Zincir üzerindeki Bitcoin verileri, 10.000 $ ‘ı güçlü bir destek seviyesi olarak gören piyasanın olgunlaştığını gösteriyor

Piyasa davranışını ve eğilimlerini değerlendirmek için Bitcoin blockchain verilerini değerlendiren orijinal bir araştırma raporu.

OKEx Insights tarafından yazıldı | Catallact tarafından desteklenmektedir

Aşağıdaki raporun bir PDF’si bu sayfanın altına eklenmiştir, böylece okuyucular rahatça görüntüleyebilir, indirebilir ve paylaşabilir..

Geçtiğimiz birkaç hafta içinde – Bitcoin (BTC) bir kez daha 10.000 $ seviyesinin çok üzerinde işlem gördüğü için – piyasa katılımcıları doğal olarak Bitcoin’in daha fazla büyüme yeteneğini sorguluyor. Yükselen piyasa koşulları göz önüne alındığında, analistler, mevcut fiyatların aşırı büyütülmüş mü yoksa temelde destekleniyor mu sorusunu soruyorlar..

Bir varlığın performansıyla ilgili bu tür soruları ele almak, genellikle her zaman kamuya açık olmayan verileri gerektirirken, Bitcoin’in durumu – merkezi olmayan halka açık defterine bakıldığında – özellikle benzersizdir. Bu durumda, analiz edildiğinde, geleceğin önde gelen dijital para birimi için neler tutabileceğine dair yararlı ipuçları sağlayabilen zincir içi veri hazinelerine erişimimiz var..

Bu amaçla OKEx Insights, blockchain analiz şirketi ile işbirliği yaptı Katallact gelecekteki piyasa davranışlarına ve Bitcoin fiyatı beklentilerine daha fazla ışık tutabilecek çeşitli zincir içi veri kümelerini sunmak ve tartışmak.

Bitcoin’in fiyatı – Neden önemsiyoruz

Bitcoin, muhtemelen sadece kitlesel ölçekte merkezi finansal sistemleri bilinen bir dünyada faydası ve beklentileri açısından kutuplaştırıcı bir konu olmaya devam ediyor. Taraftarlar İddia Zenginliği tutma ve aktarma şeklimizi değiştirecek, ancak tartışmak asla merkez bankaları tarafından çıkarılan para birimlerinin yerini almaz.

Bununla birlikte, felsefi sorular bir yana, Bitcoin’in önemli medyada manşetlere hükmeden ve geleneksel bankaları, düzenleyicileri ve finans kurumlarını not almaya zorlayan tek ve tamamen sürükleyici yönü, fiyatıdır..

BTC’nin 2010 yılında nasıl bir doların altında işlem gördüğü göz önüne alındığında, yıllar içindeki yükselişi şüpheciliği, güvensizliği, eleştiriyi, düzenleyici eylemleri, bölgesel yasakları ve nihayet, on yılın en iyi yatırımı 2020’ye adım atmak.

Böylesine benzeri görülmemiş kazançlarla, Bitcoin milyonerler yaptı ilk destekçilerden çıktı ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bir tür takipçisi oldu. Önde gelen kripto para birimi, sosyal medya kanallarında günlük bir tartışma ve tartışma konusu haline geldi – en önemlisi, kripto odaklı kısmı sevgiyle (veya acı bir şekilde) Kripto Twitter olarak bilinen Twitter – veya sadece "CT."

Fiyat ve piyasa davranışı arasındaki bağlantı

Bitcoin dahil herhangi bir varlığın herhangi bir zamandaki fiyatı, bir ticaret rakamından daha fazlasıdır. Piyasa katılımcılarının fikir birliğini temsil eder ve tekliflerin (yani bir alıcının varlık için ödemeye hazır olduğu maksimum fiyat) karşıladığı eşiği (yani satıcının varlık için almaya hazır olduğu minimum fiyatı) işaretler. Bununla birlikte, bariz olanın ötesinde, bir varlığın fiyatı aynı zamanda tek bir temel kural nedeniyle doğası gereği piyasa davranışını ve psikolojisini de etkiler: Piyasa katılımcıları evrensel olarak düşük satın almak ve yüksek fiyattan satmak isterler. Bu varsayım, herhangi bir rasyonel tüccar veya yatırımcı için geçerli olacaktır ve genellikle piyasaları yönlendiren şey budur..

