Neden Blockchain Oyunları?

Orijinal yazar : Simon Seojoon Kim

Giriş: Robotlar işimizi çaldığında ne yaparız??

Uygun maliyetli, yüksek performanslı robotlar çağına hızla yaklaşıyoruz. Uber ve Waymo gibi geleneksel otomobil şirketleri ve BT mobilite uygulamaları, sürücüsüz arabaları geliştirmeyi neredeyse bitirdi ve yakında taksi ve otobüs sürücülerinin yerini alacaklar. Dahası, Amazon Go ve diğer birçok otomatik sayaç, Amerika’daki milyonlarca perakende personelinin yerini alacak; San Francisco merkezli Cafe X, robot baristalar tarafından işletilen kafeleri açarken, pizza yapan robotları ile Zume Pizza, SoftBank Vision Fund’dan 350 milyon dolar kazandı..

Kaynak: “Them, Robot” (23.Sezonun on yedinci bölümü, The Simpson)

Geleneksel işlerin yerini otomatik makinelere ve yapay zekaya bırakması sadece bir zaman meselesidir. Bu nedenle insanlık, aşağıdaki sorulara tatmin edici cevaplar bulmaya zorlanacaktır:

  • Nerede çalışmalı ve ne yapmalıyız?
  • Mevcut ekonomik sistem sürdürülebilir mi?
  • Topluma nasıl katkıda bulunabilir ve değerimizi nasıl kanıtlayabiliriz?

Macera, Rekabet, Fetih ve Ticaret Yoluyla Bir Gelişim Tarihi.

Birçoğu bugünün “kazanan her şeyi alır” ekonomik modelini eleştiriyor, ancak tarih tekrar tekrar, servet ve güç üzerinde tekel eden şanslı bir azınlığın zaferini gösterdi. Sonuç olarak, dahil edilmeyen veya ezilenler yeni dünyalara döndüler ve hayatta kalmak için yeni fikirler getirdiler..

Dünya gezegeninde keşfedilecek yeni bölgelerin olmadığı bu kritik noktada, Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği gözlerini yukarı çevirdi. Daha yakın zamanlarda Elon Musk, Mars’ın yeni bir medeniyete ev sahipliği yapacağını savundu ve yakın gelecekte Mars’ta bir şehir kurma planlarını açıkladı..

Meşru girişimler olsa da, bu çabalar basit bir gerçeği gözden kaçırmıştır: Geleceğin çok daha kolay ve daha erişilebilir sınırı sanal dünyadır..

Meşru girişimler olsa da, bu çabalar basit bir gerçeği gözden kaçırmıştır: Geleceğin çok daha kolay ve daha erişilebilir sınırı sanal dünyadır..

Hazır Oyuncu Bir (Steven Spielberg, 2018)

Steven Spielberg’in Ready Player One (2018) filmi, teknolojinin ilerlemesi yüzünden işlerini kaybeden insanların VR kulaklıklarla fantastik bir dünyada yaşadıkları bir dünyayı sinematik olarak işliyor. Filmdeki karakterler, uyanık oldukları saatlerin çoğunu bu sanal oyun dünyasında geçiriyor. Sanal dünyadaki başarılar ve kazançlar doğrudan “gerçek” başarıya dönüşür, böylece insanlar sanal dünyadaki sanal borcu temizleme yükümlülüklerine tabi olabilir. Bu olasılığı değerlendirdikten sonra, yardım edemem ama merak ediyorum: Ekonomimiz Ready Player One’daki gibi sanal dünyanın durumuna genişleyebilir mi? Eğer öyleyse, nasıl başarabiliriz?

Oyun Yoluyla Para Kazanmak

Çoğu ebeveyn, çocuklarını video oyunları oynamaya teşvik etmez. Bağımlılık riski vardır, ancak bunun ne bir hobi ne de iyi iş beklentilerine yönelik yapıcı bir yol olmadığına dair genel bir his vardır..

Zaman değişti. Yeterince iyi bir oyuncuysanız geçimini sağlayabileceğiniz ortaya çıktı. Aslında, çok fazla para bile kazanabilirsiniz. E-spor pazarı, izleyici sayısında MLB’yi geçti ve NFL ölçeğinin ötesinde büyümek, Önümüzdeki birkaç yıl içinde Amerika’nın en büyük spor pazarı. Daha çok dünyanın en iyi League of Legends oyuncusu Faker olarak bilinen Lee Sang-hyeok’un yalnızca 2018 yılında 4 milyon dolar kazandığı bildirildi. Bunlar, diğer Koreli sporculardan daha yüksek kazançlar. YouTube ve Twitch’teki oyun yayıncıları da büyük paralar getiriyor. Ünlü bir YouTuber oyunu olan “Great Library”, “Youtube’da nasıl yılda 1,7 milyon dolar kazanıyorum” alt başlıklı bir kitap bile yayınladı..

