Litecoin – Gümüşten Bitcoin Altınına (Bölüm II)

Bir önceki makalede, Litecoin’i (LTC) geliştirme geçmişinden iş mekanizmasına, işlemlerin blok zincirine, madencilik havuzu dağıtımına ve çok daha fazlasına nasıl kaydedildiğine kadar tanıttık. Bu makalede, Litecoin’in blok ödül yarılanmasına ve ekosistemi üzerindeki etkilerine derinlemesine bir dalış yapacağız..

1. Blok Ödül Yarılanma Etkinliğinin Tanımı

Satoshi Nakamoto Bitcoin mekanizmasını geliştirdiğinde, blok başına Bitcoin üretiminin her 210.000 blok çıkarıldıktan sonra yarıya indirilmesini zorunlu kıldı. Başlangıçta blok başına 50 Bitcoin üretildi ve daha sonra 210.000 blokluk her üretimden sonra tüm bloklar çıkarılıncaya kadar kademeli olarak yarıya indirildi. Basit bir ifadeyle, her blok ilk başta 50 Bitcoin üretebilir ve bu rakam 210.000 bloğa ulaşılıncaya kadar her dört yılda bir yarıya inecektir. Ayrıca, hesaplamanın zorluğu, tek bir bloğu işlemenin ortalama olarak yaklaşık 10 dakika sürdüğünden emin olmak için sık sık ayarlanır..

Yukarıdaki hesaplamaya göre, 21 Milyon Bitcoin’in tamamı 2040’a kadar çıkarılacak. Bitcoin, her ödül yarılanma olayından sonra katlanarak yükseldi ve ardından yutturmaca soğuduktan sonra kademeli olarak makul fiyat aralığına geri döndü. Kasım 2012’de, Bitcoin ödül yarılanma etkinliğini yayınladıktan sonra, Bitcoin% 80’in üzerinde bir fiyat artışı gördü. Benzer şekilde, Bitcoin fiyatı Temmuz 2016’da ikinci ödül yarılanmasının ardından 651 $ ‘dan 2518 $’ a fırladı. İnsanlar genellikle gelecekteki piyasa yönlerine karşı olumlu tavırlar sergiledikleri için iki blok yarılanma olayını da boğa piyasası döngüleri izledi..

1. Litecoin (LTC) Blok Ödül Yarılanması

Bitcoin’e benzer şekilde, Litecoin yaklaşık olarak dört yılda bir ödül yarılanmasına uğrar ve en sonuncusu 26 Ağustos 2015’te Litecoin ödülünün 50 LTC’den 25 LTC’ye düştüğü zamandır. Teorik olarak, blok üretiminin yarılanması arzda bir kesintiye yol açacak ve fiyatın yükselmesini tetikleyecektir. Litecoin’in fiyatı, arz ve talep faktöründen büyük ölçüde etkilendiğinden, bazıları arzdaki bir kesintinin Litecoin’in fiyatında müteakip bir artışa yol açacağını tahmin etti. Bununla birlikte, gerçekte, diğer birçok faktör ve değişken devreye girdikçe işler farklı şekilde sonuçlanabilir..

Litecoin (LTC) Fiyat Trendi Madencilik Öncesi ve Sonrası Ödül Yarılanması

Yukarıda gösterilen tarihsel verilere göre Litecoin, Litecoin (LTC)% 689,23 artışla 1,3 $ ‘dan 8,96 $’ a çıktığında, 26 Ağustos’ta yarılanmanın gerçekleşmesinden önce yaklaşık üç ay boyunca bir konsolidasyon aşamasından geçti. Ancak, daha sonra geri çekildi ve yarılanma olayı gününde 2,95 dolara düştü. Ayrıca Litecoin boğa trendine sadık kalamadı ve halving olayından kısa bir süre sonra geri çekildi..

Litecoin blok ödül yarılanma olayının yatay veri analizinden ve Bitcoin’in iki yarılanma olayının dikey veri analizinden sonra, aşağıdaki sonuçlara varıyoruz:

1) Hem Bitcoin hem de Litecoin, blok ödül yarılanma olayına giden birkaç ay boyunca bir konsolidasyon aşamasından geçti..

2) Litecoin’in blok ödül yarılanmasına piyasa tepkisi, olaydan kısa bir süre sonra yansıdı ve etki yavaş yavaş azaldı; bu, olaydan sonra bile bir fiyat artışı gördüğü için Bitcoin ile aynı durum değildir..

3) Bazı yatırımcılar Litecoin’in blok ödül yarılanma etkinliği hakkında spekülasyon yaptılar ve hızlı para kazandılar, ancak etkinlik tamamlandıktan sonra ellerini çektiler..

Litecoin, Ağustos 2019’da ikinci blok ödül yarılanma etkinliğini gerçekleştirecek..

Bu sefer Litecoin ekosistemine ne gibi etkileri olacak??

Aşağıdaki bölüm, tedarikten kaynaklanan pazar etkisini tahmin edecektir. & talep ve faydalar & paydaşların nasıl etkileneceği ile birlikte maliyetlerin perspektifi.

