OKEx Akademi Konuşmaları Özeti: Bitcoin Halving

Bitcoin Halving arama hacmi roketleri terimi ve tarih yaklaşıyor, Bitcoin yarılanmasından önce, sırasında ve sonrasında tam olarak ne olacak? OKEx Academy, bu konudaki görüşlerini mercek altında paylaşmak için çok özel konuklarla çevrimiçi bir Webinar oluşturdu, bu makale tartışmanın özetinde size rehberlik edecek.

Konuk konuşmacılar:

Avaneesh Acquilla – Arrano Capital’de CIO

Jason Choi – Spartan’da Araştırma Müdürü

Willy Woo – Woobull

Moderatör:

Lennix Lai – OKEx’te Finansal Piyasalar Direktörü

Lennix: Bu yarılanma olayı ile ilgili alım satım fırsatlarına erişmeden önce, Jason’a sormak isterim, yakın zamanda, tarihsel olarak, bitcoin veya diğer büyük PoW tokeninin muhtemelen oldukça iyi bir boğaya sahip olacağını belirten tarih odaklı bir makale yayınladık. gerçek yarılanma olayından önce çalıştırın ve daha sonra kademeli olarak amortisman yapın. Arkasında sağlam bir temel neden veya mantık olduğunu düşünüyor musunuz??

Jason: Bununla ilgili birkaç teorim var, ancak önce uyarmak önemli olduğunu düşünüyorum, sahip olmak önemli bir olaydır ve Bitcoin gibi bir şeyin programlı kıtlığını vurgulamakta, bu da ona mağaza değeri varlıklarında tarihsel olarak geçerli olan özellikleri veren şeydir, ancak aynı zamanda onu bir değişken olarak izole etmekte tereddüt ediyorum. Bitcoin’in yaşam süresi boyunca ortalama getirisi, konuşlandırırsanız gerçekten anlamlı bir şekilde farklı değildir, üç aylık veya bir yıllık ufuktaki iki olaydan hemen sonra bilirsiniz. geleneksel risk varlıkları. Bizim için, arzın azalmasının ne anlama geldiğinin uzun vadeli etkisine bakma eğilimindeyiz. Ve tedarik programı bilindiği için, talep tarafına daha fazla odaklanma eğilimindeyiz.

Bence ilginç bir vaka çalışması, yarılanmanın fiyat üzerinde kısa vadeli bir etkiye sahip olabileceği gerçeğidir, bunun tıbbi değeri olduğu için olabilir, bu yüzden bunu 2019’da Litecoin gibi fiyatın yaklaşık% 500 arttığını düşündüğüm bir şeyle gördük. 200 gün ve sonra tüm kazanımlardan vazgeçti, temelde 30 ila 40 gün içinde% 40 pes etti, daha fazla pes etmeden önce yarıya indi.

Bu yüzden bana göre, insanların yarılanma olayını ön plana çıkarmaya çalıştıklarını ve daha fazla insanın spekülasyon yaptığı ve birbirine odaklanmaya çalıştığı için bu kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet haline geldi. Fiyat aslında daha gerçekleşmeden önce verildi, bu nedenle temel durum orada oynamadı bile. Bitcoin için nasıl farklı olacak Bence talep o kadar geçici olmayacak, Bitcoin için çok daha ilginç bir kurulum olduğunu düşünüyorum..

Buna ve ötesine yol açan talep tarafı faktörlerine bakıyordum, önce perakende cephesine bakıyordum, sosyal medya hacmi ve yarılanma için arama hacmi gibi şeylerin, Temmuz ayındaki son zirveye kıyasla şu anda neredeyse her zaman yüksek olduğunu düşünüyorum. 2016, yarılanmanın ne olduğuyla ilgilenen neredeyse beş kat daha fazla insanız. Borsalardaki istikrarlı paralar açısından, şu anda kenarda konuşlandırılmış veya dağıtılmamış milyarlarca dolar var ve eğer konuşlandırılmamışlarsa, Bitcoin’in muhtemelen en likit çift olarak ana yararlanıcı olacağını düşünüyorum ve Farkındalık cephesinde, sonuncusuna kıyasla, 2016’nın son yarısında da çok daha iyi. Bitcoin hala internetteki yasadışı faaliyetler için bir işlem olarak biliniyordu, oysa bu sefer neredeyse bir silahlanma yarışımız var. iki jeopolitik güç arasında. Çin, DCEP ile geliyor, ABD Libra ile geliyor, bu yüzden bu FUD’daki blok zincir perakende yatırımcılar için daha meşru hale geliyor ve daha az damgalanıyor..

