Kripto Özel Olabilir mi? Artan Gözetim Çağında Bitcoin’in Halka Açık Defteri

Veri ihlali izleme ve önleme hizmeti Under the Breach, geçtiğimiz günlerde Twitter’da bir hacker’ın müşteri veritabanları satmak Trezor ve Ledger’den – en popüler kripto para birimi donanım cüzdanı üreticilerinden ikisi. Verilerin bir Shopify güvenlik açığından yararlanma yoluyla elde edildiği iddia ediliyor.

Şifreler veya kullanıcıların kripto para birimlerine doğrudan erişim reklamı yapılmazken, bilgisayar korsanı 80.000’den fazla kullanıcı için e-posta adresleri, adlar, telefon numaraları ve ikamet adresleri dahil olmak üzere kişisel kimlik bilgilerine sahip olduğunu iddia etti. Bu bilgiler, teoride, diğer şeylerin yanı sıra, kripto cüzdan adreslerini anonim hale getirmek ve kullanıcı aktivitesini izlemek için kullanılabilir..

Ledger ve Trezor, satış bilgilerinin bir aldatmaca, blockchain gizliliği sorunu bir kez daha gündeme geldi. Bitcoin üzerindeki kriptografik işlemleriniz ve dağıtılmış halka açık defterler ne kadar özel – ve giderek daha az özel olan bir dünyada ne kadar endişelenmelisiniz?

Bitcoin’in dağıtılmış defteri çok halka açık mı?

Bitcoin (BTC) işlemleri değişmez bir şekilde dağıtılmış bir genel muhasebeye kaydedilir – yani tüm işlemler, internet bağlantısı olan herkes tarafından herkesin görebileceği merkezi olmayan bir ağda kalıcı olarak saklanır. İzinsiz – herkes ağa erişebilir – ve sansürsüz olmanın yanı sıra, hiç kimse işlemleri tersine çeviremez veya silemez – ilk ve en önemli kripto para biriminin şeffaf doğası, bir bakıma temelidir..

Bununla birlikte, bazıları Bitcoin’in halka açık defterinin aslında düşüşü olacağına inanıyor.

Ünlü Birleşik Devletler Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ihbarcısı Edward Snowden, bir keresinde Bitcoin’in “çok daha büyük yapısal kusurunun, uzun süreli kusurunun halka açık defteridir” demişti. Mart 2018’de bir Blockstack etkinliğinde konuşan o, iddia edildi “Herkesin yaptığı satın alma işlemlerinin ömür boyu sürecek bir geçmişine sahip olamazsınız, tüm etkileşimler herkes tarafından kullanılabilir ve bu geniş ölçekte iyi sonuç verir.”

Bitcoin blok zincirindeki işlemlerin yaygın bir şekilde izlenmesi ve kataloglanması günümüzde muazzam bir görev gibi görünse de, gelecekteki teknolojik gelişmeler onu giderek daha gerçekçi hale getirebilir. Günümüzde sözde anonim işlemlerin devasa ve değişmez bir defteri, yarın anonimleştirilmiş işlemlerin altın madeni haline gelebilir..

Bu fikir, cüzdanlar ve borsalar gibi üçüncü taraf uygulamalar aracılığıyla bitcoinlerle nasıl etkileşimde bulunulması gerektiği düşünüldüğünde özellikle önemlidir. Çoğu kullanıcının, itibari para karşılığında kripto para birimi satın alma ve satma başvurularında kişisel kimliklerini kanıtlamaları gerekir – öncelikle borsalar.

Belirli bir Bitcoin adresiyle yapılan tüm işlemlerin gözle görülür şekilde bağlantılı olduğu göz önüne alındığında, müşterinizi tanıyın (KYC) düzenlemelerine uyan herhangi bir kripto para birimi değişimi (yani hizmetlerini kullanmak için kişisel bir kimlik gerektirir) hem kullanıcının kişisel kimliğine hem de işlem geçmişleri. Değişim, talep üzerine, nispeten kolaylıkla, tanımlanan kullanıcının işlem geçmişini bir hükümete sağlayabilir..