Karlılık arayışı, her katılımcının girişine veya bir varlığı satın alma fiyatına önem veren şeydir. Bir tüccar Bitcoin’i 10.000 $ ‘dan satın alırsa, bu fiyat o pozisyon için giriş olur ve tüccarın karlılığı için referans noktası görevi görür..


Bu örnekte, tüccar doğal olarak Bitcoin’i 10.000 doların üzerinde satmaya çalışacak ve büyük olasılıkla, en azından bir başabaş noktasına ulaşmak ve bir zararı önlemek için – mümkün olduğu kadar uzun süre – gerileme dönemleri boyunca varlığı elinde tutacaktır. Öte yandan, Bitcoin bir süre 10.000 $ ‘ın üzerinde kalırsa – dolayısıyla tüccar için kazanç sağlarsa – Bitcoin düzeltici bir hareketle 10.000 $’ a düşerse, pozisyonlarına daha fazlasını eklemeleri muhtemeldir. Bu davranış, geniş ölçekte sergilendiğinde, teknik analistlerin destek ve direnç bölgeleri olarak tanımladıkları şeyi gösterir..

Önemli sayıda tüccar pozisyonlarını belirli bir fiyat seviyesinde belirlerse, bu fiyatın altında satış yapma olasılıkları azalır ve varlık bir büyüme döneminden sonra düzelirse pozisyonlarına ekleme yapma olasılıkları daha yüksektir. Öte yandan, aynı tüccarlar, varlık giriş fiyatlarının önemli ölçüde altına düşerse pozisyonlarını eklemeye isteksiz olacaklar, bu da onları başabaş noktası için toparlanmanın ilk işaretinde satmaya ve ticaretten çıkmaya teşvik edecek..

İlk davranış fiyat değerlenmesini ve destek seviyelerinin oluşumunu beslerken, ikincisi yukarı doğru hareketleri bastırır ve direnç bölgeleri oluşturur. Yaklaşan çeşitli Bitcoin piyasa veri setlerini tartışırken bu hatırlanması gereken önemli bir noktadır..

Bitcoin muhasebesine ve UTXO’lara genel bakış

Halka açık kayıt tutma defterleri olarak, blok zincirleri özellikle derinlemesine muhasebe ve veri analizleri için uygundur. Catallact gibi firmalar, ağın durumunun görsel temsillerinin yanı sıra pazarın geçmiş davranışını ve mevcut durumunu doldurmak, ilişkilendirmek ve grafiklendirmek için Bitcoin blok zincirinden çeşitli zincir içi veri noktaları çıkarabilir..

Bu rapordakiler gibi fiyatla ilgili analizlerin çoğu, madeni paraların kökenlerini – yani, madeni paraların ilk çıkarıldığı veya en son ne zaman taşındığı – karşılık gelen piyasa fiyatları ve mevcut durumlarıyla ( harcanmamış ya da değil). Bu, Bitcoin (ve ondan zor çatallanan paralar) için harcanmamış işlem çıktılarına veya UTXO’lara bakmak anlamına gelir..

Her Bitcoin işleminin bir girişi (gönderen adresi), çıktıları (alıcı adresleri) ve UTXO kayıtları vardır. Bir Bitcoin adresi bir miktar BTC aldığında, toplam bir UTXO olarak kaydedilir. Alınan BTC yeni bir işlemle gönderildiğinde, tüketilmiş veya harcanmış sayılır. Bunun anlamı, UTXO’ların belirli bir adresin harcayabileceği aktif madeni para bakiyelerini temsil etmesidir..

