YAM Finance, V3 Lansmanı ile Küllerden Yükselmeye Çalışıyor

OKEx Insights’ın DeFi Özeti, merkezi olmayan finans dünyasının haftalık incelemesidir.

DeFi Market Snapshot’ı

Merkezi olmayan finans piyasası, kilitlenen toplam değer 6,8 milyar dolardan 8,8 milyar dolara yükselirken bu hafta pozitif ivmesini toparladı. Aave, en yüksek USD değeri kilitlenerek ilk sırayı aldı ve% 15,3 pazar hakimiyeti elde etti.

Merkezi olmayan kredilendirme açısından, toplam borçlanma hacmi haftalık% 15 artışla 1,67 milyar dolara ulaştı.

Merkezi olmayan borsalar, Uniswap’ın hakim olduğu haftalık ortalama işlem hacminde% 28’lik bir düşüş gördü..

Verim tarımı alanında Swerve, 9.01 milyar dolarlık kilitli en büyük likidite havuzuydu.

DeFi dünyasındaki temel ölçümler öncelikle bu hafta düzeldi. Kaynaklar: DeFi Nabız ve DeBank

Haftanın DeFi Haberleri

Bu hafta DeFi topluluğunda iki önemli kilometre taşı elde edildi:

  1. YAM Finans yeniden başlatıldı onun protokolü.
  2. Uniswap, yönetişim jetonu UNI’yi piyasaya sürdü.

OKEx Insights’ın DeFi Özetinin bu sayısında, YAM Finans’ın yeniden lansmanına daha derinlemesine dalacağız..

YAM Finansmanı Tasarrufu

Olarak tanımlandı "asgari düzeyde uygulanabilir parasal deney," YAM Finans fiyat istikrarı ve yönetiminde yenilikler arayan merkezi olmayan bir stabilcoin. 

En dikkate değer özelliği, elastik tedarik belirteci YAM. Bu, YAM arzının piyasa koşullarına yanıt olarak genişleyebileceği ve daralabileceği anlamına gelir. Fiyat istikrarını sağlamak için, her YAM tedarik genişlemesinin% 10’u, ABD doları cinsinden bir stabilcoin olan yCurve’yi satın almak için kullanılır ve YAM hazinesinde saklanır. Her YAM’nin değeri 1 ABD Dolarını hedefler. 

Yönetim için YAM Finance, topluluğun YAM protokolünün işlevselliğini belirleyebileceği ve YAM hazinesini yönetebileceği zincir içi yönetişimi benimser..


YAM Finance ilk olarak 11 Ağustos’ta piyasaya sürüldü ve piyasa değeri yükseldi iki günde sıfırdan 57 milyon dolara. Bununla birlikte, YAM kurucu ortağı Brock Elmore, 13 Ağustos’taki protokoldeki kritik bir hata keşfetti ve bu, YAM tokenlerinin büyük bir satışına ve değerinde% 90’lık bir düşüşe yol açtı..

Kritik bir hata keşfedildiğinde YAM tokenlerinin fiyatı düştü. Kaynak: CoinGecko

Göre resmi duyuru, hata YAM yeniden finansman sözleşmesinde bulundu ve protokolün rezervine büyük miktarda fazladan YAM gönderdi. Hata ayrıca YAM’ın yönetiminde yeterli çoğunluğu imkansız hale getirdi, bu da hiçbir yönetişim eyleminin yapılamayacağı ve YAM hazinesindeki fonların kilitlendiği anlamına geliyor.. 

YAM Finance’i kurtarmak için ekip, protokolü yeniden başlatmak için iki aşamalı bir süreç önerdi:

  1. Birinci aşama, YAMv1’den YAMv2’ye geçiş yapmaktı.
  2. İkinci aşama, YAM sistemi üzerinde eksiksiz bir denetim yürütmek ve YAM V3 olarak yeniden konuşlandırmaktı.

Teklif, YAM Finans topluluğu tarafından kabul edildi ve protokol başarıyla tamamlandı göç etti 22 Ağustos’ta v1’den v2’ye, topluluk için zincir dışı yönetişim sağlıyor. İkinci versiyonda, topluluk üyelerinin teklif sunması için bir yönetişim forumu başlatıldı. Ayrıca, jeton sahipleri imzalarını kullanarak tekliflere oy verebilir. Ayrıca, token sahiplerinin v2 belirteçlerini YAM V3 protokolüne dönüştürmelerine olanak tanıyan yeni bir YAMv2 ERC-20 jetonu oluşturuldu.. 

YAM Finance v2’nin piyasaya sürülmesinin ardından ekip, protokolün tam bir denetimini gerçekleştirmek için Peckshield Inc. ile işbirliği yaptı. Tam denetim başarıyla gerçekleştirildi Tamamlandı 10 Eylül’de ve protokolde kritik bir hata bulunamadı. Denetim sırasında bulunan 15 hatanın tamamı ekip tarafından giderildi. Sonuç olarak, protokol yeniden konuşlandırıldı ve üçüncü sürüm planlandığı gibi 18 Eylül’de başlatıldı. 