Hükümetler blok zincirlerini takip etmek için büyük para ödüyor

Bitcoin’in blok zincirinin değişmez ve kamusal yönleri, hükümet gözetim tarihi ve hükümet düzenleyicilerinin gelecekte oynayabileceği rol düşünüldüğünde özellikle sorunludur. Aslında, Snowden’den alınan bazı belgeler şunu göstermektedir: NSA, Bitcoin kullanıcılarını hedefliyordu Mart 2013 gibi erken bir tarihte dünya çapında.

Daha son yıllarda, hükümetlere blok zinciri analitiği ve izleme hizmetleri sağlamanın kazançlı bir iş olduğu kanıtlandı. Özellikle bir firma, ABD vergi mükellefi fonlarından en az 10 milyon dolar aldı hükümetin kripto para birimleri içeren suçla mücadelesine yardımcı olmak. Chainalysis olarak adlandırılan şirket sağlar Kurucu ortağının yakın tarihli bir röportajında ​​belirttiği gibi, “kötü aktörlerin kripto para birimlerini kötüye kullanmasını önlemek” amacıyla hükümetlere blockchain analiz araçları (ve ayrıca kripto şirketlerine uyum araçları).


Firma, diğer departmanlar ve kurumların yanı sıra İç Gelir Servisi (IRS), Ulaşım Güvenliği İdaresi (TSA), ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza (ICE) ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ile kazançlı anlaşmalara sahiptir. CipherTrace adlı başka bir firma da Chainalysis ile aynı damarda hizmet vermek için milyonlarca dolar aldı – ancak daha çok araştırma-geliştirme odağıyla.

Uzun süredir finans teknolojisi muhabiri Jamie Redman’a göre, blok zinciri analitiği firmaları için mali teşvik, geleceğe doğru ilerlerken düşmesi pek olası değil. Bu haftaki yorumlarda OKEx Insights’a şu açıklamayı yaptı:

Bugün, her türden zincir içi analitik ve gözetleme hizmeti sunan 20’den fazla farklı blockchain analiz firması var. 2013-2014’te, bu şirketler yeni ortaya çıkmaya başladı ve bugünkü kadar büyük ve kârlı değildi […] Hükümetler var olduğu sürece, blockchain gözetimini ölçeklendirmeye devam edecekler. “

Hükümetler daha önce Bitcoin ile ilgili yasadışı faaliyetleri takip etmek için çaba sarf etmiş olsalar da, karı koca akademik ekip Philip ve Diana Koshy’den sonra Bitcoin işlemlerini takip etmek için önce ciddi adımlar attılar bulgularını yayınladı 2014’te – kabaca 1000 BTC adresini IP adresleriyle eşleştirmek. Aslında, FBI’a yardımcı olan IP adresi takibiydi. yakalamak darknet pazar yeri Silk Road’un yaratıcısı ve operatörü Ross Ulbricht, çalışmanın yayınlanmasından bir yıl önce. Ulbricht şu anda çifte müebbet hapis cezasını çekiyor.

Toz saldırıları basit ve ucuzdur

Tabii ki, kripto para birimi adreslerine kimlik iliştirmekle ilgilenen sadece kanun yaptırımı değildir. Suçlular da bu bilgileri bireyleri ve şirketleri istismar etmek için kullanabilir. Bunu yapmanın bir yolu toz saldırılarıdır..

Bir yanlış yapan kişi, kullanıcının kişisel cüzdanına çok küçük miktarlarda BTC veya başka bir kripto para birimi “toz” gönderdiğinde toz saldırıları gerçekleşir. Gönderilen kripto para birimi miktarı genellikle o kadar küçüktür ki, alıcı kullanıcı bunu fark etmeyebilir bile. Daha sonra, şüphelenmeyen kullanıcı daha sonra bu küçük miktarda kripto harcarsa, bu, saldırganların ilişkili her bir cüzdan adresinin arkasındaki kişiyi veya varlığı belirleme çabasıyla birleşik bir analiz denemesine izin verir..

