Merkezi olmayan istikrar: Kripto tedarik modellerinin ve sabit paraların incelenmesi

Stabilcoin alanına, zorluklarına ve evrimine derinlemesine bir bakış

Tanımlayıcı özelliklerinden bir para biriminin belki de en önemlisi toplam arzı ve ihraç oranıdır. Farklı arz ve ihraç modelleri, bir para biriminin kullanıcılarının farklı davranışlarını teşvik eder. Mutlak kıtlık istiflemeyi tetikleyebilirken, paranın satın alma gücü hızla azaldığından, arz fazlası bir ekonomi için felaket olabilir..

Bu OKEx Insights makalesinde, tedarik ve ihraç modellerinin bir para biriminin faydasını ve nihayetinde fiyatı nasıl etkilediğini inceliyoruz. Bitcoin’in sonlu ve ETH’nin sınırsız arz modellerini fiat para politikalarıyla karşılaştırmanın yanı sıra, istikrarlı paralar için artan talebi ve yalnızca algoritmaları kullanarak fiat’ın istikrarını taklit etmeye çalışan yeni bir dijital para birimi sınıfını tartışacağız..

Algoritmik olarak stabilize edilmiş bu para birimleri, esnek arz, yeniden fiyatlandırma ve indirgeme gibi kavramları ortaya çıkardı ve geç dönemlerde daha fazla tanınmaya başladı. En azından kağıt üzerinde, satın alma gücünde aynı anda istikrarlı ve tamamen merkezi olmayan dijital para birimleri yaratmak için umut verici çabaları temsil ediyorlar. Kanıtlanmamış teorik varsayımlara dayanarak, ancak, daha fazla tartıştıkça, bu çözümler ideal olmaktan uzaktır..

Bitcoin’in sabit kodlu tedarik sınırları için durumu

Günümüzde çoğu para biriminin potansiyel olarak sınırsız kaynağı vardır. Fiat dünyasında, merkez bankaları yaratılışları üzerinde tekel sahibidir. belirtilen yetki Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezervi, örneğin, para istikrarını sağlamak ve maksimum istihdamı sürdürmektir..

Bunu başarmak için mevcut araçlar, ABD doları talebindeki değişikliklere yanıt olarak para arzını genişletme yeteneğini içerir. Para tabanındaki talebi aşan artışlar enflasyonla sonuçlanır, bu da ekonomideki tüm para birimlerinin değerini düşürür. Enflasyon harcamaları teşvik ederek ekonomik büyümeye yol açarken tasarruf etmeyi de pahalı hale getirir. Bazıları, bir ekonomiyi canlandırmak için enflasyonun gerekli olduğunu savunuyor. Bu arada, diğerleri buna vatandaşların serveti için örtülü bir vergi diyor.

Bitcoin’in anonim yaratıcısı Satoshi Nakamoto, ikinci gruba giriyor gibi görünüyor. Onlar tasarlanmış Bitcoin fiat sisteminin tam tersine, 21 milyon jetonluk sabit bir kapağa sahip olduğundan ve hiçbir merkezi otorite, ihracı arttıramaz. Yarılanma etkinlikleri olarak da bilinen blok ödüllerini azaltma sistemi sayesinde hem toplam arz hem de yeni madeni paraların dolaşıma girme oranı sabittir..

Merkez bankası karşıtı bir güdüye işaret eden ipuçları baştan sona ortaya çıkıyor Nakamoto’nun gönderileri. Belki de en açık olanı, şimdiye kadar çıkarılacak ilk Bitcoin bloğuna dahil edilen mesajdır. Alınan ön Sayfa İngiliz The Times gazetesinde şöyle yazıyor:

"Şansölye, Bankalar İçin İkinci Kurtarma Paketinin Eşiğinde."

Nakamoto aynı zamanda ilk paralellik kurmak Bitcoin ve altın arasında. İki varlık da kıttır, yani arzları bazı merkezi varlığın hevesiyle seyreltilemez. Bu anlatı son yıllarda hız kazandı. İlk başta Bitcoin’liler tarafından benimsendi, ancak daha sonra geçen yıl daha fazlası geleneksel finans kurumları benzerlikleri not etmeye başladı.

