Yüksek Gaz Ücretleri Ethereum’un DeFi Büyümesini Destekleme Kapasitesini Engelliyor

OKEx Insights’ın DeFi Özeti, merkezi olmayan finans dünyasının haftalık incelemesidir.

DeFi pazarı anlık görüntüsü

Düzeltmeye rağmen, merkezi olmayan finans piyasası, DeFi ürünlerinde kilitlenen toplam değer 8,8 milyar dolardan 9,4 milyar dolara yükseldiğinden bu hafta pozitif ivmesini sürdürdü..

Yönetişim belirteci UNI’nin piyasaya sürülmesinin ardından, Uniswap, en fazla USD değerinin kilitlenmesine sahip olduğu için DeFi alanında en üst sırayı yeniden kazandı. Merkezi olmayan borsa da% 18,7’lik bir piyasa hakimiyet yüzdesine ulaştı – DEX’ler haftalık ortalama işlem hacminde% 5’lik bir düşüş gördü..

Verim tarımı alanında, Uniswap aynı zamanda kilitli 1,4 milyar dolar ile en büyük likidite havuzuydu. Merkezi olmayan kredilendirme açısından, toplam borçlanma hacmi haftalık% 26 artışla 2,1 milyar dolara ulaştı.

DeFi dünyasındaki temel ölçümler bu hafta olumlu ivmesini sürdürdü. Kaynaklar: DeFi Nabız ve DeBank

UniLogin kapanıyor

Ethereum ilk katılım çözümleri sağlayıcısı UniLogin, duyuruldu Ethereum ağındaki yüksek gaz ücretlerini gerekçe göstererek 18 Eylül’de kapatıldı. Kurucu ortağı Alex Van de Sande’ye göre, makul gaz ücretleri projenin hayatta kalması için çok önemlidir..

Kullanıcılar için yeni bir çoklu imza cüzdanı dağıtmak, Ethereum Ad Hizmeti kayıtları yapmak ve DAI işlemleri eklemek için UniLogin’in aktarıcısını kullanmak, kullanıcıların bir gaz ücreti ödemesini gerektiren yeni bir zincir içi işlem gerektirir – bu yükselişin ardından aşırı derecede pahalı hale gelen bir şey DeFi. Van de Sande, yeni kullanıcıları işe alma maliyetinin kullanıcı başına 130 ABD dolarının üzerinde olduğunu ve bu maliyetin her biri için yeni bir donanım cüzdanı kurmaya eşdeğer olduğunu sözlerine ekledi..

DeFi ateşi yüksek gaz ücretlerine yol açtı

Ethereum ağındaki gaz ücreti, bir işlem yapmak veya blok zinciri üzerinde akıllı bir sözleşme yapmak için gereken fiyattır. Gaz ücreti en yaygın olarak gwei cinsinden ölçülür. eşittir 0.000000001 Ether (ETH).

Altının likidite madenciliğine hücumunun ardından, Ethereum ağındaki yüksek gaz ücretleri kripto topluluğunda geniş çapta tartışıldı. Ethereum’da algoritmik bir para piyasası protokolü olan Compound, DeFi alanındaki likidite madenciliği çılgınlığının başlangıcına işaret eden, yönetişim belirteci COMP’u Haziran ortasında piyasaya sürdü..

COMP’un piyasaya sürülmesi, Ethereum blok zincirinde gerçekleştirilen işlemlerin sayısını artıran, verim çiftliği projeleri için büyük bir talebe yol açtı. Bu, Ethereum ağının tıkanmasına ve katılımcıların işlemlerini gerçekleştirmek için daha yüksek gaz ücretleri ödemesine yol açtı. Sonuç olarak, DeFi tokenlerinin likidite madenciliği, son üç ayda günlük gaz ücretlerinde sürekli bir artışa yol açtı. Kullanılan günlük gaz, Eylül ayı başlarında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 80,18 milyara ulaştı..

Ethereum ağında günlük kullanılan toplam gaz, Compound yönetişim jetonunu piyasaya sürdükten sonra istikrarlı bir şekilde arttı. Kaynak: Etherscan.io, OKEx Insights


Ethereum ağında kullanılan artan gaz miktarı, harcanan ortalama gaz ücretindeki ani artışla aynı zamana denk geldi. Aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi, dört yerde ortalama gaz ücretlerindeki artışlar, likidite madenciliği için yeni DeFi tokenlerinin piyasaya sürülmesinden kaynaklandı. Örneğin, ortalama gaz fiyatı, COMP’un piyasaya sürülmesi sırasında Haziran ortasında 709 gwei’ye ulaştı. Ağustos ortasında YAM, Eylül başında SUSHI ve geçen hafta UNI gibi diğer DeFi token listeleri de Ethereum ağında tıkanıklığa ve harcanan ortalama gaz fiyatında kayda değer artışlara yol açtı..

