Nakamoto mu değil mi? 2009-Madencilik BTC, Craig Wright, Patoshi Modeli ve Bitcoin’in Gizemli Yaratıcısı

Anonim yaratıcısı Satoshi Nakamoto’ya saygı duymak, Bitcoin’in (BTC) kült benzeri takip. Artan katılımına rağmen geleneksel finans ve kurumsal oyuncular Kripto alanında çekirdek topluluk üyeleri, Nakamoto’nun orijinalinde detaylandırdığı, merkezi olmayan, güvensiz bir elektronik işlem sistemi vizyonunu sürdürmeye devam ediyor. Bitcoin teknik raporu.

Şu anki fiyatın hemen altında Bitcoin başına 9.000 $, Nakamoto’nun tahmini BTC varlığının değeri 9 milyar doların kuzeyinde. Görünüşe göre Bitcoin’in yaratılmasından bu yana 11 yılı aşkın süredir hiçbirini harcamamış olması, onun topluluktaki materyalist hırslardan yoksun gerçek bir devrimci olarak algısını güçlendiriyor.

Nakamoto’nun etrafındaki gizem, son olayından bu yana sahneden kaybolmasıyla daha da yoğunlaştı. onaylanmış yazışma Nisan 2011’de. Peki ya efsanevi yaratıcısı bir gün yeniden ortaya çıkarsa ve Bitcoin sahipliğini devralırsa?

20 Mayıs 2020’de, 2009’dan beri hareketsiz bir cüzdandan kaynaklanan bir BTC işlemi, Twitter kullanıcısı Whale Alert tarafından yayınlandı.

Balina Uyarısı 20 Mayıs20 Mayıs işlemini yayınlayan Whale Alert kullanıcısından tweet. Kaynak: Twitter

Bitcoin’ler fiyat düştü duyuru Nakamoto’nun geri dönüşüyle ​​ilgili spekülasyonları körükledi. İddia edilen devasa BTC varlıkları göz önüne alındığında, piyasa katılımcıları Nakamoto’nun teorik olarak piyasayı doldurmak ve basım zamanında toplam 170 milyar dolar olan Bitcoin’in tüm değerini yok et.

Sadece birkaç gün sonra, 25 Mayıs’ta bir başkası bölüm 2009’da Bitcoin madenciliğini içeren bir olay meydana geldi. İsimsiz bir kişi, açık hedefi muhtemelen gerçek Nakamoto olduğunu iddia eden muhtemelen en tanınmış kişinin gerçekliğini zayıflatmak olan bir mesaj gönderdi – 2009 mayınlı BTC içeren adresler kullanılarak şifreli olarak imzalandı Craig Wright.

20 Mayıs işlemi açıkça piyasayı sarsarken, her iki bölüm de Bitcoin’in yaratıcısını çevreleyen kalıcı gizemi tartışmanın ön saflarına taşıdı. Çoğunlukla endüstri uzmanları, her iki durumda da Nakamoto tarafından madencilik yapılan Bitcoin’i içermediğini iddia etti..

OKEx Insights, gerçekte ne olduğunu, dahil olan büyük oyuncuları ve dinamikleri ve şimdiye kadar yaratılan ilk Bitcoin’in bazılarını çevreleyen tartışmaları anlamak için gerekli arka planı yıkıyor..

Bitcoin’in ilk günleri ve Satoshi’nin zulası

Başlangıçta Bitcoin bugün olduğu kadar popüler değildi. Varlığının farkında olan en erken insanların, üye olduklarına inanılıyor. Kriptografi Posta Listesi – üyelik numaraları bilinmeyen “kriptografik teknolojiye ve bunun politik etkisine ayrılmış” bir e-posta listesi.

Listede olanlar alınan e-postalar Ocak 2009’da Bitcoin v0.1’i piyasaya sürmeden önce Kasım 2008 boyunca Nakamoto’dan.