Bu duygu değişiminin, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının tarihin herhangi bir noktasından daha fazla yeni para birimi yarattığı bir yılda gerçekleştiğini söylüyor. Büyük nakit rezervlerine sahip olanlar, artan seyreltme konusunu ciddiye almak zorunda kaldılar. Bu nedenle, yeni bir tür kurumsal ve kurumsal yatırımcıların halka açık bir şekilde BTC satın aldığını gördük ve genellikle varlığı zayıflayan dolara karşı bir koruma olarak gösterdiler..

Bununla birlikte, Bitcoin’in arzının sabit kodlanmış olması, kısmen de günlük kullanım için bir transfer aracı olarak ana akım benimsemeyi toplamakta zorlanmasının nedenidir..

Ethereum: Sınırsız arzda bir deney


Pek çok kripto para birimi, Nakamoto’nun sabit arz sınırını uygulamadaki liderliğini takip etse de, bazılarının potansiyel olarak sınırsız ihracı var. Ethereum böyle bir örnektir. Ancak, arkasındaki sebep yeni ETH’nin oluşturulması itibari paranınkinden farklıdır.

Bitcoin gibi, Ethereum’un güvenlik modeli de işlemlerin teşvikli doğrulanmasına dayanır. Ödüller, her iki ağa da dürüst katılımı teşvik ederek genel güvenliklerini güçlendirir. Bu ödüller, her yeni işlem bloğunda basılan BTC veya ETH biçiminde ve ayrıca işlemcilerin ağı kullanmak için ödediği ücretlerden gelir..

Bununla birlikte, uzun vadeli güvenlik söz konusu olduğunda iki ağ farklı bir yaklaşım benimsiyor. Son BTC çıkarıldığında, Bitcoin’in madeni para bloğu ödülleri – her yeni blokta basılan yeni madeni paralar – duracaktır. Bu noktada, işlem ücretleri tek başına dürüst madenci katılımını teşvik etmelidir. Buna karşılık Ethereum, işlem doğrulayıcılarını yeni basılmış Ethereum ile ödüllendirmeye devam edecek..

ETH ve fiat para birimlerinin her ikisinin de potansiyel olarak sınırsız bir arza sahip olmasına rağmen, ETH’ye olan talep onun oluşumunu etkilemez. Bunun yerine, enflasyon, ağın güvenlik modelinin bir ürünüdür ve geliştiricilerin ve kullanıcıların kontrol altında tutmaya istekli olduğu bir şeydir..

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin sadece sert bir başlık mulled ETH’nin toplam arzında, ancak gelecekteki bir yükseltme, madenci ücretlerinin bir kısmının yakılmasını ve birimlerin dolaşımdan kaldırılmasını içerebilir. Ağ genelinde ücretleri azaltma potansiyelinin yanı sıra, EIP-1559 gibi önerilen güncellemeler var Bu, Ethereum’a düşük enflasyonla biraz daha zor bir para politikası vermeyi öneriyor – ETH yatırımcıları arasında çok popüler bir şey.

İstikrar arayışı ve "stabilcoins"

Bitcoin ve Ethereum’un para politikaları onları cazip spekülatif yatırımlar – hatta değer depoları – yapabilirken, bir hesap birimi olarak mevcut faydaları tartışmalı. Bir para biriminin arzı talepteki değişikliklere yanıt vermediğinde, söz konusu değişiklikler dramatik fiyat dalgalanmalarına neden olur. Bu sadece işleri fiyatlandırmayı zorlaştırmakla kalmaz, aynı zamanda BTC veya ETH’yi kabul eden bir tüccarın bir miktar dalgalanma riski üstlenmesini gerektirir..

Spekülasyon, ticaret veya uzun vadeli bekletme dışında kullanım için Bitcoin’in oynaklığı istenmeyen bir durumdur. Bir para biriminin kullanıcıları, bugün sahip oldukları paranın yarın hemen hemen aynı değerdeki mal ve hizmetlerle değiştirilebileceğinden emin olmak isterler. Bu nedenle, stabilcoinler – yani, en yaygın olarak ABD doları olan tek bir para birimini temsil eden değişim aracı olarak kullanılmak üzere tasarlanmış jetonlar – BTC’ye daha az uygun birçok kullanım durumu için artan bir şekilde benimsenmiştir..

