Litecoin – Gümüşten Bitcoin Altınına (Bölüm III)

Bu serinin son iki bölümü, Litecoin’in geliştirme geçmişini, çalışma mekanizmasını, Litecoin ağındaki işlem hızını, Litecoin’in blok ödül yarılanması dahil madencilik dağıtımını kapsar..

Bu serinin son bölümünde, Litecoin’in pazar performansına, ağ performansına ve ekosistem yapısına derin bir dalış yapacağız..

1. Market performansı

Şu an itibariyle, ticari işlemler takas ve uzlaştırma, birçok kuruluşu içeren birden fazla prosedürden geçmek zorundadır ve bu, sınır ötesi ödeme söz konusu olduğunda daha da karmaşık hale gelir. Bitcoin (BTC) liderliğindeki kripto para ödemeleri ise, eşler arası değişim yoluyla insanlar için başka bir alternatif sunarak, aracıları ortadan kaldırır ve maliyetleri düşürür..

Bununla birlikte, Bitcoin ödemesi hala başlangıç ​​aşamasındadır ve yavaş onay hızı, sınırlı çıktı, konsantre karma güç, ölçeklenebilirlik ikilemi ve diğer sorunların zorluklarıyla boğuşmaktadır. Basitçe söylemek gerekirse, Bitcoin hala insanların ödeme taleplerini karşılamakta zorlanıyor.

Litecoin, diğer altcoinler gibi bu ikilemleri çözmek için geliştirildi. Bitcoin satın alma konusunda aydınlanmış olan Charlie Li, Bitcoin’in Scrypt algoritmasındaki ve Segwit mekanizmasındaki benzersiz teknolojileri sayesinde Bitcoin’in onaylama hızını artıran daha hafif bir versiyonunu geliştirdi. Bu yazı itibariyle Litecoin, Bitcoin değerinin% 5,4’ü olan 5,012 milyar dolara varan piyasa değeri ile CoinMarketCap’te ilk beşte yer alıyor..

2. Teknoloji Analizi

2.1 Aydınlatma Ağı ve SegWit

Hem Lighting Network hem de SegWit (Segregated Witness’ın kısaltması) ölçeklenebilirlik sorunlarına çözümler olarak selamlandı. Segwit etkinleştirildi litecoinaçık 10 Mayıs 2017, ve üzerinde Bitcoin açık 23 Ağustos, 2017. SegWit’in ilk amacı, bitcoin kodundaki işlem esnekliği adı verilen bir hatayı düzeltmekti. SegWit, imza bilgilerini kaldırarak ve temel işlem bloğunun dışında depolayarak işlemin biçimlendirilebilirliğini düzeltti. Aslında Segwit, blok boyutunu artırmaz, yalnızca 1MB bloklar içindeki işlem sayısını artırır, böylece ölçeklenebilirliği bir dereceye kadar iyileştirir..

Lighting Network ise ana blok zincirinden yüksek sıklıkta ve az miktarda işlemin gerçekleştirileceği bir protokoldür. Kullanıcılar, Aydınlatma Ağında yüksek sıklıkta ve az miktarda BTC işlemi yapabilirler. Litecoin, Lighting Network ve Segwit’i başarıyla uyguladı.

1ml.com’daki veri analizine göre, Lighting Network’ün taşıma kapasitesi son 30 günde% 6,36 artışla 184 düğüm ile 302,9 LTC’ye ulaştı. Ayrıca, kanallar son 30 günde% 21 artarak 1.339’a ulaştı ve hisseli LTC de 291.09’a ulaştı. Buna karşılık, Bitcoin ağ taşıma kapasitesi 1.063,42 BTC’ye ulaştı ve düğüm sayısı son 24 saatte% 7,48 artışla 8065’e ulaştı. Ayrıca, Bitcoin ağındaki kanallar% 1,6 düşüşle 38,637’ye geriledi. Kısacası, Bitcoin’in Aydınlatma Ağı, Litecoin’inkinden çok daha iyi performans gösteriyor.