II. Arz ve Talep Litecoin’in gelişimini nasıl etkileyecek?

Arz ve talep arasındaki karşılıklı ilişki, piyasa ekonomisinin temelindeki yasaların anahtarıdır. Herhangi bir emtiaya benzer şekilde, talepte herhangi bir değişiklik olmaksızın eşleştirilmiş arzdaki düşüş, genellikle daha yüksek fiyata yol açar. Bu nedenle, birçok yatırımcı, Litecoin arzının artarak artan taleple birlikte gelecekte azalacağı tahminiyle Litecoin blok ödül yarılanma olayında fiyat verecektir..

Litecoin yarılanma olayı, etkinliğe giden haftalarda piyasadan kısa bir “haberleri sat” tepkisi ortaya çıkarır, ancak talep makul aralığına ayarlandıktan sonra fiyat geri çekilir..

(1) Arz ve Talep, Litecoin’in fiyatını belirlemede önemli bir faktördür

Nispeten azalan arz, insanları yüksek seviyelerde Litecoin satın almaya ve daha yüksek seviyelere çıkarmaya motive edecek, bu da madencilik zorluğunu daha da zorlaştıracak ve bazı madenciler, bilgi işlem güçleri başkalarıyla rekabet edemeyeceği veya maddi gücü yetmediği için piyasadan çıkacak artan madencilik gücünden kaynaklanan daha yüksek maliyet. Madencilik faaliyetinden çıkan daha fazla madenci ile madencilik zorluğu azalır ve sonunda fiyat düşer. Kısacası, arz ve talep Litecoin’in fiyatını belirler ve bu da madencilik gücünü ve maliyetlerini etkiler..

(2) insanların Litecoin talebini etkileyen aktörler

Bitcoin’in daha hafif bir versiyonu olarak adlandırılan Litecoin’in SegWit’teki gelişmiş teknolojileri, Aydınlatma Ağı ve iş algoritması işlem ve onay hızını artırır. Litecoin’in daha hızlı blok süresi, çift harcama saldırıları riskini de azaltır.

Aşağıdakiler, Litecoin için piyasa talebini potansiyel olarak etkileyecek faktörler aşağıdaki gibidir.,

* Ağ Performansı ve Teknoloji Yükseltmesi: Litecoin’in SegWit ve Lighting Network’teki benzersiz teknolojileri, Litecoin için başlıca satış noktası haline gelen Bitcoin ağına kıyasla işlem onayında daha hızlı olmasını sağlar.

* Rakip ürünler: Rakiplerin veya yeni çıkan ürünlerin geliştirilmesi de Litecoin’den biraz ilgi çekecek ve böylece arz ve talep durumunu etkileyecektir..

* Piyasa Duyarlılığı: Piyasa duyarlılığı, potansiyel yatırımcıları ve tüccarları etkiler. Litecoin’in blok yarılanma olayı, insanları “haberi satma” konusunda spekülasyon yapmaya itebilir, ancak olumsuz haberler fiyat performansına önemli ölçüde zarar verecektir..

* Kripto para birimleri ile ilgili hükümet düzenlemeleri: Diğer büyük madeni paraların yanı sıra, büyük ülkeler kripto para birimlerine yönelik tutumlarını değiştirirse Litecoin fiyatı dalgalanacaktır..

* Bilgisayar korsanlığı olayı: Ciddi bilgisayar korsanlığı olayları, birçok borsanın mağazalarını sonsuza kadar kapatmasına neden oldu. Benzer şekilde, bir blok zincirindeki benzer bir olay, insanların temel değerlerine olan güvenini aşındırabilir ve madeni parası da önemli ölçüde zarar görür..

2) Fiyat, tüm Ağın Hashpower’ını etkileyen Ana Faktördür

Kaynak: LTC Block Explorer

Yukarıdaki tablo, madencilik zorluğunun ve fiyatın genel olarak el ele hareket ettiğini göstermektedir. Fiyat artışı, madencilik zorluğunu ve bilgi işlem gücünü artıracak ve bunun tersi de geçerli olacaktır. Genel olarak konuşursak, Litecoin’de madenciliğin zorluğu Şubat 2018’den itibaren kademeli olarak arttı ve Litecoin fiyatındaki artış veya düşüş, döviz fiyatının yükselmesi veya düşmesi ile pozitif korelasyon gösterdi..

(3) Fiyat, Hesaplama Gücü ve Madencilik Maliyetinin Geri Bildirim Döngüsü

Litecoin’in artan fiyatı, ağa daha fazla madenciyi getirecek ve bu da madencilik zorluğunu ve hesaplama gücünü artıracaktır. Sistem genellikle madencilik zorluğunun ayarlanmasında geride kaldığından. Bu nedenle, bazı madenciler yüksek madencilik maliyetleri nedeniyle kar elde edemediklerinde, madeni paralarını daldıktan sonra piyasadan çıkacaklar ve Litecoin fiyatı daha sonra düşecek. Bu döngü, piyasa istikrarlı noktasını bulana ve daha fazla madenci tekrar katılana kadar Litecoin fiyatının yavaşlamasını tetikleyebilir..

