland’ın ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve bu projeye gelecek için neden bir göz atmaya değer olduğunu açıklayacağız.. 

Merkeziyetsizlik Nedir: Giriş

Kripto para piyasası genişlemeye devam ederken, yeni projeler yayınlanır. Birçoğu çoktan ortadan kaybolmuş olsa da, yalnızca en zengin ve en gelişmişleri işler durumda. Decentraland, Ağustos 2017’de bir İlk Para Teklifi (ICO) tuttuktan sonra oluşturuldu. ICO o kadar başarılıydı ki MANA tokenleri sadece birkaç saniye içinde satıldı. 

Projenin açıklamasına göre, dijital para birimi MANA, kullanıcıların bir sanal gerçeklik ekonomisinde LAND satın almalarına izin verecek. 

Bahsedilen proje:

“MANA, kullanıcıların LAND adlı sanal gayrimenkul alıp satmasına ve Decentraland’ın sanal gerçeklik ekonomisine kendilerini tamamen kaptırmalarına olanak tanıyacak.” 

Projenin arkasındaki ekip, 2015 yılında Decentraland üzerinde çalışmaya başladı ve burada dijital gayrimenkulün sahipliğini bir blockchain ağındaki kullanıcılara tahsis etmek için bir konsept kanıtı sundular. Teknoloji lideri, Akıllı Sözleşme Çözümlerini kuran Esteban ORdano’dur. Proje lideri, CRV’de pazar araştırma analisti olan Ari Meilich’tir.. 

Bir Ethereum (ETH) akıllı sözleşmesi aracılığıyla, LAND sahipliği blok zincirinde korunur. Bu, Decentraland’ı bugün itibariyle hacim açısından Ethereum ağına dayanan en büyük projelerden biri yapar.. 

Günümüzde ağ, birçok farklı seviyede gerçekleşen farklı gelişmelerle genişlemeye devam ediyor. Buna avatarların oluşturulması, geliştirilmiş haritalama araçları, arazi müzayedeleri ve daha fazlası dahildir.. 

Decentraland, Aragon, district0x ve ayrıca imToken dahil olmak üzere diğer projelerle zaten birçok ortaklığa imza attı. Ağın bazı danışmanları arasında Aragon’un proje lideri Luis Cuende, CoinFund’un kurucusu Jake Brukhman ve INBlockchain’in kurucusu Xiolai Li yer alıyor.. 

ARAZİ ve MANA nedir? Nereden Satın Alınır?

Daha önce de belirtildiği gibi, LAND, sınırlı arzı olan ve 33 × 33 alanı olan blockchain teknolojisine dayanan bir varlıktır. Bununla birlikte, bireyler ve geliştiriciler yüksek kuleler veya başka herhangi bir eser inşa edebilirler.. 

MANA, açık artırmalardan transferlere kadar tüm Merkezi olmayan ekosisteme güç sağlayan sanal para birimidir. MANA dijital para birimi, ilk 45 ERC-20 jetonundan biridir ve CoinMarketCap’te ilk 120 arasındadır. Birçok farklı durumda, en değerli 80 token arasında işlem görmüştür.. 

Şu anda, her MANA kripto parası 0,0422 dolar civarında işlem görüyor ve piyasaya sürüldükten sadece birkaç yıl sonra 44 milyon dolarlık bir piyasa değerine sahip. 2017’de ICO’lara büyük bir ilgi olmasına ve birçok proje başarısız olmasına rağmen, Decentraland gelişimine devam ederek ne kadar dayanıklı olduğunu göstermeye devam ediyor..

MANA token satın almak istiyorsanız, bunu yapmanın en iyi yolu, dünyanın en popüler dijital para platformlarından biri olan Coinbase’dir.. Bu bağlantıyı takip edersen ve Coinbase’in şu anda sunduğu bazı coinlere 100 $ yatırım yapın, 10 $ karşılama bonusu alacaksınız. 

Dijital para birimini edinmenin başka bir yolu da Binance, ticaret hacmi açısından piyasadaki en tanınmış ve en büyük kripto borsalarından biri. 

ARAZİ satın almak isteyen kişiler, bunu şu adrese girerek yapabilirler: pazar yeri Decentralnad vardır. Bu makaleyi yazarken, en ucuz ARAZİ’nin maliyeti 10,388 MANA, ~ 436 $ ‘dır. Genel olarak, Genesis City’nin merkezine yakın olan ARAZİ parselleri, şehrin kenarındakilerden çok daha pahalıdır.. 

Bir kullanıcı LAND’ı her satın aldığında, onun için kullanılan MANA yanar. Birkaç milyon veya hatta milyarlarca MANA karşılığında LAND satın almak da mümkündür (eğer birileri varsa). Maksimum arzın 2.644.403.343 MANA olması beklenirken, dolaşımdaki arz şu anda 1.050.141.509’dur.. 

MANA’yı diğerlerinin yanı sıra Bittrex ve Upbit dahil olmak üzere çeşitli borsaları kullanarak satın almak da mümkündür. Dijital varlık şu anda Tether (USDT), ETH, Bitcoin (BTC) veya USD Coin (USDC) karşısında işlem görüyor.. 