Bitcoin ağı resmen 3 Ocak 2009’da Satoshi Nakamoto’nun ilk bloğu çıkarmasıyla ortaya çıktı. oluşum bloğu, bu mesajla: “The Times 03 / Ocak / 2009 Şansölye, bankalar için ikinci kurtarma paketinin eşiğinde”.

oluşum blok süreleri kapsarBitcoin’in oluşum bloğunda atıfta bulunulan Times sayısının kapağı. Kaynak: thetimes03jan2009.com

Denetçilere veya “madencilere” ihtiyaç duyulduğunda , Nakamoto’nun sistemi desteklemek için ilk günlerde Bitcoin bloklarını çıkarmaya devam ettiğine inanılıyor. Bitcoin’ler sübvansiyon veya ödül bloke etmek – madencilerin ağı sürdürmesi için teşvik – mayınlı blok başına 50 BTC’den başladı. Bitcoin’in koduna göre, bu teşvik her 210.000 blokta (kabaca dört yılda bir) yarıya iniyor – en yenisi Bu ay meydana gelen “yarılanma”.

Nakamoto yeni bloklar çıkarırken, bu blok ödülünü her coinbase işlemi – her blokta kaydedilen ilk işlem ve madenciye blok ödülünü gönderen işlem – her seferinde yeni bir cüzdan adresinde 50 BTC almak.

Araştırmacıların, 20 Mayıs işlemi bir cüzdan Bitcoin ağının lansmanından sadece bir ay sonra, 9 Şubat 2009’da madencilikten 50 BTC blok ödülü almıştı..

50 BTC gönderildi iki işlem 20 – 40 BTC’de ve 10 BTC’nin biraz altında. 20 Mayıs’ta gönderilen BTC’nin kesin hedefi bilinmemekle birlikte, Zincir analizi bunu rapor eder “Paranın bir kısmı Coinbase’de sona erdi gibi görünüyor.”

20 mayıs işlemi50 BTC için üretim tarihi 20 Mayıs 2020’de taşındı. Kaynak: Blockchain.com

Yukarıda gösterilen cüzdana bakıldığında, coinbase işleminin varlığı bir madenciye ait olduğu anlamına gelir ve tarih, Bitcoin ağında lansmanından sonraki bir ay içinde aktif olduklarını gösterir. Her iki koşul da, kesin olarak olmasa da, bu cüzdanın sahibinin teorik olarak o sırada ağdaki birkaç madenciden biri olduğu varsayılan Nakamoto’nun kendisi olabileceğini gösteriyor..

Bununla birlikte, Nakamoto’nun çıkardığı blokların tam sayısı ve aldığı BTC miktarı bilinmemektedir, bu da araştırmacılar blok zincirindeki bilinen en eski işlemleri ve adresleri araştırırken ilginç bir çalışma yapılmasını sağlar..

Satoshi’yi Patoshi modeliyle tanımlama

Blockchain araştırmacısı Sergio Demian Lerner iddia edildi Nisan 2013’te Bitcoin odaklı Bitcointalk forumundaki bir gönderide, o sırada Nakamoto tarafından tutulan BTC miktarını tahmin edebildiğini söyledi. 1 milyon BTC’nin üzerinde olduğunu belirtti – yaklaşık 100 milyon dolar o zaman.

Bu sonuca nasıl vardığını açıklamak için, Lerner bulgularını birkaç gün sonra takip etti. kendi blogunda daha ayrıntılı bir gönderi, açığa vuran “Yeni bir blok zinciri analiz tekniği” yine o tekrar ziyaret edildi en son 2019’da.

En eski mayınlı Bitcoin blokları analizinde Lerner, daha sonra adını verdiği bir model belirledi. "Patoshi" – Nakamoto tarafından hangi belirli blokların çıkarıldığını gösterdiğini iddia etti. BTC, birçok kripto analisti gibi 20 Mayıs 2020’de taşındı işaret etti, bu kalıba düşmedi.

Ama Patoshi modeli gerçekte nasıl işliyor? Lerner, analizine göre, Nakamoto’nun 3 Ocak 2009 ile 25 Ocak 2010 tarihleri ​​arasında ağda yalnızca Bitcoin blokları çıkardığını ve bu süreçte 1 milyondan fazla Bitcoin topladığını iddia etti..

