Litecoin – Gümüşten Bitcoin Altınına (Bölüm I)

Öz: Okurlarımızın Litecoin’i kapsamlı bir şekilde anlamalarına yardımcı olmak için Litecoin’i üç makalede tanıtmayı planlıyoruz. Bu serinin ilk bölümü, Litecoin’i geliştirme geçmişi ve mevcut statükosu perspektifinden kapsıyor, esas olarak şu ana kadar ulaşılan kilometre taşlarına, iş algoritmasına, blok ödül yarılanmasına, fiyat trendine, madencilik havuzu dağıtımına, Github taahhütlerine ve google arama trendine odaklanıyor..

ben. Litecoin’e (LTC) Giriş

Litecoin (LTC veya Ł), kendisini Bitcoin’in daha hafif bir sürümünü (BTC) yaratma vizyonunu gerçekleştirme arayışına adamış eski bir Google çalışanı olan Charlie Li tarafından yaratıldı. Teknik olarak Litecoin neredeyse benzer Bitcoin.

Bitcoin’e benzer, Litecoin’in oluşturulması ve aktarımı açık bir kaynağa dayanırkriptografik protokol ve herhangi bir merkezi otorite tarafından yönetilmemektedir. Litecoin ağının, Bitcoin’den 4 kat daha fazla para birimi olan 84 milyon Litecoin (LTC) üretmesi planlanıyor ve mevcut dolaşımdaki arz 61.276.211 LTC’de duruyor..

1. Litecoin’in Dönüm Noktaları Chronicle’ı

 • Litecoin, Ekim 2011’de Github’da açık kaynaklı bir istemci aracılığıyla piyasaya sürüldü..
 • 26 Ağustos 2015’te Litecoin blok ödülü ilk kez yarıya indi ve blok başına Litecoin çıkışı 50’den 25’e düştü..
 • 3 Temmuz 2016’da Litecoin Derneği, savunan Litecoin, Litecoin’in çekirdek geliştirme ekibiyle bir araya geldi ve geleceğe yönelik planlarını özetleyen bir Yol Haritası 2016 yayınladı. Yol haritalarından en önemli beklentilerinden biri, Ayrılmış Tanık (SegWit), Aydınlatma Ağı ve Akıllı Sözleşme özellikleriyle Litecoin’in yeni bir sürümünü piyasaya sürmeyi içeriyor..
 • 11 Mayıs 2017’de, Ayrılmış Tanık (SegWit) 1.201.536. blokta etkinleştirildi ve Litecoin hodlers o zamandan beri Ayrılmış Tanık (SegWit) işlemleri yapabildi..
 • Haziranda. Charlie Lee, 21’inci 2017’de Lightning Network of Litecoin’in resmen başlatıldığını duyurdu. Lightning Network, ödemeleri uzun vadede ve sürdürülebilir bir yöntemle ölçeklendirmek için en çok beklenen teknolojilerden biridir..

Litecoin (LTC), blok zinciri altyapısının temel değerlerini kullanır ve kripto piyasasında derin likiditeye sahiptir. Ayrıca, Litecoin (LTC) ATM’lerinin sayısı son zamanlarda üstel bir büyüme gösterdi ve şu anda küresel olarak Bitcoin’den (BTC) sonra ikinci sırada yer alıyor..

Litecoin, evriminden bu yana madencilerin, kripto para birimi işlem platformlarının, geliştiricilerin, Litecoinleri kabul eden tüccarların ve kullanıcıların sayısında da önemli artışlar gördü..

