Yearn.finance gelecekteki gelişme ile Bitcoin’in ideolojisi arasında bir denge kurmayı öneriyor

OKEx Insights’ın DeFi Özeti, merkezi olmayan finans sektörünün haftalık incelemesidir.

DeFi Digest resmi

Satıcılardan gelen baskı bu hafta da devam etti ve ademi merkeziyetçi finans bundan muaf değildi. DeFi ürünlerinde kilitlenen toplam değer 21 Ocak’ta 21.92 milyar dolara geriledi, ancak son üç günde kayıpları yeniden kazanarak 25.81 milyar dolara ulaştı..

Ek olarak, merkezi olmayan borsaların haftalık ortalama işlem hacmi% 11 düştü ve bu yazının yazıldığı tarih itibariyle 1.79 milyar dolara ulaştı. Uniswap, DEX’ler arasındaki liderliğini% 41 pazar payı ile sürdürdü.

DeFi kredilendirme alanındaki toplam borçlanma hacmi de Compound’un bu sektördeki pazar hakimiyetini% 48 pay ile sürdürmesiyle% 4 düşmüştür. Curve, en büyük likidite havuzu olarak liderliğini korudu – toplam değeri 1,32 milyar $ olarak kilitlendi ve haftalık% 17 artış gösterdi.

DEX’lerde haftalık ortalama işlem hacimleri önemli bir düşüş gördü. Kaynak: DeFi Pulse ve DeBank

Bitcoin’in sabit tedarik ideolojisini paylaşmak

Topluluk, YFI tokenlerinin basılmasıyla ilgili yeni bir finansman teklifini tartıştıktan sonra, DeFi getiri toplayıcı Yearn.finance için telaşlı bir hafta oldu. Argüman, protokolün orijinal vizyonu ile gelecekteki gelişimi arasında bir değiş tokuş sunar..

Yearn.finance bir dizi DeFi ürünleri Ethereum blok zincirinde kredi toplama, getiri üretimi ve sigorta sağlar. Protokolün bir yönetişim jetonu, YFI vardır ve genel olarak, ön madencilik, ekip tahsisi veya kurucu ödülleri olmaksızın toplam arzı 30.000 jetonda sabitleyerek Bitcoin ile benzer bir tedarik felsefesini paylaşmıştır. YFI’nın bu kıtlığı, Uniswap’taki listelemesinin ilk haftasında% 35.000 gibi büyük bir getiri sağladı..

Eylül 2020’de Yearn.finance kurucusu Andre Cronje önerilen 30.000 tokenlik bir hard-cap belirleyerek gelecekteki YFI ihraçlarının önlenmesi. Ancak, öneri – gerçek olmasına rağmen – yasalaştırılmadı. kazanılmış % 90’ın üzerinde onay. Yearn geliştiricisine göre "Trakeopteryx," Cronje, YFI token arzı için resmi bir Yıl İyileştirme önerisi veya YIP yapmadı. Oradaydı bağlayıcı oy yok YFI basım anahtarlarını yakmak için. Sonuç olarak, şu anda toplam YFI arzında sabit bir sınır yoktur..

Yearn geliştiricileri tutma

YFI’nin toplam arzına ilişkin tartışma, Yearn topluluğu protokolün gelecekteki gelişimi üzerine tartışmaya başladığında bir kez daha masaya yatırıldı. Topluluk üyesi "yfi_lit" Yearn geliştiricilerini elde tutma konusundaki endişelerini dile getirdi ve önerilen kalkınmayı teşvik etmek için 1.000 YFI jetonu basmak. Ancak seçmenlerin% 60’ı teklife karşı çıktı.

Yearn topluluğu, YIP-56 önerisi aracılığıyla geliştiricileri ödüllendirme konusunda bir fikir birliği oluşturuyor gibiydi – Satın Alma ve İnşa Etme Hasreti. Sözde "BEBEK" teklif yeni YFI oluşturmayacaktır ve iki temel amacı vardır:

  1. YFI stake etme ödüllerini YFI geri alımları ile değiştirin
  2. YFI yönetişim kasasını emekliye ayırın

Teklifin arkasındaki kişiler, YFI’nin düşük yıllık getiri oranının sahipleri için rekabetsiz hale getirdiğine inanıyor. Bu, YFI sahiplerini yönetişime katılmaktan caydırabilir. Teklif yürürlüğe girerse, YFI geri alımları, yalnızca yönetişim jetonlarını hissedenler yerine her YFI sahibine fayda sağlayacaktır. YFI geri alımları yoluyla sermaye kazancı, stake ödülleri yoluyla temettü gelirinden daha az vergilendirilebilir. Dahası, yönetişim kasasının kullanımdan kaldırılması, kullanıcıların diğer DeFi protokollerinde likidite havuzlarında YFI sağlamış olsalar bile yönetişime katılmalarına izin verecektir..

