Nakitsiz Bir Geleceği İncelemek: Merkez Bankası Dijital Para Birimleri ve Bitcoin

8 Kasım 2019’da Visa patent başvurusu yaptı geçen hafta kamuoyuna duyurulan Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO) ile dijital fiat para birimi oluşturmak için. Çözüm, blockchain teknolojisini uygulayan merkezi bir defter kullanmayı önerir. Sistem, dolar, sterlin, yen ve euro gibi herhangi bir merkez bankası dijital para birimine (CBDC) uygulanabilir ve dünyayı nakitsiz bir sisteme doğru ilerletirken fiziksel para birimlerini etkin bir şekilde dijitalleştirebilir..

Özellikle Visa’nın patenti, merkezi bir bilgisayarın bir blok zincir sistemi aracılığıyla fiziksel para biriminin dolaşımdan kaldırılmasını nasıl doğrulayabileceğini açıklıyor. Patentin özeti şu şekildedir:

“Merkezi bir varlık bilgisayarı tarafından dijital para için bir talebin alınmasını içeren teknikler açıklanmıştır. Talep, bir seri numarası ve fiziksel bir para birimini içerir. Merkezi varlık bilgisayarı, kupür için dijital para birimini oluşturur ve seri numarasına bağlanır. Oluşturma, dijital para birimini bir blok zincirine kaydetmeyi içerir. Merkezi varlık bilgisayarı, dijital para biriminin üretimine ilişkin bir bildirim iletir. Merkezi varlık bilgisayarı, fiat para birimi sisteminde fiziksel para biriminin dolaşımdan kaldırılmasına neden olur. “

Visa’nın patent başvurusu aynı zamanda halka açık ve özel anahtar çifti (Bitcoin (BTC) ve kripto para birimi meraklıları için yabancı olmayan kavramlar) içeren bir dijital cüzdanı da açıklamaktadır..

Visa’nın önerdiği çözüm, bireylerin çok da uzak olmayan bir gelecekte paralarıyla nasıl etkileşimde bulunabileceklerine gelince, dalgaların değiştiğine işaret etse de, hem merkez bankaları hem de para birimlerini kullanan halklar nakitsiz bir toplum için hazır olmayabilir. Genel olarak parayı dijital hale getirmeye odaklanma ve özellikle de blockchain kullanımı, Bitcoin ile bir karşılaştırma yapılmasını gerektiriyor ve önde gelen kripto para biriminin tamamen dijital bir gelecekte nereye sığacağı sorusunu gündeme getiriyor..

ABD, Çin ve Avrupa’da merkez bankası dijital para birimleri

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, uzun zamandır paranın ve nakitsiz toplumların daha geniş dijitalleştirilmesine doğru ilerliyor. Son zamanlarda bu eğilim hızlandı. Bu yıl, Uluslararası Ödemeler Bankası kısa süre önce şunu buldu: yüzde 80 Anket yaptığı 66 merkez bankasından şu anda merkez bankası dijital para birimleri üzerinde çalışıyor.

Nakitsiz toplumlar yıllardır dünya çapında hükümetlerin gündeminde olsa da, dolaşımdaki kağıt faturaların COVID-19 küresel salgınının yayılmasında rol oynadığına dair korkuların ardından 2020’de fiziksel para birimini sınırlama çabası hızlandı..

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Kongre yakın zamanda tartışıldı bir dijital doların yaratılması ilişki koronavirüs yardım paketleri dağıtmak. Tartışılan tasarı, ABD Federal Rezervinin dijital dolar yaratmasına ve ABD Hazinesinin dijital cüzdanlar oluşturmasına izin verecektir..

ABD hükümet yetkililerinin yaklaştığı bir proje olan Facebook’un merkezi kripto para birimi Libra’nın geçen yıl duyurulmasının ardından ABD’nin dijital dolara ilgisi de hızlandı. hem eleştiri hem de şüpheyle. Düzenleyiciler, şirketin hem bir bankacılık sözleşmesine başvurma hem de kara para aklama ve finansal dolandırıcılığa karşı müşterinizi tanıyın (KYC) düzenlemelerine ve ayrıca kullanıcıların gizliliğini düzgün bir şekilde korumadaki geçmiş başarısızlıklarına uyma konusundaki ilgisizliğiyle özellikle sorun yaşadılar. Ayrıca, analistlerin sahip olduğu gibi işaret etti, Özel bir para birimiyle ABD Doları’nın hakimiyetini zayıflatmaya yönelik herhangi bir girişim muhtemelen Kongre’de bulunanlar tarafından asla iyi karşılanmayacaktır..

