Perakende tüccarlar, GME pompasının ardından sentetik varlık pazarlarını tercih ediyor

OKEx Insights’ın DeFi Özeti, merkezi olmayan finans endüstrisinin haftalık incelemesidir.

DeFi Digest resmi

Merkezi olmayan finans piyasası, bu hafta genel kripto para piyasası iyileşmesinden yararlandı. DeFi ürünlerinde kilitlenen toplam değer 29 Ocak’ta 26.12 milyar dolara yükseldi ve haftalık% 19 kazanç sağladı.

Toplam borçlanma hacminin% 20 artarak 4,87 milyar dolara çıktığı kredi alanında piyasadaki toparlanma belirgindi. Bileşik% 50 pay ile kredi piyasasına hakim oldu.

Merkezi olmayan borsaların haftalık ortalama işlem hacmi, bu yazının yazıldığı tarih itibariyle% 10 arttı ve 1,97 milyar dolara ulaştı. Uniswap, DEX’ler arasında% 37’lik pazar payı ile liderliğini sürdürdü. Curve, 1,36 milyar $ tutarındaki kilitli toplam değeri ile en büyük likidite havuzu olarak liderliğini korudu.

Kategori Önemli istatistikler Miktar Haftalık değişim yüzdesi
Genel Toplam değer kilitli (USD) 26,12 milyar $ % 19
Pazar hakimiyeti (%) Yapımcı (% 18)
Borç verme Toplam borçlanma hacmi. 4,87 milyar $ % 20
Pazar hakimiyeti (%) Bileşik (% 50)
DEX’ler Haftalık ort. ticaret hacmi. 1,97 milyar $ % 10
Pazar hakimiyeti (%) Uniswap (% 37)
Verim tarımı En büyük likidite havuzu Eğri (1,36 milyar dolar)

Toplam değer kilitli, borçlanma hacimleri ve haftalık DEX işlem hacimleri Bu hafta DeFi sektöründe güçlü bir büyüme kaydetti. Kaynak: DeFi Pulse ve DeBank

Wall Street Bahisleri ve ademi merkeziyetçilik için artan ihtiyaç

GameStop ve Wall Street Bets destanı, bu hafta DeFi topluluğunun dikkatini çekti. Efsane, Citron Research ve Melvin Capital gibi Wall Street devlerinin, aktif bir Reddit topluluğunun ardından kısa satış yapan GameStop Inc. (NYSE: GME) ve AMC Entertainment Holdings (NYSE: AMC) tarafından ağır kayıplara maruz kalmasıyla başladı., r / wallstreetbets, GME’ye sermaye akıttı ve patlayıcı bir mitinge yol açtı. Devasa pompa, yüksek riskli yatırım fonlarının ardından perakende tüccarlar için geçici bir zafere yol açtı. kapalı büyük kayıplarla kısa pozisyonları.

Hisse senedi alım satım alanında artan ademi merkeziyetçilik ihtiyacı, TD Ameritrade ve diğer geleneksel aracılık firmalarının kısıtlamalar GME ticareti üzerine. SkyBridge Capital’den Anthony Scaramucci inanıyor fenomenin, Bitcoin’in temel ilkelerini ve merkezi olmayan finansman ihtiyacını vurguladığı. Galaxy Digital’den Mike Novogratz benzer bilgileri paylaştı, iddia GME sıkıştırmasının DeFi’nin dev bir onayı olduğunu.

DeFi topluluğu ayrıca GME hisse senedi aldatmacasından kar elde etmeye çalıştı. Kripto borsası FTX, güçlü müşteri talebinin ardından 27 Ocak’ta tokenize GameStop vadeli işlemlerini listeledi. Gelecekler toplandı ilk iki günde 1,6 milyon doların üzerinde işlem hacmi.

Tüccarlar ayrıca merkezi olmayan borsalar yoluyla GME olgusundan yararlanmaya çalıştılar. Adlı bir jeton "Sarılmış Gamestop" Uniswap üzerinde ETH ile oluşturulmuş ve eşleştirilmiştir. Yazma tarihi itibariyle, Wrapped Gamestop fiyatlı 5,78 ABD Doları, 200’den fazla sahibi ile.

Wrapped Gamestop jetonunun fiyatı, Uniswap’ta piyasaya sürülmesinden bu yana hızla yükseldi. Kaynak: Uniswap bilgisi

Bununla birlikte, kripto para birimi topluluğu kısa sürede Wrapped Gamestop akıllı sözleşmesinin kusurlarını fark etti. Derek Barrera, Proof of Impact CTO’su, işaret etti o "Sarılmış Gamestop" sadece tipik bir ERC-20 belirtecidir. Jeton $ GME’yi sarmadı ve GME’nin hisse senedi fiyatını takip etmek için bir oracle kullanmadı. Uniswap ayrıca kullanıcılara, jetonu olmayan projeleri temsil ettiğini iddia eden herhangi birinin ERC-20 jetonları oluşturabileceğine dair bir jeton güvenlik uyarı mesajı gönderdi. GME / ETH’nin likiditesi o zamanlar kaldırıldı Uniswap’tan.

