İlk Filecoin yatırımcıları kısa FIL’i teşvik etti, ancak madenciler biriktirmek isteyebilir

OKEx Insights, Filecoin’in FIL’i için pazardaki ilginç farklılığa daha derin bir bakış atıyor.

Editörün notu: OKEx Insights, daha önce Filecoin’i ve DeFi Digest’in en son baskısında veri depolama endüstrisinde devrim yaratma amacını tartıştı..

Merakla beklenen Filecoin ana ağı, tarihi bir yükselttikten üç yıl sonra nihayet 15 Ekim’de hayata geçti. 258 milyon $. Ancak, yerel madeni parası FIL’in fiyatı piyasaya çıktığından bu yana çok dalgalı. OKEx’teki FIL kalıcı swapları 16 Ekim’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 56 $ ‘ı vurdu, ancak izleyen günlerde 23 Ekim’de tüm zamanların en düşük seviyesi olan 20 $’ a düştü. Ardından, büyük alım hacimleri devreye girdi.. 

Yukarıda belirtilen süre boyunca ilginç bir gözlem, FIL sürekli takasının gerçek fonlama oranlarının, sekiz saatlik fonlama oranı aralığını -% 0,03 ila% 0,03 arasında normal olarak kabul edersek, aşırı olumsuz bölgede olmasıdır.. 

Hadi daha yakından bakalım.

Negatif fonlama oranları nasıl kısa bir baskıya neden oldu

Fonlama oranları, kalıcı takas fiyatlarının, dayanak varlığın spot fiyatına nasıl sabitlendiğini gösterir. Fonlama oranı pozitifse, uzun pozisyonlar fonlama ücreti ödeyecektir. Tersine, fonlama oranı negatifse, kısa pozisyonlar bir fonlama ücreti ödeyecektir. Böylece, "denge" korunur.

17 Ekim ile 26 Ekim arasında, her sekiz saatlik aralık için ortalama fonlama oranı şaşırtıcı bir şekilde% -1,35’e ulaştı. Kalıcı takası kısaltan ve bu dönemde söz konusu pozisyonu koruyan bir tüccar, kaldıraç eklemeyi düşünmeden fonlamada% 28 ödeyecekti..

OKEx'te FIL / USDT kalıcı swap reel fonlama oranıOKEx’te FIL / USDT sürekli takas reel fonlama oranı. Kaynak: OKEx

FIL / USDT fiyat tablosuna bakarsak, sürekli takas fiyatı genellikle spot fiyatından daha düşüktü. Söz konusu boşluk ne kadar genişse, şortlar için fonlama ücreti o kadar yüksek olacaktır – bu, fiyatı tekrar aynı hizaya getirmeyi amaçlayan bir mekanizma. Bu şekilde, fonlama oranı mekaniği, "popüler" Ticaret.

23 Ekim’de FIL’in fiyatı 20 dolar civarında dibe vurdu. Bu, tüccarları kısa pozisyonlarını kapatmaya teşvik etti ve alım hacminde önemli bir artışa neden oldu. Daha sonra, bu kısa bir sıkışma ile sonuçlandı – fiyat düşüşleri üzerine bahis yapanlar tasfiye edildiğinde veya daha fazla zararı önlemek için pozisyonlarını kapatmaya zorlandığında – kalıcı takas fiyatını geçici olarak OKEx’te 50 $ ‘ın üzerine çıkardı..

OKEx'in FIL / USDT sürekli takas 4 saatlik grafiği - 11/3OKEx’in FIL / USDT sürekli takas 4 saatlik grafiği – 11/3. Kaynak: OKEx, TradingView

FIL’in negatif fonlama oranlarının devam etmesi bekleniyor

FIL’in fonlama oranları, bu büyük kısa daralmanın ardından keskin bir şekilde artmış olsa da, mevcut tahmini fonlama oranı, yazım tarihi itibariyle – normal aralığın çok altında -% -0,16 olarak gösteriliyor. Bu durumun birkaç makul nedeni var.