Blockchain.com kaşifinden alınan aşağıdaki ekran görüntüsü, o sırada alıcı tarafından harcanmamış olan girdi ve çıktılarıyla rastgele bir işlemi göstermektedir..

Girdi ve çıktılarını gösteren bir Bitcoin işlemi örneğiGirdi ve çıktılarını gösteren bir Bitcoin işlemi. Kaynak: Blockchain.com

Yukarıdaki işlemdeki 23.51 BTC, şu anda blok zincirine kaydedilen çıktılardan birini, yaratılma zamanı ve o sırada USD cinsinden değeri ile temsil ediyor. Bu kayıt, daha sonra gelecekte söz konusu BTC toplamı için bir referans noktası olarak kullanılabilir. Bu 23.51 BTC alıcı tarafından harcanmadığı sürece, bu meblağın gerçekleşmemiş kar veya zararını hesaplamak mümkündür – piyasa fiyatlarına bakarak ve bunları çıktı alındığı andaki BTC fiyatı ile karşılaştırarak. BTC başka bir işlemde gönderildikten sonra harcanır ve benzer şekilde gerçekleşen kar veya zararı hesaplamak da mümkündür..

Tüm Bitcoin blok zincirinde UTXO verilerini izlemek, aşağıda tartışacağımız veri kümelerinin özünde yer alır..

UTXO modelinin tüm madeni paralar veya ağlar için geçerli olmadığı unutulmamalıdır. Örneğin Ethereum, sahipliği atamak için bir hesap bakiye modeli kullanır. Bununla birlikte, bu raporun amaçları doğrultusunda, tüm veriler Bitcoin UTXO’ları referans alacaktır..

UTXO konumları – Konum oluşumlarını tanımlama

Bitcoin fiyatıyla ilişkili olarak blok zincirindeki UTXO’ların konumlarını belirlemek, bize uzun pozisyonların (doğaları gereği harcanmadıkları için) ve giriş fiyatlarının hızlı ve içgörülü bir görünümünü verebilir..

Catallact tarafından sağlanan aşağıdaki grafik, zaman içinde (2015’ten beri) çeşitli fiyat noktalarında UTXO’ların sayısını görsel olarak temsil eder ve yerleşik pozisyonların ve bunların boyutlarının iyi bir göstergesi olarak hizmet eder..

Bir bakışta, pembe noktalarla temsil edilen iki büyük UTXO kümesi görebiliriz: ilki Aralık 2018 civarında ve ikincisi, Temmuz sonu ve Ağustos 2020 başı boyunca..

Bitcoin ağındaki UTXO oluşumlarının konumlarıBitcoin ağındaki UTXO oluşumlarının konumları. Kaynak: Catallact.com

Aralık 2018’den itibaren ilk küme, 2017 çılgınlığının ardından Bitcoin’in düşüş büyüsünün en düşük noktası etrafında oluştu. Genelde o zamanlar piyasa katılımcılarının Bitcoin’in 5.000 $ ‘ın altındaki fiyatlarda çekici olduğunu nasıl hissettiğini yansıtıyor..

Aşağıdaki grafikte Ağustos 2018’den Temmuz 2019’a kadar olan zaman çerçevesine yakınlaştırdığımızda, diğer UTXO kümelerinin 4.000 $ ile 3.400 $ arasında oluşturulan kümeye kıyasla (özellikle BTC 10.000 $ ve ötesine geçtiği için) görece çok küçük olduğunu görebiliriz. Bu, 10.000 $ ‘ın çok üzerinde büyüyen fiyatta o sırada bir güven eksikliği olduğunu gösteriyor..

Bitcoin UTXO birikimlerinin konumları, Ağustos 2018 - Temmuz 2019Ağustos 2018’den Temmuz 2019’a kadar Bitcoin ağındaki UTXO birikimlerinin konumları. Kaynak: Catallact.com

Aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi, daha yakın zaman dilimlerine atladığımızda, UTXO kümelerinin nispeten daha küçük boyutu göz önüne alındığında, Mart 2020 çökmesinin Aralık 2018’e kıyasla kesin bir dip olarak kabul edilmediğini görebiliriz..