Bu arada, Çin’in düzenlenmiş blok zinciri alanına hükmetmeye olan ilgisi, iyi belgelenmiş – özellikle Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in blok zinciri girişimlerine öncelik verdiğini resmen açıklamasından sonra.

En önemlisi, Çin, “[Çin’in] parasal egemenliğini korumak amacıyla, Çin Halk Bankası (PBoC) ve büyük şirketler tarafından yönetilen bir merkez bankası dijital para birimi olan Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme (DCEP) adlı yeni bir ödeme altyapısı kurmayı hedefliyor. ve yasal para birimi statüsü ”- çoğu kişi, küresel ticarette baskın para birimi olarak USD’yi zayıflatma girişimini gösteriyor olarak görüyor. PBoC’nin ödemeler departmanı müdür yardımcısı Mu Changchun tarafından açıklandığı gibi, “Yağmurlu bir gün için plan yapmamız gerekiyor.”

DCEP, esasen merkezi dağıtılmış bir defterdir – veya, HashKey Hub’ın dediği gibi, “Yalnızca bir düğüme sahip ‘bozulmuş’ bir blok zinciri” ve bunu destekleyen mobil cüzdanların, Shenzhen, Xiong’an, Chengu ve Suzhou’da ileri düzey test aşamalarında olduğu bildiriliyor. Ek olarak, Starbucks ve McDonald’s bildirildiğine göre zaten projede.


Avrupa’da, Avrupa Merkez Bankası (ECB) bir merkez bankası dijital para birimi üzerinde çalıştığını doğruladı. bir konuşma yayınlandı 11 Mayıs 2020.

ECB’ye göre, bir CBDC’nin geliştirilmesi, Avrupalıların ödeme davranışlarındaki potansiyel değişiklikler tarafından teşvik edildi. Merkez bankası, “Euro cinsinden merkez bankası yükümlülüklerine erişimlerini sürdürerek, para birimimizin nihai sahibiyle doğrudan bağlarını korumak isterdik” dedi..

Bununla birlikte, ECB ayrıca, Avrupa halkının genel anlamda nakit parayı bırakmaya istekli olduğuna dair sinyalleri görmediğini de not eder – bu, nakitsiz bir toplum talebinin halktan kaynaklanmadığı anlamına gelir..

Nakitsiz çalışma talebi var mı?

Avrupa Merkez Bankası’nın, nüfusun şu anda merkez bankası dijital para birimleriyle ilgilenmediğine olan inancı bir Visa yöneticisi tarafından tekrarlandı. Visa’nın kripto başkanı Cuy Sheffield, çok uluslu finansal hizmetler şirketinin blok zinciri patent başvurusunun resmi olarak yayınlanmasından yalnızca günler sonra, tüketicilerin CBDC’lerin nakitsiz bir toplumda nasıl çalışacağı konusunda muhtemelen kafalarının karışacağına dair inancını tweetledi..

Genel olarak, CBDC’lere yaklaşım iki farklı modele ayrılmıştır. Bir senaryoda, kullanıcılar merkez bankalarıyla, ticari bir banka için standart web bankacılığı uygulamanıza benzer bir tür uygulama yoluyla veya Venmo gibi bankalar arasında doğrudan etkileşime girebilirler. Bu model muhtemelen kısmi rezerv bankacılığına özgü sorunları sınırlandıracak, ancak finansal gizliliği daha da sınırlayacaktır..

İkinci senaryoda, merkez bankaları yalnızca ticari bankalarla etkileşime girecektir – mevcut bankacılık sistemi şu anda bu şekilde işliyor. Buna göre tüketiciler, ticari bankalarıyla sadece nakit olmadan doğrudan etkileşime girmeye devam edeceklerdi..

Çoğu insanın ticari bankaların ve merkez bankalarının şu anda nasıl etkileşim kurduğuna dair temel bir anlayışa sahip olmadığı fikri, CBDC’lerin uygulanmasını zorlaştıran şeydir – özellikle vatandaşların onlarla doğrudan etkileşime girmesi gerekiyorsa. Visa ’Sheffield şu şekilde açıkladı: bir tweet:

“Çoğu tüketicinin, bir merkez bankası ile ticari bir banka arasındaki farkı anlamadan nakitin ‘bankadan’ geldiğini ve nakit çekmek için ATM’ye gittiklerinde bir vaadi bankalarından bir söze dönüştürdüklerini bilmesini bekliyorum. merkez bankasından […] Dolayısıyla, bir merkez bankası ‘dijital nakit’ verirse, ana akım tüketicilere CBDC’nin bugün ticari bankalarda tuttukları dijital mevduatlardan ne kadar farklı olduğunu nasıl açıklarlar? “

