Merkez Bankası Dijital Para Birimlerinin Küresel Görünümü

Temel çıkarımlar

  • BIS’e göre, ankete katılan küresel merkez bankalarının% 80’i belirli bir CBDC geliştirme seviyesinde yer aldı ve% 10’u önümüzdeki üç yıl içinde CBDC’yi başlatacak..
  • Hollanda merkez bankası 45 sayfalık bir yayınladı bildiri dijital euro ile “lider bir rol” istediklerini söyleyerek.
  • Birleşik Devletler Besledi dijital para birimini başlatma potansiyeli araştırmasıyla daha proaktif bir yaklaşım benimsedi.

Düşündüğünden daha yakın

Kağıt yerine dijital para harcama çağı düşündüğümüzden daha erken gelebilir. Bir ders çalışma Bank for International Settlements, küresel merkez bankalarının% 80’inin 2019’da aktif olarak CBDC’ye baktığını gösteriyor, bu da yıllık bazda% 10 daha fazla. Ankete katılan 66 ülkenin% 30’u, halihazırda bir tür dijital para birimi ihraç etmeyi planladıklarını söyledi. Ayrıca,% 20’si CBDC’lerini 2026’ya kadar halka açıklayacaklarını söyledi..

Yüzde önemli görünmese de, bu zaten dünya nüfusunun beşte birini kapsıyor ve öngörülebilir gelecekte CBDC’ye erişimleri olabilir..

BIS, CBDC’nin merkezileştirilmiş olmasına rağmen, kripto para birimi ve stablecoin’e kıyasla küresel olarak yayılma konusunda daha belirgin bir potansiyele sahip olduğuna inanıyordu..

Küresel CBDC yarışı

Dünya çapındaki ülkeler bu yıl CBDC geliştirme hızlarını hızlandırdı. 23 Ocak’ta Dünya Ekonomik Forumu çıkış yaptı perakende, toptan satış, sınır ötesi CBDC’yi ve özel paradaki alternatifleri kapsayan dünyaya yönelik kapsamlı CBDC çerçevesi "hibrit CBDC." Plan, bir işaret olarak hareket etmeyi hedefliyor ve politika yapıcılara CBDC yayınlayıp yayınlamayacaklarına karar vermelerine yardımcı olmak için “kapsamlı ve risk bilincinde” bilgiler sağlıyor..

Sadece bu hafta, Hollanda merkez bankası meydana çıkarmak CBDC’nin başlatılması konusundaki olumlu tutumu. Hollanda vatandaşlarının bu projeden çok büyük fayda sağlayacağına inanıyorlar. DNB ayrıca CBDC yayınlama konusunda lider bir rol oynamaya hazır olduklarını söyledi..

Ayrıca bazı ülkelerin CBDC’yi geliştirmek için ekip oluşturduğunu da belirtmekte fayda var. 21 Ocak 2020’de BIS, BoC, BoE, BoJ, ECB, Riksbank ve SNB dahil olmak üzere merkez bankalarının yanı sıra bir ortak duyuru, CBDC için uygulama senaryolarını araştırmak için bir merkez bankası grubu oluşturacaklarını söyleyerek. Blok, ekonomik ihtiyaçlarına uyan, işlevsel ve teknik gelişmiş olmasının yanı sıra sınır ötesi kullanım için de mevcut olan bir CBDC tasarlamayı hedefliyor. Grup, kademeli bir CBDC’yi teşvik etmeye başlamak için Finansal İstikrar Kurulu ve Ödemeler ve Piyasa Altyapıları Komitesi ile birlikte çalışacaktır..

Riksbank ayrıca meydana çıkarmak e-Krona projesi devam ediyor ve şimdiden test aşamasında. Değerlendirmenin Şubat 2021’de bitmesi bekleniyor. Bildirildiğine göre test, ödeme yapma, para yatırma ve para çekme gibi işlevlere sahip bir e-krona mobil cüzdanı içeriyor. Bir ülke olarak % 80 İnsanlarının% 50’si alışverişlerini ödemek için kart kullanıyor, İsveç uzun zamandır dünyanın ilk neredeyse nakitsiz toplumu olma yarışına kendini adamış durumda..

Tabii ki, Çin, CBDC alanında lider bir oyuncu oldu. Önceki yayınımızda <DCEP Hakkında Bilmeniz Gereken Beş Gerçek>, Çin’in yakında CBDC’yi başlatan ilk ülke olabileceğine dikkat çektik. COVID salgını, Çin’in dijital para alanındaki çabalarını artırmasının nedenlerinden biri olabilir..

Çin’in hamlesinin ışığında, ABD bu alanda daha proaktif bir yaklaşım sergilemeye başlıyor gibi görünüyor. Fed, Facebook destekli Terazi’ye karşı iyi bilinmesine rağmen, Fed’in Brainard son zamanlarda dedim, Fed’in “dağıtılmış muhasebe teknolojileri ve CBDC potansiyeli de dahil olmak üzere dijital para birimleri için potansiyel kullanım durumu ile ilgili araştırma ve deneyler yürüttüğünü” söyledi.

Bu duruş değişikliği, ABD’nin son birkaç ayda CBDC geliştirme konusunda çok yavaş davrandığı için eleştiriye verdiği yanıt olarak görülüyor..

Japonya da hızla yetişiyor. Ülke duyuruldu dijital yenini piyasaya süreceğini "Iki ila üç" yıl. Japonya’nın Maliye Bakanlığı, Finansal Hizmetler Ajansı ve BoJ dahil düzenleyici kurumları, CBDC’yi teşvik etme araştırması üzerinde birlikte çalışmaya başladı..

……

Dijital para yarışı daha önce hiç bu kadar hararetli olmamasına rağmen, bazı ülkeler hala devlet destekli bir dijital para birimine hayır diyor. Bununla birlikte, kavramı benimseyen ve giderek artan sayıda ülke göz önüne alındığında, bir CBDC dönemi beklediğimizden daha erken gelebilir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map