Son zamanlarda tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştığımızı düşünüyorum ve son altı ayda madencilerin de blok tahtalarından önemli miktarda biriktirdiklerine dair kanıtlar gördük. Bu bize, bunun gerçekleşmesine yol açan birikim işaretleri olduğunu gösterir..


Uzun lafın kısası, arz azaltma için temel durumun, Bitcoin gibi bir şeyi benzersiz bir varlık yapan şeyin bir örneği olduğunu düşünüyorum, ancak bu durumda talep tarafındaki temellerin muhtemelen daha önemli olduğunu, yarılanmaya ve ötesine yol açmanın oldukça olumlu olduğunu düşünüyorum. Bitcoin için.

Lennix: Pazarın, çoğunluğu iki ana kamptan olmak üzere iki karşıt görüşü vardır. İlk kamp, ​​etkinliğin zaten fiyatlandırıldığını savunuyor; ikincisi, Halving’in fiyatlandırılmadığına ve bir sonraki boğa piyasası döngüsünü ateşleyeceğine inanıyor. Birincinin savunucuları verimli piyasa hipotezine atıfta bulunurken, ikinci noktanın savunucuları arz / talep mekaniğinin yanı sıra önceki Halving piyasa döngüleri.

Şu anda bitcoin piyasasının klasik piyasa hipotezini benimsemek için borsadaki kadar verimli olduğunu düşünüyor musunuz? Ya da Halving’teki arz-talep değişikliğinin Bitcoin fiyatına fayda sağlayacağını düşünüyor musunuz??

Avaneesh: Sanırım burada rol oynayan birkaç faktör var. Pazar, bilginin daha geniş bir kitleye ulaşması anlamında daha verimlidir. Bitcoin ve olay hakkında gerçekten yaygın bir anlayış var ve bence nihayetinde bu bilginin yayılmasına sahip olduğunuzda, her zaman biraz ön konumlandırma olacaktır. Aynı şekilde, bu etkinliğe satış yapan küçük madencilerin mevcut talep ve arz açısından piyasayı dengeleyebileceğini duyduk. Bildiğimiz tek şey, arz ve talep denkleminin yarılanmanın ardından daha çekici hale geldiği, bu yüzden şahsen küresel likidite ortamını olumlu bir şekilde sağladığımızı düşünüyorum, yılın ikinci yarısında fiyat artışını görme şansımızın daha yüksek olduğunu düşünüyorum..

Lennix: Bitcoin’in arz-talebinden bahsetmişken, Willy’nin Bitcoin Madencilerinin Enerji oranına – bitcoin piyasa değeri ile enerji tüketimi arasındaki orana – baktım. Bitcoin fiyatı ile enerji tüketimi arasındaki ilişkiyi açıklayabilir misiniz? Madencilerin enerji maliyetlerinin bitcoin fiyatını belirlemede en önemli faktör olduğunu düşünüyor musunuz??

Willy: Madenciliğin, Bitcoin fiyatının tabanı üzerinde güçlü bir etkisi vardır, madencilerin temsil ettiği şey, esasen alt fiyat aralığının ne olduğudur. Arz tarafı ekonomisi. Fiyat / enerji oranı tarihsel düşük seviyelere inmeye başladığında bu, birçok madencinin işsiz kalacağı ve en güçlü, en verimli madencileri bırakacağı anlamına gelir, bu madenciler bu dönemde satış yapmayacaktır. Neden yaparsın? Zayıf madenciler tasfiye edildi, satış baskıları kalktı, dolayısıyla fiyat yükselmeye hazır. Güçlü madenciler bu aşamada minimum düzeyde satış yapacaklar ve piyasadaki satış baskısını azaltarak mümkün olduğunca HODL yapacaklar..