Bitcoin UTXO birikimlerinin konumları, Ocak 2020 - Ağustos 2020Bitcoin ağındaki UTXO birikimlerinin konumları, Ocak 2020 – Ağustos 2020. Kaynak: Catallact.com

Bununla birlikte, fiyatın Temmuz sonu ve Ağustos 2020 başında 10.000 $ ‘ı aşmasıyla kurulan pozisyon sayısında gözle görülür bir artış var, bu da çitin üzerinde olan yatırımcıların ve tüccarların bu direnç seviyesi ihlal edildiğinde satın almaya atladığını gösteriyor..

Özetle, bu UTXO konumları, Mart 2020’deki çöküşün ardından şüpheci olan piyasa katılımcılarının satın almadan önce Bitcoin’in bir yön belirlemesini beklediği duyarlılıkta yakın zamanda meydana gelen bir değişikliği yansıtıyor. Mevcut fiyat seviyeleri etrafında oluşturulan UTXO’ların göreceli boyutu, 2019’daki aynı seviyeye yükselmeye kıyasla 10.000 $ ‘ın üzerindeki son harekette nispeten daha yüksek piyasa güvenini açıkça yansıtıyor..

UTXO holdinglerindeki değişiklikler – Piyasa beklentilerini yansıtıyor

Zaman içinde UTXO konumları, yukarıda gösterildiği gibi, büyük fiyat hareketleri ile ilgili piyasa duyarlılıklarını belirlememize izin verirken, UTXO holdinglerindeki son değişiklikleri gözlemlemek, bu bulguların bazılarını doğrulamaya yardımcı olabilir..

Aşağıdaki grafik, UTXO holdinglerindeki 15 Haziran ve 6 Ağustos 2020 arasındaki değişiklikleri izlemektedir. Mavi çizgiler, karşılık gelen fiyatlarla oluşturulan yeni pozisyonları temsil ederken, pembe çizgiler aynı dönemde kapatılan – orijinal giriş fiyatları ile – pozisyonları temsil etmektedir..

Çeşitli Bitcoin fiyat noktalarında Bitcoin UTXO holdinglerinde değişiklikÇeşitli fiyat noktalarında Bitcoin UTXO holdinglerindeki değişim. Kaynak: Catallact.com

Yukarıdaki grafik, başlangıçta 6.200 dolar civarında kurulmuş olan bir dizi pozisyonun 15 Haziran ile 6 Ağustos arasındaki yedi hafta içinde nasıl kapatıldığını gösteriyor. Bunları, yatırımcıların almak için BTC’lerini sattıkları anlamına gelen 8.700 ve 9.700 dolarlık pozisyonların kapatılması izledi. kar. Öte yandan, mavi çizgilerin gösterdiği gibi, göreceli olarak daha büyük yeni pozisyonlar 10.000 $ ‘a ve daha sonra 11.000 $ ile 12.000 $ arasında kuruldu..

Bir yükseliş büyüsü sırasında eski pozisyonların kapatılması, uzun vadeli piyasa katılımcıları karlarını fark ettikleri ve bu işlemlerden çıktıkları için fiyat üzerindeki aşağı yönlü baskıyı azaltır. Bu, daha yüksek giriş fiyatlarıyla tüccarları ve yatırımcıları veya mevcut fiyat seviyelerinde yeni kurulan pozisyonları geride bırakır. Bu yeni pozisyonlar, daha sonra, fiyat için bir taban veya destek bölgesinin oluşturulmasına katkıda bulunur; bu durumda, bu durumda, muhtemelen 10.000 $ seviyesinde oluşacaktır – önceki bölümdeki bulgularımızı destekler.