2.2 Komut Dosyası Algoritması

Komut dosyası, bellek yoğun bir POW algoritmasıdır. Bununla birlikte, Litecoin, Scrypt algoritmasını kullanan ilk jeton değildi ve Tenebrix, Scrypt algoritmasına öncülük eden ilk jetondur ve yalnızca Litecoin tarafından daha başarılı olduğu kanıtlanmıştır..

Scrypt algoritması, blokları mayınlamak için CPU’nun boşta kalma süresini kullanır. Scrypt algoritması, birkaç blok öğesi içeren bir dizi oluşturur, her blok öğesi önce bir hash değeri oluşturmak için bir dizi işlem gerçekleştirmeli ve ardından nihai sonucu elde etmek için tüm diziyi çalıştırmalıdır..


Scrypt, hem madencilerin hızlı bir şekilde sayı üretmesini isteme hem de üretilen bu sayıları işlemcinin Rastgele Erişim Belleğinde (RAM) depolaması işlevlerini yerine getirdiği ve daha sonra bir sonuç gönderilmeden önce erişilmesi gereken bellek yoğun bir işlemdir. Scrypt hash işlevi, başlangıçta Litecoin geliştirme ekibi tarafından, madencilik gücünü büyük madencilik havuzlarında kolayca yoğunlaştıran Uygulamaya Özel Entegre Devrelere (ASIC’ler) uygulandı. Bununla birlikte, Scrypt algoritması, karma gücünü daha dağıtık hale getirir, böylece% 51 saldırı olasılığını azaltır..

Scrpyt’in bellek yoğun tasarımı, ASIC madencilerinin, blockchain’in merkeziyetsizlik ve dağıtım temel ilkesiyle uyumlu olan Litecoin ekosisteminde daha fazla güç kullanmasını zorlaştırıyor. Scrypt algoritması, insanların daha merkezi olmayan bir yöne doğru çalışmalarını sağlar ve genellikle Litecoin topluluğu tarafından tanınır..

3. Ağ performansı

3.1. TPS / Blok

Kaynak: http://explorer.litecoin.net

Yukarıdaki tabloya göre, Litecoin bloğu başına işlemler henüz blok boyutunun tam sınırına ulaşmadı..

3.2. Blok boyutu

Kaynak: LTC Block Explorer

LTC’nin blok boyutu 50000Byte içinde kalıyor ve 7 Nisan’dan önce ve sonra iki belirgin artışa tanık oldu..

3.3. Blok Oluşturma için Zaman Tüketimi

Kaynak: LTC Block Explorer

Litecoin bloğu her 200 saniyede bir oluşturuldu ve sabit bir oranda teslim edildi.

3.4. İşlem ücretleri

Kaynak: LTC Block Explorer

Grafik, ortalama günlük madencilerin ücret eğrisini gösterir. Bir madencinin günlük geliri kısmen blokları paketlemek için yapılan işlem ücretlerinden gelir. Blok ödülü yarılanma etkinliğinden sonra, madencilerin haber bloklarını madencilikten elde ettikleri ödüller azalacak ve sonuç olarak işlem ücretlerine olan bağımlılıkları artacaktır. Bunun ötesinde, madencilerin gelirlerinin tamamı işlem ücretlerinden gelecektir. Litecoin’in işlem ücretleri şu anda çoğunlukla 0,04’ün altında.

3.5. Aktif ve Yeni Eklenen Adresler

Kaynak: LTC Block Explorer

Litecoin ağındaki aktif adresler giderek artıyor ve nispeten düşük işlem ücretleri ve Bitcoin’den daha hızlı onaylama hızı sayesinde 7 Nisan’da daha fazla kullanıcı ağa katılıyor..

4. Token Analizi

4.1. Litecoin Sahiplerinin Dağıtımı

Litecoin holdingin dağıtımıyla ilgili olarak, ilk 100 adres tüm arzın% 42’sini kapsıyor ve diğer ana akım altcoinler gibi konsantrasyon sorunlarını gösteriyor. En büyük 10 Litecoin adresinin tutma tutarı toplam arzın yaklaşık% 9,4’ünü ve en büyük sahibi yaklaşık% 1,57’sini oluşturuyor..