Barrera, sahte sarılmış jetonları tespit etmek için OKEx Insights’a iki ipucu paylaştı:

“GME jetonu gibi çok düşük likiditeye sahip yeni bir varlığa yatırım yapmaya karar verdiğinizde, en iyisi Etherscan’daki akıllı sözleşmeyi okumaktır. Çoğu token, OpenZeppelin sözleşmeleri gibi akıllı sözleşme şablonlarından gelir. GME jetonunun akıllı sözleşmesini incelediğimde, jetonun bir oracle ile sıfır etkileşime sahip olduğu çok açıktı. Sahte paketlenmiş jetonları tespit etmenin bir başka yolu, jeton sahiplerinin sayısını ve toplam likiditeyi öğrenmek için Uniswap Bilgilerini kullanmaktır.."

Microsoft’ta strateji uzmanı olan Joe McCann, Barrera ile benzer görüşleri paylaştı. "Sarılmış Gamestop" belirteç açık bir aldatmacadır. OKEx Insights’a şunları söyledi:

"WETH / GME çifti, sadece bir geliştiricinin $ GME civarındaki yutturmaca döngüsünden para kazanmak istemesinin sonucuydu. Görünüşe göre tüccarlar yaklaşık 410 ETH için sağlamlaştı. GME / ETH işlem çiftinde iki likidite ilavesi (212.5 ETH için birleştirilmiş) ve iki likidite çekimi (623.5 ETH için birleştirilmiş) vardı."

Sentetik varlık piyasaları yükselişte

Popüler ticaret uygulaması Robinhood’da perakende tüccarları ciddi şekilde hayal kırıklığına uğradı yasak GME ve AMC satın alımlarını paylaşmak. Robinhood’ın satın alma yasağı, finansal hizmetleri demokratikleştirme vizyonuyla çelişiyor gibi görünüyordu ve tüccarlar alternatif olarak aktif bir şekilde DeFi pazar yerleri arıyorlardı..

McCann, OKEx Insights’a, kullanıcıların oyunun "hileli" Birleşik Devletler hisse senedi piyasasındaki ticaret yasağından – sentetik varlık piyasalarında tokenize hisse senedi alım satımının yolunu açıyor.

Aralık 2020’de başlatılan Mirror protokolü, platformdaki tokenize edilmiş ABD hisse senetleri ile son zamanlarda perakende tüccarların dikkatini çekti. Hisse senedi piyasası heyecanını sürdürmek için, Mirror topluluğu tokenize edilmiş lansmanı önerdi GME ve AMC. Her iki teklif de bugüne kadar yeterli sayıya ulaşmadı.

Terraform Labs’ın kurucu ortağı ve CEO’su Do Kwon, sansüre dayanıklı yapısıyla sentetik varlık protokollerinin geleceği konusunda iyimserdi. OKEx Insights’a şunları söyledi:

"Robinhood, perakende tüccarları için finans dünyasına açılan en büyük kapılardan biridir, ancak kullanıcılarının ve daha geniş halkın GameStop destanına içgüdüsel tepkisi, DeFi’yi kitlelere tanıtmak için iyiye işarettir. Mirror’da varlıkları sansürleyemezsiniz ve tüm mAssets listeleri topluluk tarafından oylanır ve kontrol edilir. GME ve AMC’nin teklifleri bir haftalık anket süresine sahiptir. Her iki teklif de% 10 eşikle geçilirse, Mirror ekibi GME ve AMC’nin hisse senedi fiyatını taklit etmek için fiyat oracle’ları olarak Band protokolünü kullanacaktır.."

Perakende tüccarların artan ilgisine rağmen Kwon, sentetik varlık pazarlarının ana akım haline gelmesinin önünde birkaç engel olduğunu vurguladı:

"Kullanıcıların, daha az sermayeye sahip kullanıcılar için külfetli olabilecek yeni mAssets basmak için şu anda en az% 150 oranında teminatı kilitlemesi gerekiyor. Yeni varlıkları basmak yerine, çoğu kullanıcı Uniswap ve TerraSwap üzerinde çeşitli mAssets’lerle ticaret yapmayı tercih ediyor. Ek olarak, DeFi protokollerinin kullanıcı arayüzü, geleneksel finans uygulamaları kadar pürüzsüz olmayabilir.."

OKEx Insights, piyasa analizleri, derinlemesine özellikler ve kripto profesyonellerinden seçilmiş haberleri sunar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map