Hindistan’ın Blockchain Ekosisteminin Haritalanması – Coinpaprika & OKEX raporu

Bu rapor birlikte yazılmıştır Coinpaprika & OKEx. Ticaret hacmi açısından dünya çapında hızla büyüyen çeşitli yeni pazarlar hakkında küresel bir bakış açısıyla içgörüleri paylaşmayı amaçlamaktadır. Bu rapor, Hindistan kripto pazarına odaklanan bir dizinin parçasıdır.

Hindistan kripto para birimi piyasa gelişiminin itici gücünü göçmenler, finans ve hükümet politikaları olmak üzere üç ana faktöre bağlıyoruz. Hindistan, kripto para birimi gelişimini kademeli olarak yakalayan en hızlı büyüyen kripto pazarlarından biridir. Hindistan pazarındaki kripto işlemlerinin küresel pazar payının 2020-2022’de önemli ölçüde artması bekleniyor. Hindistan pazarındaki yerel ve küresel büyük kripto borsaları arasındaki rekabetin giderek şiddetleneceğini de belirtmekte fayda var. Borsaların, türev ürünlerinin istikrarını artırmaya ve kullanıcılar için daha çeşitli para yatırma kanalları sunmaya odaklanmaları bekleniyor..

Özetlemek gerekirse, bu rapor, Hindistan kripto pazarının gelişiminde yer alan başlıca tarafların yanı sıra karşılaşabilecekleri kısa ve uzun vadeli sorunları analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu raporun, Hindistan kripto pazarının hızlı gelişiminin arkasındaki nedenleri daha iyi anlamanıza yardımcı olabileceğini umuyoruz..

Hindistan’ın Büyük Havale Talebi Kripto Para Birimi Kullanımını Teşvik Ediyor.

Cryptocurrency, Hindistan’da iki büyük uygulama talebine sahiptir. İlki, sınır ötesi havale aracı olarak kullanılır; ikincisi, daha istikrarlı itibari para birimine dönüşüm için bir araçtır. Hindistan, 2019’da 17 milyondan fazla göçmenle dünyanın en büyük nüfus çıkış ülkesidir ve onu Meksika ve Çin yakından takip etmektedir..

Hindistan, güçlü bir aile bağına sahip bir ülkedir ve çok sayıda göçmen, Hindistan’a yapılan para havaleleri için güçlü bir talep yaratmıştır. Hintli göçmenler tarafından yapılan havale miktarı, yıllar içinde dünyadaki en yüksek oran olmuştur..

Küresel havale ücretleri eşit değildir. Birçok Afrika ülkesindeki yüksek havale ücretleri, küresel ortalamayı yükseltmiş ve ortalama 7,4 ABD doları havale ücreti ile sonuçlanmıştır. Hindistan’daki yüksek havale talebi nedeniyle Hindistan, ortalamanın biraz altında, 6,82 ABD doları civarında iken, Hindistan’da 2019’da havale ücretleri 5,67 milyar ABD dolarına kadar yükseldi..

Hindistan’ın Büyük Havale Talebi Bitcoin Kullanımını Teşvik Ediyor.

Hindistan, sınır ötesi ödeme aracı olarak Bitcoin veya XRP gibi diğer kripto para birimlerini kullanarak, aslında çok sayıda havale ücretinden tasarruf edebilir. Şu anda Meksika, Hindistan’dan sonra ikinci en büyük göçmen havale ülkesidir ve Meksika Pezosu ile ABD Doları arasında çok önemli miktarda sınır ötesi havale, kripto para birimi işlemleri ile gerçekleştirilmektedir. Göre

Blockchain medyasına The Block, 2020 Q1 itibariyle, kripto para borsası Bitso, ABD’den Meksika’ya havale piyasasının% 2’sinden fazlasını ele geçirdi, hatta İspanyol bankacılık devi Santander, trendi yakalamak için bu yıl Ripple destekli ödeme çözümünü Meksika’ya getiriyor..