Stablecoins, BTC’nin perakende satışını engelleyen oynaklıktan uzak kalırken bir dijital para biriminin işlem yapılabilirlik avantajlarını sağlamaya çalışır. Önde gelen stabilcoin Tether’in (USDT), geçen yıl 5 milyar doların altındaki bir piyasa değerinden bugün yaklaşık 23,5 milyar dolara yükselmesi, fiyat istikrarının birçok kripto para birimi kullanıcısı için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor..

Stablecoin’ler, şu anda mevcut oldukları gibi, teknik olarak sınırsız toplam arzına sahiptir. Nasıl yayınlanırlar ve istikrarı sağlamak için kullanılan mekanizmalar onları iki geniş kategoriden birine yerleştirir:

  • Teminatlı
  • Elastik tedarik

Fiat teminatlı stabilcoinler

Fiat teminatlı stabilcoinler, bir dijital IOU biçimi olarak işlev görür. Bir kuruluş (örneğin, bir banka veya akıllı sözleşme) para birimlerini veya diğer varlıkları tutar ve bu varlıklarla orantılı olarak sabit paralar çıkarır..

Tether, fiat teminatlı bir stabilcoinin açık ara en büyük örneğidir. Tartışmalı bir konu olmasına rağmen, şirket muhtemelen var olan her 1 USDT için 1 $ tutuyor. Her USDT bir dolar ile desteklendiğinden, para biriminin satın alma gücü tutarlı kalır. USDC ve TrueUSD gibi diğer fiat teminatlı stablecoinler de bu modeli takip ediyor.

Bire bir desteklendiğinde, fiat teminatlandırma, herhangi bir mevcut stablecoin sisteminin en yüksek istikrarını sağlar. Bununla birlikte, fiat teminatlandırmanın dezavantajları vardır. İlk olarak, kullanıcılar, ihraççının söylediği rezervleri gerçekten elinde tuttuğuna güvenmelidir. Bu, kripto para biriminin şeffaf, güven açısından en aza indirilmiş vizyonuyla pek uyuşmuyor.

Ek olarak, fiat teminatlı stablecoinler, fonları tutmak için bankalara güvendiğinden, ihraççıları yasal baskılara tabidir. ABD milletvekilleri şu anda, diğer şeylerin yanı sıra, stabilcoin ihraççılarının federal bir bankacılık tüzüğü edinmesini gerektiren mevzuatı geçirmeye çalışıyorlar. Son zamanlarda önerilenlere karşı olanlar STABLE Act Böyle bir değişikliğin stabilcoin sektöründeki yeniliği bastırmasının nedeni. Kolluk kuvvetlerinin baskısı da daha önce hem Tether hem de Center ile sonuçlandı. Ethereum adreslerini kara listeye alma her şirketin ilgili stabilcoinlerini elinde tutanlar (yani, USDT ve USDC).

Kripto teminatlı stabilcoinler

Fiat teminatlı stabilcoinlerin yukarıda belirtilen eksiklikleri, kripto-teminatlı modele yol açtı. En yaygın örnek MakerDAO’nun DAI belirtecidir. Bir banka hesabındaki dolarlar yerine, akıllı sözleşmeler ETH ve diğer kripto para birimlerini teminat olarak tutar ve protokol, DAI jetonlarını her bir jetonun 1 $ ‘a yakın işlem yapmayı amaçlayan bir oranda ödünç verir. Bu tür bir mekanizma aynı zamanda yumuşak dübel olarak da bilinir..

Bazı yönlerden, kripto teminatlı stabilcoinler, USDT gibi fiat teminatlı muadilleri üzerinde bir iyileşmeyi temsil ediyor. Örneğin, kullanıcılar, Ethereum blok zinciri aracılığıyla toplam teminat destekli DAI belirteçlerini doğrulayabilir, bu da tipik olarak fiat teminatlı stabilcoinler tarafından talep edilen doğal güven düzeyini önemli ölçüde azaltır. Bununla birlikte, yukarıda tartışıldığı gibi, çoğu kripto varlığı aşırı fiyat oynaklığından muzdariptir ve bu da onları bir teminat biçimi olarak uygunsuz hale getirir..