Kaynak: https: // chainz.kripto kimlik.bilgi / ltc / #! zengin, 19 Şubat itibarıyla

4.2. Litecoin’i Listeleyen Borsalar

Coinmarketcap’in 19 Nisan’daki verilerine göre şu anda 164 borsada toplam 400 LTC işlem çifti bulunuyor. Bu 164 borsadan 86’sı LTC kayıtlarına sahip ve hacme göre ilk on borsada listeleniyor. Aşağıdaki tabloda gösterildiği gibi, yüzde 1’den fazla hacim payına sahip 22 işlemin tamamında OKEX, LTC işlemlerini Ekim 2017’de başlattı ve şu anda toplamın yüzde 4’ünü oluşturuyor..

Büyük Borsalarda Litecoin İşlemi

5. Ekosistem Oluşturma

5.1 Kod İşlemleri

Kod taahhütleri, bir projenin teknoloji gelişimini ve yinelemesini gösterir. 19 Nisan’a kadar Litecoin, topluluk arasında yüksek bir ilgi gösteren 3,292 takipçi tabanına sahip. Litecoin, bu yazı itibariyle 572 katılımcıyla 18.119 komisyona ulaştı..

Github’da Litecoin Performansı, 19 Nisan

Yukarıdaki tablodan, 2010-2011 yılları arasında Litecoin’in taahhütlerinin sayısının 20’nin altında kaldığını ve 2011’den sonra 20’nin üzerinde belirli bir artış olduğunu görebilirsiniz. Bununla birlikte, 2018’in ortasından itibaren, kod taahhütleri sadece neredeyse hiç taahhütte bulunmayan düşüş trendi gösteriyor. birkaç ay içinde ve son kayıt 20 Şubat 2018’de gerçekleşti.

Aslında, kesinleştirme sayıları, Aydınlatma Ağı teknolojisinin gelişimi ile oldukça ilişkilidir. Şimdiye kadar, Litecoin halka açık zincir gelişiminde bir durgunluk döneminde sıkışıp kalmış gibi görünüyor ve ortaya çıkan diğer halka açık blok zincirlerinden gelen rekabete karşı çıkıyor..

Kaynak: Github, 19 Nisan 2019 Kaynak: Github, 19 Nisan 2019

5.2 Litecoin’in Medyasının Dikkatine

Litecoin’in Reddit, Twitter ve Facebook’taki takipçileri 73.891’e ulaştı (örtüşme olasılığı var). Litecoin’in medyanın ilgisi 2017’nin sonundan 2018’in başına kadar yoğunlaştı ve 2018’in son yarısından bu yana, ayı ve boğa döngüsü anahtarlarıyla çakışan sabit kaldı..

Litecoin Medyasının Dikkatine: Coingecko

5.3 Çevrimdışı Ödeme Ekosistemi

Litecoin’i satıcının ödeme sistemine ve diğer uygulamalara entegre etmek, kitlesel olarak benimsenmesini sağlamak için gerekli adımlardır. Bir hizmet belirteci olarak, LTC’nin çevrimdışı ödeme ekolojisi odak noktasının önemli bir parçasıdır. Litecoin.com’daki bilgilere göre Litecoin, kripto para birimi ödeme ağ geçitleri, banka kartı kurumları, diğer blok zinciri projeleri ve tuğla ve motar perakendecileri dahil olmak üzere kurumlarla ortaklık kurdu. Litecoin’in benimsenmesini ortak kurumlarının, tüccarlarının ve ATM’lerinin boyutlarından analiz edeceğiz.

5.3.1 Banka kartı

Mayıs 2018’de, uzun süredir kripto para birimi banka kartı sağlayıcısı olan Wirex, Litecoin’i desteklemeye başlayacaklarını ve hatta kullanıcıların bir ICO veya kripto para biriminden nakit çekme sürecini basitleştirecek düzinelerce sahte parayı Litecoin ile değiştirmelerine izin vereceğini duyurdu..