Politikaların açılmasıyla birlikte Hindistan’ın bir sonraki Meksika olacağına ve sınır ötesi ödeme aracı olarak kripto para biriminin Hindistan pazarında büyük bir fark yaratacağına inanıyoruz. Büyük havale talebi nedeniyle, Hindistan’da dijital para büyümesinin refahını uzun süre sürdürecek.

Hint Rupisini diğer daha istikrarlı fiat para birimlerine dönüştürmek için bir araç olarak kripto para birimi.


Hindistan Rupisinin değeri, özellikle COVID-19 salgını sırasında sabit değil. Rupi ve USD arasındaki döviz kuru yükselmeye devam etti ve birincisinin sürekli değer kaybetmesine neden oldu.

Bununla birlikte, Hindistan’ın Amazon’da çevrimiçi alışveriş, Netflix abonelikleri vb. Gibi ABD doları için büyük bir talebi var. İster Rupi’nin korunması isterse tüketici talebinden dolayı, Rupinin sürekli değer kaybetmesi nedeniyle, Hintlilerin güçlü bir ihtiyacı var. Rupisini daha istikrarlı itibari para birimine çevirmek.

Ancak, sıkı döviz düzenlemeleri nedeniyle Rupiyi doğrudan ABD Dolarına çevirmek çok zor. Bu nedenle, çoğu Hintli, LocalBitcoins ve Paxful gibi C2C ticaret platformları aracılığıyla Rupi’yi Bitcoin’e ve ardından ABD Dolarına dönüştürmeyi seçecektir..

Aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi, Hindistan’daki C2C ticaret hacmi, özellikle Paxful’da yükselmeye devam etti. Salgın sırasında, Rupi ticaret hacmi yeni bir zirveye ulaştı. C2TC ticaretine ek olarak, WhatsApp, Telegram ve Facebook gibi sohbet grupları aracılığıyla Bitcoin’e çok sayıda Rupi takas edilir ve bunlar daha sonra ABD Dolarına dönüştürülür. Varlıklarının değerini korumak için kripto para birimi, Rupi’yi Hindistan’da daha istikrarlı bir itibari para birimine dönüştürmek için bir araç olarak kullanılıyor..

Politik faktörlerin bu eylemi büyük ölçüde etkilediğini unutmayın. Ekonomi, Hintlilerin ABD Dolarını serbestçe değiştirmelerine izin verilen daha özgür ve daha adil pazarlara doğru ilerlemeye başladığında, Bitcoin onlar için gereksiz hale gelecektir. Dahası, kripto para birimi ister sınır ötesi ödeme için kullanılsın, ister daha istikrarlı bir yasal para birimine dönüştürmek için kullanılsın, Hindistan yalnızca kripto para birimini bir araç olarak kullanıyor. Muazzam bir ticaret hacmi yaratıyor, ancak Bitcoin veya diğer kripto para birimlerini uzun süre tutacakları anlamına gelmiyor..

Gevşemiş Politika Hindistan’da Kripto Para Birimi Gelişimini Teşvik Ediyor

Yukarıdaki iki talebe ek olarak, hükümet politikalarının gevşetilmesi de Hindistan kripto para piyasasının gelişimini teşvik etmeye yardımcı oluyor. 4 Mart 2020’den bu yana, Hindistan Yüksek Mahkemesi, Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) kripto para birimine karşı bankacılık yasağını kaldırdı, Hindistan’ın genel kripto para birimi piyasası, özellikle borsaların işlem hacmine yansıyarak yeniden zenginleşti..

Hindistan’daki yerel borsalar açısından, CoinDCX ve WazirX’i örnek alarak, 4 Mart 2020’den itibaren ticaret hacminin yükseldiğini görebiliriz..

Politika gevşetildikten sonra, ticaret hacmindeki artış sadece yerel borsalara değil, aynı zamanda büyük küresel borsalara da yansıdı..