Ethereum ağındaki ortalama gaz fiyatları, yeni likidite madenciliği jetonlarının piyasaya sürülmesiyle birlikte yükseldi. Kaynak: Etherscan.io, OKEx Insights

En çok Ether harcayan en iyi kullanıcılar, DeFi’nin Ethereum ağındaki aktiviteye hakim olduğunu belirtti. Uniswap v2, son 30 günde harcanan toplam Ether’in% 30’unu oluşturdu ve bunu Tether’in% 24’ü izledi.

Gaz, öncelikle DeFi ile ilgili projeler tarafından kullanılmaktadır. Kaynak: Ethgasstation.info

Yüksek gaz ücretleri Ethereum’u sürdürülemez hale getiriyor

Likidite madenciliğinin popülaritesi, DeFi ile ilgisi olmayan Ethereum projelerinin pahasına geliyor..

UniLogin’in Van de Sande’sine göre, önemli DeFi oyuncuları, Ethereum blok zincirinin oyunlar, fungible tokenler ve merkezi olmayan özerk organizasyonlar gibi diğer kullanımlarını fiyatlandırıyor. Bu, DeFi protokollerinin ve merkezi olmayan borsaların hakim olduğu geçen ay Ethereum ağındaki günlük işlem hacminde görülebilir..

Ethereum ağının son 30 gün için günlük işlem hacmi. Kaynak: Dapp.com

Ethereum Layer-2 ölçeklenebilirlik çözümleri çıkış yolu mu?

Ethereum ağındaki ölçeklenebilirlik eksikliği, DeFi kaynaklı gaz ücretlerinin hızla artmasının ardından bir kez daha ortaya çıktı. Bu aynı zamanda Ethereum’un sürekli büyüyen DeFi ekosistemini desteklemek için doğru platform olup olmadığı endişesini de gündeme getiriyor. Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, stresli yüksek gaz ücretleri için çözümlerin ikinci katman çözümlerle zaten mevcut olduğu. Buterin, ikinci katman ölçeklenebilirlik çözümlerine sahip uygulamaların saniyede 2.500 işlemle basit ödemeleri işleyebileceğini iddia ederken, bu uygulamaların benimsenmesi sınırlıdır ve topluluğu bunları kullanmaya çağırdı..

Ethereum ağındaki gaz ücreti yükünü hafifletmek için, önde gelen DeFi protokollerinden bazıları Layer-2 çözümlerini deniyor. Örneğin, zincir üstü sentetik varlık protokolü Synthetix yayınlandı ikinci katman çözümü, "Fomalhaut," Synthetix, İyimser sanal makineler ve bir Katman 2 çözümü olan İyimser Toplama’nın bir kombinasyonu olan Optimistic Ethereum’da SNX hissesini denemek için teşvik edilmiş bir testnet başlattı. Testnet sürümü, küçük SNX stakerları için gaz maliyetlerini azaltmayı amaçlamaktadır. Benzer şekilde, merkezi olmayan borç verme protokolü Aave duyuruldu Ağustos ayında, ERC-20 token işlemlerinde yer alan tüm ödemeler için gaz ücretlerini kendi aTokens’leriyle değiştirmeyi planlıyor..

Katman-2 ölçeklenebilirlik çözümleri, yoğun Ethereum ağı için bir umut ışığı sunarken, DappRadar’ın baş analisti Ilya Abugov, yüksek gaz ücretleri devam ederse DeFi proje ekiplerinin Ethereum’dan diğer blok zincirlerine geçeceği konusunda uyardı. OKEx Insights’a şunları söyledi:

"Proje ekipleri, kullanıcıları ve geliştiricileri çekmek için gaz ücretlerini düşürmek için rekabet eder. Ethereum dışında, IOST ve NEO gibi diğer blok zincirleri kendi DeFi girişimlerini başlatıyor. Ethereum Layer-2 ölçeklendirme çözümleri, kullanıcılar için gaz ücretlerini düşürmek için büyük bir potansiyel sunarken, kullanıcılar ve proje ekipleri, yaklaşan Ethereum 2.0 yüksek gaz ücretleri sorununu etkili bir şekilde çözemezse, likiditelerini Ethereum’dan diğer blok zincirlerine taşımaya başlayabilir.."

DeFi’ye girmeye hazır mısınız? OKEx Earn ile kolay yoldan likidite madenciliğine başlayın.

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından seçilmiş haberler.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map