Eylül ayında Bitnovo, kullanıcıların kripto para birimlerini kolayca yatırmalarına ve herhangi bir geleneksel kurumda kullanılabilecek avroları anında almalarına olanak tanıyan Litecoin banka kartını piyasaya sürdü. Başka bir kripto para birimi borç kartı CARDS sağlayıcısı olan TenX, blogunda Litecoin’in geleceği için planlarını duyurdu.

5.3.2 Kooperatif Tüccarlar

Reddit’te kripto para meraklıları tarafından derlenen verilere göre, yüzlerce e-ticaret sitesi ve tuğla ve harç, geçtiğimiz yıl Litecoin ödemelerini kabul etti. Litecoin satıcıları, sanat, giyim, yiyecek ve içecek, değerli metaller, elektronik ve daha fazla hizmet dahil olmak üzere çok sayıda sektöre yayılan geniş bir ürün ve hizmet yelpazesi sunar. Bununla birlikte, ödeme kabulü hala çok sınırlıdır ve bazı mağazalar çeşitli faktörler nedeniyle kapatılmıştır. Açıkçası, Litecoin’in büyük ölçekli bir uygulama haline gelmeden önce kat etmesi gereken uzun bir yol var..

5.3.3 ATM Makinesi

Kripto ATM’leri, kullanıcılara fait-kripto değişimlerinde ve kripto-kripto değişimlerinde yardımcı olur. 19 Nisan 2019 itibariyle, çoğu Kuzey Amerika ve Avrupa’da yoğunlaşan ve sırasıyla% 72,6 ve% 23,1’i kapsayan 81 ülkeye yayılan 4.607 kripto ATM var..

Coinatmradar 19 Nisan itibarıyla ATM Sayısı

Dünyanın ilk Litecoin destekli ATM’si Mayıs 2017’de faaliyete geçti. Şu anda, tüm kripto para ATM’lerinin% 65,1’ini oluşturan Litecoin para yatırma ve çekme hizmetleri sunan dünya çapında 2.999 ATM bulunmaktadır ve aynı zamanda tüm kripto para birimlerinin toplam sayısında üçüncü sırada yer almaktadır. ATM’ler. Litecoin ATM’leri ayrıca ağırlıklı olarak Kuzey Amerika ve Avrupa’da dağıtılmaktadır..

Litecoin ATM Haritası, 19 Nisan 2019 itibarıyla

Coinmap, org’a göre, Bitcoin’in ödeme yöntemi olarak kabul edildiği dünya çapında 14.650 tuğla ve harç mağazası var. Bunlar, Bitcoin ödemelerini destekleyen tüccarları ve ATM’leri içerir. Litecoin’in ödeme ekolojisi sürekli olarak zenginleşmesine ve ATM’leri giderek genişlemesine rağmen, Litecoin, amiral gemisi kripto para birimi-Bitcoin ortak fikir birliği nedeniyle çoğu durumda tüccarların en iyi tercihi değildir..

16 Nisan itibarıyla Bitcoin Ödeme Ekolojisi, CoinMap

6. Sonuç

Her ikisi de POW fikir birliğini kullanarak, daha hızlı onaylama hızı ve SegWit ve Lighting Network’teki gelişmiş teknolojileri, Litecoin’in topluluk arasında çekiş ve fikir birliği kazanmasına yardımcı olan Bitcoin’e karşı üstünlük sağlar.

Litecoin artık işlevsel olarak üstün olmasa da, piyasa değerine göre dolaşımdaki en değerli beşinci litecoin birçok ağ etkisi üstlendi ve borsalarda oldukça kabul görüyor. Litecoin üzerindeki fikir birliği, değerinin dayanağı haline geldi. Ve Litecoin’in zamanla oluşturulmuş fikir birliği, sermayesi ve hesaplaması hala yakın zamanda üstesinden gelinmesini zorlaştırıyor.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map