Similarweb’in verilerine göre, 2020 Q1’de Hindistan’dan gelen büyük borsaların web sitesi trafiği arttı. Bunlar arasında OKEx’in Hindistan’dan yaptığı ziyaretler en yüksek artışı görerek% 545,56’ya ulaştı. Ve OKEx’e göre, Hindistan’dan yeni kayıtlı kullanıcılar aynı dönemde% 4100 arttı. OKEX ayrıca yakında Hindistan’da bir P2P ticaret platformu başlatacaklarını ve Hintli kullanıcıların birden fazla ödeme kanalı üzerinden Hint Rupisi ile Bitcoin 、 USDT ve diğer kripto para birimlerini satın alabileceklerini açıkladı. Buna ek olarak, ikinci sıradaki uluslararası borsa Kraken de 2020’de Hindistan pazarına açılacağını duyurdu. Hindistan’daki pazar rekabetinin giderek şiddetleneceği öngörülebilir..

Hindistan’ın Blockchain Ekosisteminin Haritasını Çıkarmak

Şu anda, Hint kripto para birimi ekosistemi hala geliştirme aşamasındadır ve değişim, medya ve kuruluş açısından kademeli olarak gelişmektedir..

Nisan 2018’de Hindistan Merkez Bankası, finans kurumlarının kripto işletmelerine hizmet vermesini düzenlemek için bir genelge yayınladı. Bankalar daha sonra kripto varlık borsalarının hesaplarını kapatarak kripto endüstrisine büyük zarar verdi. Koinex, Coindelta, Coinome ve Zebpay gibi bankacılık kısıtlaması nedeniyle birkaç borsa kapandı. Kalan borsalar, WazirX, Buyucoin ve Giottus gibi C2C ticaret platformlarını başlatarak yasakla başa çıktı..

Mart 2020’den bu yana, Hindistan Yüksek Mahkemesi, kripto para birimine karşı RBI bankacılık yasağını kaldırdı, Birçok borsa banka mevduatlarını yeniden bağladı, bazı kapalı borsalar yeniden başlıyor ve bazı yeni borsalar açılacak. Hindistan’daki mevcut borsalar aşağıdadır.

WazirX

WazirX Şubat 2014’te kuruldu ve Kasım 2019’da Binance tarafından satın alındı. WazirX aynı zamanda Hindistan’daki en büyük kripto para birimi yerel borsalarından biridir. C2C ve spot piyasalar dahil olmak üzere spot ticaret sağlar.

Ek olarak, WazirX, kullanıcıların fiat para birimlerini USDT’ye dönüştürmelerine yardımcı olur, ancak dönüştürme miktarında sınırlar vardır. Kullanıcıların portföy boyutuna bağlı olarak, tek bir Satın Alma Siparişinde 3000 USDT’ye kadar satın alabilirler..

Para yatırma açısından, kullanıcılar UPI / IMPS / NEFT / RTGS yoluyla INR yatırabilir.

Wazirx’in ortalama işlem hacmi 2020 Nisan ayında 2,8 milyon ABD dolarına ulaştı ve bunun% 16’sı BTC / INR’den geliyor; % 14 USDT / INR’den geliyor. Bugün itibariyle, WazirX Hindistan’daki en büyük yerel borsadır.

Bitbns

Bitbns, Aralık 2017’de kuruldu. C2C ve spot piyasalar dahil olmak üzere spot ticaret sağlar. Ayrıca 1x kaldıraçla marj ticareti sunar. Para yatırma açısından Bitbns, UPI, BHIM, Tez, Paytm, Phonepe, NEFT / IMPS / RTGS dahil olmak üzere birden fazla para yatırma seçeneğini destekler. Nisan 2020’de Bitbns’in ortalama işlem hacmi 600.000 ABD Dolarına yakındı. Bunların% 51’i BTC / INR’den ve% 39’u USDT / INR’den geliyor.