Araştırmacı varsayımlarını şuna dayandırmıştır: ağın hashrate’ine ilişkin bir çalışma daha fazla madenci ağa katıldıkça artan madencilik zamanında ve zorluğu.

Lerner’e göre, orijinal Bitcoin istemcisi v0.1 üzerinde yaptığı çalışma, gizlilikle ilgili üç kusuru ortaya çıkardı ve bu da tek bir madenci tarafından çıkarılan tüm blokların belirlenmesine yardımcı oldu..

Lerner, ilk bloklardaki tanımlanabilir dizelere odaklandı, en önemlisi ExtraNonce alanı, ve ortak bir kökene sahip olduğunu bulduğu blokları veya Patoshi olarak adlandırmaya karar verdiği tek bir madenciyi vurgulayan bir grafik yayınladı..

Lerner’in araştırması, yoğun bir şekilde tartışılan 2013’ten beri, analizinin yüzde 100 doğru olmasa bile genel olarak sağlam olduğuna inanılıyor. Kripto topluluğunun üyeleri ggerçekten inanmak Patoshi bloklarının açıkça büyük bir BTC yığınını madenciliğinden sorumlu erken aktif bir madencinin varlığına işaret ettiği, bazıları için sonuç, bu erken madenci Patoshi’nin “Satoshi olabilir veya olmayabilir” olduğudur.

Ancak Lerner, vardığı sonuçlarda daha kararlıdır. 2013’ten beri yaptığı analizlerde, Patoshi modelindeki tüm blokların madenciliğinden sorumlu tek madencinin aslında Bitcoin’in yaratıcısı olduğunu gösteriyor ve şu sonuca varıyor:

“Elbette halka açık bilgi kaynaklarına ve blok zincirine dayanan Patoshi modellerini Satoshi’ye bağlayan kanıtlar var. Ama burada durmayı tercih ederim. Patoshi’yi tamamen yalnız bırakın. Bitcoin için inşa etmem gereken çok şey var, mesela RSK.”

Lerner’in bulgularını eleştirenlerin belirttiği gibi, o sırada Nakamoto ile birlikte ağda aktif olan başka madenciler de vardı. Bu orijinal madencilerden en az biri, son zamanlarda kendilerini tanımladı. Harold (daha çok Hal olarak bilinir) Thomas Finney. Mart 2013’te, Lerner ilk bulgularını yayınlamadan bir ay önce, Finney, Bitcointalk:

“Satoshi, yazılımın ilk sürümünü duyurduğunda, onu hemen aldım. Sanırım Satoshi dışında bitcoin çalıştıran ilk kişi bendim. 70-bir şey bloğu çıkardım ve Satoshi test olarak bana on jeton gönderdiğinde ilk bitcoin işleminin alıcısı bendim. “

Nakamoto’nun blok ödülü olarak 50 BTC alması ve ardından Finney’e 10 BTC (bilinen ilk BTC işlemi) gönderme modelinin, orijinal 50 BTC ödülünün iki işleme bölündüğü 20 Mayıs 2020 işlemlerinde yankılanması dikkat çekicidir. 40 BTC ve 10 BTC.

20 Mayıs BTC, Patoshi’den değildi

20 Mayıs’ta taşınan BTC, blok 3654. Lerner’ın analizinde bu bloğa baktığımızda, bunun Patoshi bloklarından biri olmadığını görüyoruz. Çoğu kripto analisti ve yorumcusu için bu, bitcoinlerin aslında Nakamoto’ya ait olmadığını etkili bir şekilde kanıtlıyor..

patoshi kalıbıPatoshi bloğunu (mavi) tanımlayan bir grafikte gösterilen blok 3654. Kaynak: Satoshiblocks

22 Mayıs’ta OKEx Insights’a yapılan yorumlarda, Nic Carter, Castle Island Ventures’ın genel ortağı ve kurucu ortağı Coinmetrics, Patoshi modeli ve Nakamoto’nun 20 Mayıs işlemlerinin arkasında olma olasılığı hakkındaki düşüncelerini paylaştı..