Lennix: Müdürün yarıya indirilmesi, arz beklentisini programlı olarak keserek madenciler için ekonomik bir teşviktir ve teoride, tam 32 yarılanma olayından sonra, bitcoin ağı yalnızca işlem ücretleriyle yeterince sürdürülecektir – dolayısıyla blok ödülü gerekli değildir..

Fiat para biriminin tam tersi olan bitcoin’deki yarılanma modelinin (TASARIM TARAFINDAN) daha çok harcamayı teşvik edeceğini düşünüyor musunuz??

Bu doğruysa, bitcoin bir tür dijital koleksiyon veya dijital altın ise, bitcoin’in altına benzer makro olaylardan korunmak için iyi bir alternatif olduğunu ZATEN kanıtlamış mıdır??

Willy: BTC, kıt olacak şekilde tasarlandığı için altını taklit eder, kıt olan her şey iyi bir değer deposu olabilir, tasarımı kendisini değerin depolanmasına borçludur, bu nedenle yatırım yapar. Makro için bir koruma olarak kanıtlanmış olmaktan uzaktır, teorik olarak tasarımında bir önlemdir, etrafındaki güçlü ölçüler diğer makrolarla daha az ilişkili. Kanıtlanması için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu düşünüyorum, daha fazla insan bu davranışa güvenmeden önce onun gerçekten davrandığını görmemiz gerekiyor. Örneğin, bir savaş zamanı güvenli sığınağı veya parasal bir çöküş önlemi. Ayrıca unutulmaması gereken, ne kadar küçük olduğu, ana pazarlar için yararlı olmaya başlamadan önce gerçekten 1T $ ‘lık bir piyasa değerine ihtiyacı var. İdeal olarak 10T $, altının kaba boyutu.

Avaneesh: Bence Bitcoin, tasarımı gereği bir ödeme çözümünden çok bir değer deposu olarak daha uygun. Stok akış argümanları, kıtlığın altın ve gümüşle nasıl karşılaştırılabileceğini yakalıyor. Zaten taşınabilirlik ve bölünebilirlik gibi altına karşı avantajlı birçok özelliğe sahiptir, ancak altın binlerce yıldır etrafta olduğu için insanlar ona güveniyor. Şu anda, insanlar Bitcoin ile daha yeni alışıyorlar, bu yüzden doğal olarak bu güvenin oluşması zaman alacak – bir kez orada olduğunda kesinlikle altına alternatif bir yatırım olabilir..

Lennix: QE’nin sonsuz olduğu ve zengin dünya kamu borcunun yıl sonunda 66 trilyon trilyona veya GSYİH’nın% 122’sine ulaştığı bir çağa giriyoruz. Ders kitapları bize kontrolsüz bir para basımının hiper enflasyona yol açacağını söylüyor. Ve CB bir zamanlar vergilerini büyük ölçüde düşürerek ve artırarak borcunu ödemek zorunda kaldı – ancak zengin dünya arasında esp yapmakta siyasi zorluklar olacaktı..

Dizginlenmemiş QE’lerin sonunda bizi hiper enflasyona götüreceğini mi düşünüyorsunuz – bu da bize bitcoin satın almak için daha fazla neden veriyor mu? Yoksa hükümetin bir şekilde enflasyonu kontrol altında tutarken aynı zamanda böylesine büyük bir bütçe açığını sürdürdüğünü mü düşünüyorsunuz??

Willy: Sonsuza kadar para basarsak hiperenflasyona gideceğimizi söylemek kolay. Piyasalardaki deneyimim, ikinci dereceden etkilerin indirgenemeyeceğidir. İçinde bulunduğumuz durum, daha önceki çalışmaların tek bir ülkeye çok izole edildiği, küresel ekonominin birbirine bağlılığın zirvesinde olduğu bir zamanda, tüm dünyanın aynı zamanda para basması bakımından benzersizdir. Ayrıca küresel rezerv para birimini hiçbir zaman salt fiat olarak görmedik, keşfedilmemiş bir bölgedeyiz ve kişisel görüşüme göre, anında ve basit sonuçlara varmanın tehlikeli olduğu: para bastıktan sonra hiper enflasyon elde ederiz. Elbette ki bu büyük olasılıkla gerçekleşecek, ancak nüanslarda gezinmek ve bu nüanslarda gezinmek uzun yıllar, belki on yıl veya daha uzun sürecek.