Volatilite sorununun üstesinden gelmek için, kripto-teminatlı stabilcoinlerin aşırı teminatlandırılması gerekir. Onları ihraç edilenlerden daha değerli varlıklarla destekleyerek, bu sabit paralar teminat varlıklarının fiyatlarındaki ani dalgalanmalardan korunur. Bu, merkezi olmayan stabilcoin projelerinin, çeşitli finansal bağlamlarda faydalı olacak kadar istikrarlı bir fiyat elde etmelerini sağlar. Bununla birlikte,% 150 veya daha fazla teminatlandırma, oldukça verimsiz bir sermaye kullanımını temsil ederken, kripto piyasası dalgalanmaları sırasında zorunlu tasfiye tehdidini hala tamamen ortadan kaldırmamaktadır..

Algoritmalar bir "teminat yok" elastik tedarik ile yaklaşım

Stablecoinler şüphesiz faydalıdır. USDT, uzun zamandır tüccarlara artan kripto para birimi oynaklığı dönemlerinde çıkmaları için istikrarlı bir varlık sağladı. Geçen yaz merkezi olmayan finansa olan ilginin patlamasıyla, stabilcoin kullanım durumları yalnızca arttı. Stabilcoin kullanarak borç vermek, ödünç almak, ticaret yapmak ve likidite sağlamak, kullanıcılar için bazı riskleri ortadan kaldırır..

Bununla birlikte, tartıştığımız gibi, stabilcoinlerin mevcut uygulamaları mükemmel değildir. USDT ve diğer merkezi olarak teminatlandırılmış projeler, daha geniş kripto para birimi endüstrisinin değerleriyle hiçbir şekilde uyumlu olmayan bir karşı taraf riskini temsil eder. Bu arada, kripto para teminatlandırma modelleri, en iyi ihtimalle, verimsiz sermaye kullanımını sağlar ve en kötü ihtimalle, yüksek volatilite dönemlerinde acımasız likidasyonlara neden olabilir..

Bununla birlikte, fiyatların hem arz hem de talebe göre hareket ettiği göz önüne alındığında, bir para biriminin arzındaki değişiklikler talebindeki değişikliklere duyarlıysa, teorik olarak istikrar mümkün olmalıdır. % 10’luk bir arz artışı% 10’luk bir talep artışına denk gelirse, fiyat artışı olmamalıdır. Bu, son zamanlarda artan ilgi gören bir kripto para kategorisinin arkasındaki temel dayanaktır..

Algoritmik sabit paralar veya elastik arz paraları olarak bilinen bu projeler, talebe yanıt olarak dolaşımdaki para arzını artırarak veya azaltarak belirli bir hedef fiyattan işlem yapmaya çalışır. Fiyat hedefin altındaysa (genellikle, ancak her zaman değil, 1 $), o zaman stabilcoin arzı her birimin fiyatını artırarak sözleşmeler yapar. Tersine, talep arttığında ve fiyat hedefin üzerine çıktığında, arzı sulandırmak ve her bir birimin değerini düşürmek için yeni madeni paralar basılır..

Esnek arz belirteci kavramı pek yeni değildir. Aslında, algoritmik olarak ayarlanmış tedarik stabilcoin sistemleri için iki farklı teklif, 2014’ün başlarında ortaya atıldı..

Çözümüne merkez bankası karşıtı iktisatçı ve siyaset teorisyeni Friedrich Hayek’in adını veren Ferdinando M. makale "Hayek Money: Kripto Para Birimi Fiyat İstikrarı Çözümü," Kullanıcıların yeni para birimlerinin yaratılmasından kendilerinin yararlandığı ve aynı zamanda talep düştüğünde arz daralmalarını finanse ettiği bir sistemi tanımlar. Böyle bir sistemi kullanan tek bir para biriminin değeri teorik olarak sabit kalmalı, ancak cüzdan bakiyeleri toplam piyasa kapitalizasyonundaki değişikliklere göre büyüyecek ve küçülecektir..