Merkezi Olmayan Gelişim ve Büyüme

Decentraland’ın arkasındaki ekip, aşamalara veya “Çağlara” bölünmüş bir geliştirme konseptiyle çalışıyor. İlk aşama, Decentraland’ın ana geliştiricileri olarak “Taş Devri” olarak bilinir.. 

İkinci aşama “Bronz Çağı” olarak adlandırılır ve arazi parsellerine bölünmüş 3 boyutlu sanal bir dünyanın gelişmesiyle başlar. Bu parsellerin her biri, sahipler hakkında bilgi içerir ve bilgiler blok zincirinde saklanır.. 

Bir sonraki aşama, inovasyon ve gelişmelerin Decentraland’ı çok çekici bir ağ ve takip edilecek proje haline getirdiği “Demir Çağı” dır. Şu anda uygulamaların oluşturulmasını ve ayrıca içerikten para kazanma imkanını görmek mümkün. Bu, geliştiricilerin bu platform aracılığıyla kreasyonlarından ve uygulamalarından ilk kez para kazanabilmesidir.. 

Decentraland’ın temel özelliklerinden biri, buranın gerçekten de, arazi yaratıcılarının ve sahiplerinin uygulamalarını her şeyi kontrol eden merkezi bir otorite olmadan konuşlandırabilecekleri merkezi olmayan bir dünya olmasıdır. Ağ Ethereum’a dayandığından, her şey bu halka açık blok zincirine kayıtlıdır.. 

Decentraland, kullanıcıların blockchain teknolojisini kullanarak arazileri üzerinde mülkiyet sahibi olmalarını sağlayan ilk VR platformudur. Ağa sadece bir web tarayıcısı üzerinden değil, aynı zamanda VR cihazlarından da erişim mümkündür. Genel olarak, dünya genelindeki bu VR platformları, merkezi sunuculara sahip tek bir şirket tarafından kontrol edilme eğilimindedir.. 

Decentraland, kullanıcıların ve ilgilenen alıcıların şirket tarafından satılan ARAZİ satın alabilecekleri LAND müzayedelerini düzenleme eğilimindedir. İlk müzayede Aralık 2017’de, ikincisi ise Aralık 2018’de yapıldı., Binance, Decentraland ile ortaklık kurdu kullanıcıların Binance Coin (BNB) tokenlarını kullanarak LAND satın almalarına izin veren ikinci ARAZİ müzayedesi için. 

Genesis City

Decentaland dünyasının ana şehri Genesis City olarak adlandırılır ve kare görüntü olarak kabaca Washington DC büyüklüğündedir. Kullanıcıların şehir genelinde ve mevcut birçok alanda kendi mekanlarını oluşturması mümkündür. Ticari, sanayi ve yerleşim yerleri gibi bölgeler var. 

Buna ek olarak, şehrin kendine ait Genesis İçerik Programı geliştirici ekiplerinin blok zinciri oyunları ve etkileşimli deneyimler için teklifler sunmasına olanak tanır. Decentraland’ın arkasındaki ekip, bu projeleri teşvik etmek ve ihtiyacı olanlara finansman sağlamak için toplam 5 milyon dolar yatırım yapıyor..

Bu şehir, geliştiricilerin blockchain oyunları oluşturmaya başlaması için kapıları açıyor. Her proje için mevcut olan ARAZİ sınırlı olduğundan, bu Genesis City’de farklı oyunlar oluşturmak isteyen şirketler için bir zorluktur.. 

Aynı zamanda, Decentraland dünya çapında olabildiğince çok kullanıcıya ulaşmak için sınırlı grafiklerle çalışıyor. Çöpçü avları, beceri yarışmaları, işçiliği, oyun kareleri olarak paketler, ganimet sandığı oyunları ve diğerleri gibi geliştirilebilecek bazı oyunlar var.. 

Merkeziyetsizlik Hakkında Son Düşünceler

Decentraland platformu, piyasadaki en iyi kripto para birimleri arasında potansiyel bir rakip olduğunu kanıtladı. Amaç, şirketlerin, bireylerin ve diğer tarafların edindikleri ARAZİ aracılığıyla ekonomik faaliyetler geliştirebilecekleri sanal bir dünya sunmaktır.. 

MANA dijital para biriminin fiyatı, birkaç bin kez fırlayan diğer dijital varlıklardan daha istikrarlı. Dijital para birimi, 2018’in başlarında ICO boğa koşusu sırasında maksimum 0.24 $ ‘a ulaştı ve piyasaya sürüldükten sonraki en düşük puan, bu yıl Şubat ayında madeni para başına 0.033 $’ a yakın oldu.. 

Bu, Decentraland'ın MANA'sının fiyat çizelgesidir

Ağın gelişimi devam ederse ve vaatler gerçek olursa, platformun kripto para piyasasında çok karlı ve tanınan bir projeye dönüşme potansiyeli vardır.. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me