Carter, Patoshi modeli hakkında şunları söyledi: “Çoğu bitcoin uzmanı, Sergio’nun [Lerner] modelinin bir miktar değeri olduğu sonucuna varıyor, ancak tek büyük erken madenciye atayabileceği kesin blok sayısı tartışılıyor,” diye ekliyor:

“Bu kalıp çok ilgi çekici ve analizin özünden şüphe etmek için bir neden göremiyorum – başlangıçta madenciliğe başlayan ve 2009’a kadar madenciliği yapan özel yazılım çalıştıran büyük bir tek erken madenci vardı.”

Carter, Patoshi modelinde çıkarılan çıktıların hiçbirinin harcanmadığını (bir veya iki test işleminin ötesinde) aktarmaya devam etti. Bu, Patoshi’yi aynı zaman diliminde faaliyet gösteren ve ödüllerini ara sıra harcayan diğer madencilerden ayırır. veri paylaşıldı Coinmetrics mühendisi Antoine Le Calvez tarafından.

Carter, 20 Mayıs işlemlerinin Satoshi olmayan bir madenciye ait olduğu sonucuna varmak için Lerner’in bulgularına güvenirken, Blockstream CEO Adam Geri Döndü tweet attı aynı sonuca varmak için farklı bir argüman. Back, Patoshi araştırmasının “Hemen hemen tahmin” ancak Satoshi madeni paralarını kendisi satarsa, muhtemelen en son çıkarılan paralarla başlayacağını savundu – en anonim olanı.

Hem cypherpunk hem de Bitcoin savunucusu Jameson Lopp ve Monero’nun (XMR) eski baş koruyucusu olan Riccardo Spagni, 20 Mayıs’taki orijinal Whale Alert tweet’ine yanıt olarak, Patoshi modeline atıfta bulundu ve paraların bir “Olası Satoshi’nin sahip olduğu cüzdan.”

Daha fazla Lopp işaret etti Whale Alert’ın tweet’inin dilinin piyasalarda gereksiz paniğe yol açtığını “[W] e herkes ‘olası Satoshi’nin sahip olduğu cüzdanın’ kodunun ne olduğunu biliyor – bu 1 milyon coin dolaşıma giriyor olabilir.”

Kendi kendini ilan eden Satoshi Craig Wright ve adres listesi

Pek çok kayda değer figür gerçek Nakamoto adayı olarak kabul edilirken, kendi kendini ilan eden birkaç kişi var – en önemlileri Avustralyalı bilgisayar bilimcisi., Craig Steven Wright.

20 Mayıs 2020 işlemleri, Wright’ın daha önce Nakamoto olduğu iddiasına bir darbe oldu. uzun uzadıya tartışıldı Lopp geçen yıl bir yazıda.

Wright, Şubat 2018’den beri uzun süredir devam eden bir hukuk savaşı adli bilişim uzmanı olduğu iddia edilen eski ortağı Dave Kleiman’ın mülkünde 2013’te öldü.

Dave’in mülkünün kontrolünü elinde bulunduran Kleiman’ın kardeşi Ira, Dave ve Wright’ın varlığının en başından beri Bitcoin’e dahil olduklarını ve birlikte 1,1 milyon bitcoin kazdıklarını iddia ediyor – Dave’in madeni paraların yarısına asla erişemediğini savunuyor.

Kleiman – Wright davası sırasında, Wright’ın 2013’ten önce çıkardığı BTC’yi tutan Bitcoin adreslerinin bir listesini sunması istendi..

50 BTC’nin 20 Mayıs 2020’de gönderildiği adres 16.000’den fazla olanlardan biri Wright’ın sahip olduğu adresler mahkemeye sunuldu.

Bununla birlikte, Wright, iddia ettiği gibi, gönderdiği adreslerin özel anahtarlarına erişiminin olmadığını uzun süredir savunmaktadır. dilimlenmiş ve dağıtılmış ek güvenlik için çeşitli insanlar arasında.

20 Mayıs madeni paralarının aynı adreslerden birinden taşınmış olması, ya Wright’ın aslında anahtarlara erişimi olduğu ya da çoğu gözlemcinin iddia ettiği gibi – mahkemede iddia ettiği tüm adreslerin kendisine ait olmadığı anlamına gelir. Her iki durumda da mahkemede yalan söylediği anlamına gelirdi..