İçinde "Cryptocurrency Stabilizasyonu Üzerine Bir Not: Seigniorage Payları," Robert Sams öne sürüyor elastik bir arz madeni para için benzer bir model. Bu modelde Hayek Para gibi para arzı da talebe göre büyüyecek ve küçülecekti. Bununla birlikte Sams, artan ve azalan cüzdan bakiyelerinin orantılı olarak fiyattaki dalgalanmayı cüzdan bakiyelerindeki dalgalanmaya aktardığını belirtiyor. Tek bir Hayek Money biriminin satın alma gücü sabit kalırken, herhangi bir cüzdanınki, pazarın toplam büyüklüğü ile birlikte genişler ve daralır..

Sams yazıyor:

"Fiyat istikrarı sadece hesap birimini stabilize etmekle ilgili değil, aynı zamanda paranın değer deposunu stabilize etmekle de ilgilidir. Hayek parası ikincisine değil, öncekine hitap etmek için tasarlanmıştır."

Bunun yerine, yalnızca umursayan kullanıcıların para biriminin temelindeki istikrar mekanizmasıyla ilgilenmesi gereken bir sistemi tercih ediyor. Seigniorage Shares modeli, sahibinin gelecekteki herhangi bir tedarik genişlemesinden pay almasını sağlayan ikinci bir jetona dayanır..

Böyle bir stabilcoin sistemini desteklemeyi tercih edenler, bunu, fiyat hedefinin altında olduğunda para birimlerini tedavülden kaldırarak yaparlar. Karşılığında, arz genişletme etkinliği sırasında basılan stabilcoin için takas edebilecekleri hisse tokenleri alırlar. Alınan madeni para sayısının yakılanlardan daha fazla olmasıyla, potansiyel kârlar, kullanıcıları protokolün para politikasını kendileri etkilemeye teşvik eder..

Algoritmik, elastik arz istikrarlı paralarına olan ilginin yenilenmesi

Hem Sams hem de Ametrano’nun 2014’te belirttiği gibi, elastik arz madeni para modelleri hakkında teorileştirmek, hem uygulanabilir bir merkezi olmayan stabilcoin’e olan net ihtiyaçtan hem de mevcut teminatlandırılmış modellerin eksikliklerinden ilham aldı. Ancak daha yakın zamanlarda, potansiyel olarak düşmanca bir düzenleyici ortam, gelişmeyi hızlandırıyor gibi görünmektedir..

ABD’de önerilen STABLE Yasası’ndan önce bile, stabilcoin yaratma çabaları potansiyel yasal sorunları ortaya koyuyordu. Orijinalin arkasındakiler Temel stabilcoin Aralık 2018’de projeyi feshetmek zorunda kaldı. Kendileriyle ABD menkul kıymet düzenleyicileri arasındaki olası bir çatışmayı gerekçe göstererek, ekip yatırımcılara para iadesi yaptı ve Seigniorage Shares’dan ilham alan projeyi rafa kaldırdı.

STABLE Act artık stabilcoin ihraççılarını tehdit ediyor ve tutarlı fiyatlandırılmış kripto para birimleri için zorlayıcı kullanım durumları sağlayan gelişen bir DeFi alanı ile, hem pro-rata rebase hem de Seigniorage Shares modellerini takip eden birçok algoritmik stabilcoin, son aylarda ortaya çıktı. Bu tür projelerin merkezileştirilmiş çabalara kıyasla üstün sansür direnci, geliştirmelerini özellikle agresif düzenleyicilerle karşılaşıldığında değerli bir arayış haline getirmektedir. Bununla birlikte, Based Money, DEBASE, Basis Cash ve Dynamic Set Dollar gibi projelerin arkasındaki geliştiricilerin anonimlik kapağını tercih etmeleri belirsiz düzenleyici ortam göz önüne alındığında anlaşılabilir bir durumdur..

Algoritmik sabit paralar: Kağıt üzerinde ve pratikte

Kripto para birimi endüstrisini yakından takip edenler, hem Ametrano’nun Hayek Parasının hem de Sams’un Seigniorage Paylaşımlarının arkasındaki öncülü tanıyabilir. İlki, YAM Finance, DEBASE, Base Protocol ve diğerleri gibi projeler tarafından ödünç alınan yeniden ödeme para birimi Ampleforth’un tasarımında neredeyse aynı şekilde yansıtılır..