Uzaklaşacak olursam, bu uzun vadeli borç döngüsünün sıfırlanmasıdır. Her 70-100 yılda bir gerçekleşir, bu sıfırlama genellikle yeni bir küresel para birimi ile gelir, esasen paranın ne olduğuna dair yeni bir anlaşma. Son sıfırlama, ABD’nin İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra GBP’yi devralmasıydı, tarih bu geçişin onlarca yıl süreceğini gösteriyor..

Bu zamanlarda Bitcoin satın almanın iyi bir fikir olduğunu düşünüyor muyum, cehennem evet. Bu bir hedge, merkezi olmayan, el konulamaz, dijital ve dijital bir çağdayız ve benzer ekonomik koşullarda bu hedge olarak altını seven boomer nesli, bu geçiş yapılmadan önce geçecek ve rahat olan nesilleri bırakacak. dijital çağ ve dolayısıyla Bitcoin.

Jason: Bence kriptodaki bazı insanlar para basımı ve hiperenflasyon hakkında oldukça basit bir görüşe sahip olma eğilimindedir, QE gerçekleştiğinde dolarda ani bir patlama göreceğiz, paranın hiçbir anlamı olmayacak. Ancak Willy’nin 2008’de tam olarak işaret ettiği gibi ve o zamanlar birçok insan aynı anlatıları satıyor, QE’den sonra ABD’de hiper enflasyon göreceğimizi söylüyorlardı, ancak enflasyon sürekli olarak beklentilerin altında kalıyor ve TÜFE düşük kalıyor.

Ve bence bunun nedeni, insanların para basmanın gerçekte ne olduğuna dair bu tür indirgemeci görüşe sahip olmaları. Ve hepimiz para çarpanı ekonomisi üzerinde çalıştık, bu yüzden parasal tabanın ekonomiye akmasının tek yolu, bankalar için kredileri orantılı bir şekilde artırmak için gerçek paraya çevirmesidir, bunun hemen gerçekleşeceğinden emin değilim. Hiperenflasyonun ne zaman gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini tahmin etmenin benim avantajım olduğunu sanmıyorum. Sanırım her zaman varsayılan olarak talep tarafına dönüyorum. Kanıt bize ne söylüyor? Kanıtlar, son zamanlarda, özellikle Asya OTC masasında, istikrarlı koinlere çok fazla talep olduğunu söylüyor, ABD doları cinsinden tüm sabit madeni paraların toplam piyasa değeri 9 milyar dolara ulaştı, böylece belirli bir dereceye kadar daha geniş talep sinyalleri veriyor. Bitcoin’de mi, kriptoda mı konuşlandırılacağına dair şimdi gördüğümüz dolarlar Bence bu başka bir soru, ancak 9 milyarınız olduğu için oldukça güzel bir kurulum sunuyor, borsalarda milyarlarca dolar istikrarlı paranız var , bu panelin başında bahsettiğim tüm bu talep yan faktörlerine sahipsiniz.

Aynı zamanda meydana gelen yarılanma hakkında bu tür bir anlatımız var, bu yüzden kripto için oldukça iyi bir giriş noktası sunduğunu düşünüyorum, ancak hiperenflasyonun Bitcoin’in benimsenmesi için acil katalizör olup olmayacağı konusunda. Şahsen ben öyle düşünmüyorum. Bunun olacağını sanmıyorum, gerçekleşse bile önümüzdeki hafta ya da gelecek ay olacak bir şey olmayacak..

Avaneesh: QE ve mali teşvik politikalarının reel ekonomi üzerinde giderek daha az etkiye sahip olduğuna dair güçlü bir argüman var. ABD’de bu tür politikaları gördük ve üretkenlik ve GSYİH büyümesine sağlanan kazançlar giderek sınırlı hale geliyor. Görülebilen bir sonuç varlık fiyatları üzerindeki etkidir, bu nedenle mücadele eden bir ekonomimiz var ve varlık fiyatları yükselirken aynı zamanda düşük olan enflasyon oranlarına sahibiz. Yakın vadede deflasyonla bir süre mücadele edeceğimizi düşünüyorum, ancak bundan sonraki risk muhtemelen hiperenflasyondan ziyade stagflasyondur..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map