2. Litecoin vs Bitcoin: Temel farkı anlamak

“Gümüşten Bitcoin’in Altınına” adı verilen Litecoin, Scrypt algoritmasına dayalı ilk eşler arası internet para birimidir. Litecoin’in işlevleri neredeyse aynı olsa da Bitcoin, aralarında göze çarpan farklılıklar var:

 • Litecoin Ağı, her 2,5 dakikada bir blok işlemeyi hedeflerken, Bitcoin için işlem süresi 10 dakikadır. Bu nedenle, geliştiriciler bunun Litecoin’in daha hızlı işlem onayına sahip olmasına izin verdiğini iddia ediyor.
 • Litecoin, Bitcoin’in arz limitinin 4 katı olan 8.400 arz limitine sahiptir..
 • Litecoin kullanır şifrelemek onun içinde işin kanıtı algoritması, bir sıralı bellek-sabit işlev gerektiren asimptotik olarak Bitcoin’in bellek açısından zor olmayan SHA256 algoritmasından daha fazla bellek. Hafıza zor şifrelemek şifreleme algoritması, profesyonel madencilik ekipmanının kapasitesiyle rekabet edebilir. Smezar odası algoritması, insanlara karma hesaplamadaki merkezileştirme sorunlarını ele almalarını hatırlatır, çünküASIC’ler Litecoin’e hükmetmekten karma oran, böylece sektörü daha merkezi olmayan bir yöne doğru ilerlemeye itiyor.

3. Litecoin Blok Ödül Yarılanması

Litecoin, kabaca her dört yılda bir ödül yarılanmasına uğrar ve en son 26 Ağustos 2015’te Litecoin ödülünün 50 LTC’den 25 LTC’ye düştüğü zaman gerçekleşir. Teorik olarak, blok üretiminin yarılanması dengesiz arza yol açabilir & talep eder ve bir fiyat artışını tetikler. Litecoin’in fiyatı büyük ölçüde arz ve talepten etkilendiğinden, bazıları arzdaki bir kesintinin Litecoin’in fiyatında müteakip bir artışa yol açacağını tahmin etmişti. Ancak gerçekte, daha fazla faktör ve değişken devreye girdikçe ters bir eğilim gerçekleşti. 2015’teki tarihsel veriler, Litecoin’in olayı yarıya indirdikten sonra fiyatının bir dereceye kadar düştüğünü gösterdi. Analize göre, aşağıdaki faktörler düşüş eğilimine katkıda bulunmuş olabilir:

2015’te Blok Ödül Yarılanmasından İki Ay Sonra LTC Fiyat Trendi

 • Birincisi, Litecoin’in 2015’teki fiyat trend tablosuna dayanarak, Litecoin (LTC) ödül yarılanmasından aylar önce keskin bir şekilde yükseldi ve piyasa beklentilerini çok aşarak 8.967 $ ‘a yükseldi..
 • İkincisi, tüm kripto piyasasının o zamanki toplam piyasa değeri nispeten küçüktü ve ayrıca gerçek kullanım durumları hala sınırlıydı. Araştırmamıza dayanarak, keskin fiyat rallisi, değerinin gerçek yansımasından ziyade bir spekülasyondur..
 • Üçüncüsü, blok üretiminin yarıya indirilmesi, madencileri, azalan ödüller ve yüksek maliyetler nedeniyle sunucularını kapatmaya zorladı. Bununla birlikte, hesaplama gücü, Litecoin fiyatını oldukça uzun bir süre ayı eğilimine iten yarılanma olayının ardından bir miktar düşüşe de tanık oldu. Litecoin zorluğu, blok oluşturma süresini% 7,61 düşüşle 150 saniyede tutmak için yarıya indirildikten sonra 27 Ağustos’ta ilk ayarlamasını yaptı.

Kripto para piyasası, 2015’ten bu yana çok sayıda boğa ve ayıya tanık oldu, Litecoin de öyle. Litecoin, teknoloji, ekosistem oluşturma ve diğer yönlerden diğer birçok büyük madeni paradan daha hızlı ilerliyor..

II. Mevcut Litecoin Temelleri Durumu Quo

 1. Güncel Litecoin Temelleri

Litecoin şu anda baskı anında yaklaşık 60 $ ‘dan işlem görüyor ve toplam piyasa değeri 3.67 Milyar $’ dır.