Coindcx

Coindcx, Nisan 2018’de kuruldu ve Hindistan’daki en büyük kripto para yerel borsalarından biridir. Spot ticaret, vadeli işlemler ve marj ticareti sağlar. Bunlar arasında, DCXfutures olarak bilinen vadeli işlemler, stratejik ortaklığı OKEx tarafından desteklenmektedir ve bunun karşılığında OKEx’e Hindistan pazarında bir dayanak sağlamıştır. DCXfutures kullanarak, Hintliler kripto türevlerini alıp satabilecekler. Para yatırma açısından, kullanıcılar IMPS veya UPI yoluyla INR yatırabilir. Kullanıcılar KYC doğrulamalarını tamamlamadıysa, yalnızca 10.000 INR’ye kadar para yatırabilir / çekebilir; KYC onaylı kullanıcılar 1.00.000 INR’ye kadar para yatırabilir & 2.00.000 INR’ye kadar para çekme.

Coindcx işlem hacmi 2020 Nisan sonunda arttı ve ortalama 24 saatlik işlem hacmi 200.000 ABD doları seviyesinde kaldı. Bunlar arasında, işlem hacminin% 85’i BTC / INR tarafından sağlanıyor.

ZebPay

ZebPay, Ekim 2014’te kuruldu ve Eylül 2018’de, Hindistan hükümeti kripto para birimi düzenlemelerini suçlayarak operasyonların kapatıldığını duyurdu. Mart 2020’de ZebPay Hindistan’da yeniden açıldı. C2C pazarı (INR & AUD) ve spot piyasa dahil olmak üzere spot ticaret sağlar. Para yatırma açısından, kullanıcılar INR’yi NEFT, RTGS veya IMPS aracılığıyla yatırabilir. Yeniden açılmanın ardından, ZebPay işlem hacmi büyümesi güçlü oldu ve ortalama işlem hacmi Nisan 2020’de 1,2 milyon ABD dolarına ulaştı ve bunun% 73’ü BTC / INR’den geliyor..

Diğer

Ayrıca, Hindistan’da başka birçok kripto para birimi borsası var:

Özet

Birden fazla itici güç, Hindistan kripto para piyasasının hızlı gelişimini teşvik etti.

  • Hindistan’ın büyük havale talebi, kripto para birimi kullanımını teşvik ediyor;
  • Rupee’yi daha istikrarlı fiat para birimlerine dönüştürmek için bir araç olarak kripto para birimi;
  • Hindistan’da kripto para birimi piyasasının gelişimini teşvik etmek için hükümet politikasını gevşetin.

Yukarıdaki faktörlere dayanarak, WazirX, CoinDCX, Zebpay vb. Gibi yerel Hint borsalarının işlem hacmi, OKEx, Kraken, Bitstamp vb. Gibi küresel büyük borsalarla birlikte fırladı. 2020 yılının ilk çeyreği. Ülkedeki pazar rekabetinin 2020 yılında giderek şiddetleneceği öngörülebilir..

Ancak Hindistan pazarında bazı kısa vadeli ve uzun vadeli sorunları da görebiliriz. Kısa vadede, düzenlemelerin net olmaması nedeniyle, bazı bankalar kripto borsalarına hizmet vermeyi reddetmeye devam ediyor. Kripto para piyasası, vergi yükümlülükleri de dahil olmak üzere daha uygun düzenleyici politikalara ihtiyaç duyar. Uzun vadede, kripto para birimi ister sınır ötesi ödeme için ister daha istikrarlı yasal para birimine dönüştürmek için kullanılıyor olsun, bitcoin orada bir değer deposu olarak değil, bir kanal olarak kullanılıyor, bu yüzden tutulmayacaktır. uzun zamandır. Ve aynı zamanda siyasi faktörlerden de büyük ölçüde etkilenir. Bu, ekonomi daha özgür ve daha adil bir pazara doğru ilerlediğinde, Hintliler için artık Bitcoin gerekli olmadığı anlamına geliyor. Ancak bir fayda belirteci olarak bile, fiat para biriminin önemli ölçüde değer kaybettiği ülkelerde bitcoin talebi önemli ölçüde arttı. Gözlemlemeye devam edeceğiz.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map