İlk olarak, FIL, Filecoin Ağındaki dört ana katılımcı gruba dağıtılır. Bu katılımcılar, aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi bir programa göre kazanılmış jetonlar aldı. FIL’in mevcut piyasa fiyatı yatırımcı için maliyetten çok daha yüksek olduğu için, birçok erken yatırımcı, karlarını kilitlemek amacıyla açık pozisyonlar açmak için güçlü bir teşvike sahiptir. Hakediş programının uzunluğu nedeniyle, erken yatırımcıların teorik olarak türev piyasasındaki kısa pozisyonlarını uzun bir süre sürdürmeleri gerekecektir..

Erken Filecoin yatırımcıları, uzun hakediş süreleri nedeniyle FIL türevleri piyasasını kısaltmaya teşvik ediliyor. Kaynak: Madeni paraList

Ek olarak, ikincil piyasa katılımcıları – merkezi olmayan finans patlamasının son turundan sonra – çok dik arz eğrileri ve madeni paraları veya tokenleri için uzun hakediş süreleri olan projelerin fiyatlarından emin değiller. Bu nedenle, Filecoin’in devam eden token dağıtımının sürekli satış baskısına yol açtığından endişe duyuyorlar..

Dahası, Filecoin’in FIL’inin (jeton başına 30 $ ve toplam 2 milyar arz ile fiyatlandırılan) tamamen seyreltilmiş piyasa kapitalizasyonu yaklaşık 60 milyar $ ‘dır. Bu, Bitcoin ağının yerel kripto para birimi olan BTC’nin tamamen seyreltilmiş değerinin yaklaşık% 20’sidir ve Ether’in (ETH) mevcut 45 milyar dolarlık piyasa değerinden daha yüksektir. Dahası, bulut depolama pazarı boyutu yalnızca şu değerlerle değerlendirildi: 46,12 milyar $ 2019’da 2027’ye kadar 222,25 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.. 

Tamamen seyreltilmiş piyasa kapitalizasyonu metriğinin doğası gereği yanıltıcı doğasına rağmen – OKEx Insights’ın daha önce tartıştığı gibi – bu büyük ve belirgin aşırı değer muhtemelen birçok taciri kısa FIL yapmaya teşvik ediyor.. 

Filecoin madencilerinden gelen talep fiyatları artırabilir

Filecoin madencileri için büyüme oranı, Filecoin’in FIL tokenleri şeklinde ön teminat gerektirme sistemi nedeniyle projenin ana ağ lansmanından sonra düştü. Bu mekanizmanın kötü niyetli oyuncuları caydırması gerekiyor. Bununla birlikte, madencilerin ikincil piyasada FIL satın almadıkları sürece işlemleri optimize etmek için yeterli FIL coin’i satın almalarını da zorlaştırıyor. Ancak bu, bunların yanı sıra ek bir maliyeti temsil edecektir. zaten pahalı özel donanım.

Filecoin yakın zamanda bir iyileştirme önerisini etkinleştirmiş olsa da, FIP-004 – 180 günden fazla hak vermek yerine, her blok ödülünün% 25’ini anında madencilere açık hale getiren – madencilerin kısa sürede tam kapasiteye uygun maliyetli bir şekilde yükselmesi hala çok zor. Filecoin’in mekanizmasına göre, madencilerin madenciliğe katılmak için yaklaşık 0,2 FIL / 32 gigabayt taahhüt etmeleri gerekiyor. KaiYuan Pool’dan alınan verileri kullanan aşağıdaki grafik, bir madencinin 90 gün boyunca 9.000 terabayt etkin kapasiteye ulaşması için gereken taahhüt sayısını ve ayrıca günlük karı ve hakedişini göstermektedir.. 

Mevcut token arz eğrisinin altında bu kadar büyük bir stake talebini telafi etmek zor olacaktır, bu nedenle bu madenciler çok daha uzun bir süre boyunca yalnızca yavaşça tam operasyona ulaşıyorlar. Bu dinamik nedeniyle, madencilerden gelen sürekli talep, FIL fiyatlarının hızlı bir şekilde düşmesini zorlaştırabilir..

Filecoin'in madencilik dinamiği, madencileri optimum seviyede çalışma çabasıyla FIL biriktirmeye teşvik ettiFilecoin’in madencilik dinamiği, madencileri optimum seviyede çalışmak için FIL biriktirmeye teşvik etti. Kaynak: KaiYuan Havuzu, OKEx

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından seçilmiş haberler. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map