20 Mayıs işlemi basitçe erken bir Bitcoin madencisi miydi – Nakamoto değil – sonunda blok ödülünü harcıyor muydu yoksa Kleiman v. Wright davasıyla bağlantılı mıydı??

Carter, işlemin devam eden vakayla bağlantısını yorumlayarak hafta sonu OKEx Insights’a verdiği demeçte, 20 Mayıs işleminin Wright’ın iddialarını baltalamak için açıkça yapılmış olabileceğini düşündüğünü söyledi:

“Bu işlem, CSW’nin [Wright] mahkemede öne sürdüğü belirli iddiaları geçersiz kılmak için yapılmış olabilir – yani söz konusu adresi kontrol ettiği ve şu anda ona erişimi olmadığı için. Bu işlem bunu geçersiz kılıyor ve davasını karmaşıklaştırıyor. “

Carter’ın açıkladığı gibi, 20 Mayıs’ta 50 BTC gönderen kişi mutlaka bu adrese özel anahtarlar üzerinde kontrole sahip. Bu gerçek, Wright’ın mahkeme belgelerindeki adresin kendisine ait olduğu yönündeki iddiasını açıkça geçersiz kılar, ancak şu anda özel anahtarlara erişimi yoktur..

Bir başka erken dönem madenci Wright’a sesleniyor

Daha dün, 25 Mayıs, 2009’da çıkarılan bitcoinleri içeren daha fazla faaliyet Wright’ın iddialarını açıkça baltaladı. Anonim bir varlık bir dosya yayınladı 145 Bitcoin adresiyle, 20 Mayıs adresinde olduğu gibi, 2009’da Bitcoin madenciliği yapılmış ve listelenmiş 16.000’den fazla adres arasından Wright’ın iddia edildi mahkemede onun.

145 adresin her birinin nasıl 50 BTC tuttuğu göz önüne alındığında, cari fiyatlarla, bu kuruluş yalnızca Bitcoin’de 60 milyon $ ‘ın üzerinde bir değeri kontrol ettiğini kanıtladı (o zamandan beri çatalları hesaba katmıyor).

20 Mayıs’ta 50 BTC gönderen madencinin dün 145 adresi gönderenle aynı olup olmadığını söylemek imkansız. Ancak, 20 Mayıs işleminden farklı olarak, bu sefer ilk madenci açıkça Wright’ın iddialarını geçersiz kılmak için harekete geçti..

Bitcoin’in yerleşik olarak kullanılması imzalama ve doğrulama özelliği, Bu, adres sahiplerinin sahipliklerini anonim olarak kanıtlamasına olanak tanır, madenci net bir mesaj bıraktı, sağlanan 145 adresin tümü için doğrulanabilir:

"Craig Steven Wright bir yalancı ve sahtekar. Bu mesajı imzalamak için kullanılan anahtarlara sahip değil..

Lightning Network, önemli bir başarıdır. Ancak, zincir içi kapasiteyi iyileştirmek için çalışmaya devam etmemiz gerekiyor.

Maalesef çözüm, yalnızca koddaki bir sabiti değiştirmek veya güçlü katılımcıların diğerlerini zorla atmasına izin vermek değildir..

Hepimiz Satoshi’yiz"

Herkes yapabilir Doğrulayın Aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi mesajın bir Bitcoin adresi ve imzası (anonim varlık tarafından yayınlanan dosyada paylaşılır) ile eşleştirilerek orijinalliği.

BTC İmza doğrulamasıBitcoin adresi, mesajı ve imza doğrulama aracı. Kaynak: Bitcoin.com

Anonim mesajın doğrulanabilirliği ve kökenleri hakkında konuşan Carter, dün OKEx Insights’a yaptığı açıklamada:

“Adres, mesaj & imza verisi, mesajın özel anahtar [özel anahtar] tarafından gerçek olarak imzalandığını bilmek için gereken tek şeydi (elektrumda bir çift doğruladım). Bunun orijinal olarak 4chan / biz forumuna bırakılan bir metin dosyası olduğuna inanıyorum.

