Kripto için Teknik Göstergeler

Ticaret söz konusu olduğunda teknik analiz kritik bir bölümdür, bir borsa tüccarı veya kripto tüccarı olsanız da, tarihi fiyat hareketlerinin, kalıpların ve diğer ticaretle ilgili verilerin incelenmesi, ticaret fırsatlarını belirlemeye ve yönünü tahmin etmeye yardımcı olabilir Fiyat:% s. Teknik analiz, hisse senetleri, vadeli işlemler, emtialar, FX ve diğer varlık sınıflarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Blockchain çağında, kripto para tüccarları eski dünya yöntemlerini kripto alanına benimserken, bu yükselen varlık sınıfı için uyarlanmış yeni bir tür analitik araçlar geliştirmeye çalışıyorlar..

Bollinger bantları

Bu, ticarette en çok kullanılan göstergelerden biridir ve adını Amerikalı bir varlık yöneticisi ve teknik analist olan John Bollinger’den almıştır. Bir dizi çizgi ile tanımlanan Bollinger Bantları, menkul kıymet fiyatının basit bir hareketli ortalamasından (genellikle 20-SMA) uzakta iki standart sapmayı (pozitif ve negatif olarak) çizdi. Standart sapma dalgalanmanın bir ölçüsü olduğu için, piyasalar daha dalgalı hale geldiğinde bantlar genişler, bu nedenle bir ticaretten çıkma olasılığı artar; daha az dalgalı dönemlerde, bantlar daralır, bu artan oynaklığın potansiyel bir işareti olabilir ve bir ticaretin giriş noktası olabilir.

Ayrıca, birçok tüccar, fiyatlar üst banda yaklaştığında, piyasada aşırı alım olabileceğine inanıyor. Tersine, fiyatlar alt banda yaklaştığında, piyasada aşırı satıldığını gösterir..

Aşağıda Bollinger Bands ile günlük BTC / USDT grafiği yer almaktadır, bu bantların fiyat yönlerini nasıl tahmin ettiğinin ve olası giriş ve çıkış noktalarını nasıl gösterdiğinin bir örneğidir.

Kaynak: OKEx (www.tradingview.com)

Yazım sırasında, parite sadece 12000’in hemen altında işlem gördü ve zaten üst banda ulaştı, bu arada momentum nispeten düşüktü, bu, son BTC rallisinin tükeniyor olabileceğini gösteriyor..

Bununla birlikte, Bollinger Bantları, yatırımcıların piyasa oynaklığı ile ilgili kararlar almalarına yardımcı olan birçok göstergeden sadece biridir ve bağımsız bir sistem değildir. Tüccarlar, daha net bir resim ve analiz elde etmek için genellikle diğer teknik göstergelerle birlikte kullanırlar..

Fibonacci Geri Çekilmesi

Bu, analistlerin matematik ve geometride benzersiz özelliklere sahip özel bir sayı olan Altın Orana dayanan ve doğada, sanatta yaygın olarak görülen özel bir oran kümesini kullanarak olası destek veya direnç alanlarını belirlemelerine olanak tanıyan teknik bir göstergedir. ve mimari.

Birincil Fibonacci Retracement seviyeleri% 23.6,% 38.2,% 61.8 ve% 78.6’dır. % 50 aynı zamanda tüccarlar tarafından da yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak bu resmi bir Fibonacci oranı değildir. Öyleyse neden bu yüzde sayıları önemli? Çünkü önceki bir hareketin ne kadarının geri çekildiğini veya düzelttiğini gösterirler..

Fibonacci geri çekilme seviyeleri ile ETH / USDT günlük grafiğine bir göz atın. Üç beyaz kutu, referans seviyelerini bulmanın örnekleridir. Parite, Temmuz ortasından beri bölgesel işlemde ve 200 civarında destek güçlü görünüyor, bu da Fibonacci geri çekilmesinin yüksek ve düşük oranlara göre% 23.6’sı. Bununla birlikte, parite% 38,2 seviyesini kırmak için iki girişimde bulundu, ancak önemli bir direnç olarak kabul edilen başarısız oldu..

Kaynak: OKEx (www.tradingview.com)

Diğer göstergelerde olduğu gibi, tüccarlar, stop loss’larını ayarlamak veya bir giriş noktası belirlemek için yalnızca Fibonacci Retracement’e güvenmemelidir. Birçoğu Fibonacci çalışmalarını diğer teknik analiz biçimleriyle birlikte kullanıyor.

RSI

Göreceli Güç Endeksi veya RSI, fiyat hareketlerinin hızını ve değişimini ölçen bir momentum göstergesidir. Yatırımcıların varlığın aşırı alınıp satılmadığını değerlendirmelerine yardımcı olur. RSI okuması 0 ile 100 arasındadır. RSI değeri 70 veya üzerine çıktığında, varlık aşırı satın alınmış olarak değerlendirilir. RSI değeri 30’a veya altına düştüğünde, bu, varlığın aşırı satılabileceğini gösterir..

Daha da önemlisi, RSI ve varlık fiyatı arasındaki farklılıklar, olası bir yeni trendin gelişimini gösterebilir. Örneğin, BCH / USDT günlük grafiği buradaki. Nisan ayında paritenin 250 ile 325 arasında işlem gördüğünü gördük, ancak RSI aşırı alım yaptı ve düşüş eğilimi gösterdi ve ardından yaklaşık 2 hafta boyunca bir fiyat düzeltmesi izledi. Aynı şey Mayıs ayında tekrar oldu, aşağı yönlü bir sapma meydana geldi, ardından Haziran ayında bir fiyat düzeltmesi geldi..

Kaynak: www.tradingview.com

Sonuç

Teknik analiz alanında keşfedilecek çok şey var, finans dünyasındaki tüccarlar ve analistler tarafından yüzlerce sinyal, model ve gösterge kullanıldı. Teknik araştırmalar, yatırımcıların daha akıllıca kararlar almalarına ve geçmiş veriler ve istatistiklere dayalı olarak gelecekteki fiyat hareketlerini daha iyi tahmin etmelerine olanak tanır. Öte yandan, ticaret kararları alma sürecinde temel analiz de aynı derecede önemlidir. Geleneksel finans dünyasında, temel analiz, bir şirketin kripto alanındaki gerçek değerinin bir çalışmasıysa, bu, bir madeni paranın aşırı mı yoksa değerinin altında mı olduğunu bulma süreci olacaktır. Yatırımcılar, bir ticarete girmeden veya yatırım yapmadan önce kendi temel ve teknik durum tespiti yaparken daha büyük ve daha eksiksiz bir resim elde edebilecekler..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map