Hindsight 2020: Kıyametten patlamaya kadar yılın en iyi yatırımlarının karşılaştırması

Bu yıl en iyi performans gösteren kripto ve geleneksel varlıklardan bazılarına daha yakından bir bakış

İdealist finansal özgürlük kavramları bir yana, kripto, vahşi fiyat dalgalanmaları ve benzeri görülmemiş kazançları ile inkar edilemez derecede heyecan verici bir alandır – aşırı spekülasyon ve bazen bir gecede zenginlik ile sonuçlanır.

2017’de baş döndürücü zirvelere çıktıktan sonra, Bitcoin (BTC) fiyatı Aralık 2018 ile Mart 2019 arasında 4.000 $ ‘ın altında işlem görerek uzun bir düşüş eğilimi gösterdi. Ancak, 2019’un ikinci yarısında kripto para birimi fiyatları toparlandı ve BTC, 2020’nin başlangıcı – yani bu yıl Mart ayında yine 4.000 doların altına düşene kadar.

Özellikle, 12 Mart’ta "Kara Perşembe" (Çökme Avrupa ve Asya’da 12-13 Mart’ı kapsasa da) artan COVID-19 vakalarının neden olduğu paniğe bağlı satış nedeniyle hem geleneksel hem de kripto piyasaları aniden düştü. Birleşik Devletler’de pandeminin büyüklüğünün birdenbire odaklanmaya başlamasıyla, ABD borsaları yaklaşık 30 yıldır en büyük tek günlük düşüşünü yaşadı..

Geleneksel piyasalar ertesi gün bir şekilde toparlanırken, Bitcoin ve kripto alanı düşmeye devam etti ve önde gelen dijital para biriminin fiyatı 13 Mart’a kadar% 50 civarında düştü. Mart çöküşünün dibi, Bitcoin’in fiyatı yaklaşık 19.400 $ ‘a dokunduğunda Kasım ayında önemli kazançlar sağlama potansiyeline sahipti..

Bununla birlikte, Bitcoin’in öngörülemezliğinin gerçekliği, bu makalenin konseptinin ilk kez ortaya çıktığı 25 Kasım’dan bu yana fiyat hareketinde açıkça görülüyor. Bitcoin o sırada tüm zamanların en yüksek seviyesine yakındı, ancak o zamandan beri büyük bir düzeltme geçirdi ve yazı yazılırken 17.000 $ ‘ın üzerinde işlem görüyor. Bu son düşüş, ABD’deki kripto para birimleri üzerindeki potansiyel bir yasal baskıyı çevreleyen endişelerden kaynaklanıyor gibi görünüyor Önde gelen dijital varlığın ne kadar çabuk iyileşeceği belirsiz olsa da, 24 Kasım’da kısa ve orta vadeli bir zirvenin görüldüğü görülüyor. 25.

Bu mevcut düzeltme aynı zamanda bize analiz etmek için eksiksiz bir döngü sağlıyor, bu yüzden 13 Mart’ta çeşitli geleneksel ve kripto varlıklara yatırılan 1.000 $ ‘lık yatırımın 24 Kasım’da satılırsa getireceği potansiyel getirilerin bir karşılaştırmasını yapmaya karar verdik..

Bu rapor için, OKEx’teki piyasa değeri açısından sıralanan ilk 10 kripto varlığına ve platform jetonumuz OKB’ye baktık. Bu arada, geleneksel açıdan altın, Tesla’nın hissesi (TSLA) ve Nasdaq 100 (ABD’de listelenmiştir), Nikkei 225 (Japonya’da listelenmiştir) ve FTSE 100 (Birleşik Krallık’ta listelenmiştir) gibi küresel hisse senedi endekslerini dahil ettik. . Önce BTC’nin performansını, ardından altcoinleri tartışır ve geleneksel varlıklarla sonuçlandırırız.