Aynı zamanda, yukarıda belirtildiği gibi böyle bir zirveye ulaşmamış ve ulaşmayacak olan çok sayıda kişi var. Örneğin, 1998’de piyasaya sürülen birinci nesil çevrimiçi bir oyun olan Lineage’da, piyasaya sürüldükten 20 yıl sonra birçok oyuncu arasında hala popüler. Dünyanın en çok kazandıran oyunlarından biridir ve orijinalin mobil versiyonu LineageM, 2018’in başlarında dünyanın en çok kazandıran on mobil oyununu yaptı..

Lineage’ın başarısının ana sırrı, oyuncuların oyun yoluyla para kazanmalarına olanak tanıyan ekonomisidir. Tipik olarak, MMORPG oyuncuları birçok rekabetçi ve işbirliğine dayalı topluluk faaliyetlerine katılacaklardır. Daha yüksek seviyeler ve daha iyi öğeler onlara topluluk içinde daha fazla saygı sağladığından, birçok kullanıcı çekici öğeler için gerçek para ödeme konusunda oldukça motive olur. Bu nedenle, bu eşyaları satmak isteyen oyuncular iyi bir kar elde edebilirler. Sonuç olarak, bir işletme olarak oyun eşyası değişimi kavramı ilk olarak 2001 yılında tanıtıldı ve birçok oyuncunun yukarıda belirtilen talebi nedeniyle hızla yükseldi..

Lineage (1998) ve itemBay (2001)

Üç Oyun Türü

Tarihsel olarak, oyunlar üç iş modelinden birine ayrılabilir. Yeni iş modellerinin eskileri için illa ki iyileştirme olmadığını unutmayın..

İlk oyun türü basılı kopya halinde gelir. İlk oyun yazılımı disketler, oyun paketleri, CD’ler ve DVD’ler aracılığıyla dağıtıldı. Oyuncular, basılı kopyayı satın aldıktan sonra oyunu sonuna kadar oynayacak. Günümüzde Steam ve Origin gibi platformlar bu tür oyunları kullanıcıların indirebilecekleri dijital kopya yoluyla sunmaktadır..

İkinci tür, oynaması ücretsiz oyundur. Oyunu ücretsiz olarak indirebilir veya çevrimiçi oynayabilirsiniz, ancak oyunda ödeme için ürün satın alma gibi fırsatlar vardır. App Annie’ye göre, oyun uygulamalarının% 71’i ücretsiz oynanabilen oyunlar – bu kategori standart kar modeli haline geldi. Bu yöntem sadece oyunlar tarafından değil, birçok internet hizmeti tarafından da kullanılıyor ve “parasını ödemezseniz ürün siz olursunuz” düşüncesiyle. Bu, her kullanıcının oyun alanını daha zengin ve daha aktif hale getirdiği ve rekabet ve işbirliği yoluyla birbirlerinin oyunda daha iyisini yapma dürtüsüne katkıda bulunduğu anlamına gelir. Kullanıcılar, daha yüksek seviyelere daha hızlı ulaşmak için premium hizmetleri kullanmaya veya pahalı ürünler satın almaya motive olacak.

Üçüncü tür, kullanıcılarının para kazanmasına izin verir. Lineage ve diğer birçok MMORPG oyunu bu kategoriye aittir. Bu türün oyunlarla sınırlı kalmayacağına, tamamen yeni bir sanal dünya yaratacağına inanıyorum. Dahası, bu sanal dünyanın ekonomisi, mevcut “reel” ekonomimizle kıyaslanamayan bir sistemle yeni zirvelere çıkacak..

Merkezi Bir Varlığın Çalıştırdığı Kapalı Bir Sanal Dünyaya Güvenebilir miyiz?

Çevrimiçi oyunlar, düşük gelir ve içerik eksikliği nedeniyle hizmetlerini sonlandırdığında kullanıcılar genellikle öfkelenir. Oyuna hatırı sayılır miktarda para harcayan kullanıcılar ve verilerini zamanlarının hatırası olarak saklamak isteyenler, genellikle kendi dünyalarının sona ermiş gibi hissediyorlar..

Ekonomik yapımızın sanal dünyaya yayılması için çözülmesi gereken birkaç sorun var. Her şeyden önce, sanal dünyada neler olacağına kim cevap verecek? Ya bir Thanos (Avengers: Infinity War’dan) parmaklarını şıklatır ve sanal dünyanın yarısı ortadan kaybolursa? O halde, sanal gerçekliği yöneten kurallar için “inanca dayalı bir sistem” oluşturmak kritik olacaktır..

Bizim gerçekliğimizde Thanos, dünya nüfusunun yarısını yok edemez..