Ancak, ihtiyacımız olan tek şey imzalar ve metin içeriği olduğu için nereden kaynaklandığı tam olarak önemli değil. “

Bunun anlamı, en azından, bu yeni yayınlanan listedeki 145 adres açıkça Wright’a ait değildir..

Carter, OKEx Insights’a yaptığı açıklamada şöyle devam etti:

“Taşınan eski adresin mahkeme davasından kaynaklanmış olabileceğini düşündüm ve CSW’ye [Wright] ait olmadıklarını belirten bir OP_RETURN imzalamalarını bekliyordum, başka bir adres grubunun bunu yaptığını görmek ilginç (farklı bir şekilde de olsa). Craig’in nihayet sahip olduğunu iddia ettiği bir dizi adrese kendini adamış olması, muhtemelen bu kişinin neden şimdi harekete geçmeyi seçtiğidir. “

Carter, 20 Mayıs adresi gibi 145 adresin de Patoshi modelinin bir parçası olmadığını belirtti., “Bu yüzden, Satoshi olmayan başka bir erken madenci.” Lopp ve Twitter’daki diğerleri, Lopp ile, muhtemelen Bitcoin’in yaratıcısına ait olmayan adresleri hızlı bir şekilde belirttiler. gönderi Pazartesi gününde:

“Birisi olarak 2009 döneminden kalma daha fazla bitcoin madenciliği” faaliyeti “, Craig Wright’ın bir sahtekarlık olduğuna dair daha da fazla kriptografik kanıt sağlıyor. Bir kez daha, bu bloklar “Patoshi Modeli” ile eşleşmiyor. “

Sadece bir gün önce, 24 Mayıs’ta Lerner’ın kendisi gönderildi Twitter’da, herhangi bir bloğun Patoshi tarafından kazılıp çıkarılmadığını kontrol etmek için kullanışlı bir işlev ekledi..

25 Mayıs mesajının dili ve özü ve özellikle “Hepimiz Satoshi’yiz” imzası, satoshi [at] vistomail.com adresinden 2015 e-postasınınkini yansıtıyor. 2015 mesajı okumak basitçe “Ben Craig Wright değilim. Hepimiz Satoshi’yiz. ”

E-posta adresi olmasına rağmen daha sonra ortaya çıktı Dünün mesajında ​​yankılanan metnin duyarlılığı Nakamoto’nun gibi görünmek için taklit edilmek, Nakamoto’nun kendi görüşüne benzer bir şeyi ifade ediyor – Bitcoin’in arkasındaki bireysel kişi olduğu düşünülen kişinin kimliği gerçekten önemli olan şey.

Satoshi gölgelerde kalır

20 Mayıs ve 25 Mayıs bölümleri ilginç tartışmalara yol açarken, her ikisi de en önemlisi Bitcoin’in yaratıcısını çevreleyen kalıcı hayranlığı ve gizemi vurgulamaya hizmet etti..

Nakamoto bir zamanlar olduğu gibi “çok akıllı ve samimi olan Japon soyundan gelen genç bir adam” mı? tarif Hal Finney tarafından mı? Bitcoin genesis bloğundaki The Times referansı nedeniyle İngiltere’den biri mi? Yoksa o biri mi çok sayıda aday medya tarafından rutin olarak değerlendiriliyor mu? Asla bilemeyebiliriz.

Bununla birlikte, Nakamoto’dan bildiklerimiz son teyit edilen yazışma – eski Bitcoin geliştiricisi Gavin Andresen ile – Bitcoin’in yaratıcısı, insanların kimliği yerine projenin kendisine odaklanmasını istedi:

“Gizemli, karanlık bir figür olarak benim hakkımda konuşmaya devam etmesen keşke, basın bunu bir korsan para açısına dönüştürüyor. Belki bunun yerine açık kaynak projesini yapın ve geliştiricilere katkıda bulunanlara daha fazla kredi verin; onları motive etmeye yardımcı oluyor. ”

OKEx Insights, piyasa analizleri, derinlemesine özellikler ve kripto profesyonellerinden seçilmiş haberleri sunar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map