En altta alış ve en üstte satış maksimum kazanç elde etmenin yolu olsa da, bu karşılaştırma için piyasa katılımcılarının 1.000 $ değerinde listelenen varlıkları 13 Mart’ta en düşük fiyatlarla satın aldıklarını ve bunları en düşük fiyattan sattıklarını varsayacağız. 24 Kasım’daki fiyatlar (en yüksek, açılış veya kapanış fiyatlarının aksine). Bu geriye dönük yöntem, piyasayı mükemmel bir şekilde zamanlamanın olasılıksızlığını gerektirecek olanların aksine, elde edilmesi nispeten daha gerçekçi olan kazanımların hesaplanmasına neden olur..

Bitcoin (BTC / USDT) yaklaşık% 374 yatırım getirisi elde etti

OKEx BTC / USDT piyasa günlük grafiği 13 Mart – 24 Kasım 2020. Kaynak: TradingView

Bitcoin, bu yıl Square, MicroStrategy ve son zamanlarda PayPal gibi şirketler tarafından kurumsal ilginin, perakende satışın benimsenmesinin ve büyük ölçekli satın almanın ardından geri dönüş yaptı. Önde gelen dijital para birimi yazım sırasında bir düzeltme geçirirken, OKEx BTC / USDT piyasasına göre kabaca 19.380 $ ‘lık yüksek ve 17.990 $’ lık düşük bir değerle 24 Kasım’da en yüksek yeşil mumunu yayınladı.

13 Mart’ta kabaca 3.792 $ ‘dan işlem gören 1000 $’ lık bir Bitcoin yatırımı, 24 Kasım’da kabaca 4.744 $ değerinde olan 0.2637 BTC’ye ulaşırdı -% 374.43’lük bir kazanç ekler..

Bu rakamlar geleneksel piyasalarda hala nispeten duyulmamış olsa da, Bitcoin, aşağıda göreceğimiz gibi, kripto ve geleneksel piyasalar arasında en yüksek performans gösteren olmaktan çok uzaktır..

En iyi altcoin’ler% 967’ye varan yatırım getirisi elde etti

OKEx BTC / USDT ve çeşitli altcoin günlük grafik 13 Mart – 24 Kasım 2020. Kaynak: TradingView

Bitcoin pazar lideri olsa da lanse edilen önceki on yılın en iyi performans gösteren yatırımı olarak, 13 Mart – Kasım döneminde en iyi altcoinlere göre kolayca daha iyi performans gösterdi. 24 aralık. Bu, altcoinlerin jeton başına fiyat açısından erişilebilirliği ve sonuçta ortaya çıkan spekülasyon uygunluğu dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, son derece değişken ve kolayca manipüle edilebilir madeni paraları hariç tutmak için, sadece piyasa değeri açısından en iyi kripto para birimlerini düşünüyoruz..

Chainlink (LINK), Ada (ADA), Ether (ETH) pakete liderlik ediyor

LINK,% 967’lik muazzam bir kazançla altcoin lideriydi, ancak sırasıyla% 734 ve% 566’lık artışlarla Cardano’nun Ada (ADA) ve Ethereum’un Ether’i (ETH) tarafından yakından takip edildi. LINK’in mükemmel performansı kısmen merkezi olmayan finansın patlaması ve blok zinciri oracle’larını çevreleyen aldatmaca – ve kısmen de güçlü topluluğu ve büyüyen kullanıcı tabanından kaynaklanıyordu..

Kara Perşembe çöküşünün en düşük noktasında LINK’e yapılan 1.000 ABD doları, 24 Kasım’da görülen en düşük fiyatla 10.670 ABD doları seviyesinde kaldı – BTC’ye eşit bir yatırımın kazancından yaklaşık 6.000 ABD Doları daha fazla..

Mart ayında ADA veya ETH’ye yatırılan aynı miktarda USD, 24 Kasım’da sırasıyla 8.340 $ ve 6.660 $ değerindeydi..

ADA, yavaş ilerleyen bir proje olmasına rağmen, saygı emreder boşlukta. Yatırımcılar genellikle madeni paranın bir kısmının aksine tam madeni para tutmaya çalıştıkları için nispeten "ucuz" madeni paralar daha caziptir ve daha yüksek hacimlerde satın alınır, genellikle genel kripto mitingleri sırasında önemli kazançlara dönüşür. Böylelikle ADA, en ucuz kripto paraların en ucuzu olmaktan büyük fayda sağladı.. 