Madencilik maliyeti de Litecoin fiyat eğilimini etkileyecek

3) Litecoin Madencilik Maliyetini Etkileyen Faktörler

Temelde madencilik, dünyadaki tüm madencilik ekipmanlarının doğru hash değerini bulan ilk kişi olmak için yarıştığı bir matematik yarışmasıdır. Ve doğru hash değerini bulma olasılığı, madencinin bilgisayarının hesaplama gücü / toplam küresel hesaplama gücüdür. Ayrıca, aşağıdaki faktörler bir madencinin maliyetini ve karını etkileyecektir.

Blok ödülü: Blok ödülü, hash değerini ve başarıyla çözülen bloğu bulmak için ağ tarafından madencilere dağıtılan Litecoin veya diğer mayınlı paraları ifade eder..

Has Rate: Hash Rate, bir bilgisayarın Bitcoin / Litecoin kodundaki bir işlemi tamamlama hızıdır. Daha yüksek bir hash oranı, bir sonraki bloğu bulma ve ödülü alma fırsatınızı artırdığından, madencilik yaparken daha iyidir.

Ağ Karma Oranı: Ağ Karma Oranı, Litecoin ağındaki toplam hesaplama gücünü ifade eder. Bir madenci veya madencilik havuzunun sahip olduğu hash gücü ne kadar fazlaysa, madenci veya havuzun bir blok madenciliği yapma şansı o kadar artar. Madenciler daha fazla hash oranı ekledikçe, ağa daha fazla güvenlik sağlanır. Blok ödülü, madenciler için bir sübvansiyon ve teşvik görevi görür. işlem ücretleri madencilere ağı güvence altına almak için yeterli para ödeyebilir.

İşletme maliyeti: İşletme maliyeti esas olarak elektrik ve şebeke maliyetini kapsar; profesyonel madencilik ekipmanı satın almanın maliyeti

4. Litecoin’in Başabaş Maliyeti

Başabaş maliyeti, bir madencinin madencilik faaliyetlerindeki karlılığının yalnızca madencilikteki maliyetini karşılayabildiği fiyatı ifade eder, aynı zamanda madeni para başına madencilik maliyeti veya madeni paraların kapanma fiyatı olarak da adlandırılır. Litecoin’in fiyatı bu noktanın altına düştüğünde, madenci kâr etmek yerine kayıp yaşayacaktır..

Madenci kapatma fiyatı, esas olarak madencilik makinesinin performansı, elektrik maliyeti, blok ödülleri ve ağ hash oranı ile ilgilidir. Bu faktörler arasında, madencilik makinelerinin performansı ve elektrik maliyeti nispeten sabittir, daha az değişken olan blok ödülleri belirli bir süre (4 yıl) ve en belirleyici faktör ağ hash oranıdır..

Yukarıdaki faktörler göz önüne alındığında, bir madencinin başabaş noktası aşağıdaki gibidir

Başabaş noktası: Bir madencilik makinesinin günlük işletme maliyeti = LTC madencilik karı günlük

Madencilik makinesi başına işletme maliyeti: Madencilik makinesini kapatırken çıkarılan günlük madeni para sayısı * madeni para fiyatı

Madencilik makinesi kapanma fiyatı: Madencilik makinesinin günlük işletme maliyeti / günlük madencilik makinesinden çıkarılan madeni para sayısı.

Madencilik makinesinin işletme maliyeti aynı kalırsa ve bir madenci yarıya indirdikten sonra blok başına madeni paranın yarısını çıkarır ve yarılanmadan sonra orijinal fiyatın iki katı kadar bir madencilik makinesi kapatma fiyatı alırsınız.

OK Madencilik Havuzu

Yukarıda gösterilen OK Madencilik Havuzundan alınan veriler gibi, Litecoin madencilik makinesinin tek günlük maliyeti 7,128 RMB’dir ve her madencilik makinesi günde 0,0283 madeni para çıkarabilir. Formüle ve mevcut verilere göre, makine kapatma fiyatı 251,87 RMB veya yaklaşık 37,63 ABD dolarıdır (dolar başına 6,69 RMB döviz kuruna göre)

Kapatma para biriminin fiyatı aslında dinamik olarak ayarlanır. Etkileyen faktörler, yukarıda bahsedilen tek bir madencilik makinesinin toplam madencilik kapasitesinin oranını, madenciliğin zorluğunu, blok ödülü ve işletme giderlerini içerir. Katılan ilk madencilerin sayısı azdı ve tek madencilik makinesi, tüm ağda nispeten yüksek miktarda hesaplama gücüne sahipti. Günlük madencilik miktarı mevcut 0.0283 parçadan fazla olacak, bu nedenle erken kapanış fiyatı daha düşük olacak.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map