Saldırganlar kişisel bir kimliği bir kripto adresiyle ilişkilendirmede başarılı olursa, diğer kötü niyetli eylemlerin yanı sıra, etkilenen kullanıcının davranışını izlemek ve siber gasp gerçekleştirmek için bu anonimleştirilmiş bilgileri kullanabilir..

Kripto para birimleriyle işlem yaparken gizli kalmak

Birinin Bitcoin adresinin teorik olarak kişisel kimliğine ve / veya IP adresine bağlanabileceği gerçeği hakkındaki farkındalık tartışmalı bir şekilde artıyor. kalıcı temsiller suçlular için tercih edilen para birimi olarak medyada Bitcoin. Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto bile ağın sözde anonim doğasındaki bu zayıf bağlantının farkındaydı..

2010 yılında, Bitcoin’in anonim yaratıcısı, çok katmanlı şifreleme kullanarak web izleme, gözetleme ve parmak izine karşı savunma yaparken anonim iletişim sağlayan ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılım olan Tor’un kullanımını savundu. Nakamoto yazdı o zaman:

“IP ile gönderirseniz, alıcı sizi IP’ye bağlandığınız için görür. Bunu maskelemek için TOR kullanabilirsiniz. Kimsenin Bitcoin kullandığınızı bilmesini istemiyorsanız TOR’u kullanabilirsiniz. Bitcoin hala çok yenidir ve bağımsız olarak analiz edilmemiştir. Gizlilik konusunda ciddiyseniz, TOR tavsiye edilen bir önlemdir. “

Başlangıçta Nakamoto tarafından kaydedilen açık kaynaklı bir proje olan Bitcoin.org, kullanıcıların IP adreslerinin günlüğe kaydedilmesi olasılığına karşı da uyarıda bulunuyor ve Tor kullanılmasını tavsiye ediyor. Web sitesinin “Gizliliğinizi koruyun” bölümü şunları açıklar:

“Bitcoin ağı eşler arası bir ağ olduğu için, işlemlerin rölelerini dinlemek ve IP adreslerini kaydetmek mümkün. Tam düğüm istemcileri, tüm kullanıcıların işlemlerini kendilerininki gibi aktarır. Bu, belirli bir işlemin kaynağını bulmanın zor olabileceği ve herhangi bir Bitcoin düğümü olmadığı zaman bir işlemin kaynağı olarak hatalı olabileceği anlamına gelir. Günlüğe kaydedilememesi için bilgisayarınızın IP adresini Tor gibi bir araçla gizlemeyi düşünebilirsiniz. “

Tor, hem Bitcoin’in yaratıcısı hem de bitcoin.org tarafından tavsiye edilmekle birlikte, BTC veya diğer kripto para birimlerini kullanırken kişinin gizliliğini artırmanın tek yolu bu değildir..

Her seferinde yeni adresler kullanmak

Bitcoin ile etkileşimde bulunurken kişinin gizlilik düzeyini artırmanın belki de en kolay yolu, BTC alırken her zaman yeni bir adres kullanmaktır. Ek olarak, kişisel olarak farklı cüzdanları (veya en azından bu cüzdanlardaki farklı adresleri) farklı amaçlarla – yani harcama, uzun vadeli tasarruflar, vb. – ilişkilendirmek yararlıdır..

Her işlem için yeni adresler kullanarak, gönderenler bir kullanıcının alıcı adresini o kullanıcının sahip olduğu tüm adreslerle – ve dolayısıyla Bitcoin ile ilişkilendiremezler. Bu, alanlarının dışındaki ayrı adreslerle ilişkili tüm işlemleri tutar..

Bitcoin’leri karıştırmak

CoinJoin gibi Bitcoin karıştırma hizmetleri, birden çok kullanıcıdan gelen birden fazla Bitcoin ödemesini tek bir toplu işlemde etkili bir şekilde birleştirir. Bunu yaparak, işlemin dışındakiler, hangi harcama yapanların hangi alıcılara BTC gönderdiğini belirlemede çok daha zor bir zaman geçiriyor..