Ametrano’dan ilham alan bu sistemler, belirli bir aralıkta geri ödeme olarak bilinen bir süreçten geçer. Bir oracle, varlığın harici borsalardaki fiyatını protokole iletir. Fiyat hedefin üzerinde olduğunda, kullanıcıların yeniden ödeme jetonunu tutan cüzdan bakiyeleri büyür. Fiyat hedefin çok üzerindeyse, çoğu protokol, onu tamamen aşağı çekmek için gereken toplam arzı hemen serbest bırakmaz. Aşırı fiyat düzeltmelerinden kaçınmak için çoğu yumuşatma kaynağı serbest bırakma mekanizmaları.

Tersine, jetona olan talep azaldığında, para arzı da azalır. Yine, mevcut ve hedef fiyat arasındaki yüzde farkı, protokolün cüzdan bakiyelerini ne kadar azalttığını belirler. Fiyat hedef fiyata yakın olduğunda, ağın arzı ayarlaması gerekmez. Jetonları doğrudan cüzdanlara ve cüzdanlardan dağıtarak ve kaldırarak, geri ödemeden önce tutulan tüm piyasa değerinin yüzde payı ne olursa olsun, ondan sonra aynı kalır..

Ampleforth, açıkça belirtilmiş bir fiyat hedefine sahip olmasına rağmen, mesafe kendisi stabilcoin teriminden. Her kullanıcı, artan token bakiyeleriyle ağın büyümesinden yararlandığından, ekip, token’ı Ample’ı (AMPL) çeşitlendiren bir varlık olma ve diğer pazarlara karşı cazip bir koruma görevi görme potansiyeline sahip olarak tanımlıyor, kripto para birimleri dahil.

Gerçekten de Gauntlet tarafından Ampleforth araştırması not alınmış AMPL ile diğer büyük dijital para birimleri arasındaki düşük piyasa değeri korelasyonu. Bu, yeniden satış para birimlerinin nihayetinde yenilikçi ve büyük ölçüde ilintisiz kendi varlık sınıfı.

Hayek Money modelini izleyen bir diğer ilginç arz esnekliği uygulaması Baz Protokolüdür. Token arzının genişlemesi ve daralmasının, protokolün tokeni BASE’i toplam kripto para piyasası kapitalizasyonunun trilyonda biri olarak fiyatlandırması bekleniyor. AMPL sahipleri gibi, BASE’e yatırım yapanlar da orantılı olarak arz genişlemeleri alır ve daralmaları finanse eder. Uzun vadede sabit tutabilirse, BASE, spekülatörlere bir bütün olarak kripto para biriminin gelecekteki büyümesi üzerine bahse girmeleri için bir yol sunacaktır..

Bu arada, Sams’un Seigniorage Hisseleri, Temel Nakit, Boş Set Dolar, Dolar Protokolü ve diğerleri gibi projelerde çeşitli ince ayarlarla uygulandı. Çoklu jetonlu sistem, stabilcoin’in kendisini stabilite mekanizmasından ayırır. Fiyat istikrarına katkıda bulunmak istemeyen kullanıcılar, herhangi bir stablecoin gibi ESD, DSD, BASIS vb. İşlemleri gerçekleştirebilirler..

Potansiyel ödüller için risk alma eğiliminde olan kullanıcılar, para biriminin istikrarına katılabilir. Bu genellikle bir tahvil jetonu karşılığında stabilcoinin yanan birimlerini içerir. Daha sonraki bir arz genişlemesi durumunda, tahvil jetonları yeni para birimiyle karla değiştirilebilir..

Kavram teorik olarak anlam ifade etmesine rağmen, birçok algoritmik stabilcoin projesi, gerçekte hedeflerine bağlı kalmakta zorlanıyor gibi görünüyor. Seigniorage Shares tarzı tokenlerdeki mevcut pazar lideri, toplam piyasa değeri 324 milyon dolardan fazla olan Empty Set Dollar (ESD)..