Sheffield, fiat para birimlerinin gerçekte nasıl çalıştığına dair bu genel anlayış eksikliğinin, merkez bankalarını tüketiciye dönük CBDC’ler sunmaktan alıkoyan şey olduğuna inanıyor. Merkez bankalarının esasen tüketicilerin kolayca ve rahatça etkileşimde bulunabilecekleri bir “katil uygulama” oluşturmaları gerekiyordu ki bu, görünüşe göre bu aşamada geliştirmeye çok hevesli oldukları bir şey değil. Sheffield açıkladı Daha ileri:

“Bir merkez bankası tüketicilere doğrudan bir dijital cüzdan sunmaya karar verirse, o zaman varsayılan olarak CBDC ve merkez bankası bir hanehalkı markası haline gelmek zorunda kalacak, ancak bu yaklaşımın operasyonel zorluklar nedeniyle çoğu büyük merkez bankası tarafından ciddiye alınması olası görünmüyor [.] “

OKEx Insights yorum için Sheffield’a ulaştı ancak basın zamanına kadar yanıt alamadı.

Sheffield’ın Twitter ileti dizisi yeni bir rapor hiçbir merkez bankasının şu anda tüketiciye dönük bir CBDC geliştirmediğini iddia eden kurumsal blok zinciri şirketi R3’ten. Aksine, üzerinde çalışılan dijital para birimleri tamamen toptan satış, yani ticari bankalar içindir. Rapor, “Toptan CBDC’nin aksine, perakende CBDC’nin şu anda üretimde bulunmadığını” belirtmektedir.

Ancak tüm bunlar, nakitsiz toplumların önümüzdeki yıllar veya on yıllar boyunca aşamalı olarak aşamalı olmayacağı anlamına gelmez. Eğer öyleyse ve ne zaman öyleyse, Bitcoin – geleneksel finansmanı modellerini yeniden düşünün – nakitsiz bir dünyaya uyum sağlama?

Nakitsiz bir gelecekte Bitcoin

Bugünün dünyasında Bitcoin’in gerçek değeri hala tartışma konusu. Tartışmak için daha da önemli olan, önde gelen kripto para biriminin nakitsiz bir gelecekte sağlayacağı değerdir..

Nakit, her şeyden önce, fiziksel doğasıyla ilgili tartışmalı rahatsızlıklarına rağmen basit ve başarılıdır. Tarihin bu noktasında, dünyanın dört bir yanındaki bireyler, fiziksel banknotların ve madeni paraların bir tür devlet destekli değer taşıdığını ve yüz yüze ödemelerin hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşebileceğini anlıyor..

İkincil olarak, nakit nispeten özeldir – onunla işlem yapan birçok kişinin doğal kabul ettiği bir şey. Fiziksel banknotlar ve madeni paralar, basitçe bir kişiden diğerine teslim etme eylemiyle eşler arası işlem görebilir. Nakit izinsiz olma yeteneğine sahiptir – yani teoride herhangi iki kişi bir nakit işleme katılabilir – sansüre dirençli (bir nakit işlemi dondurulamaz veya dijital bir işlemin yapabileceği gibi tersine çevrilemez) ve özel (bu anlamda nakit işlemleri kolayca izlenemez ve dijital, değişmez bir kayıt bırakmaz).

Bitcoin ayrıca izinsiz ve sansüre dayanıklıdır. Ancak, en iyi ihtimalle yalnızca sözde özeldir. Bitcoinler, bir dağıtılmış halka açık defterde takas edilir. yarı özel moda – bir işlemin gerçekleştiğini herkesin bağımsız olarak doğrulayabileceği anlamına gelir.

Bitcoin’in dağıtılmış halka açık defteri, kullanılan genel cüzdan adreslerini ve işlem gören miktarları değişmez bir şekilde gösterir, ancak katılımcıların kimliğini belirlemek o kadar kolay değildir – bu da birçok kişinin yanlışlıkla Bitcoin’de işlem yapmanın tamamen özel ve anonim olduğuna inanmasına neden olur..

Ancak Bitcoin’in gerçek gizlilik yetenekleri, kullandığınız Bitcoin cüzdanını (ve ona sağladığınız kimlik bilgileri) ve internete nasıl bağlandığınızı da içeren birçok faktöre bağlıdır. İşlemlerin içindeki ve etrafındaki verileri analiz ederek, hükümetler, blockchain analitik firmaları ve hatta yetenekli kişiler teorik olarak BTC işlemlerinizin kaydını değişmez bir doğrulukla belirleyebilir ve izleyebilir. Bu, bir işlemin tanımlayıcı ayrıntılarını gizleyen Monero (XMR) ve Zcash (ZEC) gibi çeşitli gizlilik odaklı madeni paraların oluşturulmasına yol açtı..