ETH ayrıca DeFi yutturmacasından yararlandı, ancak yakın zamanda Ethereum 2.0’a yaklaşan yükseltme nedeniyle değer kazandı. Büyük ağ yükseltmesi, katılmak ve ödül kazanmak için en az 32 ETH gerektiren bir kanıt kanıtı fikir birliği mekanizması sunacak. Bu, doğal olarak ETH biriktirmek için yeni ekosisteme katılmak isteyen yatırımcıları teşvik eder..

OKB ve kalan en iyi alts% 397’ye kadar kazanç görüyor

Kalan ilk 10 kripto para birimi 13 Mart ile 24 Kasım arasında USD değeri açısından şu kazanımları gördü: XRP (% 397), XLM (% 327), LTC (% 254), OKB (% 192), BSV (% 128) ) ve BCH (% 125).

XRP, çoğunlukla bankacılık ortaklıklarını çevreleyen yutturmaca ve zamanın genel spekülasyona dayalı yatırımları nedeniyle 2017’de en büyük kazanç sağlayanlardan biriydi. Büyük ölçüde XRP’nin bir klonu olan XLM – her iki proje de kurucu bir üye olan Jed McCaleb’i paylaşıyor – genellikle öncülünün fiyat hareketini takip ederken, Litecoin (LTC) genellikle arketip Bitcoin ile aynı şeyi yapıyor..

OKEx’in platform jetonu olan OKB, borsanın Buy-Back and Burn programından yararlanıyor. OKB’de 13 Mart’ta günlük en düşük seviyesine ulaştığında 1.000 $ ‘lık bir yatırım, 24 Kasım’da minimum 2.920 $’ a satılabilirdi -% 192 artış.

Son olarak, bu listedeki iki Bitcoin çatalı, Bitcoin Cash (BCH) ve Bitcoin SV (BSV), nispeten zayıf bir performans gösterdi ve bu süre zarfında varsayımsal bir ilk yatırımı zar zor ikiye katladı..

Hisse senetleri ~% 424 artışla Tesla (TSLA) tarafından yönetildi

OKEx BTC / USDT, çeşitli hisse senedi endeksleri ve TSLA piyasa günlük grafiği 13 Mart – 24 Kasım 2020. Kaynak: TradingView

Küresel COVID-19 salgınına yanıt olarak, bordro kredileri ve düşürülen faiz oranları dahil olmak üzere işletmelere yardımcı olacak çok sayıda ekonomik teşvik paketi ve diğer hükümet önlemleri nedeniyle, dünya genelindeki hisse senedi piyasaları bu yıl oldukça iyi iş çıkardı..

Sonuç olarak, Nasdaq 100, Nikkei 225 ve FTSE 100 gibi küresel borsa endekslerinin tümü, önceden belirlenmiş döngümüz sırasında çift haneli kazançlar bildirdi. FTSE 100, Mart ayından Kasım ayına kadar% 20.93 büyüme kaydetti ve altından sadece marjinal olarak daha iyi performans gösterdi (aşağıya bakın). Bununla birlikte, büyümesi, sırasıyla% 55.19 ve% 62.67 artan Nikkei 225 ve Nasdaq 100’ün performansından önemli ölçüde daha düşüktü..

Bununla birlikte, yıldız performans, aynı zaman diliminde% 420’den fazla değer kazanan Tesla’ydı – Bitcoin’in% 374’lük tırmanışından daha iyi performans gösterdi. Hisse senetleri için bu tür rakamlar ortak olmamakla birlikte, TSLA’nın fiyat performansı biraz aykırıdır. Patlayıcı büyümesi Elon Musk’a yardımcı oldu sollamak Bill Gates, 24 Kasım itibarıyla dünyanın en zengin ikinci kişisi olacak.

Nikkei 225 ve Nasdaq 100 borsa endekslerine 1.000 dolarlık bir yatırım, döngümüzün sonunda 1.550 dolar ve 1.620 dolar civarında olsaydı, Tesla’daki aynı yatırım 5.241 dolar değerinde olurdu..