Gerçekleşmiş karlar ve zararlar – Piyasa varsayımlarını ortaya çıkarma

UTXO’ların harcanmamış olmaları nedeniyle gerçekleşmemiş karları ve zararları yansıtması gibi, harcanan çıktılar çeşitli fiyat noktalarında gerçekleşen kar ve zararları hesaplamak için analiz edilebilir. Kâr alma doğal bir piyasa olgusu olsa da, uç değerler – hem gerçekleşen kârlar hem de gerçekleşen zararlar için – piyasadaki dengesizliklere işaret edebilir..

Aşağıdaki grafik gerçekleşen P’yi gösterir&Çeşitli zamanlarda L (ABD doları cinsinden) ve son dört yıldaki BTC fiyatları.

Çeşitli Bitcoin fiyat noktalarında gerçekleşen kar ve zarar, Temmuz 2016 - Temmuz 2020Gerçekleşen P&Bitcoin ağındaki L, Temmuz 2016 – Temmuz 2020. Kaynak: Catallact.com

Burada iki önemli artış var: Aralık 2017’de gerçekleşen karları temsil eden birincisi (yeşil) (Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 $ ‘ın üzerinde) ve ikincisi Mart 2020 çöküşü sırasında gerçekleşen kayıpları (kırmızı) gösteriyor..

Geriye dönüp bakıldığında, ilk aşamadaki alıcılar ve ikinci aşamadaki satıcılar büyük ölçüde dezavantajlıydı. 2017’deki aşırı kar elde etme, bir "şimdi ya da asla" tutumu veya değer kazanan fiyat seviyelerine güven eksikliği gösteren tutum. Öte yandan, Mart 2020’deki aşırı zarar gerçekleşmesi, bir "yap yada öl" senaryo, korku ve çaresizliği yansıtan.

Bununla birlikte, daha yakın zaman dilimlerine baktığımızda, Mart ayı çöküşünün tetiklediği zararların, panik yapanlar piyasadan çoktan çıkmış olması nedeniyle gerçekleşen büyük artıştan sonra önemsiz seviyelere düştüğü için piyasaya biraz rahatlama sağladığını görebiliriz..

Mart 2020'den Temmuz 2020'ye kadar çeşitli Bitcoin fiyat noktalarında gerçekleşen kar ve zararGerçekleşen P&Bitcoin ağında L, Mart 2020 – Temmuz 2020. Kaynak: Catallact.com

Benzer şekilde, son aylarda kar gerçekleşme örnekleri de önemli ölçüde düşüktü, bu da daha az tüccar ve yatırımcının satış yaptığı, yani karlı pozisyonlarından çıktığı anlamına geliyor. Bu, özellikle Bitcoin’in yaklaşık 8.500 ila 14.000 dolar arasında işlem gördüğü Haziran ve Temmuz 2019 ile karşılaştırıldığında dikkat çekicidir..

Bu düşük gerçekleşen kâr eğilimi, piyasa vadesine bağlanabilir ve bu durum, tüccarların ve yatırımcıların, ralli birçokları tarafından tek seferlik bir olay olarak kabul edildiği 2017’de olduğu gibi, şu anda nakde çevirmek için acele etmediklerini gösteriyor. Gerçekleşen kayıpların olmaması ise, zayıf el denen ellerin paniğin ilk belirtilerinde piyasayı terk etmesine ve fiyat değerlenmesinin önünü açmasına bağlanabilir..

Piyasa katılımcılarının – geçmişte aynı seviyelerde yaptıkları gibi – mevcut seviyelerde kar elde etmek için çabalamadıkları gerçeği, piyasa zihniyetinde ve beklentilerinde bir değişime işaret ediyor. Tüccarlar ve yatırımcılar açıkça mevcut seviyelerin mantıksız veya sürdürülemez olduğunu düşünmüyor.

Gerçekleşmemiş karlar ve zararlar – Pazarın durumu

Fark edilen P’deki düşüş eğilimini fark ederken&Son birkaç ayda L, gerçekleşmemiş kârların aralıklarını ve oranlarını incelemek, daha fazla bilgi sağlayabilir ve bulgularımızı ve varsayımlarımızı doğrulamaya yardımcı olabilir..