Eylül 2020’de piyasaya sürülen ESD, tek bir hafta içinde 2,29 dolara kadar yükseldi ve 0,44 dolara kadar düştü. Projeyi tamamen iptal etmek için erken olsa da, bu noktada bu tür fiyat hareketlerini istikrarlı olarak adlandırmak oldukça esnektir..

Lansmandan bu yana ESD fiyatı. Kaynak: CoinGecko

Diğer örnekler istikrar açısından daha iyi görünüyor. Başlangıçta inanılmaz derecede düzensiz fiyatlara rağmen, Basis Cash (BAC) adı verilen orijinal Basis protokolünü yeniden canlandırma çabası, kendi kısa varlığının çoğu için 1 dolarlık hedefine yakın işlem gördü. Ancak, fiyat tek başına resmin tamamını göstermez.

BAC, ilk dalgalanmanın ardından 1 dolarlık hedefine yakın işlem gördü. Kaynak: CoinGecko

Herhangi bir esnek arz madeni parasıyla, piyasa değeri yükselirken hedefin sürdürülmesi daha kolaydır. Belirli bir protokole olan güven, onu destekleyenler pazar büyümesinden kar elde ettiğinden, yüksek seviyededir. Projeye olan inancın teste tabi tutulduğu piyasa kapitalizasyonu sözleşmelerinin yapıldığı zamandır. Aşağıda görüldüğü gibi, Basis Cash henüz uzun bir daralma dönemi yaşamamıştır..

Basis Cash, lansmanından bu yana hedefine yakın işlem gördü, ancak henüz piyasa daralması ile test edilmedi. Kaynak: CoinGecko

Fiyat hedefin altına düştüğünde, esnek tedarik protokolleri, kullanıcıların borcu tekrar hedefe getirmek için borç almasına dayanır. Bu nedenle, bu, kullanıcıların fiyatın nihayetinde hedefin üzerinde işlem yapacağına inanmalarını ve token arzını yakarken aldıkları tahvillerden kar etmelerine izin vermelerini gerektirir. Bir protokole olan inanç kaybedilirse, kâr ne kadar karlı olursa olsun, tahvil karşılığında token takası yapmaya çok az istekli olacaktır..

Dragonfly Capital, Haseeb Qureshi’de yazılım mühendisi ve yönetici ortak, bu kusuru vurguladı başlıklı bir denemede "Stablecoins: Fiyat Kararlı Kripto Para Birimi Tasarlama":

"Senyoraj Hisse senetleri bir süre aşağı yönlü baskıyı bir miktar emebilir, ancak satış baskısı yeterince uzun süre devam ederse, tüccarlar hisselerin sonunda ödeyeceğine dair güvenlerini kaybedeceklerdir. Bu, fiyatı daha da aşağı çekecek ve bir ölüm sarmalını tetikleyecek."

BankUnderground’dan Ben Dyson çizdi benzer sonuçlar Piyasaya çıkan son algoritmik stabilcoin dalgasından önce. Dyson, makalesinde orijinal Dayanağın arkasındaki para politikasına bakıyor. "’Stablecoins’ Kararlı Olabilir mi??" Nihayetinde, algoritmanın tek başına tahvil alıcılarının fiyatı tekrar yükseltmek için öne çıkacağını garanti edemeyeceğini belirtiyor:

"Basis gibi algoritmik stabilcoinler, üçüncü bir tarafa duyulan güven ihtiyacını ortadan kaldırmayı başarırken, bunun yerine yatırımcı inancına ve güvenine büyük ölçüde bağımlı hale gelirler.."

Seigniorage Shares sistemi için eşit derecede kritik olan, Ampleforth’un kurucusu Evan Kuo’dur. Basis Cash gibi projeleri reddetme "zombi fikirleri," bu tür sistemler tarafından heyecanlananları "öfke beklentileri":

"Arzı düzenlemek için borç piyasası alanlarına (yani tahviller) dayanan sabit paralar, her zaman son çare olan borç verenlere (yani kurtarma paketleri) güvenecektir.."