Altın (XAU / USD) eve% 19,65’lik bir kasa getirdi

XAU / USD ve OKEx BTC / USDT günlük grafik 13 Mart – 24 Kasım 2020. Kaynak: TradingView

Güvenli liman varlığı olarak kabul edilen altın, bu yıl COVID-19 paniğinin ortasında, özellikle de Temmuz-Ağustos aylarında küresel ekonomiye ilişkin tahminlerin daha kasvetli hale gelmesiyle başarılı oldu..

Altının onsunu temsil eden XAU, 13 Mart’ta en düşük noktasında 1.504 $ ‘dan işlem görüyordu, ancak 24 Kasım’da 1.800 $’ da -% 19.65’lik bir kazançla işlem görüyordu. Bu döngü sırasında 1000 $ ‘lık altın yatırımı, kabaca 1.196 $’ lık bir getiri ile sonuçlanırdı..

Bununla birlikte, altın için en yüksek puan, 2.063 $ ‘dan (günün en yüksek seviyesi) işlem gördüğü 6 Ağustos’taydı ve 13 Mart’tan itibaren 1.000 $’ lık bir yatırım 1.350 $ ‘ı geri getirecekti..

Altının, kriz zamanlarında yatırımcıların akın ettiği popüler bir varlık olarak köklü bir konuma sahip olmasına rağmen, bu zaman diliminde Bitcoin’e karşı performansı oldukça zayıftı..

13 Mart’ta BTC ile pizza satın alma, 24 Kasım ve 10 yıl önce

Aslında bu makaleyi yazmaya pizza yüzünden başladım. Kripto endüstrisindekilerin iyi bildiği gibi, BTC’deki bir pizza pastasının maliyeti, efsanevi olandan beri bir tür anma haline geldi. "Bitcoin Pizza Günü" 22 Mayıs 2010’da, belirli bir Laszlo Hanyecz, Papa John’s’tan iki turta için 10.000 BTC ödedi – bu, pasta başına 5.000 BTC veya cari oranlarda yaklaşık 86.5 milyon dolar.

OKEx’teki ekibimiz, geçen hafta bir pizza partisi planlıyordu ve bunun bedeli BTC’de karşılanacaktı. 12-13 Mart kazasında pizza partisi yapsaydık ne kadar kazanabilirdik diye düşünmemi sağladı..

Pizzaya yaklaşık 25 dolar harcayacağımı varsayarak, 25 dolarlık BTC’yi hesapladım. "Kara Perşembe" 24 Kasım 2020 itibariyle çökme en fazla 127 $ veya en az 118 $ değerinde olacaktır (BTC’nin o günkü en yüksek ve en düşük seviyesine göre). Fena değil.

Bununla birlikte, nihayetinde, Bitcoin bu alanda lider olsa da, son sekiz aydaki kazançları, yukarıda gördüğümüz gibi, bazı altcoinlerin ve hatta geleneksel hisse senetlerinin kazançlarına kıyasla soluk kalıyor. Bununla birlikte, neredeyse tüm bu altcoinler, 2017 boğa koşusundaki tüm zamanların en yüksek fiyatlarından hala kilometrelerce uzakta – ETH’nin fiyatı ATH’den% 60 daha düşük ve hem ADA hem de XRP% 85’ten fazla daha düşük. Öte yandan, 24 Kasım’da BTC, 20.000 $ ‘lık ATH’sinden sadece% 3 daha düşük işlem görüyordu..

Bu, dijital varlıkların tipik olduğu kanıtlanmış ancak yükseliş piyasası büyüleri sırasında unutulma eğiliminde olan yüksek risk-ödül senaryosunun altını çiziyor. Mart ayından bu yana yaşanan büyük boğa koşusuna rağmen, bu altcoinleri tüm zamanların en yüksek fiyatlarında veya yakınında satın alan yatırımcılar, 24 Kasım’da yayınlanan yüksek seviyelerden itibaren hala gerçekleşmemiş zararlar yaşıyorlardı..

Mart ayında varsayımsal bir pizza partisinde ne kadar kazanacağımı düşünürken, aynı pizzanın 2010’daki BTC değerine kıyasla ne kadar az olduğunu fark ettim. Elbette, taze bir pizza 10 yaşındaki bir turtadan daha lezzetli. ama 773.999.900% daha iyi değil.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map