Madeni Paralar DeFi İçine Akarken Bitcoin Temelleri Güçleniyor

Kripto para dünyasından kaçırmış olabileceğiniz en büyük hikayeler

Bitcoin için yoğun ve rekor kıran bir haftaydı. 

Avrupa Merkez Bankası dijital bir euro hakkındaki düşüncelerini kamuoyuna açıklamayı planlarken ve Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı, Rus trollerine bağlı kripto para birimi adreslerini yaptırımlara tabi tutarken, pazar lideri kripto para birimi tüm zamanların en yüksek seviyelerini belirleyerek yol aldı. Aynı zamanda, madeni paralar merkezi olmayan finans protokollerine akmaya devam ediyor.

İşte bu haftanın kripto para birimi ve fintech dünyasındaki en önemli hikayeleri hakkında bilmeniz gereken her şey.

Dijital bir euro planı yakında halka açılabilir

Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde’den aylar sonra, ilk olarak kurumun avro bölgesi bazlı dijital para birimi konusundaki düşüncelerini gün ışığına çıkardı, Fransız siyasetçi ve avukat bu hafta talep edildi merkez bankasının planları veya eksiklikleri yakında kamuoyuna açıklanacak.

Lagarde’ye göre:

"Eurosystem şimdiye kadar dijital bir euro kurup kurmayacağına dair bir karar vermedi. Ancak, dünyadaki diğer birçok merkez bankası gibi, bunu yapmanın faydalarını, risklerini ve operasyonel zorluklarını araştırıyoruz. Eurosystem görev gücünün bulgularının önümüzdeki haftalarda kamuoyuna sunulması ve ardından halka açık bir istişare başlatılması bekleniyor."

Temel çıkarımlar

  • ECB, şu anda dijital para olasılığını araştıran dünya çapında çok sayıda merkez bankasından biridir ve merkez bankası dijital para birimleri veya CBDC’ler konusu finans dünyasına yerleşmeye devam etmektedir..
  • ECB’nin Euro bölgesi temelli bir dijital para birimi incelemesi, muhtemelen parasal birliğin kripto para birimi öncülüğündeki fintech inovasyonunun hızının gerisinde kalmamasını sağlamaya yönelik bir ilgiden kaynaklanıyor..

Rusça "trol çiftliği" ABD Hazine Bakanlığı tarafından onaylanan kripto para birimi adresleri

Rusya merkezli üç çalışan "trol çiftliği" İnternet Araştırma Ajansı ve çok sayıda bağlantılı kripto para birimi adresi onaylanmış ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi tarafından, yanlış bilgilerin dijital olarak yayılması yoluyla ülkenin 2016 başkanlık seçimine müdahale ettiği iddiasıyla.

onaylanmış kripto para birimi adresleri Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Zcash, Bitcoin SV ve Dash blok zincirlerinde bulunur. OFAC’ın açıklamasına göre, "IRA, dünya çapında devam eden kötü huylu etki operasyonlarını ilerletmek için faaliyetleri finanse etmek için kripto para birimi kullanıyor.."

Temel çıkarımlar

  • Kötü niyetli etkileyiciler tarafından kripto para birimlerinin görünürde kullanılması, hem ABD düzenleyicilerinin hem de yabancı etkilerden korkan vatandaşların gözünde dijital para birimlerinin ödeme olarak yasal kullanımını teşvik etmek için çok az şey yapacaktır..

Sele rağmen Bitcoin hash oranı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı

Bitcoin madenciliği operasyonlarının yoğun olduğu bölgelerde su baskınına rağmen, Çin’in muson sezonu büyük ölçüde etkilenmemiş ilk ve en önemli kripto para biriminin ağ hash oranı. Aslında, bitinfocharts.com’dan gelen veriler, Bitcoin’in hash oranının bu hafta başında 146.5372E ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını gösteriyor.. 

Önde gelen kripto para birimi ağında kesin hash oranını izlemek imkansız olsa da, diğer çeşitli hash rate izleme web siteleri, önceki tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın benzer seviyeleri gösteriyor..

Temel çıkarımlar

  • Sichuan bölgesindeki su baskınları, elektrik kesintilerine neden olmuş ve bölgedeki Bitcoin madencilik faaliyetlerini olumsuz etkilemiş olsa da, muson mevsiminde şiddetli yağışlar daha düşük bir maliyetle ek hidroelektrik güç sağlayabilir ve dolayısıyla Bitcoin’in hash oranından faydalanabilir..

Bitcoin’in ağ hash oranı bu hafta tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Kaynak: bitinfocharts.com

Wholecoiner Bitcoin adresleri tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı

BTC yatırımcıları, tüm kripto para birimlerinin sayısı – yani Bitcoin ağındaki en az bir tam madeni parayla adresler – bu hafta tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığında birikiyor..

Zincir üzerinde pazar analiz şirketi glassnode’a göre, minimum 1 BTC tutan Bitcoin adreslerinin sayısı sürekli büyüme sergiledi ve şimdi 823.000’in üzerinde duruyor.

Temel çıkarımlar

  • En az bir jetonlu Bitcoin adreslerinin sayısındaki artış, piyasadaki genel bir eğilimi göstermektedir – yani, kısa vadeli fiyat dalgalanmalarından bağımsız olarak, en az bir tam madeni paraya sahip olmak için istikrarlı bir talep vardır..
  • Dünyadaki her milyoner için 1 BTC’ye sahip olmak için asla yeterli madeni para olmayacak. En az bir madeni parayı güvence altına almak, giderek daha popüler bir beklenti haline geliyor gibi görünüyor.

DeFi’de kilitlenen BTC, 87.000’den fazla jetonu itiyor

Merkezi olmayan finans dünyası, yatırımcılar BTC’yi DeFi ürünlerine kilitlemeye devam ettikçe, daha geniş kripto para birimi piyasalarındaki son fiyat düşüşlerinden büyük ölçüde etkilenmeden kaldı..

DeFi izleme platformu DeFi Pulse’a göre, DeFi ürünlerinde kilitlenen toplam BTC miktarı, Eylül ayı itibarıyla yarısından fazlası Ethereum ağında WBTC şeklinde kilitlenmiş olan yaklaşık 87.752.000 jetonluk yeni bir tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. 11.

Temel çıkarımlar

  • Merkezi olmayan finansın bu yılki yükselişi kesinlikle Lightning Network’ün değerini düşürdü. İkinci katman ölçekleme çözümünde kilitlenen toplam DeFi değeri yalnızca 1.100 BTC’dir.
  • DeFi protokollerinde kilitlenmiş büyük miktarda BTC olmasına rağmen, Ethereum blok zinciri toplam değer kilitlendiğinde baskın olmaya devam ediyor.

DeFi’de kilitlenen BTC miktarı, son 90 gün boyunca istikrarlı bir şekilde arttı. Kaynak: DeFi Nabız

OKEx Insights, piyasa analizleri, derinlemesine özellikler ve kripto profesyonellerinden seçilmiş haberleri sunar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map