YAMv3 likidite madenciliği Uniswap’i daha da artırabilir

Belirtildiği gibi bir duyuru, YAM / yUSD Uniswap likidite sağlayıcı havuzu, YAM Finance V3’ün teşvik edilen tek ödül havuzudur. Kullanıcılar, kriptolarını havuza sağlayabilir ve ödül olarak YAM jetonları kazanabilirler. rezerv varlık yUSD olacak ve YAM hazinesi Uniswap LP havuzunda yUSD satın alacak.

YAM / yUSD Uniswap LP havuzu, toplamda yaklaşık 925.000 YAM jetonu olan YAM / yUSD getirisi ödüllerini tutacak. Her hafta toplamın% 10’u olan 92.500 YAM dağıtılacaktır. Ödül arzı her hafta% 10 azalacak. Mevcut YAMv2 jeton fiyatı 25 ABD doları ile ilk haftada dağıtılan YAMv2’nin değeri 2,31 milyon ABD dolarıdır..

Kullanıcılar COMP, LINK ve MKR gibi sekiz kripto para biriminden birini stake ederek YAM kazanabilirler. Bu tür bir esneklik, DeFi topluluğunun ilgisini uyandırdı ve 500 milyon dolar, piyasaya sürülmesinin ilk gününde ilk YAM protokolünde kilitlendi. Protokol akıllı sözleşme hatasından düştüğünde, YAM tarafından desteklenen DeFi tokenlerinin fiyatı da düştü. Örneğin, Ampleforth 0,90 ABD Dolarından 0,71 ABD Dolarına düştü..

Takiben ilan edilen program 15 Eylül’de YAM Finance V3’te YAMv2’nin fiyatı bir kez daha 24 dolardan 33 dolara yükseldi. 

YAMv2’nin fiyatı. Kaynak: Uniswap.info

YAMv3 için, YAM’ın çiftçilik ödülü YAM / yUSD Uniswap LP havuzunda yoğunlaşacaktır. Uniswap’in yönetişim belirteci olan UNI’nin piyasaya sürülmesinin ardından Uniswap için başka bir destek sağlayacak olan YAM kazanmak için kullanıcıların fonlarını Uniswap LP havuzuna biriktirmeleri mümkündür..

Topluluk odaklı bir stabilcoin

YAM V3, topluluk odaklı stabilcoinler için bir deney olmaya devam ediyor. YAM Finans topluluğu, YAM V3’ün başlangıç ​​parametrelerini oylayarak protokolün yönetimine katkıda bulundu. Bunlar kararlar Varlıkları rezerve etmek için güncellemeler, çiftçilik ödüllerinin token sahiplerine dağıtımları, hata ödül programlarının kurulumu ve daha fazlasını içeriyordu.

YAM’ın esnek bir kripto para birimi arzına sahip stabilcoin rakibi olan Ampleforth ile karşılaştırıldığında, YAM Finance, yönetişim süreci topluluk tarafından dikte edildiğinden daha yüksek bir ademi merkeziyet derecesine sahiptir..

Ödüller ve YAM belirteç dağıtımı

YAM Finance V3’ün piyasaya sürülmesi, token sahiplerine ve delegatörlere token ödül dağıtımını ana hatlarıyla açıkladı..

YAMv2 jeton sahipleri için, jetonlarını YAM V3’e 1: 1 oranında, istedikleri zaman taşıyabilirler. Tokenları taşındıktan sonra, tokenlerin% 50’si anında kullanılabilirken, kalan% 50’si 30 gün boyunca YAM protokolüne yatırılacaktır..

V1’den v2’ye ilk geçişi kaçıran YAM token sahipleri için YAM ekibi, tokenları YAM V3’e taşımalarında onlara yardımcı olmak için bir multisig oluşturacak. Bu yardım, geçiş döneminin sona ermesinden sonra YAMv1 jetonları satın alanlara uygulanmayacaktır..

Temsilciler, YAMv1’den YAMv2’ye geçişi kolaylaştırmak için oy kullanan kişilerdir. Delegatörleri ödüllendirmek için 27’den fazla oyları varsa 1: 1 YAMv3 ödülü alacaklar. 27 oya eşit veya daha az oya sahip olan delegatörler, 27 jetonluk düz bir ödül alacaklar. Ödüller, 90 günden fazla süreyle sürekli olarak kazanılır..

Kaydedilen YAM’ler

Başından itibaren "YAM’yi kaydedin" YAMv3’ün son lansmanının girişimi, YAM Finans’ın DeFi topluluğu tarafından geniş çapta desteklendiği açıktır. Aktif YAM Finans topluluğu, YAM belirtecinin uzun vadeli değerinin anahtarı olacaktır..

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından seçilmiş haberler.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map