Aşağıdaki grafik, UTXO’ların oranlarını ve fiyat aralıklarını göstermektedir. paranın içinde (yani kârda) veya paranın dışında (yani kayıp halinde) zamanla.

Haziran 2017'den Temmuz 2020'ye kadar çeşitli Bitcoin fiyat noktalarında gerçekleşmemiş kar ve zararGerçekleşmemiş P&Bitcoin ağında çeşitli fiyat noktalarında, Haziran 2017’den Temmuz 2020’ye kadar. Kaynak: Catallact.com

Bu grafikte kar ve zarar açısından gösterilen üç ana faiz dönemi vardır – 2017 zirvesi, 2019 ayı piyasasının dip noktası ve 10.000 $ ‘ın üzerindeki mevcut fiyat seviyeleri..

İlk durumda, fiyat neredeyse 20.000 $ ‘a dokunduğu için pozisyonların çoğu anlaşılır bir şekilde kârdaydı. İkinci durumda, Bitcoin 4.000 doların altına düştü ve çoğu pozisyonu kırmızıya veya yukarıdaki grafikte pembeye koydu. Bununla birlikte, üçüncü, daha yeni örnekte, kârdaki madeni paraların oranı nispeten yüksekken, kayıpta olanlar azdır – fiyatı hala 2019’un en yüksek seviyelerinden daha düşük olsa da..

Mart 2020’deki çöküşün ardından gerçekleşen bu son gerçekleşmemiş kar ve zarar modeli iki ana faktöre bağlanabilir: Zarar gören tüccarlar zaten pozisyonlarını kapattılar, kayıplarını fark ettiler ve çöküş sırasında ve sonrasında nispeten düşük fiyatlardan BTC satın alan tüccarlar artık kolayca. kârda.

Gerçekleşen kârların da daha önce gösterildiği gibi düşük olması, neredeyse tüm açık pozisyonlar mevcut seviyelerde kârda olmasına rağmen, piyasa katılımcılarının orta ve uzun vadede daha da büyük kazançlar beklediğini göstermektedir..

SOPR – Pazar eğilimlerinin bir göstergesi

Harcanan çıktı kar oranı veya SOPR, esas olarak piyasa katılımcılarının ortalama olarak varlıklarını kârla satıp satmadığını gösterir. 1’in üzerindeki bir oran ortalama olarak karlı harcamaları gösterir ve 1’in altındaki rakamlar zararla satışı yansıtır.

Bu oran, tüccarların ve yatırımcıların tipik olarak davranış biçiminden dolayı piyasa eğilimlerinin bir göstergesi olarak kullanılabilir (yani, kar arama ve zararları en aza indirme).

Yükselen bir piyasada, piyasa katılımcıları fiyatın artmasını beklediklerinde, varlıklarını zarar karşılığında satmaları pek olası değildir. Bu, SOPR’nin yükseliş büyüsü süresince 1’de veya üzerinde kalmasıyla sonuçlanır. Benzer şekilde, bir ayı piyasasında, tüccarlar ve yatırımcılar dengeyi kırıp çıkmak için beklerler, bu da SOPR 1’e ulaştığında satış baskısı ile sonuçlanır ve tekrar aşağıya çekilir..

Aşağıdaki grafik, 2018-2019 ayı piyasası sırasında SOPR ile bu davranışı sergilemektedir. Turuncu kutu, bu düşüş büyüsünün çoğunda oranın nasıl 1’in altında kaldığını vurgular – yani çoğu insan, başa baş fiyatlardan satış baskısı nedeniyle zararla satış yapıyordu..

Bitcoin'in fiyat noktalarında SOPR'si, Haziran 2018 - Nisan 2019Bitcoin’in çeşitli fiyat noktalarında SOPR’si, Haziran 2018’den Nisan 2019’a kadar. Kaynak: Catallact.com

Alternatif olarak, aşağıda gösterildiği gibi, son birkaç aydaki SOPR’ye bakarsak, değerin çoğunlukla 1’in üzerinde nasıl kaldığını görebiliriz, bu da piyasa katılımcılarının fiyat eğilimi konusunda iyimser olduklarını ve satmadan önce kâr etmeyi beklediklerini gösterir..