CoinJoin’in belki de en ünlü kullanımı, gizliliğe yoğun bir şekilde odaklanan açık kaynaklı, gözetim dışı bir Bitcoin cüzdanı olan Wasabi’den geliyor. “Chaumian Coin Katılma,Wasabi, bitcoinleri karıştırır ve anonim transferler sağlar.

CoinJoin işlemleri yalnızca zaman geçtikçe sayı olarak arttı. CoinJoin geliştiricilerine göre, Mayıs 2020 tek başına 70.000’den fazla bitcoin gizlendi – bu yazının yazıldığı tarihteki fiyatlara göre değeri 600 milyon dolardan fazla.

Özgür yazılım girişimcisi ve Wasabi katılımcısı Max Hillebrand, bu hafta OKEx Insights ile yaptığı bir sohbette, bu sayıların “oldukça doğru” olduğunu, ancak bazı yanlış pozitifler olduğunu ve Wasabi’nin her ay yaklaşık 10.000 taze bitcoin (önceden CoinJoined değildi) gördüğünü doğruladı. “Bu sayıların bu kadar istikrarlı bir şekilde arttığını görmek çok umut verici” dedi..

Bitcoinlerin anonim hale getirilmesi görünüşte popülerlik kazanmış olsa da, kripto para borsaları, hükümetin kara para aklamayı önleme (AML) düzenlemelerine uygunluk endişeleri nedeniyle uygulamaya çok fazla hevesli değil. Örneğin Binance, Bitcoin’leri dondur Geçmişte karıştırılmış olanlar – Hillebrand’ın OKEx Insights’a söylediği bir şey korkakça bir uygulamadır ve kullanıcı tacizi teşkil eder. “Bu durumlarda, şirket, gizliliklerine değer veren ve onları koruyan kullanıcıları taciz ediyor.”

Genel olarak hizmetleri karıştırmanın ek bir riski, kullanıcının onları çalıştıran kişilere güven. Teoride, bazı miksaj hizmetlerini işletenlerin, kullanıcıların fonlarını çalması veya taleplerinin kaydını tutması mümkün olabilir. Ancak Wasabi, Hillebrand’a göre kullanıcıları gözetleyemez veya onlardan çalamaz..

Gizlilik paraları ek anonimlik sağlar

Bitcoin yalnızca sözde anonim kalsa da, en iyi ihtimalle, çeşitli tekniklerle kullanıcı davranışını izlemeyi neredeyse imkansız kılan başka kripto para birimleri de vardır..

Zcash ve sıfır bilgi kanıtları

Sıfır bilgi kanıtları, daha fazla gizlilik ve güvenlik gerektiren hassas işlemlere aracılık edilmesine yardımcı olan matematiksel yöntemlerdir. Kriptografi dünyasında uzun zamandır varlar, bu da onları gizlilik odaklı kripto para birimi meraklıları için ilginç kılıyor..

Zcash (ZEC), şüphesiz, sıfır bilgi kanıtlarını kullanan en ünlü kripto para birimidir. zk-SNARKs. Teknoloji, hala doğrulanabilir olan tamamen şifrelenmiş yerel işlemlere izin verir.

Monero ve yüzük imzaları

Monero (XMR), kripto para birimi alanındaki en tanınmış gizlilik merkezli altcoinlerden biridir..

Gizlilik parası kullanır üçgen dağıtım yöntemi tek imza yerine bir imza halkası oluşturmak için. Bu, işlemleri sanal olarak anonim hale getirir çünkü bir üçüncü taraf, bir imza grubundan hangi imzanın hangi belirli kişiye ait olduğunu belirleyemez..

Ek olarak, ağ harcanan ve harcananlar arasında ayrım yapamaz. harcanmamış çıktılar. Bu, her işlem çıktısının makul bir reddedilebilirliğe sahip olmasını sağlar.