Teklif ile geçti % 99’un üzerinde onay.


Yeni YFI basımı

22 Ocak’ta, on bir çekirdek geliştirici ve topluluk üyesi bir teklif aranan "Funding Yearn’ın geleceği" 6.666 YFI basma çabasıyla – üçte biri, üçte ikisi Yearn topluluğu tarafından yönetilen hazineye konulacak olan çekirdek katkıda bulunanlara gidecek.

Yearn ekibi, en son finansman teklifinin BABY teklifinin vizyonunu sağlamlaştırırken temel katkı sağlayanları koruduğuna inanıyordu. Geliştiricilere yönelik ödül paketlerinin rekabetçi olmadığını ve bazı katılımcıların diğer projelerin ekipleri tarafından saldırıya uğradığını kabul ettiler. Özellikle, Yearn.finance sadece 500.000 $ ‘lık bir operasyonel hazineye ve takıma tahsis edilmiş sıfır tokene sahipti – bu da Uniswap ve Compound gibi rakiplerle rekabet etmeyi neredeyse imkansız hale getiriyor..

Protokoller Hazine büyüklüğü (ABD doları) Takımlara tahsis edilen jetonlar (USD)
Yearn.finance 500.000 $ 0
Uniswap ~ 2 milyar $ ~ 4 milyar
Bileşik ~ 176 milyon ~ 580 milyon

Yearn.finance, sınırlı hazine kaynakları ve ekiplere token tahsis edilememesi nedeniyle yetenekleri elinde tutmakta zorlandı. Kaynak: Yearn.finance

Çekirdek geliştiricileri korumak için Yearn ekibi, protokol ile rakipler arasındaki boşluğu doldurmanın tek makul yolunun darphane olduğunu belirtti. Ekip, Yearn topluluğundan geri bildirim aldıktan sonra, geliştiriciyi elde tutmak için rekabetçi bir plan sağlamak için% 20’lik bir artışın minimum uygulanabilir miktar olduğuna karar verdi. Bu nedenle, yukarıda belirtilen 6.666 YFI darphanesini – mevcut toplam arzın% 22’sini – önerdiler..

Uygun geliştiriciler için tazminat paketlerini ve hakediş şartlarını sonuçlandırmak için bir tazminat çalışma grubu kurulacaktır. Çalışma grubu ayrıca yeni katılımcıların işe alınmasından da sorumlu olacaktır..

Bu arada hazinedeki fonlar, gelecekteki katkıda bulunan teşvikleri, likidite madenciliği programları ve protokol birleşmeleri gibi çeşitli kullanım durumlarında kullanılacaktır. Ek olarak, basılan YFI, aşağıda belirtilen devam eden harcamaları da destekleyebilir. YIP-54.

İlgi çekici bir Youn topluluğu

Yearn topluluğu en son finansman teklifini prensipte kabul ederken, YFI para basma miktarı ve çekirdek geliştirici ekibine tahsis edilen YFI oranı hakkında farklı görüşlere sahipti. Teklifin yazılması sırasında, teklif% 70 onay almıştır ve yönetişim aracı aracılığıyla resmi bir oylama yapılması beklenmektedir..

YFI’nin basımını çevreleyen son öneriler şiddetli tartışmalara yol açarken, Yearn çekirdek ekibi topluluğun katılımından büyük ölçüde memnun kaldığını ifade etti. Cronje belirtilen Bu haftanın başlarında bir tweet’te, tartışmaların izlenmesinin büyüleyici olduğunu ve bunun topluluk yönetiminin sağlam bir örneği olduğuna inandığını söyledi..

OKEx Insights, piyasa analizleri, derinlemesine özellikler ve kripto profesyonellerinden seçilmiş haberleri sunar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map