Mart 2020 - Ağustos 2020 fiyat noktalarında Bitcoin'in SOPR'siBitcoin’in SOPR’si Mart 2020’den Ağustos 2020’ye kadar çeşitli fiyat noktalarında. Kaynak: Catallact.com

Sonuç

Bu rapor, Bitcoin’in mevcut fiyat seviyelerinde güçlü bir desteğe sahip olup olmadığını tartışmak ve sonuçlandırmak için çok sayıda zincir içi veri kümesindeki eğilimleri belirlemeyi amaçlıyordu – son zamanlarda 10.000 doları geçti ve şu anda yaklaşık iki hafta boyunca 11.000 doların üzerinde işlem gördü..

Bitcoin blok zincirinin izlediği UTXO modeli, harcanan ve harcanmamış işlemleri izlemeyi mümkün kılar. Fiyat bilgileriyle birleştirildiğinde, bu veri kümeleri piyasa davranışına ve Bitcoin holdinglerinin makro durumuna ilişkin içgörüleri ortaya çıkarabilir..

Değerlendirmemiz için UTXO konumlarını, son haftalarda UTXO holdinglerindeki değişiklikleri, gerçekleşen ve gerçekleşmemiş kar ve zararları ve aşağıdaki sonuçlara ulaşmak için harcanan çıktı oranlarını dikkate aldık:

  • Piyasa katılımcıları, fiyat 10.000 $ ‘a kadar yükselip geçtiği için yeni, büyük BTC pozisyonları oluşturuyorlar..
  • Çok sayıda eski pozisyon (6.200 ila 9.700 $ arasında) son zamanlarda (son yedi hafta içinde) kar için kapatıldı ve BTC’nin fiyatı üzerindeki aşağı yönlü baskıyı azalttı..
  • Nisan 2020’den itibaren gerçekleşen karlar ve zararlar, önceki fiyat dalgalanmaları ve düşüşleriyle karşılaştırıldığında çok uysaldır, bu da piyasa olgunluğunu ve iyimserliği gösterir..
  • Mevcut seviyelerde gerçekleşmemiş karlar ve zararlar iyimser bir piyasayı temsil ediyor, tüccarlar ve yatırımcılar görünüşe göre gelecekte daha büyük kazançlar bekliyorlar..
  • Nisan 2020 SOPR değerleri de cari fiyatlarla iyimserliği ve genel olarak olumlu bir piyasa eğilimini yansıtıyor..

Bu içgörüler ışığında, Mart 2020’deki çöküşün zayıf ellerin piyasadan çekildiğini görerek, kademeli olarak toparlanmasına ve 10.000 $ ‘ı geri kazanmasına izin verdiği anlaşılıyor – bu da bugün çoğu açık pozisyonu yeşil.

Dahası, mevcut seviyelere (10.000 $ ile 12.000 $ arasında) yol açan pozisyon birikimi, mevcut kar alma ılımlılığı ile birleştiğinde, bu fiyatların katılımcılar tarafından makul giriş noktaları olarak kabul edildiğini gösteriyor. Ayrıca, kâr edenlerin gelecekte daha büyük kazançlar için madeni paralarını tutmaya istekli olduklarını da gösteriyor..

Bu gözlemler – ileriye doğru hareket eden görünürdeki düşüş baskısı eksikliği ve bu son fiyat hareketiyle ilgili genel olarak olumlu piyasa duyarlılığı ile birlikte – piyasanın 10.000 $ ‘ın altında Bitcoin ticareti yaptığı günlerin numaralandırılabileceğini gösteriyor..

Bu analizi yararlı bulduysanız, aşağıdaki bu raporun PDF sürümünü görüntüleyebilir, indirebilir ve paylaşabilirsiniz:

Tam Ekran Görüntüle

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından seçilmiş haberler.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map