Mimblewimble

Mimblewimble, iş kanıtı (PoW) fikir birliği mekanizmasını kullanırken daha fazla gizlilik ve ölçeklenebilirlik sağlayan bir tür blok zinciri tasarımıdır. Temelde, gizli işlemlere izin verir – yalnızca sıfır bilgi kanıtlarından veya halka imzalardan ayrı bir şekilde.

Mimblewimble’ı benzersiz kılan, kullanıcılara tanımlanabilir veya yeniden kullanılabilir herhangi bir adres sağlamamasıdır. Bu nedenle, bir işlemin katılımcılarının dışındaki biri, herhangi bir görünür veriden anlam çıkaramaz. Mimblewimble blok zincirindeki bloklar, birden fazla işlem koleksiyonunun aksine tek bir büyük işlem olarak göründüğünden, tek tek girdileri ve çıktıları birbirine bağlamak neredeyse imkansızdır..

Çoğu kişi Mimblewimble’ı Bitcoin’e uygulamanın teorik ve teknik olarak mümkün olsa da başarmanın çok zor bir görev olacağına inanıyor. Bunun yerine, gizlilik merkezli blok zinciri türüne ilişkin çoğu geliştirme, Grin ve Beam gibi altcoinlerde gerçekleşti. Litecoin (LTC) yaratıcısı Charlie Lee, Mimblewimble’ı LTC’ye uygulamakla ilgilendiğini belirtti..

Bitcoin’in özel olmasını beklemeli miyiz??

Bitcoin’in doğasında bulunan gizlilik kusurları sürekli olarak daha belirgin hale gelse de, gizliliğin en azından bazıları için baskın kripto para biriminin nihai hedefi olmayabileceği mantıklıdır. Snowden gibi eleştirmenler, değişmez halka açık defterinin sorunlu olduğunu iddia ederken, Redman gibi bazıları bunun abartılı olabileceğine inanıyor. OKEx Insights’a “Şeffaf bir defterin iyi yönleri var, tıpkı kötü yönleri olduğu gibi,” diye açıkladı. Her şey senin bakış açına bağlı.

Bu arada Hillebrand, dağıtılmış halka açık defterin Bitcoin’in en büyük gücü olduğuna inanıyor. OKEx Insights’a şunları söyledi:

“Benim için mahremiyet nihai amaç değil. Mülkiyet haklarımı savunmak benim nihai hedefimdir. Gizlilik, savunmayı daha etkili hale getiren bir stratejidir. Dolayısıyla, Bitcoin’in halka açık defteri en büyük gücüdür çünkü toplam para arzını doğrulamama izin verir ve bu nedenle bu, istenmeyen enflasyona karşı bir savunmadır..

Tamamen anonim bir para sistemimiz olsaydı, bazı kuruluşların para arzını anonim olarak artırabildiği – erken eCash gibi – o zaman mülkiyet hakları savunmasındaki nihai amacım bozuldu. O halde savaşı kaybetmiş olduğum için artık mahremiyet umrumda değil. ”

Yukarıda tartışılanlar gibi Bitcoin işlemlerini daha özel hale getirebilecek teknolojilere ve uygulamalara atıfta bulunan Hillebrand şöyle devam etti:

“Bu nedenle, sahte kimliklerin doğrulanabilir bir genel defterine sahip olmak ve ardından takma adların bağlantılı olmadığından emin olmak için araçları kullanmak, bence” yeterince iyi “.”

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler olarak tecavüz etmeye devam et Hillebrand gibi kripto anarşistleri, bireylerin yaşamlarına ve daha fazla mahremiyete isteyerek vazgeçilirken Bitcoin’in öneminin azalmayacağına inanıyor. Girişimciye göre, kişisel özgürlük ve sorumluluğa değer verenler için daha ziyade, para tutmak ve işlem yapmak için en iyi araçtır. OKEx Insights’a şunları söyledi: “İzin için yalvarmayın. Egemenliğinizi talep edin. “

OKEx Insights, piyasa analizleri, derinlemesine özellikler ve kripto profesyonellerinden seçilmiş haberleri sunar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map