2. Litecoin Zincirinde İşlemler

3. Başlıca Blok Zincirlerinin İşlem Verilerinin Karşılaştırılması

Litecoin zincirindeki işlem hacminin, BTC ve ETH’ye yetişmek için hala daraltılması gereken bir boşluğu var. Bununla birlikte, Litecoin, geniş piyasa değeri, geniş kullanıcı tabanı ve 24 saatlik işlem hacmi ile toplam piyasa değerinin% 5,51’ini kapsama alanı sayesinde hala dayanıklıdır. Artı, Litecoin şu anda 55.822 aktif adrese sahip. Ayrıca, artan işlem ücretleri trendine bakılırsa, Litecoin işlem hacminde istikrarlı ve sürekli bir büyüme gösteriyor..

4. LTC Dağıtımı

5. İlk 10, ilk 100 ve ilk 1.000 LTC adresine göre LTC tutma yüzdesi ile toplam piyasa değeri

Diğer ana para birimlerine benzer şekilde, LTC de birkaç en iyi adreste yoğunlaşmıştır. Aslında, tek başına ilk 500 adresin varlık değeri, bazı merkezi borsaların adresleri de dahil olmak üzere, toplam LTC arzının% 60’ından fazlasını kapsamaktadır;.

6. LTC Madencilik Havuzu

LTC Madencilik Havuzu Dağıtımı

LTC madencilik havuzu dağıtımı, büyük oyuncular arasında bile görecelidir; en iyi madencilik havuzu F2Pool, tüm madencilik üretiminin% 20.45’ini kapsamaktadır ve bunu, Poolin, LTC Top ve ViaBTC gibi diğer büyük havuzlar yakından takip etmektedir. Madencilik havuzlarının nispeten eşit dağılımı, madencilere daha iyi denge ve güvenlik sağlar. Bununla birlikte, Litecoin, Bitcoin 47.31 EH / s ve BCH’nin 1.6EH / s değerlerine kıyasla bilgi işlem gücünü geliştirmek söz konusu olduğunda daha kat etmesi gereken uzun bir yol var..

Son 100 Blok için Hashrate Dağılımı

7. Liecoin’in Github İşlem Sıklığı

Github’daki LTC kodu taahhütleri sürekli olarak aktiftir. Ancak son üç ayda hafif bir düşüş oldu..

8. Google Trend

Litecoin’in Google Trendi Google Trend Dağıtımı

Veriler, Litecoin’e olan ilginin Kuzey ve Güney Amerika’da, özellikle Venezuela, Amerika ve Kanada ülkelerinde yoğunlaşan büyük kripto paralar arasında güçlü olduğunu gösterdiğinden, Google trendinde üst sıralarda yer alıyor..

III. Sonuç

CoinMarketCap üzerinde dünyanın en büyük dördüncü kripto para birimi olan Litecoin’in yukarıda bahsettiğimiz parametreleri genel olarak olağanüstü ve dayanıklı performansını göstermektedir. Litecoin blok zinciri, çoğunlukla sağlam temel teknoloji avantajları nedeniyle tamamen işlevseldir. Bununla birlikte, Litecoin, en iyi adreslerdeki varlıkların konsantrasyonu gibi diğer en iyi kripto paralara kıyasla bazı hassas noktalarla boğuşuyor..

Bir sonraki makalede, blok ödül yarılanma olayına ve Litecoin ekosistemi üzerindeki geniş etkilerine derinlemesine dalacağız..

Referanslar:

BitInfoCharts: https://bitinfocharts.com/zh/

CoinMarketCap: https://coinmarketcap.com/

CryptoID:https://chainz.cryptoid.info/

BlockChair: https://blockchair.com/

CryptoMiso:https://www.cryptomiso.com/

LTC Tarayıcı

Litecoin (LTC) Teknik Raporu: https://cryptoverze.com/litecoin-whitepaper/

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map