Bitcoin kullanırken gerçek anonimlikle ilgili sorunlar büyük ölçüde debunked BTC’nin suçlular için tercih edilen para birimi olduğu fikri – bu görüş hala halkın hayal gücünde ısrar ediyor ve ana akım medya.

Daha ziyade, kendine özgü gizlilik nitelikleriyle nakit, yasa dışı işlemler için tercih edilen seçenek olmaya devam ediyor. Bu ve diğer nedenlerden dolayı, dünyanın dört bir yanındaki çeşitli hükümetlerin toplumdan nakit çekmeye ilgi duyuyor. Bunu yapmak, objektif olarak, hükümetlerin mümkün olan mali gözetim ve kontrol miktarını artıracaktır..

Bitcoin daha yüksek düzeyde gizlilik sağlamadığından, nakitsiz bir gelecekte değeri tamamen izinsiz ve sansüre dirençli doğasından kaynaklanıyor olabilir. Bu varsayımsal gelecekte BTC ile işlem yapmanın hala yasal olması koşuluyla, bireyler bir aracıya ihtiyaç duymadan sınırların ötesine doğrulanabilir bir şekilde değer aktarabilir ve hiç kimse bu işlemi sansürleyemez..

Ek olarak, Bitcoin’in hala büyüyen bir değer deposu olarak görülmesi ve enflasyonist para politikalarına karşı korunma – ünlü makro yatırımcı Paul Tudor Jones tarafından yakın zamanda yinelenen bir duygu – ve birçok kişi tarafından spekülatif bir yatırım olarak görülmesi mantıklıdır..

Bitcoin, Bitcoin olmayanlara fayda sağlar

Bununla birlikte, diğerleri gelecekteki nakitsiz bir toplumda Bitcoin’in rolünü farklı bir açıdan görüyorlar..

Bağımsız kripto araştırmacısına göre Hasu, Soru, BTC’nin söz konusu senaryoda nerede yer aldığıyla ilgili değil, diğer paraları nasıl etkilediğiyle ve bunun tersi ile ilgili. OKEx Insights ile yaptığı bir sohbette Hasu, “Bitcoin ile piyasadaki diğer para sistemleri arasında bir geri bildirim döngüsü” olduğunu belirtti ve şunları kaydetti:

“Bitcoin bir pazarda var ve rakiplerin varlığı gelişmeyi bir yöne veya diğerine yönlendirebilir. İnsanların paraları hakkında neye değer verdiğine bağlı. Diğer paralar, yönlerini etkileyen Bitcoin içeren bir pazarda var. ”

Hasu’ya göre, kripto para biriminin varlığından en çok yararlananlar Bitcoinciler olmayabilir. Aksine, BTC ile etkileşime bile girmeyenler, varlığından kazançlı çıkanlar olabilir. Hasu şöyle açıkladı:

“Sahip olduğum bir tez, bu dünyadaki Bitcoin’den en fazla faydanın Bitcoin sahiplerine değil, Bitcoin olmayan sahiplerine tahakkuk ettirileceğidir – çünkü, sadece mevcut olması nedeniyle, Bitcoin diğer sistemleri daha iyi olmaya zorlar. Aynısı CBDC’ler için de geçerlidir. İnsanların Bitcoin’i alternatif olarak kullanabileceği bir dünyada geliştirilen bir CBDC’nin daha rekabetçi olması gerekecektir. Örneğin, kullanıcılar için daha iyi gizlilik garantileri sunması gerekirdi. ”

Hasu, OKEx Insights’a, Bitcoin’in insanları bir para biriminin çalışabileceği çerçeveler konusunda daha bilinçli hale getirdiğini söyledi. Kripto para birimlerinden önce insanlar, kullandıkları fiat para birimiyle ilgili olarak gizlilik, öngörülebilirlik, maliyet ve işlem hızı gibi şeyleri çok düşünmemişlerdi. Hasu, “Bitcoin, CBDC’lerin tasarımı ve yönetimi üzerinde bir kontrol görevi görür,” diye açıkladı:

“Bitcoin’in insanları para konusunda daha açık fikirli hale getirdiğini söyleyebilirsin.”

OKEx Insights, piyasa analizleri, derinlemesine özellikler ve kripto profesyonellerinden seçilmiş haberleri sunar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map