Birçok hevesli oyuncu, oyun yaratıcılarının ve geliştiricilerin oyunlarının ekonomik sistemini değiştirmesi ihtimalinden endişe duyuyor. Hızlı bir örnek vermek gerekirse, Lineage’da son derece nadir bulunan bir kılıç eşyasının maliyeti 2017’de bir gün 100.000 $ ‘dan 30.000 $’ a düşerek Lineage’ın piyasa ekonomisini altüst etti. Fiyat düşmüştü çünkü getirilen nakit eşyalar akışı vardı ve oyun para birimi dramatik bir şekilde düşmüştü. Geliştiricilerin oyun sistemini kasıtlı olarak manipüle ettiği, şansa dayalı öğeler için algoritmaları veya çevrimiçi kumarhaneler için olasılıkları değiştirdiği daha fazla uğursuz durum var. Bugün bildiğimiz oyun dünyasında bu olayların sürekli bir geçit töreni var, bu yüzden ne kadar karmaşık bir şekilde tasarlanmış olursa olsun oyunları gerçeklik olarak alamayız..

Öte yandan, yaşadığımız dünyanın gerçek bir gerçeklik olduğunu düşünmemizi sağlayan nedir? Fantezinin aksine gerçek dünyada yaşadığımıza nasıl inanırız? Bu inancın çoğunu doğanın değişmez kanunlarına borçluyuz – elmalar yere düşer, güneş doğudan doğar ve zaman ileri gider. Düşüncelerimiz, kültürlerimiz ve topluluklarımızın tümü bu yasalara dayanmaktadır ve muazzam ve karmaşık bir gerçekliği örmektedir..

Dahası, her yerde ve her yerde var oldukları için varlıklarımıza sahip olduğumuza ve onları bu şekilde kullanabileceğimize inanıyoruz. Şehrimin dışında hiçbir yerde kullanamayacağım bir çift gölgem olsaydı, bu gölgelerin değeri düşecektir. Bu sınırlı birlikte çalışabilirlik, oyun öğelerinin şimdiye kadar gerçek varlıklar olarak kabul edilmesinin nedenidir..

Blockchain, bu sorunları çözmek için bize hem teknoloji hem de felsefe sunuyor. Merkezi bir oyun sunucusuna kaydedilen bir kod yerine, manipüle edilemez, şeffaf bir blok zinciri protokolü tarafından çalıştırılan sanal bir dünya hayal edelim. Sadece dijital varlıklar iyi niyetli yöntemlerle verildiğinde ve sahiplendiğinde ve çeşitli platformlarda garantili çalışabilirlik olduğunda gerçekliğin internetinde yaşıyor olacağız. Bunu daha da ileriye götürmek için, belki de gerçek dünyadaki varlıklarımızı gerçeklik dediğimiz platform tarafından verilen fungible olmayan tokenler olarak kabul ediyoruz..

Blockchain Oyun Dünyası Bizim İstiridye

Ekonomimiz, blockchain ekosistemindeki çok sayıda kripto para biriminin token ekonomisi tarafından daha adil ve verimli hale getirilecek. Şu an itibariyle, çoğu blockchain projesi meraklı erken benimseyen topluluklarla sınırlı ve daha geniş kitlelere ulaşmak için mücadele ediyor. Bunun deney yapma fırsatlarının olmamasından kaynaklandığına inanıyorum. Gerçek dünyaya entegre edilen jetonlar, başarılı olursa büyük bir etkiye sahip olabilir, ancak çoğu zaman gerçek dünyanın bu tür bir değişikliğe uygun olmadığı gerçeğiyle karşı karşıya kalır. Örneğin, kahve veya tren biletleri gibi sabit değerleri olan günlük mal ve hizmetler için jeton ödemeleri olsaydı, jeton fiyatlarındaki en ufak bir değişiklik büyük bir kafa karışıklığı yaratırdı..

Öte yandan oyunlar bize, eğlencenin oldukça dayanıksız hikayeler ve belirsizlik için yeterince haklı olduğu büyülü bir alan sağlıyor. Bize geleceğe dair bir fikir verdikleri için bilim kurgu filmlerine itibar etme eğilimindeyiz, ancak bundan çok önce, fantezi türü hayal gücümüzü besliyordu. Hayalimizde, J.K.’den çok önce süpürgelerin üzerinde cadılar vardı. Iron Man kostümü giymiş Rowling.

Onlarca yıldır oyunların içinde bulunan birçok sanal dünya ilkesi.

Para birimi sistemi, pazar yeri, loncalar ve yönetişim gibi Gerçeklik İnternetinin birçok gereksinimi, onlarca yıldır oyunlar aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Bu nedenle blockchain ile oyunların birleşmesi bize radikal ve liberal deneyler için bir alan sağlayacak. Yakın gelecekte, blockchain üzerinde sanal dünyalar oluşturan platformlar artık oyun olarak adlandırılmayacak. Blockchain oyunlarına yatırım yaparak, medeniyet için yeni topraklar keşfedecekleri bulma arayışına gireceğimizi tahmin ediyoruz. Umarız siz de bize katılırsınız.

Yeniden basıldı: https://medium.com/hashed-official/why-blockchain-games-28b2ae742544

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map