Ampleforth ekibi, OKEx Insights’ı ayrıntılı olarak ele aldı:

"Seigniorage tokenleri, geleneksel finansal aktörlere benzer şekilde, tipik olarak bir ‘son çare borç verene’ güvenmeleri nedeniyle ‘kırılabilir’. Bu, ademi merkeziyetçiliğin tersini temsil eder. Üstelik, bunlar nispeten daha yeni ve daha küçük DeFi projeleri olduğu için, bir hükümet (ABD gibi) veya merkez bankası (Fed gibi) olarak kanıtlandığı gibi son çare olarak borç verenin desteğine sahip değiller. Bu, böyle bir “güvenlik ağı” tarafından sağlanan “güvenlik” açısından da daha düşük oldukları anlamına gelir."

Kusurlara rağmen, stabilcoinler burada kalacak

Sınırlı Bitcoin arzı, benzeri görülmemiş güvenliğiyle birleştiğinde, ona sağlam bir parasal varlık olarak kullanım için iyi hizmet ediyor. Bununla birlikte, fiyat oynaklığı onu çok zayıf bir hesap birimi yapar. Bitcoin’in piyasa kapitalizasyonunun o kadar büyük olduğu ve oynaklığın BTC’deki şeyleri fiyatlandırmak için kabul edilebilir bir seviyeye düştüğü bir zaman gelebilir, ancak bugün kesinlikle durum böyle değil.

Bu dalgalanma göz önüne alındığında, stabilcoinler, kripto para birimi endüstrisinin giderek daha hayati bir parçasıdır. Tüccarlar pozisyonlarından çıkarlar, DeFi verim çiftçileri bunları riski yönetmek için kullanır ve büyüyen tüccar listesi kabul edin. Talepteki değişiklikleri karşılamak için, stabilcoin tedarikleri büyür veya küçülür ve teknik olarak sınırsızdır. Bazı sistemler merkezi bir yayıncıya dayanır ve diğerleri algoritmalar kullanır. Farklı yaklaşımlar, kullanıcıların kendi tartmaları gereken ödünleşmelerle sonuçlanır.

Düzenleyiciler için potansiyel hedefler olmanın yanı sıra, USDT gibi merkezi girişimlerde teminat tutanlar karşı taraf riskine maruz kalmaktadır. Hem Tether hem de Center’ın geçen yıl kolluk kuvvetlerinin talebi üzerine yaptığı gibi bunlar da kara listeye alınabilir. Kusurlarına rağmen, merkezi çözümler hem en istikrarlı hem de en popüler.

Kripto varlıkları tarafından veya algoritmik arz ayarlamaları kullanılarak teminatlandırılan sabit paralar bu şekilde sansürlenemez. Yine de, merkezi olmayan finansmanda her zaman bir faktör olan standart protokol riskine ve kendi benzersiz kusurlarına tabidirler..

Teminatlandırmaları sayesinde, DAI gibi projeler genellikle esnek arz madeni paralarından daha istikrarlıdır. Bununla birlikte, aşırı fiyat oynaklığı tasfiyeleri tetikleyebilir. Bu arada, likidasyon riskini azaltmaya yönelik aşırı teminatlandırma gereklilikleri, DAI’yi sermayenin verimsiz bir kullanımı haline getirir..

Esnek tedarik tokenleri en fazla riski temsil eder. Tamamen teminatsızdırlar, oyun teorisine güvenirler ve genellikle bir fiyatı hedeflemek için teşvik yapıları geliştirirler. Piyasa duyarlılığı esnek bir arz jetonuna karşı dönüyorsa, protokol sabitlemeye dönmek için talepte bir artış gerektirdiğinde satıcılar alıcıları sayıca geçebilir..

Bununla birlikte, her şey düşünüldüğünde, hala eşi benzeri görülmemiş bir parasal deneyler döneminin ilk günlerindeyiz. Daha önce hiç uygulanamayan fikirler artık oyunda gerçek sermaye ile test edilebilir. Bitcoin’in icadı, tamamen yeni finansal sistemler yaratma fırsatlarıyla sonuçlandı ve bugün mükemmel olmaktan uzak olmasına rağmen, bazı tanımlara sahip merkezi olmayan sabit paralar kesinlikle nihai tasarımının bir parçası olacak..

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından seçilmiş haberler.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map